Belišće, ljupki gradić Osječko-baranjske županije s nešto malo manje od devet tisuća stanovnika, zbog svojeg geografskog položaja, očuvane flore i faune, ali i raznovrsnih kulturno-zabavnih sadržaja postaje i sve zanimljivije turističko odredište. Naime, kako je pokazala  naša nedavno objavljena analiza podataka Državnog zavoda za statistiku kao i podaci e-Visitora, lani je Belišće ostvarilo porast broja turističkih dolazaka i noćenja, ali i povećanje smještajnih kapaciteta. Štoviše, uvrstilo se među pet najbolje rangiranih hrvatskih gradova prema trendu povećanja dolazaka od 65,56 posto i noćenja 65,72 posto.

Belišće je jedan od hrvatskih kontinentalnih gradova koji su počeli privlačiti  pažnju sve većeg broja turista i jednodnevnih posjetitelja kroz cijelu godinu, a uslijed pozitivnih gospodarskih kretanja, kako napominju iz Gradske uprave, poslovni partneri gospodarskih subjekata također su sve češći gosti. Razvoj i povećanje turističkih sadržaja počeli su pratiti i mali OPG-ovi te privatni iznajmljivači s otvaranjem smještajnih jedinica.

Belišće se nalazi  uz rijeku Dravu, Karašicu i Vučicu te se može pohvaliti brojnim zelenim površinama i parkovima, šumama i vodnim resursima gdje su u prirodnom staništu nastanjene raznolike biljne i životinjske vrste.

Tijekom prošle godine u Belišću su boravili turisti iz 41 zemlje, a najviše ih je, saznajemo, bilo iz Njemačke, Češke, Poljske, Srbije i Mađarske. Grad i Turistička zajednica ozbiljno su prionuli na posao te u suradnji s gradskim ustanovama i lokalnim udrugama organiziraju čitav niz manifestacija i kulturnih događaja.

Pokladno jahanje, tradicionalni uskrsni sajam i manifestacija „Gnijezdo s 1000 pisanica“, bogat program obilježavanja Dana grada, Gastrofest, razni glazbeni i kulturni programi tijekom ljetnih mjeseci, natjecanja u kuhanju fiš paprikaša, samo su neki od događaja koji okupljaju brojne posjetitelje. Mjesec rujan obilježen je s pregršt kulturno-turističkih događanja koje su sve objedinjene u jednu veliku manifestaciju „Belišćanska zlatna jesen”. U sklopu manifestacije održava se Državno natjecanje u kuhanju čobanca te završna svečanost „Međunarodna smotra folklora“ s brojnim kulturno-umjetničkim društvima iz zemlje i inozemstva. Manifestacija „Belišćanska zlatna jesen“ potiče čuvanje i njegovanje tradicije i običaja, potiče razvoj gospodarstva i kulturnog izričaja te je značajna u turističkoj ponudi grada Belišća i prigradskih naselja.

 „Advent u Belišću“ održava se u prosincu, a nudi bogati kulturno-zabavni program. Najprimamljivije je klizalište na kojem svi posjetitelji imaju priliku isprobati svoje klizačko umijeće. Kroz cijeli Advent  održava se adventski sajam na kojem se brojni izlagači predstavljaju svojim proizvodima. Završetak manifestacije rezerviran je za doček Nove godine na Trgu uz bogat glazbeni program i novogodišnji vatromet.

U sklopu projekta „Zelene staze Dunava i Drave“ otvoren je hostel Belišće s ciljem širenja smještajnih kapaciteta i privlačenju turista, rekreativaca, sportaša, učenika i drugih većih skupina koji dolaze u ovaj kraj. Hostel je smješten na obali Drave i raspolaže s 28 ležaja u šest moderno opremljenih soba.  Osim ukupno šest soba, u hostelu koji je predviđen kao Centar za posjetitelje nalazi se i zajednička multimedijska dvorana za različite sastanke i okupljanja, kuhinja za pripremanje obroka kako bi posjetitelji mogli uz noćenje dobiti i doručak, dnevni boravak, vanjska terasa s pogledom na rijeku Dravu te drugi sadržaji.

Kroz projekt Grada Belišća i Turističke zajednice pod nazivom „List do lista industrijska baština Belišća“ obnovljeno je zaštićeno kulturno dobro, palača Gutmann, koja je postala središnja turistička atrakcija industrijske baštine Grada Belišća. Uz palaču Gutmann turističku ponudu upotpunjuju i druge povijesne i kulturne znamenitosti poput Spomen-vlaka, Gatera, Muzeja Belišće, Zelenih kuća te Pekmez ulice.

Osim epiteta industrijskog grada, Belišće nosi i epitet grada sporta te je 2017. godine ponijelo titulu Europskog grada sporta, a godinu kasnije, Grad Belišće je sa susjednim gradovima i općinama iz Republike Hrvatske te Mađarske bio dio Europske regije sporta “Slavonija i Baranja”. Više od 30 sportskih klubova i udruga koje djeluju na području grada Belišća, brojna sportska infrastruktura i razni sportski kupovi, natjecanja, manifestacije i događanja koji se održavaju na području grada, ono su što Belišću potvrđuje naziv Grad sporta.

Najpopularniji i s najdužom tradicijom u gradu je nogomet koji je i najmasovniji sport.  Značajan broj posjetitelja iz bliže i dalje okolice privukao je i nedavno održan kamp Real Madrida, kojeg su organizirali Fundacija Real Madrida i Nogometni klub Belišće. Od drugih sportova pozornost zaslužuju kajakaštvo, šah, košarka, rukomet, odbojka, kuglanje, streljaštvo, tenis, boćanje, gimnastika, judo, lov, ribolov i planinarenje.

U Belišću postoji i otvoreni olimpijski bazen koji nudi razne sportsko-rekreativne sadržaje, a u ljetnim mjesecima dostupan je svim posjetiteljima.

Belišće ima 140 godina dugu tradiciju i kroz povijest se razvijao kao industrijski grad, prvotno kao jedno malo radničko mjesto, da bi danas postao prepoznatljiv kao moderan industrijski grad. Iako je do sada bio poznat kao grad papira i industrije, lokalnoj samoupravi na čelu s gradonačelnikom Dinkom Burićem cilj je grad Belišće uvrstiti u mapu turističkih destinacija kontinentalne Hrvatske te stvoriti prepoznatljiv brend turističkog grada na domaćem i inozemnom tržištu.

„Grad Belišće sa svojim prigradskim naseljima objedinjuje spoj urbanog i ruralnog, spoj prirodne i kulturne baštine te tradicije i suvremenog načina življenja. Stvaranjem prepoznatljivog turističkog brenda i razvojem kontinentalnog  i održivog turizma na ovom području, omogućit ćemo razvoj grada i prigradskih ruralnih sredina kroz očuvanje kulturne i prirodne baštine, ekološki čistih krajolika te bioraznolikosti“ – poruka je Gradske uprave. (V.H.)