Pobjednike izbora za Najbolji grad proglasit ćemo 5. prosinca u Šibeniku
Tijekom šest godina u kojima se dosad održao izbor najboljih gradova Jutarnjeg lista i portala gradonačelnik.hr, nagradu za najveća dostignuća u zaštiti okoliša i gospodarenju otpadom dva su puta osvojili Osijek i Koprivnica, a jednom je nagrada Eco City otišla u Jastrebarsko i Križevce. Ovogodišnji finalisti su Crikvenica, Križevci, Krk, Osijek i Velika Gorica.
Gradovi se za nagradu Eco City rangiraju na temelju 12 kriterija. Među ostalim, utvrđuje se postojanje strateškog okvira Grada koji je vezan uz područje zaštite okoliša i prilagodbe, broj provedenih kampanja informiranja građana o važnosti učinkovitijeg gospodarenja otpadom i postojanje sustava najma javnih bicikala ili sličnih prijevoznih sredstava, broj obnovljenih zgrada kojima upravlja Grad, udio odvojeno sakupljenog komunalnog otpada, udio biciklističkih staza u ukupnoj dužini prometnica na području grada i broj punionica za električna vozila.
Crikvenica
U sklopu kampanje “Otpad ≠ smeće” u Crikvenici je održano 17 radionica o učinkovitijem gospodarenju otpadom, a uz to je grad partner na dva međunarodna projekta u kojima je dio posvećen edukaciji građana o zelenoj energiji, sprečavanju i prilagodbi klimatskim promjenama i održivosti. Budući da do sada nisu imali reciklažno dvorište, Crikvenica kreće u gradnju sortirnice. U 2022. godini udio odvojeno prikupljenog otpada bio je 24 posto, 73 posto kućanstava bilo je povezano na sustav pročišćavanja odvodnih voda, a 98 posto javne rasvjete energetski je učinkovito. Energetsku obnovu prošle su zgrade Dječjeg vrtića Radost, OŠ Zvonka Cara i OŠ Vladimira Nazora, a u tijeku su i takvi radovi na obnovi Doma prosvjete Selce i Doma kulture Jadranovo. Crikvenica iz proračuna sufinancira izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu obiteljskih kuća.
Grad kao službeno vozilo koristi električni automobil, a za komunalne redare osigurao je električne bicikle. Na raspolaganju su dvije električne punionice, a planiraju postavljanje dodatnih. Projektom rekonstrukcije i uređenja tržnice u Crikvenici smanjit će ugljični otisak, na krov postaviti fotonaponske ćelije, a kišnicu će koristiti za sustav navodnjavanja. U drugoj fazi projekta, ukupno vrijednog 2,9 milijuna eura, sagradit će se nadstrešnica kako bi boravak na tržnici bio ugodniji. Posebnu pozornost posvetit će hortikulturnom uređenju, pri čemu će koristiti lokalne biljne vrste. U planu je i proširenje zelenih površina u gradu sadnjom novih stabala.
Križevci
Najbolji ekološki grad iz 2020. godine ponovno ima dobre adute za pobjedu. Samo prošle godine u Križevcima su proveli 14 različitih akcija educiranja građana o važnosti učinkovitijeg gospodarenja otpadom, pri čemu se ističe Okolišna olimpijada. Riječ je o velikom događaju koji uključuje učenike osnovnih škola, koji na predavanjima, a u konačnici i na natjecanju pokazuju svoje znanje o pravilnom odvajanju otpada. Udio odvojeno sakupljenog komunalnog otpada na razini grada u 2022. godini bio je 47 posto.
U Križevcima je uveden sustav javnih bicikala Next bike, pa je na raspolaganju ukupno 50 bicikala na 11 postaja u gradu, a na području grada sagrađeno je osam kilometara biciklističke infrastrukture. Trenutno su u gradu postavljene dvije javne punionice za električna vozila (jedna u vlasništvu Grada Križevaca, a druga u vlasništvu HEP-a), a u tijeku je i izvođenje devet novih priključaka za javne punionice električnih vozila. Grad upravlja s 32 zgrade, a pet ih je prošlo energetsku obnovu. U provedbi su dva projekta sufinancirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu kojih će se sagraditi 3,65 kilometra novih biciklističkih staza, revitalizirati stari bunari i postaviti nove javne slavine na području cijelog grada te uz to posaditi više od 200 novih stabala. Ukupna vrijednost tih projekata veća je od milijun eura.
Krk
Čak petinu ukupne dužine svih prometnica u gradu Krku čine biciklističke staze. Osim što gradska uprava koristi dva električna skutera i dva električna službena automobila, i komunalna tvrtka Ponikve eko otok Krk u prijevozu se koristi električnim automobilima. Dostupne su tri punionice za osobne električne automobile, dodatne dvije osigurane su za potrebe Gradske uprave i 10 punionica za električne bicikle. Nakon završetka projekta modernizacije, sva rasvjeta u najvećem gradu istoimenog otoka postala je energetski učinkovita. Trenutačni izvori za proizvodnju električne energije su fotonaponska elektrana Treskavac koja proizvodi godišnje oko 150.000 kWh električne energije, fotonapon na parkiralištu upravne zgrade komunalnog društva Ponikve koji proizvede 37.000 kWh električne energije te fotonaponska elektrana na zgradi vatrogasnog doma Krk koja proizvede godišnje 51.000 kWh. U planu su i fotonaponske elektrane na zgradi upravne zgrade Grada Krka, komunalnog društva Vecla te na društvenim domovima Vrh i Kornić. Udio odvojeno prikupljenog otpada u tom je gradu prošle godine bio čak 58 posto, a udio kućanstava u sustavu pročišćavanja odvodnih voda 89 posto. U sklopu projekta ”Informiraj, educiraj, recikliraj” održano je devet lutkarskih predstava za djecu, ekološka akcija čišćenja plaža i radionica izrade predmeta od otpada za djecu.
Osijek
Nakon što mu je 2021. i 2022. godine pripala titula najboljeg ekološkog grada u Hrvatskoj, Osijek se ponovno našao u finalu ove kategorije. Grad i s njim povezana društva koriste ukupno 20 osobnih i teretnih električnih vozila. Uveli su sustav dijeljenih bicikala koji se sastoji od 25 samoposlužnih stanica za 125 mehaničkih bicikala i 50 električnih bicikala, 13 stanica opremljeno je solarnim elektranama snage 3 kW, a u funkciji je i sustav dijeljenih Bolt e-romobila s 400 vozila. Biciklističke staze čine 17 posto dužine svih osječkih prometnica. Grad na Dravi trenutno ima 25 punionica za električna vozila (od kojih 14 brzih), a planira se postavljanje još najmanje pet punionica, od kojih jedne ultrabrze snage 160 kW. Iz deset sunčanih elektrana ukupne snage 573,50 kW godišnje se proizvede 716.875 kWh električne energije, a ishođene su elektroenergetske suglasnosti za 18 novih, ukupno vrijednih više od 630.000 eura. Sredstvima Europske unije financirana je energetska obnova 21 zgrade. Grad se prijavio na NPOO-ov natječaj za energetsku obnovu kulturne baštine i javnih zgrada kojim će se obnoviti pet objekata. Osječani su 2022. odvojili 51 posto komunalnog otpada, a u godinu dana taj se udio povećao na 57 posto. Na raspolaganju im je ukupno šest reciklažnih dvorišta, a u sustav pročišćavanja odvodnih voda uključeno je 94 posto kućanstava.
Velika Gorica
Velika Gorica u finale izbora u kategoriji Eco City ulazi kao grad s najviše solarnih elektrana u Hrvatskoj. Svoju prvu solarnu elektranu, snage 65,10 kWp s predviđenom godišnjom proizvodnjom od 68,355 kWh, ovaj je grad postavio na OŠ Novo Čiče, a nedavno je na još 22 javna objekta instalirano ukupno 588,4 kWp s očekivanom godišnjom proizvodnjom više od 604.000 kWh. Sva velikogorička rasvjetna tijela energetski su učinkovita, a sredstvima iz fondova EU i 25 je zgrada postalo energetski učinkovito. U sustav pročišćavanja otpadnih voda uključeno je 85 posto kućanstava. U Velikoj Gorici elektropunionice se nalaze na 20 lokacija, od čega je pet njih u gradskom vlasništvu, pa ih građani mogu besplatno koristiti, a trenutno se postavlja i još jedna brza. Svi koji žele biciklirati, a nemaju vlastiti bicikl, mogu ga unajmiti na pet lokacija u gradu. Građanima su na raspolaganju ukupno četiri reciklažna dvorišta (tri gradska i jedno privatno), a više od trećine (35 posto) svojeg otpada u tom se gradu odvojeno prikupilo. Grad puno truda ulaže u edukativne kampanje – primjerice, u sklopu projekta EU Solarni grad održano je 18 radionica o klimatskim promjenama i solarnoj energiji u vrtićima i školama, a u deset edukacija u mjesnim odborima i gradskim četvrtima izobrazit će i odrasle. U sklopu projekta Zeleni laboratoriji zasadit će voćnjak kod škole OŠ Nikole Hribara koji će moći koristiti svi građani, a automatski sustav navodnjavanja prikupljat će kišnicu s krova škole. U tijeku je gradnja istražne geotermalne bušotine. (Karla Zupičić/Jutarnji list)