Vijesti

Cres: U 27 creskih naselja provode se projekti vrijedni preko 25 milijuna kuna, u fokusu i nenaseljena otočna sela

Na području Grada Cresa, površinom najveće jedinice lokalne samouprave u Primorsko-goranskoj županiji, nalazi se čak 27 naselja od kojih je većina još uvijek i naseljena, tj. u njima živi barem jedan stalan stanovnik. Gradska uprava redovito se brine o tim naseljima te rješava komunalne probleme i na tim, iako jako rijetko naseljenim područjima. Prvenstvo imaju problemi na koje ukazuju sami žitelji, a sve se aktivnosti koordiniraju s vijećima mjesnih odbora koji najbolje poznaju situaciju na svom području.

– Grad Cres nije zaboravio svoja sela, pa čak ni ona nenaseljena. Dugačak je popis projekata i manjih komunalnih akcija koje su protekle četiri godine realizirane na području mjesnih odbora. Naravno da bismo željeli da smo mogli učiniti više, da smo ispunili sve želje naših stanovnika, ali proračun nije vreća bez dna iz koje se može samo uzimati već postoje propisi koja se sredstva za što mogu koristiti, objasnio je zamjenik gradonačelnika Marin Gregorović koji je zadužen za komunalni sustav.

Na području Grada Cresa formirano je pet mjesnih odbora: Beli, Dragozetići, Orlec, Valun i Martinšćica. Najsjeverniji MO Beli obuhvaća naselja Beli, Ivanje, Sveti Petar i Važminec u kojima je proteklih godina realiziran veliki broj projekata. Ukupno je 2,2 milijuna kuna uloženo u sanaciju ceste Beli-Podbeli, a radilo se u fazama od 2012. do 2018. godine. Riješeno je skretanje prema Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove izgradnjom polukružnog toka, na ulazu u Beli postavljena je zaštitna odbojna ograda, a u samom selu i „australska rešetka“. Sanirano je krovište zgrade u kojoj se nalazi sjedište Mjesnog odbora Beli. Puno se uložilo i u uređenje cesta. Tamponirana je i djelomično betonirana cesta Sv. Petar – Ivanje i dio puta za Filoziće. Sanirani su dijelovi ceste Sv. Petar – Ivanje, a u samom Sv. Petru betoniran put. Stanovnike Tramuntane posebno je razveselilo što su započeli radovi na uređenju prometnice koja povezuje Beli s glavnom otočnom magistralom. Kako se radi o lokalnoj prometnici za nju je zadužena Županijska uprava za ceste Primorsko-goranske županije koja je izradila potrebnu projektnu dokumentaciju i, uz sufinanciranje Grada Cresa i podršku Mjesnog odbora Beli, započela radove. Ukupna predviđena dužina na kojoj je potrebna sanacija iznosi 1.400 metara i to od naselja Beli do pred nekoliko godina obnovljenog dijela ceste. Radovi su planirani u četiri faze, lani je uređeno 400 metara ceste u što je uloženo 620.000 kuna, a ove godine u planu je sanirati još 300 metara.

MO Dragozetići formiran je za područje naselja Dragozetići, Filozići, Porozina i Predošćica. U samim Dragozetićima je sagrađen potporni zid u dužini od 20 metara, betonski zastor za parkiralište, te nedavno betonirana pješačka staza. U naselju Porozina saniran je dio kolnika i oborinske odvodnje, ali i realiziran dugoočekivani projekt Hrvatskih cesta – treća prometna traka za pristanište. Ukupna vrijednost izvedenih radova je 6 milijuna kuna, a uz Hrvatske ceste kao najvećeg investitora uključili su se HEP, komunalna tvrtka Vodoopskrba i odvodnja te Grad Cres koji je financirao postavljanje javne rasvjete. U Predošćici je betoniran trg i pristupni put, a uskoro će biti dovršeno tamponiranje ceste i parkinga.

MO Valun obuhvaća naselja Lubenice, Mali Podol, Pernat, Valun i Zbičina. Proteklih godina asfaltirana je cesta od groblja Sv. Marko do Pernata, tamponirani dijelovi uz cestu Sv. Marko – Lubenice, te betoniran prilaz parkiralištu u Lubenicama. U samom Valunu saniran je parter glavnog trga, betoniran dio parkirališta, te zamijenjena prometna signalizacija, dok je u Lubenicama popravljen kameni suhozid.

MO Orlec, uz sam Orlec, obuhvaća još naselja Stanić, Vrana i Zbišina. U Orlecu su realizirani značajni infrastrukturni projekti, radilo se na pristupnoj prometnici, u samom naselju betonirane ceste, a sanirani su dijelovi ceste Orlec-Mali Bok. Najvažnije ulaganje u infrastrukturu je izgradnja sustava odvodnje i pročišćavanja sanitarnih otpadnih voda naselja Orlec vrijednog 6,8 milijuna kuna koji je najvećim dijelom financiran europskim sredstvima. Od propadanja je spašena seoska škola u Orlecu i u njoj je po završetku obnove otvoren Centar otočnog folklora. Vrijednost projekta, provedenog u suradnji Primorsko-goranske županije, Grada Cresa, OŠ Frane Petrića i Folklornog društva ‘Orlec’ je oko 900 tisuća kuna.

MO Martinšćica obuhvaća naselja Grmov, Martinšćica, Miholašćica, Stivan, Vidovići i Zaglav. U Martinšćici je upravo u tijeku uređenje parkirališta u naselju Martinšćica, pristupnog puta i zelenih površina, projekt vrijedan oko milijun kuna. U ovom mandatu u Martinšćici su uređena nogometno i dječje igralište, te ambulanta i stan za liječnika. U obližnjoj Miholašćici postavljena je prometna signalizacija za smirenje prometa, a u Zaglavu rekonstruirana oborinska odvodnja. Radilo se i na prometnicama, pa su tako sanirani dijelovi cesta za Vidoviće, Grmov i Marašćicu, a tamponirana cesta Grmov-Podol. Osim toga, u naselju Zaglav i na putu prema plaži izrađene su stepenice, a u Hrasti sanirano divlje odlagalište i postavljena ograda.

Naselja Merag i Loznati nisu u sastavu mjesnih odbora, ali ni ona nisu zapostavljena. U Mergu je betoniran dio ceste prema groblju i izgrađen kameni zid, a cesta za Loznati je asfaltirana.

Posebno treba izdvojiti investicije u proširenje javne rasvjete. Osim uz državnu cestu u Porozini, javna rasvjeta je proširena uz cestu Beli-Podbeli, te u Orlecu i Belom, kao i na potezu Zaglav-Martinšćica. Najznačajniji projekt je bio zamjena cjelokupne javne rasvjete u svim naseljima na otoku ekološki prihvatljivom LED rasvjetom ukupno vrijedan 4,8 milijuna kuna.

Kako se na području Grada Cresa proteklih godina uveo novi sustav gospodarenja otpadom, pri tome nisu bili zanemareni niti mjesni odbori već su i na njihovim područjima postavljene posude za odvojeno prikupljanje otpada (na ukupno 13 lokacija), te organizirana manja reciklažna dvorišta, iako po zakonu Grad ima obvezu otvoriti samo jedno centralno reciklažno dvorište na svom području.

Tome treba pridodati sve ono što su, u dogovoru s Gradom Cresom, učinili drugi investitori, primjerice Elektroprimorje. Nedavno je dovršen višegodišnji projekt izgradnje 20-kilovoltnog kabelskog raspleta na širem području oko Cresa postavljanjem nadzemnog voda za Orlec vrijednog 1,1 milijun kuna.

Ne zapostavljaju se ni manje naseljena područja pa je tako rekonstruiran dalekovod za Grmov koji je predstavljao problem gotovo kod svakog nevremena jer su zbog njega dijelovi Cresa ispadali iz sustava. Investicija je bila vrijedna gotovo milijun kuna. Riješena je još jedna neuralgična točka u otočnoj elektroenergetskoj mreži postavljanjem 4,2 kilometara podzemnog kabelskog voda Pojane-Ivanje. Vrijednost investicije je bila 1,4 milijuna kuna i njome je značajno popravljena kvaliteta života stanovnika naselja na Tramuntani koji su često ostajali bez struje zbog posolice koja se „hvatala“ na žicama.

Radi se i na niskonaponskoj mreži Lubenica, posebno osjetljivom području zbog propisa koji štite spomenike kulture, najvrijednija investicija iz tog segmenta je svakako 9,5 milijuna kuna „teška“ rekonstrukcija dalekovoda Cres-Hrasta.(Grad Cres/Otočni Novi list)

Moglo bi vas zanimati

Novi Marof: Nadarenim studentima po 140 eura mjesečne potpore

Bjelovar: Kreće energetska obnova 4. osnovne škole i Dvorane europskih prvaka

Grad Koprivnica ove godine povećao sredstva namijenjena udrugama, na raspolaganju im je 380...

Virovitica: Gimnazija Petra Preradovića zablistala u punom sjaju; završena potpuna obnova krovišta i...