Gradonačelnik Trogira, Ante Bilić, prije nekoliko dana razgovarao je s novinarkom Trogirskog portala, a objavljeni intervju prenosimo u cijelosti:
Kako ocjenjujete godinu koja je na izmaku kada je riječ o realizaciji infrastrukturnih projekata, od kojih je najveći bio završetak 3 milijuna eura vrijedne obnove zgrade nekadašnjeg kina u moderan kulturno-edukacijski centar?
Dovršetak rekonstrukcije kina je ne samo projekt godine nego i desetljeća. Ponosan sam što smo to priveli kraju bez većih kašnjenja i dubioza. Projekt vrijedan 3,3 milijuna eura, zgrada u jako lošem stanju, poremećena statika, rokovi…, bio je to zahtjevan posao za sve uključene. Kino je simbol vizije koju smo imali od početka, ispunjeno obećanje da ćemo građanima osigurati mjesto okupljanja tijekom cijele godine. To neće biti samo polivalentna dvorana za koncerte, predstave, projekcije, sajmove, nego metafora jednog novog, humanijeg, kulturnijeg Trogira. Početkom 2024. trebali bismo imenovati rukovodeću osobu, a onda definirati program za koji želim da je kvalitetan i inovativan, ali i da bude adekvatan našim potrebama. Siguran sam da će svatko imati motiv bar koji put godišnje svratit na neko događanje, koncert, pogledati nastup svog djeteta. U prvim mjesecima 2024. imat ćemo i službeno otvaranje.
Osim obnove kina u ovoj godini dovršene su još neke milijunske investicije poput uređenja plaže u Saldunu u prvo moderno trogirsko kupalište , šetnice Brigi-Lokvice te izgradnje pristupne ceste za poslovnu zonu Plano.
Držimo se onoga što smo obećali građanima prije 2,5 godine. Nešto dođe prije, nešto kasnije, nešto malo odgodimo, ali radi se i vjerujem da to građani osjete. Kontinuirano mijenjamo sliku grada na bolje, sve po pravilima i u suradnji sa strukom. Razvijamo moderan grad koji će biti ugodan za svakodnevni život, ali i privlačan turistu i poduzetniku.
Najvažniji gradski resurs od Solina do tržnice ide u rekonstrukciju, a sportaši dobivaju toliko iščekivanu novu sportsku dvoranu.
Ako je kino projekt desetljeća, uređenje Solina i tržnice će biti projekt stoljeća. Neminovno najskuplji u trogirskoj povijesti, koji će služiti generacijama i jako utjecati na sliku i smjer razvoja grada. Raspisali smo javni urbanističko-arhitektonski natječaj, jedini i najbolji filter kvalitete, koji je uskoro gotov i nadam se da će stručni žiri biti na slatkim mukama da izabere najbolje rješenje. Prvo će se ići u obnovu Solina gdje je cilj dobiti obnovljenu zelenu zonu sa sadržajima i tržnicu za koju želimo da bude novi simbol grada. Tek u kasnijim fazama išli bismo u garažnu kuću na lokaciji sadašnjeg parkinga za stanare, a što će biti na postojećem T1 parkingu, to će reći struka koja je dobila vrlo detaljno raspisan natječaj, s naglaskom na limite i zahtjeve koje nosi UNESCO status. Dvorana je potreba i zaslužuju je brojni naši sportaši i klubovi koji uz talent i rad čak i bez idealnih uvjeta postižu top rezultate, od rukometaša, odbojkašica, jedriličara koji su bili senzacionalni ove godine. Zemljište smo riješili i dogodine idemo u izradu projekta. Paralelno pokrećemo izradu projektne dokumentacije za jedan manji gradski stadion koji bi bio kraj novog čiovskog mosta s istočne strane i time smo riješili sportsku infrastrukturu za nekoliko desetljeća.
Do ljeta u funkciji će biti most preko Foše, čija vrijednost je procijenjena na milijun eura.
Moram reći da mi je žao što to nismo i ranije kako smo planirali. Prvo nas je poremetila pandemija, trebalo je osigurati sredstva, provesti javni arhitektonski natječaj, radili smo i ponovljeni natječaj, ali evo konačno imamo izabranog izvođača i sada ne bi trebalo biti prepreka da do sljedeće sezone most bude gotov. Iznos će, nažalost, biti veći od planiranog, oko 800.000 eura + PDV, ali nema se smisla žaliti jer kako nama tako svima, cijene su jednostavno otišle po 30-40 posto gore. Projekt predugo čeka, a kod ovakvih zahvata ni ne postoji veći broj tvrtki koje to rade. Na natječaj nam se javila tvrtka s referencama koja je inače radila i Skywalk na Biokovu.
Trogir je četvrti grad u Hrvatskoj po visini izdvajanja za djecu. Prošireni su vrtićki kapaciteti, te uređeno sedam dječjih igrališta.
Najnovija vijest je da smo dobili 500.000 bespovratnih eura iz fondova Eu za adaptaciju i proširenje DV Maslačak. Do sada smo proširili kapacitete za 100tinjak mjesta, za godinu-dvije će to biti još veća brojka. Govorim kao mantru da želim da budemo najpoželjniji mali grad na obali, a to nećemo biti ako ne osiguramo uvjete za planiranje obitelji u Trogiru. Bez vrtićkog mjesta to je jako teško. Ponosan sam što to već nekoliko godina nije pitanje i ne smije više nikad biti pitanje.
Bilježi se i izvrsna statistika što se tiče projekta gospodarenja otpadom, te manjih računa za javnu rasvjetu.
Da mi je netko rekao prije nekoliko godina da ćemo imati takve brojke, ne bih vjerovao. U 2019. smo na 10.000 tona odloženog otpada na deponiju, ove godine je to 30 posto manje. Reciklažno je u prvoj godini imalo 1778 odlaganja od strane građana, a u ovoj je već u rujnu bilo 4810. Odvajanje papira i plastike je od 2021. do 2023. kroz reciklažno i zelene otoke i spremnike na kućnom pragu poraslo za 400 posto, a odvajanje stakla preko 300 posto. Račun za javnu rasvjetu za rujan ove godine je bio 5000 eura, a lani 27.000 eura i to sve zahvaljujući LED rasvjeti koju isplaćujemo kroz te uštede. Zahvaljujući solarima, dvorana i Mosorov dom su ove godine platili 10-ak tisuća eura manje račune kombinirano. Ove godine postavili smo i nove dvije solarne elektrane na DV Leptirić i zgradu Holdinga u Planom. Idemo dalje u energetsku obnovu javnih zgrada, ali naš dio posla je sekundaran pored osviještenih i vrijednih građana koje imamo. Bravo za sve.
Procjena je da je iz projekta Aglomeracije realizacija kanalizacijskog sustava na 76 posto, a vodoopskrbnog na 85 posto.
S krajem godine te brojke su još malo i veće. U prvoj polovici 2024. bageri odlaze iz grada, a ostaje nova infrastruktura i novi asfalt, čišće more i realniji računi.
Usvojen je i novi strateški „zeleni“ dokument
Tako je. Pridružili smo se tisućama gradova koji su usvojili SECAP – Akcijski plan održivog razvoja i prilagodbe na klimatske promjene. Time smo dobili ključne aktivnosti kroz koje ćemo analizirati rizike i osmisliti mjere prilagodbe rizicima klimatskih promjena. To nam je jedna podloga za buduće zelene politike, a tiče se i građevine, prometa, rasvjete i gleda se kako utjecati na bolju budućnost turizma, ribarstva, poljoprivrede…
Novost su i kolektivni ugovori u gradskim tvrtkama.
To je bila naša dužnost u ovim neizvjesnim vremenima. Bez kvalitetnih ljudi nema dobrih gradskih usluga, nema kvalitetnih ustanova, a pronaći i zadržati kvalitetan kadar je danas jako teško. Potpisali smo prvi kolektivni ugovor u povijesti Holdinga, Muzeja, DV Trogir, Knjižnice, a ranije s JVP, poboljšali im materijalna prava i vjerujem da je bilo na obostrano zadovoljstvo. Ne tako davno Holdingu je prijetio stečaj, prodavala se imovina da se saniraju ogromni dugovi, a danas je to jedna funkcionalna i stabilna tvrtka.
Grad je financijski stabilan i nema kako vi volite kazati nikakvih dubioza.
Radimo odgovorno, bez megalomanije i bez dovođenja u pitanje normalnog funkcioniranja grada. Nama je dvorana bila ideja i prije 5-6 godina, ali nisu postojali uvjeti. Išli smo s manjim projektima, dugo sanirali dugove, oporavljali se od onog što smo naslijedili, malo po malo podizali proračun, povukli sva moguća vanjska sredstva i u svo to vrijeme uspjeli napraviti 2 nova vrtića, obnoviti kino, urediti trg ribarnicu, šetnicu Brigi, plažu Saldun, kilometre asfalta, novu LED rasvjetu, energetske obnove zgrada, 7 igrališta, sanirati deponij, izgraditi reciklažno dvorište i što sve ne. Sada smo zreli za ozbiljnije projekte, Soline, tržnicu, dvoranu, ali fazno i s punom odgovornošću i nećemo imati problem privremeno povući kočnicu ako opet bude nepredviđenih situacija.
Nedavno je usvojen najvažniji gradski dokument bez kojega je nemoguć razvoj grada, a riječ je o proračunu za iduću godinu, čiji iznos je najveći u povijesti grada. Izdvojite najvažnije projekte čija realizacija je planirana.
Dogodine ulazimo u ciklus u kojem će naglasak više biti na dokumentaciju. Pripremat će se dokumentacija za sportsku dvoranu, pojas Soline – tržnica, plažu Đuro Đaković, uređenje plaže Brigi i šetnicu do granice sa Slatinama. To je projekt koji građani dugo čekaju, ali administracija je nažalost frustrirajuće spora iako Grad čini sve što može. Od infrastrukture ide nastavak šetnice od Briga do malog mosta, početak proširenja vrtića Maslačak, pješački most preko Foše, prva faza proširenja groblja, rekonstrukcija Ulice Ante Starčevića i Tina Ujevića. I dalje dajemo naglasak na zelene projekte i idemo u prvu fazu uređenja Garagnina koja podrazumijeva hortikulturu i staze i za što smo osigurali 1,1 milijun eura kroz ITU mehanizam. Ide se u obnovu Žudike i Fortina. Počet ćemo i radove na igralištu na Put Krtina. Kao i svake godine, ide novi asfalt na Drvenike. Iz Županije imamo obećanje da će krenut rekonstrukcija dijela čiovske rive, od čiovskog mosta do Duhanke. Možda ne velika financijska mjera, ali sigurno civilizacijska, je da smo u proračunu osigurali sredstva i da ćemo u idućoj godini pokrenuti program sufinanciranja medicinski potpomognute oplodnje. Odluku ćemo pripremiti početkom godine.
Ima li pomaka glede POS-ovih stanova?
Ima. Nakon što je s projektantom raskinut ugovor jer nije mogao kvalitetno riješit postavljeni mu zadatak, APN je raspisao novi natječaj ugovoreno je novo projektiranje. Ako ne bude novih iznenađenja do kraja 2024.g. očekujemo i početak radova.
Ove godine projekt partcipativnog budžetiranja doživio je svoje šesto izdanje. Jeste li zadovoljni realizacijom i sudjelovanjem građana koji se uključuju?
Ovaj projekt ne bi postojao da nema interesa građana i da mi nismo ispoštovali što su oni rekli da treba napraviti. Akumuliralo se do sada oko 285 pristiglih prijedloga i 150 realiziranih, s prosječno 350 sudionika na tribinama godišnje i s utrošenih 6,6 milijuna eura. Nisu ni te brojke ni asfalti ni ležeći toliko bitni koliko činjenica da ljudi žele sudjelovati, da smo razvili povjerenje i da je to prilika za druženje i konstruktivan razgovor. To mi je veća nagrada od međunarodnih nominacija i činjenica da su mnogi gradovi uzeli naš model.
Grad je u blagdanskom ozračju, šušura je svakodnevno i danju i navečer, a tome je doprinijela i TROGIRSKA ADVENTURA, čiji program je ocijenjen među najboljim u Dalmaciji, pa i šire zbog čega u Trogir dolaze brojni gosti.
Adventura je naš brend još od prve godine. I tu je pandemija učinila svoje pa je i manifestacija patila nekoliko godina, ali ove godine stvarno se čini da smo učinili dobar posao. Čujem da dolaze iz cijele Dalmacije, ali meni je najbitnije da se sviđa građanima, da ima nešto za svačiji gušt. Prije prvog mandata sam rekao da ćemo oživjeti grad zimi i to smo uspjeli s adventskim festivalom, a s novim kulturnim centrom će to dobiti i puni smisao.
Što biste u Novoj 2024. godini poželjeli svojim sugrađanima?
Puno zdravlja i veselja, što manje briga i da zajedno činimo Trogir još boljim i ugodnijim gradom. (trogirskiportal.hr, Gordana Dragan)