Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku grad Vrbovec je među dvadesetak najbolje rangiranih gradova prema trendu broja rođenih pa je tako, tijekom 2020. godine, rođeno 29 beba više nego u 2019., a što predstavlja povećanje od 28,16 posto.
‘Briga za djecu i mlade od prvog je dana u fokusu ove gradske vlasti u Vrbovcu’, više puta naglasio je gradonačelnik Denis Kralj čiji je prvi potez, nakon preuzimanja gradonačelničke dužnosti, bio smanjenje naknada za vijećnike i gradonačelničke plaće kako bi se, pak, povećale naknade za novorođenčad. Naime, one trenutno iznose dvije tisuće kuna po bebi što je za 500 kuna više u odnosu na stanje otprije tri godine. Grad Vrbovec godišnje za potpore za novorođenčad izdvaja 350 tisuća kuna, a u Proračunu za ovu godinu osigurano je i pedeset tisuća kuna više.
Nakon povećanih potpora za novorođenčad, slijedilo je i zapošljavanje logopeda u gradskom vrtiću te pokretanje sufinanciranja logopedskih terapija za djecu koja ne pohađaju vrtić. Također, kolektivnim ugovorom povećane su plaće odgojiteljicama kao i sufinanciranje po djetetu u obrtima za čuvanje djece. S obzirom na demografski povoljnu 2020. godinu, pokazala se itekako opravdanom i potrebnom odluka da se sagradi novi vrtić, a koju je gradonačelnik Kralj nazvao najvećom demografskom mjerom koju neki grad može donijeti. Novi vrtić prvi je koji je u Vrbovcu otvoren nakon 47 godina i to zahvaljujući uspješnom povlačenju sredstava iz EU fondova. Zahvaljujući ovom potezu, u Vrbovcu danas nema liste čekanja za upis u vrtić te su svi vrbovečki mališani u tom smislu zbrinuti.
Putem EU fondova, još prije tri godine vrbovečka gradska uprava osigurala je i besplatnu prehranu za više od 400 učenika u osnovnim školama, na četiri godine osigurali su i asistente u nastavi, a potom u suradnji sa Zagrebačkom županijom svim osnovnoškolcima omogućili besplatne udžbenike i radne bilježnice za što je i ove godine izdvojeno pola milijuna kuna.
Za vrtićku djecu i učenike četvrtih razreda osnovnih škola Grad Vrbovec financira 50 posto cijene Škole plivanja, a djeci iz materijalno ugroženih obitelji boravak na moru financira se u potpunosti. Podsjetimo, prije četiri godine, vrbovečka gradska uprava obećala je urediti dotad zapušteno odmaralište u Nerezinama na Malom Lošinju te stvoriti uvjete za primitak gostiju iz drugih gradova i općina pa je to obećanje i ostvarila uloživši dosad preko milijun i pol kuna. Ugrađena je nova stolarija, limarija te kompletno obnovljena fasada, a isto tako i interijer pa sve sobe imaju vlastite kupaonice. Kupljen je i novi namještaj, klime, posteljina, zamijenjena su dotrajala vrata i podovi. Svakog ljeta, u Nerezinama se, dakle, organizira spomenuta Škola plivanja koju će ove godine pohađati 130 vrbovečkih učenika i 34 vrtićanca.
Napomenimo i kako je za školsku odnosno akademsku 2020./2021. godinu 60 stipendista potpisalo ugovore o stipendiranju. Stipendije u iznosu od 300 kuna mjesečno dobilo je 20 učenika, od toga je deset novih stipendista, a deset učenika ostvarilo je pravo na nastavak stipendiranja. Dodijeljeno je također i 40 studentskih stipendija u iznosu od 600 kuna mjesečno, i to za 16 novih i 24 studenta s pravom na nastavak korištenja stipendija. Za stipendije je ukupno osigurano oko 300 tisuća kuna. Grad Vrbovec jedan je od još uvijek rijetkih hrvatskih gradova koji potiče i nagrađuje izvrsnost; vrbovečki učenici koji su postigli uspjehe na domaćim i međunarodnim natjecanjima kao i njihovi mentori nagrađeni su novčanim nagradama.
Pored navedenog, Grad Vrbovec sufinancira prijevoz učenicima srednjih škola redovitim studentima te za korištenje javnog autobusnog odnosno željezničkog prijevoza mjesečno izdvaja sto kuna po učeniku/studentu.
Svoju socijalnu osjetljivost Grad pokazuje i prema drugim kategorijama stanovništva pa se tako u travnju ove godine krenulo u realizaciju projekta izgradnje novog Dnevnog centra Vrbovec kojim će se značajno unaprijediti socijalne usluge za djecu s teškoćama u razvoju i udomljene osobe s invaliditetom na području grada Vrbovca čime će se nastojati postići njihova veća uključenost u zajednicu.
Grad već tri godine isplaćuje i božićnice umirovljenicima nakon što šest godina nisu bile isplaćivane, a prošle je godine u te svrhe bilo osigurano 400 tisuća kuna.
Za ostanak u nekom Gradu nisu, naravno, dovoljne samo demografske mjere; Grad Vrbovec sve više promišlja i o „zelenim politikama“ pa je tako među desetak hrvatskih gradova koji su potpisali Deklaraciju o dobroj energiji te postali pioniri energetske tranzicije. Sve ti gradovi tim su činom potvrdili spremnost za preuzimanjem aktivne uloge u rješavanju klimatske krize u svijetu. Odnosno, obvezali su se pomoći realizirati projekte obnovljivih izvora energije, energetske učinkovitosti, čistog transporta i prilagodbe života u gradu učincima klimatskih promjena te informirati građane o aktualnostima unutar tog područja te ih uključiti u rješavanje krize.
I na koncu, svakako je od velikog značaja i to što Grad podupire svoje gospodarstvenike te se može reći da je business friendly budući, između ostalog, osigurava i potpore za pokretanje gospodarske aktivnosti poduzetnika početnika (start – up) te daje kapitalnu potporu za nabavu opreme. (V.H.)
Broj stanovnika | |
Površina (km2) | |
Broj gradskih naselja | |
Županija | |
Poštanski broj | |
Auto oznaka | |
Službene stranice grada | |
Kategorija | |
Regija |