Izdvojeno

Besplatan vrtić i javni prijevoz, veće stipendije, potpore za stambeno zbrinjavanje i medicinski pomognutu oplodnju… Evo koji gradovi su u 2025. ušli s novim mjerama kojima podižu kvalitetu života građana!

Ušli smo u 2025., zakoračili prije neki dan u novu politički lokalno izbornu i gospodarski globalno nepredvidljivu godinu koja mnogima u zemlji znači nažalost nastavak hrvanja sa sve težim i bremenitijim financijskim utezima. Upravo i iz tih razloga baš svaka nova potpora, svaka najava rasterećenja starih novčanih opterećenja i pokretanja novih projekata na poboljšanju kvalitete života sugrađana dobro je došla i nasušno potrebna informacija, a takve nam, za neke možda u nedostatnom obujmu, ali ipak, na startu ‘novog ljeta’ stižu iz nemalog broja gradskih uprava. 

Teško je pohvatati sve najave iskazane u proračunskim stavkama svih 128 hrvatskih gradova, pa brzinski donosimo tek dio njih, a kreću se od demografskih – povećanja naknada za novorođenčad i obrazovni sustav, uvođenja besplatnih vrtića, preko izgradnje predškolskih i školskih ustanova, sportskih i društvenih objekata, do podrške stambenom zbrinjavanju, sniženja poreznih davanja, besplatnog javnog prijevoza…

Biograd na Moru tako u 2025. ulazi s čitavim nizom mjera kojima pomažu svojim mladim obiteljima. Osigurali su besplatan vrtić svim vrtićancima u gradskim i privatnim vrtićima, što je raritet među gradovima. Mladim parovima koji imaju problema sa začećem sufinancirat će medicinski pomognutu oplodnju, povećali su i naknade za bebe i to: za prvo novorođeno dijete 1.000 eura, za drugo novorođeno 2.000, za treće 5.000, za četvrto novorođeno 10.000, a za svako iduće dijete iznos se povećava za dodatnih 1.000 eura, sve s ciljem za razvoj pronatalitetne politike, navode iz Grada. Riječ je o znatnom povećanju naknada budući da je ono za prvo dijete iznosilo 400 eura (sada + 250 posto), za drugo 620 (+ 320 posto ), za treće 1.200 eura (+ 415 posto). Za četvrto dijete umjesto 1.200 eura s povećanjem 835 posto iznosit će 10.000 eura.

Besplatan vrtić od 1.siječnja svoj je svojoj djeci osigurao i Grad Novalja. Uz to, povećane su i naknade za bebe – za prvo dijete roditelji će ubuduće primati 1.200 eura, za drugo 2.400, za treće 4.800, četvrto 6.000 i za svako daljnje dijete plus 1.200 eura.

I obližnji Pag u 2025. ima besplatan vrtić za svu djecu, a osim toga, gradski proračun osigurava sredstva za izradu projektne dokumentacije za Dom umirovljenika. 

Od 1. siječnja besplatan vrtić svoj djeci osigurao je i Grad Jastrebarsko koji je u proračunu vrijednom 31,7 milijuna eura za predškolski odgoj osigurao gotovo 4,7 milijuna. Nakon što je redovni program dječjeg vrtića postao besplatan za svu djecu, Grad je dodatno povećao subvenciju za roditelje djece koja polaze obrte za čuvanje djece –  “dadilje”, subvencija sada iznosi 350 eura mjesečno po djetetu, što odgovara punoj ekonomskoj cijeni usluge skrbi o djeci, a do sada je bila 200 eura, dok je prije samo tri godine iznosila 500 kuna. Mjera se odnosi na djecu čija oba roditelja imaju prebivalište na području Grada Jastrebarskog te za djecu iz jednoroditeljskih obitelji, ukoliko roditelj s kojim dijete živi u zajedničkom kućanstvu ima prebivalište na području Grada. Njom se nastavlja s ulaganjima u povećanje kvalitete predškolskog odgoja. Lani je Jastrebarsko bio među prvih nekoliko gradova koji su osigurali veće plaće za sve zaposlene u vrtiću izjednačivši njihove plaće s onima u školstvu, za što će u 2025. Grad izdvojiti pola milijuna eura više nego u 2024. Iz EU sredstava osigurano je i 1,6 milijuna eura za izgradnju novog dječjeg vrtića ukupne vrijednosti preko 5,8 milijuna eura, a kreće i nadogradnja postojećeg objekta vrtića u Radićevoj ulici. Besplatan vrtić provedbom projekta ‘400 novih mjesta u vrtićima’ ima s 1.1.2025. i Grad Sisak. Besplatan vrtić, inače, uz njega, Jasku, Biograd na Moru i Pag, ima tek 10 gradova: Umag, Belišće, Sinj, Trilj, Vrlika, Obrovac, Ploče, Velika Gorica, Slavonski Brod i Čabar.

Još polovicom prošle godine besplatan vrtić za svu svoju djecu, a mjesto u vrtiću dobila su sva djeca vrtićkog uzrasta, osigurao je Slavonski Brod koji je svojim građanima osigurao i besplatan javni prijevoz. Vožnja autobusima besplatna je za sve građane, ali i posjetitelje grada. 

Kad je u pitanju javni prijevoz, u njemu besplatno od 1. siječnja uživaju i građani i posjetitelji Samobora. Gradonačelnica Petra Škrobot potpisala je okvirni sporazum za uslugu javnog linijskog prijevoza putnika na području Samobora, na razdoblje 4 godine, s direktorom tvrtke Samoborček EU grupa d.o.o., Lukom Grgurićem, a vrijednost godišnjeg ugovora je s PDV-om oko 1,9 milijuna eura. Osim što će prijevoz na području grada biti besplatan za sve korisnike, bit će kvalitetniji i pristupačniji. Prijevoz će biti organiziran na način da će Samoborom prometovati 17 autobusnih linija, što je 6 linija više nego dosad, a uvodi se i kružna linija koja će povezati centar Samobora s užim područjem grada.

Potpuno besplatan javni prijevoz i vrtiće za sve polaznike osigurao je i Grad Velika Gorica.

-Počeli smo pisati povijest boljeg i kvalitetnijeg javnog lokalnog prijevoza. Ugovor kojeg smo potpisali za sedmogodišnje razdoblje težak je 20,5 milijuna eura, a novi predivni autobusi s prepoznatljivim vizualnim identitetima grada, čiji su dizajn izabrali upravo naši sugrađani, vozi besplatno ulicama našeg grada – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar uoči predstavljanja novog prijevoznika, tvrtke Arriva sa 16 linija na području Velike Gorice i prigradskih naselja. Uvodi se i nekoliko novih linija koje su sugrađani tražili, a struka definirala.

Javni prijevoz postaje besplatan za mlađe od 18 godina u Zagrebu. Do sada su besplatnu godišnju pokaznu kartu ZET-a imala djeca s teškoćama u razvoju i nezaposlene osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen najmanje III. stupanj težine invaliditeta, a novom Odlukom o socijalnoj skrbi to se pravo proširuje na nezaposlene osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen najmanje II. stupanj težine invaliditeta. Ovim proširenjem obuhvata broj korisnika će se povećati za preko 17.000.

I Grad Crikvenica u 2025. osnovnoškolcima i srednjoškolcima osigurava besplatan prijevoz, Grad Sinj osigurava dodatnu podršku učenicima srednjih škola u financiranju prijevoza. Gradonačelnik Miro Bulj, Odlukom donesenom 3. siječnja, najavio je sufinanciranje troškova prijevoza redovitih učenika srednjih škola s područja Grada za razdoblje od 7. siječnja do 13. lipnja. Sukladno odluci Grada Pule od 1. siječnja 2025. godine svim redovitim učenicima osnovnih i srednjih škola, kao i studentima s prebivalištem ili boravištem u gradu Puli, omogućava se besplatno korištenje javnog gradskog prijevoza.

Grad Vukovar u 2025. ulazi, pak, s novom, najjačom demografskom mjerom – mladim obiteljima dodjeljivat će zemljišta za gradnju kuća po cijeni od tek 10 posto, odnosno uz gradsko sufinanciranje od 90 posto. Gradonačelnik Penava pojasnio je kako je trenutačno oko 30 građevinskih zemljišta na različitim lokacijama u gradu koja su raspoloživa za prodaju, a odabrano je prvih 5 koje će biti predmet raspisanog javnog natječaja i za koje je izrađen elaborat za izračun njihove tržišne vrijednosti.

Grad Osijek u ovu godinu ulazi s povećanom naknadom za novorođeno dijete, koja je udvostručena!. Do sada je iznosila 350, a sada 700 eura, za što su u proračunu za 2025. godinu osigurali 150 tisuća eura. U 2025. i Grad Slunj nastavlja unaprjeđivati svoje demografske mjere. Od 01.01.roditelji  za svako novorođeno dijete ostvaruju pravo na potporu Grada u iznosu 1.000 eura. Grad Slunj također je pokrenuo postupak izgradnje POS zgrade namijenjene mladim obiteljima, a istovremeno su povećani iznosi bespovratnih sredstava za stambeno zbrinjavanje mladih. U 2025. nastavljaju se i dosad već poznate mjere podrške u osnovnoj i srednjoj školi, gdje Grad pruža podršku kroz različite projekte poput osiguravanja radnog materijala za sve učenike, sufinanciranje produženog boravka, prijevoza srednjoškolaca… Posebno se ističe sufinanciranje smještaja u vrtiću, gdje je smještaj za treće i svako sljedeće dijete potpuno besplatan, dok roditeljima djece s posebnim potrebama Grad Slunj za njihovo dijete osigurava rad asistenta.

Ludbreg pokreće ekološki održiv javni komunalni prijevoz putnika – nabavit će 5 električnih mini buseva koji će se puniti na solarnoj elektrani, čija se izgradnja planira, pa će se koristiti električna energija iz obnovljivog izvora. Povezat će sva naselja sa središtem, a studija mobilnosti s linijskim mrežama je već izrađena. 

Gradonačelnik Vinkovaca, Ivan Bosančić, Vinkovčanima pak najavljujem godinu velikog iskoraka u modernizaciji školstva, razvoju gospodarstva, postavljanju temelja za zelenu i zdravu budućnost grada i općenito kvalitete života svih građana, s 20 velikih projekata vrijednih preko 50 milijuna eura. Uz ostalo, gradi se novi vrtić, dograđuju dva postojeća, kreće izgradnja četvrte škole, dogradnja pete i šeste škole, konkretno počinje dogradnja deset novih učionica i male dvorane u OŠ Vladimira Nazora, šest novih učionica u OŠ Ivana Mažuranića, kreće gradnja nove škole Ivana Gorana Kovačića s dvoranom u Radićevom bloku, OŠ Josipa Kozarca na raspolaganju će imati dvostruko veće kapacitete spajanjem dvaju zgrada. Sva tri projekta vrijedna su preko 21 milijun eura, a rezultat jednosmjenska nastava. Paralelno počinje izgradnja otvorenih bazena, vrijedna čak 5 milijuna eura. Kreće i prodajoa gradskog zemljišta po povoljnijim uvjetima mladim obiteljima, subvencionirat će im kupnju pri kojoj mogu ostvariti popust do čak 99 posto ponuđene cijene, ovisno o broju djece i ostalim parametrima.

U Svetom Ivanu Zelini kreće gradnja novog vrtića vrijednog gotovo osam milijuna eura, u naselju Donja Zelina kao područnog u sastavu DV Proljeće, a obuhvatit će 11 odgojnih skupina, 8 vrtićkih i 3 jasličke, s kuhinjom i svim pripadajućim prostorijama. Grad Sveta Nedelja od 1. siječnja je povećao subvencije za privatne vrtiće pa sada iznos gradskog sufinanciranja po djetetu iznosi 360 umjesto dosadašnjih 300 eura. Grad će financirati i osnovnu cijenu vrtića (iznos koji plaćaju roditelji) za svako treće i daljnje dijete iz iste obitelji pod uvjetom da sva djeca iz predmetne obitelji polaze isti vrtić, navodi se u Odluci donesenoj koncem prosinca. 

U Županji je povećan iznos jednokratne novčane pomoći za novorođenčad za treće i svako sljedeće dijete roditelja podnositelja zahtjeva, kao hvalevrijedna mjera pronatalitetne politike Grada. Dosadašnji iznos, 3000 eura, povećan je na 5000. Isto tako se svim građanima nastavlja besplatno parkiranje, od siječnja 2025. svi umirovljenici na području Grada Malog Lošinja imaju osigurano besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje HZZO-a. U Varaždinu su odlučili dodatno rasteretiti plaćanje komunalnog doprinosa za mlade obitelji koje grade obiteljske kuće, dosad je postojala takva mogućnost, no popusti su bili manji. U 2025. bi osobe do 40 godina starosti koje grade svoju prvu nekretninu, ovisno o zoni, trebale plaćati znatno niže cijene komunalnog doprinosa. U 2. zoni popust će iznositi 50 posto, u 3. zoni 60 posto, a u 4. čak 70 posto. Uštede će biti od 2.500 do 4.000 eura, što će značajno olakšati gradnju mladim obiteljima. Cilj je motivirati ih da ostanu živjeti u Varaždinu i olakšati im put do vlastitog doma. Isto tako, Varaždin će do kraja godine dobiti sedam električnih autobusa i dvije punionice, a za sve građane, stare i nove korisnike javnog prijevoza  dobra je vijest da su u 2025. uvedene nove linije gradskog prijevoza s više polazaka. Umjesto dosadašnjih 8, uvedeno je 12 linija.

U Proračunu Grada Karlovca za 2025. godinu osigurano je 65.000 eura za sufinanciranje projekta pristupačnosti osoba s invaliditetom u višestambenim zgradama. Novi je to projekt koji u Karlovcu do sad nije provođen, a namjera mu je prilagoditi višestambene zgrade i olakšati pristup osobama s invaliditetom.  Da bi postale prilagođene i pristupačne osobama s invaliditetom, višestambene zgrade ili njihov dio moći će to ostvariti ugradnjom rampe, podizne platforme, prilagodbe ulaza, stubišta, taktilne oznake za kretanje i dr. što će sufinancirati Grad Karlovac.

Umjesto dosadašnjih 199,08 EUR-a jednokratne novčane potpore, koliko su dobivali šibenski roditelji za prvorođeno dijete, Grad Šibenik taj oblik naknade udvostručuje, pa će ubuduće iznositi 400 eura. Za drugorođeno dijete šibenski bi roditelji, na temelju podnesenog zahtjeva, ostvarili 530 eura potpore ili gotovo dvostruko više nego što je naknada po istoj osnovi iznosila do sada (265,45 eura). Značajno povećanje jednokratne novčane potpore planira se novom Odlukom i za trećerođeno i svako iduće dijete šibenskih roditelja podnositelja zahtjeva. Prijedlog je da se u mjesecu rođenja djeteta tijekom sedam kalendarskih godina roditeljima (koji podnesu zahtjev za naknadu)  isplaćuje 700 eura, što sveukupno iznosi 4.900 eura. Do sada se isplaćivalo 530,89 eura godišnje, odnosno u sedmogodišnjem razdoblju – 3.716,23 eura.  

U Grubišnom Polju nastavili su s podizanjem iznosa mjesečnih stipendija pa je tako studentska sada 200 eura u deset mjesečnih obroka. Lani je iznosila 150 eura. Učenička iznosi 120 umjesto 100 eura. I Trogir po treći put povećava iznose stipendija: učenicima mjesečno po 100, studentima po 200 eura. Iznose stipendija povećava i Novi Vinodolski– učenicima 150, a čak 250 eura studentima…

Grad Križevci će sufinancirati uklanjanja zapuštenih ruševnih objekata koji, uslijed oštećenja ili dotrajalosti, predstavljaju opasnost ljudima i drugoj imovini ili zapušteni narušavaju vizuru grada, tj. dijela grada u kojem se nalaze, s 3.000 eura po objektu, a Javni poziv bit će otvoren tijekom cijele 2025. do iscrpljenja planiranih proračunskih sredstava. 

Proračun za 2025. Grad Dubrovnika od prošlogodišnjeg je veći za 34 posto i najveći je do sada. Pojedinačno, najviše sredstva planirano je za kapitalne infrastrukturne projekte među kojima su oni u tijeku i oni čija će realizacija i izgradnja započeti u 2025. godini. Ističe se kao kapitalna investicija izgradnja Centra za starije osobe Dubrovnik koji će osigurati potrebnu skrb za 270 korisnika i korisnica u smještaju, ali i vaninstitucionalnu uslugu za do 410 njih koji žive u svojim domovima. Značajna je i bespovratnim sredstvima financirana nadogradnja OŠ Mokošica, EU sredstvima sufinancirani drvoredi na ‘Bulevaru’ i Gružu, Mreža zelene infrastrukture  – parkovi Gradac, Pile i Platana, ‘Park and Ride’, koji su redom dio ITU mehanizma. Tu je i energetska obnova OŠ Marin Držić (škole s posebnim programom) kao i Sportske dvorane Gospino polje, izgradnja dvorane OŠ Antuna Masle u Orašcu, planirana su i sredstva za dovršetak Boćarskog doma ‘Đuro Miletić’, novog  parkinga u Mokošici, sportskog igrališta u Suđurđu, uređenje i opremanje vanjskih sportskih terena u Gospinom polju, gradsku knjižnicu u TUP-u i izgradnju groblja Dubac. Strateški kapitalni projekt u društvenoj i socijalnoj infrastrukturi je uređenje Centra za pružanje usluga u zajednici unutar zgrade gradskog bazena u Gružu vrijedan tri milijuna eura. Polovicu sredstava osigurat će Grad, a drugu polovicu Vlada RH putem nadležnog ministarstva…

Grad Nin razvija Centar za posjetitelje unutar kojeg će valorizirati bogatu prirodnu baštinu, stvaranjem preduvjeta za održivu turističku interpretaciju i podizanjem javne svijesti o važnosti očuvanja zaštićenih dijelova prirode – ornitoloških područja i ekološke mreže Natura 2000. Centar – ukupne površine blizu 1.4000 m2- financirat će se sredstvima EU i postati privlačan i idealan prostor u kojem će zbog atraktivnih sadržaja poput biblioteke, kongresnih dvorana, suvenirnica  i ostalog, rado boraviti mladi, stari, kao i brojni posjetitelji šireg zadarskog okruženja iz zemlje i inozemstva.(P.Livajić)

Moglo bi vas zanimati

Većina gradova povećala izdvajanja za kvalitetu života, prednjači Zlatar – evo koji se...

Najljepši Advent ostvario rekordne rezultate i u Varaždin privukao preko 200 tisuća posjetitelja!...

Varaždin uvjerljivi pobjednik izbora za Najljepši advent – slave još Virovitica i Oroslavje...

Do kraja veljače gradovi i općine moraju donijeti odluku o oporezivanju nekretnina –...