Nakon Umaga, Belišća, Obrovca, Vrlike, Sinja i Ploča, besplatan vrtić za sve svoje mališane od početka rujna i nove pedagoške godine uveo je i Grad Velika Gorica i tako tako postao prvi veliki grad u zemlji koji je roditelje svojih vrtićanaca do kraja oslobodio financijskih briga kad je u pitanju smještaj njihovih mališana u svojim vrtićima. Za ovu mjeru Grad Velika Gorica u Proračunu je osigurao nešto iznad 1.5 milijuna  eura. Inače, Velika Gorica u vrtiće je prošle godine uložila 11,1 milijun eura, a ove godine osigurano je 23 posto više sredstava – 13.7 milijuna eura ili 11 posto ukupnog proračuna Grada…

Prema istraživanjima koje kontinuirano provodi naš portal Gradonačelnik.hr, Velika Gorica se godinama nalazi među najboljim gradovima u kategorijama obrazovanja i demografije zahvaljujući nizu projekata i mjera kojima se podižu standardi na ovim područjima života građana. Uz gospodarski razvoj i ugodno stanovanje, poticajnim demografskim mjerama i kvalitetnom politikom za djecu, mlade i obitelj, u Velikoj Gorici se nastoji podržati mlade i stvoriti poticajno okruženje za njihovo zadržavanje, ističu često iz Grada. Posebno su ponosni na ulaganja u predškolski odgoj, potporu vrtićima, polaznicima vrtića i roditeljima malih vrtićanaca, a naročito na ljetos donesenu Odluku po kojoj djeci u redovitom 10-satnom programu u novoj pedagoškoj godini, koja je krenula 1. rujna, Grad Velika Gorica pokriva puni trošak polaska vrtića. Ukratko za sve njih je on- besplatan.

Plaćat će se tek dodatni programi (montesori i drugi) koji neće poskupiti i cijenom oko 30 eura ne bi trebali predstavljati značajan teret roditeljima. Grad je i ranije pokrivao 80 posto troška vrtića (cijena je iznosila 344 €), a sada će to biti cijeli iznos bez roditeljskih nadoplata. Razumljiv uvjet je da roditelji i skrbnici imaju prebivalište na području Grada. Besplatni vrtići za svu djecu nalazili su se među glavnim predizbornim obećanjima i strateškim ciljevima mandata gradonačelnika Krešimira Ačkara.

– Besplatni vrtići neće narušiti standard i kvalitetu u predškolskom odgoju,  ekonomska cijena po djetetu vrtića je 344 eura. Oko 20 posto plaćali su roditelji, a ostatak subvencionirao Grad Velika Gorica. Ekonomska cijena će i dalje biti ista, samo će Grad na sebe preuzeti i onaj iznos koji su do sada plaćali roditelji. Vrtići će na svoje račune dobiti jednaku količinu sredstva s kojima će raspolagati – pojasnio je prvi čovjek grada.

Sustavno su radili na tome i zadovoljavali sve preduvjete koji su prethodili ovoj odluci, a prema kojoj će se roditeljima rasterećenjem budžeta povećati standard i kvaliteta života.

-Otkako smo prije tri godine preuzeli odgovornost za našu Veliku Goricu, otvorili smo na stotine novih vrtićkih mjesta, podigli smo materijalna prava zaposlenika u našim vrtićima. Plaće su porasle u prosjeku za 20 posto, a razmišlja se ozbiljno o daljnjim povećanjima – istaknuo je nedavno za naš portal gradonačelnik Velike Gorice, uz zahvalu svim djelatnicima, ‘tetama’ i ostalima, na predanom radu jer upravo na njima počiva predškolski odgoj koji je na visokoj razini, naglašava nam.

Prošle godine ekonomska cijena vrtića iznosila je 280 eura, no zbog inflacije i porasta cijena ona je početkom 2024. nešto narasla, ali je i tih 64 eura razlike na sebe bio preuzeo Grad Velika Gorica.

Lani je Velika Gorica zauzimala visoko šesto mjesto prema broju upisane vrtićke djece, 2.904, odmah iza Zagreba, Splita, Rijeke, Osijeka i Zadra. Ukupan broj djece rane i predškolske dobi doseže 3.600, a čak 94 posto njih polaze institucionalni oblik predškolskog odgoja i obrazovanja. Ta brojka je iznad razine EU i po tome Velika Gorica itekako prednjači u društvu naših velikih gradova. Da bi se visoke brojke ostvarile nužno je, dakako, iziskivalo i osiguranje dostatnih vrtićkih kapaciteta.

U samo protekle tri godine otvoreno je 500-ak novih mjesta u objektima u Selnici, Lukavcu, Maloj Buni, Koprivničkoj ulici, u zgradi VG Goričanka pripremili su se i pripremaju novi kapaciteti kao područni vrtić Cicibana. Tamo se smješta šest odgojnih skupina. Zatim su tu Gradići s tri odgojne skupine koji će biti PV Lojtrice, pa u sklopu nove škole u Dubrancu jedna skupina vrtićanaca. Iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurana su sredstva za gradnju dva vrtića s po dvije odgojne skupine u 2025. – u Kolarevoj ulici i Kurilovcu, ukupnog kapaciteta 400 mjesta, a tu je i uređenje dodatnih prostora u Goričanki za nekih stotinjak mališana. Spomenimo i partnerstvo s Općinom Orle gdje će također biti izgrađen novi dječji vrtić, a on će spadati pod DV Velika Gorica. To partnerstvo osigurat će nova vrtićka mjesta za mališane u graničnim naseljima. Time su već osigurali i osiguravaju ispunjenje dva temeljna cilja – osigurati mjesto u vrtiću za svu djecu i potpuno oslobađanje roditelja plaćanja vrtića.

Plan je u skoroj budućnosti da svaki gradski vrtić ima proširenje kapaciteta za djecu s teškoćama u razvoju, u ovom trenutku to imaju dvije odgojne skupine u Žireku, a svjesni da je takvih potreba sve više to su za naredno razdoblje postavili kao zadaću i novi strateški plan. Kako ističu, predškolski sustav nije samo usluga roditeljima, već i pravo svakog djeteta na primjereni oblik odgojno-obrazovnog rada. Djeca koja polaze vrtiće dobivaju najbolju moguću podlogu za budući život, kako u kognitivnom tako u emocionalnom i socijalnom smislu i izuzetno ih veseli da idu prema tome da ponesu naslov prvog velikog grada u Hrvatskoj koji će osigurati priuštiv, dostupan i inkluzivan vrtić za svakog mališana. Svi dječji vrtići imaju kompletne stručne timove, kao i treće odgojitelje (ili radnike za njegu, skrb i pratnju) u odgojnim skupinama gdje postoji takva potreba.

Da se radi kvalitetno, podsjetimo, potvrđuje to da su ravnateljici Dječjeg vrtića Ljubi Brnadić uručena priznanja za odličan plasman na prošlogodišnjem izboru najljepših i najboljih vrtića u Hrvatskoj, u organizaciji našeg portala. Prema kriterijima Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, i Agencija za odgoj i obrazovanje, vrtić u Velikoj Mlaki ocijenjen je kao najbolji u zemlji, a prema broju lajkova u svojoj konkurenciji osvojio je drugo mjesto poretka. Uz prostrani interijer i dvorište u kojemu svako dijete ima blizu 20 metara kvadratnih, na raspolaganju su čak dvije sportske dvorane sa  spravama i rekvizitima – za djecu od 1-3 godine i djecu od 3-7 godina. Vrtić je inkluzivan  i građen je bez barijera pa se djeca s motoričkim problemima mogu neometano kretati po njemu raznim pomagalima.

Napomenimo kako besplatan vrtić- čime se Velika Gorica pridružila maloj grupici tek šest hrvatskih gradova-  imaju i djeca sa samohranim roditeljem ili jednim skrbnikom, isto tako ona koja su uključena u program za djecu predškolske dobi s teškoćama, program za redovitu djecu, program za djecu pripadnika etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina, u predškolski program. Nadalje i djeca koja nemaju prebivalište na području Velike Gorice, pod uvjetom da im skrbnik ili udomitelj ima prebivalište na prostoru Grada. Vrtić je besplatan i djeci stranim državljanima, uz odobren privremeni boravak ili odobrenu međunarodnu zaštitu u RH, i žive u Velikoj Gorici s roditeljima ili skrbnicima.

Velika Gorica iz godine u godinu je među finalistima našeg izbora za Najbolji grad, veliku završnicu nisu propustili ni prošle godine, a sjajnim izbornim parametrima zaslužili su je u itekako važnoj kategoriji za budućnost i život grada– Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika. Da su tu u Velikoj Gorici ‘svoji i na svom terenu’ potvrda je naslov najboljega iz 2021., u 2023. su opet bili među najboljima…

Osmi su grad u zemlji po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu (43,86 posto proračuna), treći su po broju odgojitelja u vrtićima (5,24 djece po odgojitelju) i peti po iznosu porodiljine naknade (3.830,95 kuna) po novorođenom, sve u kategoriji velikih gradova (iznad 35.000 stanovnika). Grad Velika Gorica je šesti grad po veličini u RH. Blizina glavnog grada, zračne luke i dobra prometna povezanost pozitivna su obilježja njegova položaja. Osim tog teritorijalnog konteksta, iznimno je bitan i razvojni i društveni kontekst koji neku zajednicu čini poželjnom i privlačnom za život, a Velika Gorica je jedan od investicijski najaktivnijih gradova u Republici Hrvatskoj, povoljne poduzetničke klime i uzlaznog trenda stanogradnje, no uz to, razvija se i kao grad visoke razine kvalitete života što pokazuju podaci različitih istraživanja.

Takvo okruženje uvjetovano je aktivnim djelovanjem u području razvoja društvenih djelatnosti koje oblikuju identitet zajednice, čine nadgradnju u svakodnevnom životu, utječu na stvaranje zdravog, sigurnog i ugodnog okoliša otvorenog i prilagođenog građanima. Razvoj društvenih djelatnosti u Velikoj Gorici usmjeren je pak, napominju, ponajprije upravo življenju građana u ozračju brige o djeci i mladima, poticanju i unapređenju obrazovnih resursa, solidarnosti prema osjetljivim skupinama, poštivanju kulturnih vrijednosti, raznolikoj ponudi kulturnih i sportskih sadržaja i podršci civilnom društvu kao snažnom potencijalu aktivnog sudjelovanja u javnom životu zajednice svih građana.

Posebna pažnja posvećena je djeci kroz različita područja njihovog života. Velika Gorica nosi titulu grada prijatelja djece koja podrazumijeva sustavnu i organiziranu brigu o djeci. Status grada – prijatelja djece vrednuje trud i zalaganje na području brige o djeci, no status je i obveza jer zahtijeva kontinuirano djelovanje za djecu, ne samo u aktivnostima koje su zakonska obveza, već i iznad zakonskih okvira, prema potrebama najmlađih stanovnika u svim područjima djetetova odrastanja. Stoga se provode i sustavno nadograđuju brojni projekti i programi podrške i pomoći djeci od rođenja do punoljetnosti, mladima i njihovim obiteljima .

Grad kontinuirano osnovnoškolcima sufinancira radne bilježnice, likovne mape i ostale radne materijale, dugi niz godina provodi program produženog boravka i financira u potpunosti radna i materijalna prava učitelja. Tu su i školski prijevoz, lokalni je svim građanima u cijelosti besplatan, zapošljavaju se i pomoćnici u nastavi za djecu s teškoćama. Tu su i izgradnja škola u Dubrancu i Kurilovcu, nadogradnju OŠ Eugena Kumičića… Uveli su i jedinstvenu financijsku potporu za sve srednjoškolce kako bi što lakše nabavili knjige i materijale za nastavu, uz stipendije prema uspjehu i socijalnom statusu, dodjeljuju se i stipendije učenicima za deficitarna zanimanja. Podsjetimo i kako su Hrvatska i Velika Gorica, krajem kolovoza ugostili najprestižnije studentsko natjecanje- Formula Student Alpe Adria. Više od 1500 mladih inovatora – studenata iz cijelog svijeta na poligon Mičevec su pokazali i predstavili svoja postignuća u izradi bolida jednosjeda nalik na F1. Grad Velika Gorica je osnivač i ustanove Centra za djecu, mlade i obitelj, financiraju se i programi udruga koje omogućavaju bavljenje sportskim i kulturnim aktivnostima, aktivnostima tehničke kulture, kao i programi udruga koje se bave pozitivnim razvojem djece i sprječavanjem rizičnih ponašanja…

Uz  11,1 milijun eura, koliko je lani uloženo u vrtiće, u školstvo je uloženo 21,1 milijun eura, za sport 3,2 milijuna, za djecu i mlade 290.705 tisuća eura, za stipendije iznad 300 tisuća eura, a još 65 tisuća je osigurano za stipendije deficitarnih zanimanja.

Investicijski najaktivniji grad u Hrvatskoj s obzirom na ubrzani razvoj poslovnih zona (PZ Rakitovec je popunjena, PZ Meridian 16 izrasta u zaseban pravi poslovni grad, a tu je i PZ u Kušancu)  jedno je od najpoželjnijih mjesta za život u RH, a potvrda toga su i podaci Državnog zavoda za statistiku gdje se nalazi u vrhu liste broja doseljenih i odseljenih stanovnika. Peti su grad i po broju rođenih u 2023- 566 novih sugrađanki i sugrađana, prema posljednjim podacima DZS-a u vrhu je i po porastu broja stanovnika, samo u 2022. u odnosu na 2021. za preko 500 se povećao broj Velikogoričana…

-Velika Gorica je danas u punom smislu obiteljski grad, koji obiteljima pruža sve za siguran i dostojanstven život, a djeci bezbrižno i sretno djetinjstvo, tim putem ćemo nastaviti i u godinama pred nama- često naglašava Krešimir Ačkar.  (P.Livajić)