Cres je među deset najboljih gradova po porastu broja upisane vrtićke djece te po pedagoškom standardu odnosno broju djece po odgojitelju (4), pokazala je naša nedavno objavljena analiza podataka Državnog zavoda za statistiku. U Dječjem vrtiću Girice, osim redovnog, provode se i brojni posebni programi te se djecu od najranije dobi potiče na razvoj vlastitih potencijala.
Creski Dječji vrtić Girice radi u jednom centralnom objektu. Sastoji se od sedam mješovitih odgojnih skupina, tri jasličke (Pužići, Cukarići, Macmalići) i četiri vrtićke skupine (Loptice, Šapice, Voćko i Anđelići). U dječji vrtić trenutno je upisano 122 djece. U odgojne skupine integrirano je i dvoje djece s teškoćama u razvoju, a osim matičnih odgojitelja u dvije odgojne skupine rade i treći odgojitelji koji rade s djecom s teškoćama u razvoju.
Zadnja dogradnja bila je 2021. godine, kad je dograđen prostor za jednu odgojnu skupinu, uredi za stručne suradnike, radionica kućnog majstora, ured ravnatelja te skladišni prostor. Zbog tendencije povećanja broja polaznika Vrtića, planira se novo proširenje kapaciteta ustanove.
U okviru projekta “Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju” krajem rujna 2023. godine postavljeni su fotonaponski paneli, odnosno fotonaponska elektrana na krovu dječjeg vrtića, snage 20kW. Ukupni trošak izvedenih radova iznosio je 33.558,02 € te je elektrana puštena u pogon i ima sve potrebne dozvole nadležnih institucija.
U travnju ove godine postavljene su sprave/igrala u prednjem dijelu dvorišta Vrtića, čime je završeno uređenje prednjeg dijela dvorišta iz idejnog projekta koji je osmislio Park-Life d.o.o. Upravo je tu postavljena i prva komunikacijska ploča na ovom lijepom otoku te služi djeci koja ne razumiju jezik ili ne mogu komunicirati putem govora. Na ovaj način djeca mogu pokazati na simbole i na taj način prenijeti poruku o tome što žele raditi, gdje žele ići ili pak komentirati događaje oko sebe i odgovoriti na pitanja.
U vrtiću su zaposleni stručni suradnik logoped te stručni suradnik psiholog na puno radno vrijeme. Na poslovima prehrane zaposleno je troje radnika: glavna kuharica, pomoćna kuharica i pomoćni radnik u kuhinji (osoba s invaliditetom).
Već nekoliko godina Grad Cres podmiruje 85% ekonomske cijene vrtića, dok roditelji plaćaju nešto manje od 15 posto troškova. Unatoč porastu troškova života i poskupljenju materijala i sirovina, cijena pohađanja vrtića nije se podizala od 2019. godine.
Od listopada 2022. godine treće i svako sljedeće dijete iz iste obitelji vrtić pohađa besplatno (ukoliko se starija braća ili sestre istovremeno nalaze na redovitom školovanju u osnovnoj i srednjoj školi ili na fakultetu).
Dugi niz godina Odlukom o mjerilima za naplatu usluga Dječjeg vrtića Girice od roditelja – korisnika usluga propisana su i druga oslobođenja odnosno umanjenja cijene Vrtića. Djeca bez oba roditelja oslobođena su plaćanja korištenja usluga Vrtića u cijelosti, kao i djeca s teškoćama u razvoju
Roditeljima koji imaju dvoje djece iz iste obitelji (u istom domaćinstvu), a koja su istovremeno polaznici Vrtića umanjuje se cijena u iznosu od 10% za svako dijete. Roditeljima koji primaju socijalnu pomoć umanjuje se iznos za 50% za svako dijete, kao i samohranim roditeljima. Roditelju koji je invalid Domovinskog rata do 50% invalidnosti, smanjuje se cijena korištenja razmjerno stupnju invalidnosti, a roditelj – korisnik usluga koji je invalid Domovinskog rata s 50% i više invalidnosti, plaća 50% cijene. Grad Cres ujedno sufinancira troškove prijevoza djece iz okolnih sela do dječjeg vrtića.
Osim redovnog programa u vrtiću se provode i brojni posebni programi:
Program predškole provodi se prema zakonskim odredbama za svu djecu polaznike redovnog programa vrtića kao i djecu koja nisu upisana u Vrtić. Verificirani Program predškole realizira se za 20-ero djece redovnih polaznika vrtića kroz 250 sati godišnje. Program predškole realizira se svakog radnog dana od 12,30 do 15,30 sati u vrijeme kada je za mlađu djecu organiziran popodnevni odmor. Program provode dvije odgojiteljice, a uz njih sudjeluju i stručne suradnice, psihologinja Morena Damijanjević i logopedinja Mirela Anđelić, ponajprije prijedlozima i sugestijama, ali i uključivanjem u direktan rad i provođenjem određenih aktivnosti.
Program katoličkog vjerskog odgoja djece rane i predškolske dobi započeo je s provedbom u pedagoškoj 2003./2004. godini i provodi se sve do danas. Na početku se provodio kao kraći program, a od 2013. kao poludnevni program integriran u redoviti odgojno – obrazovni program. Poludnevni program katoličkog vjerskog odgoja provodi se u odgojnoj skupini Loptice, a provodi ga odgojiteljica skupine, Josipa Jadrošić Toić koja je ujedno i odgojiteljica u vjeri. Ovu skupinu pohađaju djeca čiji su se roditelji odlučili za ovakav program. Broj djece koja su obuhvaćena programom katoličkog vjerskog odgoja je trenutno 21. Tematske jezgre i sadržaji koji se nude djeci u odgojno-obrazovnom radu prate liturgijsku godinu.
Kraći program engleskog jezika. Program se od pedagošku 2021./2022. godine provodi jedanput tjedno po 60 minuta u sklopu Igraonice u kojoj se u periodu od 12,30 do 15,30 nalaze djeca budući školski obveznici. Program provodi odgojiteljica Josipa Jadrošić Toić s položenom razinom B2 poznavanja stranog jezika.
Kraći program ranog učenja talijanskog jezika je u veljači 2024. godine dobio suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja (temeljem pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje ). Program provodi odgojiteljica Ljiljana Novak (koja ima položenu B2 razinu poznavanja jezika) u skupini Voćko.
Kraći program glazbenog odgoja djece. Program je 2022. godine prošao proces verifikacije pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja no još nije počeo sa svojom provedbom. Cilj programa je obogaćivanje odgojno – obrazovnog rada odabranim glazbenim aktivnostima te razvijanje ljubavi prema glazbi i glazbenom stvaralaštvu. U program će biti uključena djeca od treće godine života do polaska u školu. Voditeljice programa jesu Martina Horvat i Gabrijela Krizmanić.
Kraći sportski program u siječnju 2022. godine dobio je suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja (temeljem pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje). Program polaze djeca u dobi od 5 do 7 godina. Voditeljice programa jesu Ana Velčić i Monika Kesić Šakić koje su završile program cjeloživotnog obrazovanja za voditelja kinezioloških aktivnosti djece rane i predškolske dobi.
Program za potencijalno darovitu djecu rane i predškolske dobi dobio je pozitivno stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje te suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja u rujnu 2022 godine. Edukaciju za navedeni program posjeduju stručna suradnica psihologinja Morena Damijanjević i ravnateljica Mirjana Koljevina.
Osim posebnih programa, odgojiteljice Loredana Velčić i Mia Beraković Opatić završile su edukaciju za alternativni program – Montessori program za jaslice. Elementi Montessori pedagogije implementirat će se u rad jaslične skupine Cukarići. Osnovni cilj Montessori pedagogije je osposobiti dijete da bude samostalna, samosvjesna, socijalno kompetentna i kreativna osoba jer se samo takva osoba može razviti u korisnoga i vrijednoga člana svoje sredine i društva u cijelosti.
Programima interesnih aktivnosti odgojitelja obogaćuju se redovni programi. Prate se interesi djece, njihove potrebe, uvažavaju sugestije i želje roditelja i organiziraju različite interesne aktivnosti (plesna igraonica, bajkaonica, filcaonica i drugo).
Vrtiću je, kako napominju iz creske Gradske uprave, želja pružiti djeci što više izbora u aktivnostima (posebni programi) izvan redovnog programa i tako roditeljima omogućiti da djecu od najranije dobi usmjeravaju u aktivnostima za koje djeca pokazuju interes. Na taj način, smatraju, djeci pružaju jednake mogućnosti bez obzira na udaljenost od kopna.
Program radionica za roditelje „Rastimo zajedno“ dio je Unicefovog programa podrške roditeljstvu. Program se sastoji od 11 povezanih radionica u kojem voditeljice zajedno s roditeljima propituju i razmjenjuju ideje o načinima na koji žive svoje roditeljstvo, nastoje upoznati sebe u ulozi roditelja, prepoznaju načine na koji se odnose prema svom djetetu te doznaju za druge moguće načine odnošenja prema djetetu.
Creski vrtić s prvim ciklusom radionica započeo je 2013. godine i do sada se s roditeljima provelo četiri ciklusa radionica. Radionice provode djelatnice koje su se posebno educirale za provođenje programa, Gabrijela Krizmanić, Melita Eršte Deželić i Morena Damijanjević. Na razini vrtića, voditeljice su program Rastimo zajedno (skraćen i prilagođen radu s odgojiteljima) provele i s vrtićkim odgojiteljicama. Održan je i 1 ciklus radionica Rastimo zajedno Mini.
Program Škole za Afriku:
Već nekoliko godina Vrtić je uključen i u Unicefov program škole za Afriku koji za cilj ima osigurati pristup kvalitetnom obrazovanju djeci diljem Afrike. Kroz razne aktivnosti koje se nude djeci unutar odgojno-obrazovnog rada skupine djeca se upoznaju s kontinentom Afrike i njegovim specifičnostima. Djecu se nastoji senzibilizirati na volonterski i humanitarni rad: svojim ručicama izrađuju nešto što mogu unovčiti, a sva skupljena sredstva donirana su za bolje obrazovanje djece Afrike.
Planira se provesti još i projekt Učenjem do pokreta, kretanjem do spoznaje kojim se djeci nastoji osigurati sigurno okruženje na vanjskom prostoru (dvorištu) vrtića kroz nabavu primjerenih i sigurnih konstrukcija i uređenje dvorišta. Konstrukcije će moći koristiti djeca urednog razvoj i djeca s posebnim potrebama (uključujući djecu s teškoćama i darovite) kombinirajući konstrukcije koje potiču kretanje i konstrukcije koje potiču na istraživanje na svježem zraku –STEM konstrukcije. Projektom bi se nastojalo raditi na osvještavanju važnosti kretanja na razvoj djece kod odgojitelja i roditelja, ali i kod djece kroz provođenje primjerenih radionica i predavanja o važnosti kretanja i zdrave prehrane, a sve s ciljem zaštite fizičkog i mentalnog zdravlja. Opći cilj projekta je osvijestiti važnost kretanja za fizičko i mentalno zdravlje djece.
U svibnju 2024. godine Dječji vrtić Girice bio je domaćin manifestacije 20. Olimpijski festival dječjih vrtića Primorsko-goranske županije. Na županijskom sportskom natjecanju takmičila su se djeca polaznici Dječjeg vrtića Girice, Dječjeg vrtića Viškovo, Dječjeg vrtića Matulji, Dječjeg vrtića Opatija, Dječjih vrtića Grada Rijeke, Dječjeg vrtića Radost iz Crikvenice, Dječjeg vrtića Vladimir Nazor iz Kastva, Dječjeg vrtića „Pahuljica” iz Raba, Dječjeg vrtića Cvrčak iz Malog Lošinja te Dječjeg vrtića „Katarina Frankopan“ iz Krka.
Mali sportaši natjecali su se u sljedećim disciplinama: trčanje na 50 m, štafetno trčanje 4×25 m, skok u dalj, bacanje loptice u daljinu, potezanje konopa i mali nogomet.
„Kontinuirano ulažemo u predškolski odgoj i trudimo se iz godine u godinu povećavati standarde jer smatram da je kvalitetni predškolski odgoj jedan od preduvjeta koje treba osigurati kako bi ljudi ostali živjeti i raditi na otoku. Zadatak vrtića nije samo da djeca budu na sigurnom dok roditelji rade, nego se trudimo da u vrtiću dobiju najbolje što mogu. Predškolski odgoj je temelj daljnjeg odgoja i obrazovanja, a u Cresu imamo sreću da se iz vrtića odlazi u izuzetno kvalitetnu otočnu osnovnu školu, te, oni koji to izaberu, u područni odjel gimnazije. Mislim da smo po toj odgojno-obrazovnoj vertikali pri vrhu u Hrvatskoj, kako po prostornim uvjetima koji se pružaju djeci tako i po kvaliteti kadra“ – rekao nam je gradonačelnik Marin Gregorović. (V.H.)