Dubrovnik: Sto milijuna kuna godišnje za pomoć i potpore mladim obiteljima – podigli su naknade za novorođenčad, grade vrtiće i škole, subvencioniraju podstanarstvo i imaju vlastiti model poticajne stanogradnje

Demografske mjere Grada Dubrovnika primjer su dobre prakse, a posebno treba istaknuti dubrovački model stanogradnje i rješavanja stambenog pitanja mladih, naglasila je državna tajnica Središnjeg ureda za demografiju i mlade Željka Josić na nedavnom sastanku s Matom Frankovićem, gradonačelnikom Dubrovnika….

Grad Dubrovnik, naime, godišnje izdvaja čak sto milijuna kuna za pomoći i potpore mladim obiteljima. Tako i jedan od najvećih problema za mlade obitelji – stambeno pitanje, uspješno rješavaju posebnim modelom stanogradnje i mogućnostima najma gradskih stanova.

Konkretno, Grad mladim osobama do navršenih 35 godina života koji imaju prebivalište na području Dubrovnika najmanje pet godina i koji u svom vlasništvu nemaju nekretnina, a čiji mjesečni dohodak po članu kućanstva nije veći od prosječne isplaćene neto plaće u Republici Hrvatskoj, osigurava novčanu potporu za plaćanje najma stana. Mjesečni iznos subvencije iznosi 400 kuna za samca, 500 kuna za dvočlano kućanstvo, 600 za tročlano i  750 kuna za četveročlano kućanstvo i više, a sve sukladno Mjerama socijalnog programa Grada Dubrovnika za 2021. godinu. Zbog specifičnosti tržišta nekretnina u Dubrovniku stambeno zbrinjavanje naročito veliki je izazov mladim obiteljima. Zato je uz mjere za sufinanciranje podstanarstva Grad Dubrovnik osmislio vlastiti model društveno poticane stanogradnje za koji su uvjereni da će dati pravi rezultat. Prvi fond stanova za mlade dubrovačke obitelji (43 stana u Mokošici) je izgrađen, a sukladno javnom pozivu i unaprijed utvrđenim kriterijima stanovi će  se davati u najam s mogućnošću otkupa nakon proteka desetogodišnjeg roka. U tijeku je ishođenje građevinske dozvole za izgradnju dodatnih 50 stanova u tri zgrade u naselju Solitudo. Grad je također u srpnju 2018. na prigradskom području Pobrežja osigurao vlasništvo nad zemljištem površine 75906 m2, a sve u svrhu realizacije dugoročnog plana poticajne stanogradnje na navedenom prostoru. Plan je da se na tom području po povoljnim cijenama dodjeljuje zemljište mladim obiteljima, koje prethodno udovoljavaju uvjetima za dobivanje kredita, s namjenom gradnje obiteljskih kuća.

Grad Dubrovnik u samom je, inače, vrhu po broju rođenih beba u prošloj godini, a čitav niz je mjera kojima gradska uprava potiče pozitivne trendove po tom pitanju. Prije dvije godine su, uz ostalo, povećali naknade za bebe koje sad za prvo dijete u obitelji iznose 2.500 kuna, za drugo 3.500 kuna, za treće 5.000, kao i čak 10.000 kuna za djecu iz povijesne jezgre, otoka Koločepa, Lopuda i Šipana i naselja Dubravica, Gromača, Kliševo, Ljubač, Mravinjac, Mrčevo, Osojnik, Šumet, Knežica, Čajkovica te Petrovog sela. Tijekom protekle 2020. roditeljima novorođenčadi isplaćeno je iz Proračuna sveukupno 2.007.500 kuna za 417 korisnika.

Kao potpuno novu mjeru Grad Dubrovnik je 2019. uvrstio i stalnu godišnju pomoć roditeljima za treće i svako daljnje novorođeno dijete, a ova pomoć u ukupnom  iznosu od 33.600,00 kuna isplaćuje se u jednakim godišnjim obrocima do navršene sedme godine djetetova života. U 2020. to pravo ostvarile su 152 obitelji, što je dvostruko više nego u prethodnoj godini. Ukupno je za tu demografsku mjeru lani isplaćeno iz gradskog proračuna 748.800 kuna. Sredstva koja su u proračunu planirana za ovu mjeru značajno su povećana u 2021. i iznose 2.800.000, što je u razini sredstava isplaćenih u 2020. godini, odnosno čak dvostruko više od izdvajanja za istu namjenu u 2018., dok se planirao povećanje sredstava u projekcijama za 2023. penje do 4.800.000 kuna.

Grad Dubrovnik kontinuirano ulaže u poboljšanje usluga i uvjeta za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na području Dubrovnika. Među planiranim kapitalnim investicijama u predškolski odgoj ističu se dogradnja i nadogradnja vrtića Pčelica, za koju je već ishođena građevinska dozvola te izgradnja vrtića u Komolcu. Za ovaj projekt izrađeno je idejno rješenje, a Grad Dubrovnik iste projekte će, uz one koji se tiču osnovnoškolskog obrazovanja, prijaviti na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja za povećanje standarda u osnovnoškolskim i predškolskim ustanovama. Zahvaljujući provođenju projekta „Grad za djecu“, u cijelosti financiranog putem EU fondova, Grad Dubrovnik još je 2019. godine uveo uslugu poslijepodnevnog rada vrtića te rada subotom. Nakon što je u travnju 2021. navedeni EU projekt uspješno okončan, iste usluge u dubrovačkim vrtićima nastavile su se provoditi i financirane su proračunskim sredstvima Grada Dubrovnika unatoč znatnom smanjenju proračunskih sredstava uzrokovanom pandemijom Covid 19.

I ove školske godine osigurali su besplatne obrazovne materijale poput radnih bilježnica, tehničkih kutija i likovnih mapa te na ovaj način i u uvjetima otežanog poslovanja financijski olakšao pripremu za početak nove školske godine učenicima i roditeljima. Pravo na obrazovne materijale ostvaruju učenici od 1. do 8. razreda osnovne škole čiji roditelji imaju prebivalište na području Dubrovnika, te nabavku u iznosu od 1,49 milijuna kuna financira Grad Dubrovnik iz proračunskih sredstava. Uz to, Grad za svoje učenike osigurava niz pogodnosti, pa financira i uslugu produženog boravka za 1. i 2. razrede osnovnih škola, a nju koristi gotovo 500 učenika. Provodi se i projekt Asistent u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju u svim osnovnim školama Grada Dubrovnika. U svim školama realiziran je i projekt sufinanciranja stručno razvojnih službi, koji obuhvaća sufinanciranje plaća stručnih suradnika poput socijalnog pedagoga i edukatora-rehabilitatora. U suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u osnovnim školama Grada Dubrovnika realizirani su i projekti Sheme školskog voća i Školskog mednog dana.

U proteklom razdoblju Grad Dubrovnik imao je značajna ulaganja u školstvo te je prošle 2020. godine u Dubrovniku otvorena nova Osnovna škola Montovjerna, prva nova škola nakon 35 godina. Investicija je bila vrijedna 75 milijuna kuna. Nedavno su počeli i radovi na još jednoj novoj školi, novoj zgradi OŠ Marina Getaldića, blizu 20 milijuna kuna uloženo je u energetsku obnovu nekoliko dubrovačkih osnovnih škola, što je omogućilo uštedu energije u iznosu od preko 50 posto. Ujedno je uređena nova sportska dvorana u Osnovnoj školi Lapad, a iz Proračuna Grada za 2020. godinu financiran je projekt izmjene prozora u dijelu školske zgrade OŠ Mokošica  i projekt uređenja dodatnih prostorija u PŠ Šipanska Luka. To naravno nije sve, jer kako najavljuju Grad Dubrovnik nastavlja kontinuitet ulaganja u kvalitetnu odgojno – obrazovnu infrastrukturu te se u nadolazećem četverogodišnjem razdoblju planiraju nove investicije poput dogradnje Osnovne škole Mokošica, izgradnje osnovne škole u Komolcu te adaptacije i obnove postojećih osnovnih škola i vrtića.

Vrijedi napomenuti da je Grad Dubrovnik dao izraditi te je usvojio Razvojnu demografsku strategiju Grada koja je pokazala da je demografska slika Dubrovnika prema osnovnim pokazateljima i trendovima relativno povoljnija od iste na razini cijele RH, a gradska uprava nastavlja provoditi brojne demografske mjere i poticaje te osmišljavati nove kojima pomažu mladima i najmlađima. Paket demografskih mjera pritom obuhvaća čitav niz subvencija, olakšica i potpora usmjerenih roditeljima s ciljem poboljšanja demografske slike te boljih ekonomskih i socijalnih uvjeta za mlade obitelji, a uključuju značajno subvencioniranje plaćanja cijene vrtića, bolje uvjete boravka i rada u predškolskim i osnovnoškolskim ustanovama, kontinuirana ulaganja u kapacitete odgoja i obrazovanja, subvencioniranje udžbenika za osnovne i srednje škole te čitav niz drugih olakšica i mjera.

-Ova gradska uprava od samog početka posvećena je osiguravanju boljih uvjeta života i rada za sve skupine svojih građana, od najstarijih do najmlađih, a značajna ulaganja provedena su u segmentu odgoja i obrazovanja. Ista se kreću od uvođenja novih programa u našim vrtićima, preko subvencioniranja udžbenika te učeničkih i studentskih stipendija, čiji fond kontinuirano raste, do ulaganja u nove objekte vrtića i škola te energetsku obnovu postojećih, za što nerijetko koristimo sredstva iz EU fondova. Uz povećanje izdvajanja sredstava za izravne pronatalitetne mjere, pozitivni demografski pomaci nisu izostali  – naglašava Mato Franković. (Pero Livajić)

Državna tajnica: Dubrovnik pokazuje visoku razinu demografske osviještenosti

Državna tajnica Željka Josić kazala je kako Grad Dubrovnik i Dubrovačko-neretvanska županija pokazuju vrlo visoku razinu demografske osviještenosti koja je potkrjepljena nizom mjera i aktivnosti, što je u ovoj izazovnoj situaciji današnjice i okolnostima pandemije hvalevrijedno.

-Grad Dubrovnik kao jedinica lokalne samouprave ima brojne demografske mjere koje treba pohvaliti i nastaviti kontinuirano podupirati. Jedan dobar model na području Dubrovnika koji je potrebno istaknuti ovdje kao primjer jest Dubrovačka stanogradnja koja podrazumijeva stambeno zbrinjavanje mladih obitelji. Ovaj projekt kako bi se do kraja proveo treba suradnju svih drugih državnih tijela te prilagodbu određenog zakonodavnog okvira- naglasila je državna tajnica Josić.

Moglo bi vas zanimati

Duga Resa za projekt Vodeni grad traži od resornog Ministarstva zaštite okoliša ocjenu...

Sveta Nedelja dobiva još 2,5 kilometara biciklističkih staza

Zlatar: U tijeku projekti vrijedni 5,2 milijuna eura, u pripremi nabave za radove...

Grad Ivanić-Grad planira osnivanje centra za dnevni boravak starijih osoba – osigurat će...