Na reciklažnom dvorištu Pržić u Cresu postavljena je natpisna ploča čime započinje završni dio projekta „Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta Pržić“ tijekom kojeg će se provesti i niz informativno-obrazovnih aktivnosti. U planu su dvije edukativne radionice, a svim domaćinstvima dostavit će se promidžbeni materijal s preciznim uputama i savjetima kako ispravno odvajati i odlagati otpad.
Projekt se sufinancira iz Kohezijskog fonda u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020“. Postavljeni cilj je bio izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta Pržić čime bi se trebaloi doprinijeti povećanju stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalištu. Ukupna vrijednost projekta je 3.076.290,25 kn, a iznos EU bespovratnih sredstava 2.577.680 kuna.
Usput, na dosadašnjem odlagalištu otpada Pržići uspješno se provodi europski projekt sanacije i zatvaranja ukupno vrijedan gotovo 11 milijuna kuna koji se sufinancira iz Kohezijskog fonda s nešto manje od 9 milijuna kuna. Uz izgradnju pretovarne stanice, inače prve takve u Primorsko-goranskoj županiji, potpunau sanaciju postojećeg odlagališta, izgrađeni su plato za kompostiranje, prostor za obradu otpada i drugi sadržaji.
Reciklažno dvorište namijenjeno je razvrstavanju i privremenom pohranjivanju posebnih vrsta otpada. Ima važnu ulogu u sustavu gospodarenja otpadom jer služi kao poveznica kojom jedinice lokalne samouprave osiguravaju vezu između građana, ovlaštenih skupljača i ovlaštenih obrađivača i/ili centara za gospodarenje otpadom sa svog teritorija. Sanacija deponija će se provesti tako da se postojeći otpad prikuplja na manju površinu, a potom će se zbiti i prekriti gornjim brtvenim sustavom čime se znatno smanjuje površina i volumen odloženog otpada. Ukupna površina regeneriranog zemljišta odlagališta u sklopu ovog projekta je 2,17 ha.
Cilj projekta je sanirati i zatvoriti postojeće odlagalište otpada „Pržići“ što će doprinijeti ublažavanju negativnih učinaka na javno zdravstvo i ljudsko zdravlje, okoliš, klimu i na turizam.
Projekt sanacije i zatvaranja odlagališta otpada bit će dovršen do kraja 2020.
S lani odvojenih 40,47 posto otpada Grad Cres svrstao se je lani na šestu poziciju u odnosu na ostale gradove, a prvu gleda li se trend povećanja odvajanja sakupljenog otpada u odnosu na 2018. godinu, godišnji je rast bio 19,88 posto. Pokazuju to podaci Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Na cijelom otoku postavljeni su polupodzemni spremnici koji se otvaraju putem čip kartica.
Prvi u Županiji izgradili su pretovarnu stanicu pa reciklažno dvorište, među prvima uveli zakonom propisani sustav odvojenog prikupljanja otpada i to sustav koji najbolje odgovara primorskim gradićima s jakim turizmom koje odlikuju uske ulice, vikend-gosti i sezonalnost. Na cijelom otoku postavili su polupodzemne spremnike velikog kapaciteta za odvojeno prikupljanje otpada. Takvi spremnici ne zauzimaju puno prostora iznad površine i imaju ugrađene otpadomjere koji se otvaraju pomoću čip-kartice koju ima svako kućanstvo. Svako se otvaranje evidentira i na taj način točno se zna koliko je otpada odložilo koje kućanstvo, a ujedno sustav zna koliko otpada ima i spremniku i kad ga treba prazniti.
Nadalje, prvi u županiji izgradili su pretovarnu stanicu i tako stvorili uvjete da se još od 2017. na otoku više ne odlaže komunalni otpad već se on odvozi u županijski centar. Nakon toga su izgradili i reciklažno dvorište kako bi se sustav odvojenog prikupljanja otpada podigao na još višu razinu, a sada će ukloniti i posljednje ostatke nekadašnjeg odlagališta otpada jer je upravo započela konačna sanacija odlagališta.
Nabavka polupodzemnih spremnika s odgovarajućim kamionima za njihovo pražnjenje koštala je oko 2 milijuna kuna uz 60-postotno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Pretovarna stanica, reciklažno dvorište i sada konačna sanacija odlagališta otpada projekti su ukupno vrijedni oko 21 milijuna kuna, a sa 85 posto su financirani europskim sredstvima.
-Time nismo gotovi s aktivnostima koje poduzimamo za zaštitu okoliša. Upravo su netaknuta priroda i okoliš naše najveće vrijednosti, pa sav naš budući razvoj mora biti održiv. Jedna od aktivnosti za koju se intenzivno pripremamo je uključivanje u akciju uklanjanja otpadnih vozila na otocima, u nacionalnim parkovima i parkovima prirode koju će provesti Fond za zaštitu okoliša – komentirao je i najavio nedavno gradonačelnik Cresa Kristijan Jurjako za naš portal. (Grad Cres/PL/Gradonačelnik.hr)