Vijesti

Cres: Počela gradnja najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj

U cjelodnevnom posjetu Gradu Cresu boravili su ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Oleg Butković, te ministar turizma Gari Cappelli i tom prigodom susreli se sa creskim gradonačelnikom Kristijanom Jurjakom i predsjednikom Gradskog vijeća Marčelom Damijanjevićem. U gradskoj vijećnici razgovarali su o aktualnim i budućim projektima koji će se realizirati na Cresu, posebno naglasivši luku Martinšćica i nastavak rekonstrukcije državne ceste D100 za koju će se natječaj provesti do kraja godine.

Ministri su posjetili cresku luku gdje je u tijeku rekonstrukcija i dogradnja zapadne obale, investicija vrijedna gotovo 40 milijuna kuna. Investitor, Županijska lučka uprava Cres, osigurala je 30 milijuna kuna iz europskih fondova, dok će ostatak ravnomjerno pokriti vlastitim sredstvima te iz državnog proračuna preko Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. S radovima koji se odvijaju brže nego se očekivalo ministra Butkovića i njegove suradnike upoznali su Anton Opatić, ravnatelj lučke uprave, Zdenko Dvornik, direktor izvođača radova tvrtke Aqua Mont Service, te gradonačelnik Jurjako.

Projektom će se izgraditi vanjski lukobran za prihvat linijskih putničkih brodova i rekonstruirati kopneni dio luke. Lukobran je ukupno dugačak 185 metara i širok oko 6 metara, a postavljen je na dva reda pilota. Uredit će se i oko 280 metara obale, pri čemu će se lungomare na nekim mjestima proširiti prema moru i do 11 metara. Prema ugovoru projekt bi trebao biti gotov do veljače 2021. godine, ali se očekuje da će građevinski radovi biti dovršeni do studenog ove godine.

„Zadovoljan sam dinamikom izvođenja radova, ovo je doista impresivno. Ovo može biti ogledni primjer kako se provode projekti koje sufinancira Europska unija. Pohvaljujem lučku upravu koja provodi projekt i izvoditelja radova jer vidim da nema kašnjenja“, rekao je ministar Butković i najavio obnove luke Martinšćica u 2021. godini. Posebno je pohvalio Grad Cres i gradonačelnika Jurjaka zbog investicija ukupno vrijednih oko 100 milijuna kuna koje se trenutno provode na njegovom području što pokazuje da Grad Cres dobro napreduje

Ministar Cappelli je govorio je o turističkim rezultatima i naglasio da se na cresko-lošinjskom području ostvaruje 50 % prihoda i fizičkih pokazatelja u odnosu na prošlu godinu te da ovo otočje, poslije Rovinja i Umaga, bilježi najbolje rezultate.

„Moramo biti svjesni situacije i pripremili smo protokole kako treba reagirati jer nam turisti dolaze iz zemalja u kojima je stanje puno gore nego kod nas“, rekao je ministar Cappelli.

Nakon obilaska luke, ministri Butković i Cappelli te predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Frane Barbarić zajednički su položili temeljni kamen za izgradnju 41 milijun kuna vrijedne sunčane elektrane Orlec Trinket – Istok, najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj.

Projekt izgradnje sunčane elektrane, kao i druge projekte Hrvatske elektroprivrede, predstavio je predsjednik Uprave Frane Barbarić koji je naglasio da će sunčana elektrana Cres doprinijeti jačanju sigurnosti opskrbe električnom energijom i povećanju stupnja energetske samodostatnosti otoka Cresa i Lošinja, posebno u razdobljima povećane potrošnje tijekom turističkih sezona.

Elektrana snage 6,5 MW godišnje će proizvoditi oko 8,5 milijuna kWh električne energije, što odgovara potrošnji oko 2.500 kućanstava. Gradi se na zemljištu površine 17 hektara, dva kilometra sjeverno od naselja Orlec. U 13 segmenata pojedinačne snage 500 kW, instalirat će se ukupno 20.330 panela domaćeg proizvođača Solvis. Paneli će se smjestiti tako da omogućuju nesmetan prolaz malih životinja unutar ograde sunčane elektrane i ispašu ovaca unutar ograđenog područja. Projekt SE Cres je do ishođenja lokacijske dozvole razvijala Primorsko-goranska županija, kada projekt preuzima HEP, koji je na temelju natječaja izgradnju povjerio konzorciju PVI Solar, PVI GmbH, Intecco i Deling. Elektrana će s proizvodnjom početi do kraja godine.

„Unatoč globalnoj krizi izazvanoj koronavirusom, HEP je bez oklijevanja nastavio s realizacijom plana investicija za 2020. godinu koji je utvrđen u do sada najvećem iznosu u povijesti HEP-a, od gotovo pet milijardi kuna. To činimo jer smo svjesni da su nastavak našeg investicijskog ciklusa i ulaganja u kojima je snažno zastupljena domaća komponenta, iznimno važni za razvoj i stabilnost hrvatskog gospodarstva. Pritom se najveći dio investicija odnosi na realizaciju obnovljivog scenarija razvoja HEP-a do 2030. godine, u sklopu kojega ćemo izgraditi 1.500 MW proizvodnih kapaciteta. Polovina tih kapaciteta, koja po snazi odgovara Nuklearnoj elektrani Krško, bit će u sunčanim i vjetroelektranama. U ovom trenutku, u izgradnji ili pred početkom izgradnje imamo vjetroelektranu Korlat i čak sedam sunčanih elektrana“, izjavio je Barbarić.

Prisutni su bili predstavnici gradskih i županijskih vlasti, izvođača i investitora, svih ustanova uključenih u pripremu zahtjevnog projekta, kao i Samostana sv. Frane koji je vlasnik zemljišta na kojem se gradi.

„Iznimno sam sretan i ponosan jer je današnji trenutak kulminacija dugogodišnjeg truda i uspješne suradnje svih razina: privatnih vlasnika, Grada Cresa, Primorsko-goranske županije i državnih institucija, a posebno Hrvatske elektroprivrede. Tijekom svih svojih mandata moj tim i ja radili smo na energetskoj tranziciji otoka s ciljem potpune dekarbonizacije do 2040. godine“, naglasio je Jurjako i podsjetio na već realizirane projekte kao što su zamjena kompletne javne rasvjete LED tehnologijom, energetska obnova školske i vrtićke zgrade, te program energetske tranzicije cresko-lošinjskog otočja koji se provodi uz tehničku pomoć Europske komisije.

„No to nije sve. Sukladno našoj strategiji energetske tranzicije, Grad Cres s Otočnom razvojnom agencijom i zainteresiranim partnerima uskoro osniva energetsku zadrugu u kojoj mogu participirati svi zainteresirani, a gradit će solarnu elektranu Dragozetići snage 500 kW. Svoj obol energetskoj neovisnosti daju gospodarski sektor i građani koji ugrađuju svoje male krovne solarne elektrane“, kako bismo svi zajedno postigli cilj – samoodrživi otok Cres“, zaključio je Jurjako.

Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, rođena Orlečanka, podsjetila je da županijski Prostorni plan obuhvaća 25 građevina, među njima pet sunčanih elektrana i vjetroelektrane, koje se mogu graditi izravno iz Prostornog plana, uz maksimalno poštivanje prirodnih vrijednosti.

„Primjerice, panele smo izmjestili kako bismo sačuvali rijetku vrstu orhideje koja ovdje živi i kako bi na ovim prostorima i dalje mogle pasti ovce po kojima je Orlec poznat“, rekla je zamjenica Medarić, zahvalivši se na suradnji ravnateljima Butiganu i Jardasu, creskim franjevcima na čijem se zemljištu gradi elektrana, te Gradu Cresu.

Okupljenima su se obratili i ministri Butković i Cappelli, hvaleći sve koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta, ali i mnogih drugih investicija na hrvatskim otocima.

„Čestitam svima koji su sudjelovali u pripremi ovog projekta, od HEP-a, Primorsko-goranske županije, Grada Cresa pa do uključenih ministarstava. Ova će hvalevrijedna investicija doprinijeti energetskoj neovisnosti i razvoju otoka Cresa. Sinergija investicija u energetiku i promet od presudne je važnosti za zadržavanje stanovništva na našim otocima, ali i za stabilnost hrvatskog gospodarstva u krizi izazvanoj koronavirusom“, izjavio je Oleg Butković, podsjetivši i na druge investicije na otoku Cresu kao što su proširenje luke i uređenje ceste D100 kojima je osnovni cilj zadržavanje ljudi na otoku.

„Razvoj ovakve infrastrukture, koja pritom prati ekološku dimenziju i prihvatljivost, od izuzetne je važnosti i za turizam jer bez kvalitetne infrastrukture nije moguće razvijati kvalitetan turizam kojeg usmjeravamo u smjeru održivog razvoja“, rekao je Gari Cappelli,ovdje i kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića. Govoreći o turizmu, naglasio je da cresko-lošinjsko otočje trenutno ostvaruje gotovo 50% prošlogodišnjeg turističkog prometa, te najavio da će na Cresu i Lošinju u sljedeće 3-4 godine privatni i javni investitori uložiti oko milijardu i 200 milijuna kuna u razne projekte.

U nastavku programa dužnosnici su se preselili na lokaciju ELEN punionice na Melinu gdje je predstavljen HEP-ov projekt izgradnje infrastrukture za punjenje električnih vozila. ELEN je prvi hrvatski lanac postaja za punjenje električnih vozila i na području Istarske i Primorsko-goranske županije postavljeno ih je do sada 19. (Grad Cres)

Moglo bi vas zanimati

Duga Resa: Umirovljenicima s najnižim primanjima 50 eura božićnice

Sportska zajednica Grada Rovinja dobila prestižnu nagradu za “Međugeneracijsku uključenost”

Grad Bjelovar usvojio Strategiju zelene urbane obnove

Proračun Grada Čakovca za 2025. godinu 80 milijuna eura, za investicije predviđeno 32.800.000...