Vijesti

Dubrovnik: U 2020. rođeno 30 djece više nego u 2019. i 40 više nego godinu ranije

Tijekom prvog dana nove godine, u 14 sati i 45 minuta u Općoj bolnici Dubrovnik rođena je prva beba u 2021.

Novorođenom dječaku i njegovoj majci Klaudiji Jerosimić prigodni poklon kojeg je pripremio Grad Dubrovnik uručio je, uz medicinsko osoblje, ravnatelj bolnice Marijo Bekić. Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković uputio je čestitke i lijepe želje obitelji Jerosimić na novorođenoj bebi i novom sugrađaninu, zaželivši im istodobno zdravu i mirnu Novu 2021. godinu.

Treba spomenuti kako je u dubrovačkoj bolnici u 2020. rođeno 902 djece, što je više u odnosu na prethodne godine 2019. i 2018. godinu kada je rođeno nešto više od 800 djece u svakoj od navedenih godina, što je jasan pokazatelj pozitivnih demografskih trendova.

U OB Dubrovnik 2018. rodilo se 870 djece, a 2019. godine 863 mališana.

Grad Dubrovnik kontinuirano provodi čitav sklop mjera i aktivnosti usmjerenih na kvalitativno i kvantitativno poboljšanje demografskih karakteristika svog stanovništva.

Opći cilj provođenja gradske populacijske politike usmjeren je na stvaranje što boljih ekonomskih i socijalnih uvjeta (odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi, zdravstva, zapošljavanja, stanovanja) i usklađen je s mogućnostima, u Mjere socijalnog programa uvršten je, tako, čitav niz subvencija, olakšica i potpora usmjerenih poboljšanju demografske slike Grada, a područje skrbi o djeci strategijski je prioritet djelovanja.

Projekt “Dar za novorođeno dijete”, kao važna mjera populacijske politike Grada Dubrovnika, ima svoje mjesto u proračunu Grada Dubrovnika od 2004. godine do dan danas. Novčana naknada u obliku dara za novorođeno dijete u 2004. godini iznosila je 1.000 kuna, a u 2005. i 2006. godini 1.500 kuna. Od 2007. iznos dara za novorođeno dijete utvrđuje se u odnosu na broj djece u obitelji te iznosi: za prvo novorođeno dijete 1.500, za drugo dijete 2,500, za treće dijete 4.000 kuna te se za svako daljnje dijete iznos povećava za 1.500 kuna.

Ovako diferencirano definirana mjera naišla je na široko odobravanje javnosti, posebno roditelja koji su se odlučili imati više mališana. U međuvremenu su na Gradskom vijeću donesene dvije izmjene Odluke o daru za novorođeno dijete i to za područje povijesne gradske jezgre i za područje elafitskih otoka. Roditelji koji žive povijesnoj gradskoj jezgri i roditelji stalno nastanjeni na elafitskim otocima imaju pravo na nagradu od 10.000 kuna za svako novorođeno dijete u obitelji (Odluka iz 2009.).

Dopunom Odluke o ostvarivanju prava na dar za novorođeno dijete populacijska mjera nagrađivanja roditelja novorođene djece u iznosu od 10.000 kuna proširena je na područje Gornjih sela. Shodno tome dar za novorođeno dijete u iznosu od 10.000 kuna ostvaruju i roditelji djece koji žive na području Dubravice, Gromače, Kliševa, Ljubača, Mravinjca, Mrčeva, Osojnika i Šumeta.

Promjena u načinu financiranja dara za dijete, povećanjem iznosa u odnosu na broj djece u obitelji te davanje najvećeg iznosa za područja koja su slabije razvijena (otoci, rubna ruralna područja grada te povijesna gradska jezgra) izravno je utjecala na pozitivan prirodni prirast, naravno uz značajan gospodarski rast Dubrovnika posljednjih godina. Na svojoj sjednici održanoj 27. lipnja 2019. Gradsko vijeće Grada Dubrovnika usvojilo je novu Odluku o ostvarivanju prava na dar za novorođeno dijete, kojom se povećava se iznos jednokratnih potpora za tisuću kuna te iznose: za prvo novorođeno dijete u obitelji – 2.500 kuna, za drugo novorođeno dijete u obitelji – 3.500 kuna, za treće novorođeno dijete u obitelji – 5.000 kuna, a za svako daljnje novorođeno dijete u obitelji iznos se povećava za 2.500 kuna.

Najveća novost Odluke je potpora roditeljima za treće i svako daljnje novorođeno dijete u ukupnom iznosu od 33.600 kuna koja će se isplaćivati u jednakim godišnjim obrocima do navršene sedme godine djetetova života. Ova se mjera odnosi na svu djecu rođenu iza 1. siječnja 2019.

U Dubrovniku je, inače, preklani u odnosu na 2018. godinu povećan broj stanovnika za 367 osoba, a za 4,91 posto u posljednjih devet godina. Aktualna gradska uprava od početka mandata u lipnju 2017. aktivno provodi niz pronatalitetnih mjera i ulaganja u kapacitete predškolskog odgoja i osnovnoškolskog obrazovanja, dok se na drugoj strani te jednadžbe ističu različiti infrastrukturni projekti usmjereni na povećanje kvalitete života svih skupina sugrađana uz značajno sufinanciranje bespovratnim sredstvima EU fondova kao i iz drugih izvanproračunskih izvora. (Grad Dubrovnik/PL)

 

Moglo bi vas zanimati

Pula: Počela gradnja prvog novog vrtića nakon 13 godina – ovako će izgledati...

Pula: Deset autobusnih stanica dobiva zelene krovove  

Varaždin: Intenzivirani radovi na uređenju grada, radi se više nego ikada

Zlatar povećao naknade za bebe: Roditeljima od 400 do 3.000 eura