Vijesti

Dubrovnik: Za projekte u predškolskom odgoju i osnovnom školstvu predvidjeli preko 36 milijuna kuna

Proračun Grada Dubrovnika za 2022. godinu vrijedan 562.929.300,00 kuna usvojen je većinom glasova prošlog tjedna na 6. sjednici Gradskog vijeća. Od značajnijih investicija Proračun nosi sredstva za izgradnju groblja Dubac, sanaciju odlagališta Grabovica i Azil za životinje, a kada je riječ o ulaganju u vodoopskrbu i odvodnju planirani su projekti oborinske odvodnje u Ulici Andrije Hebranga i na potezu Montovjerna – Batala.

Za ulaganje u nerazvrstane ceste i javne površine u Proračunu je planiran iznos od 1.347.800,00 kuna i to za izradu projektne dokumentacije, sanaciju obale Rijeke dubrovačke, Park Gradac, projekt Park ‘n’ Ride na Pobrežju, a za cestogradnju i rekonstrukciju 27.267.200,00 kuna za projekte Lapadska obala, Cesta Nuncijata, Križanje – vatrogasni dom Zaton.

Tu su i kapitalna ulaganja u javnu rasvjetu u Mokošici i Štikovici. Za društvenu infrastrukturu, odnosno ulaganja u škole, vrtiće, domove za starije, parkove i sportsko-rekreacijske sadržaje planira se 12.494.800,00 kuna.

Među ovim projektima su primjerice Osnovna škola Marina Getaldića, Dječji vrtić Pčelica, Dom za starije i nemoćne, Osnovna škola Mokošica, Vatrogasni dom Zaton, Park ispod platane na Pilama…

-Puno projekata će se financirati iz EU fondova i svi su u visokoj fazi gotovosti. Što se tiče vrtića Pčelica, imamo građevinsku dozvolu. Za Dom za starije i nemoćne je cilj do kraja ove godine dobiti građevinsku dozvolu. Za OŠ Mokošica imamo praktički gotovu cijelu projektnu dokumentaciju- istaknuo je gradonačelnik Mato Franković.

Za projekte u predškolskom odgoju i osnovnom školstvu planiran je, inače, ukupni iznos od 36.322.100,00 kuna. Za javne potrebe u športu planirano je 14,056 milijuna kuna. U sektoru socijalne skrbi 2,9 milijuna kuna namijenjenih umirovljenicima, 2 milijuna kuna za pučku kuhinju i 3,1 milijun kuna kao dar za novorođeno dijete, dok se za zdravstvenu skrb u Proračunu namjerava osigurati 3,53 milijuna. Nastavlja se i projekt participativnog budžetiranja, oblik direktne demokracije u okviru kojeg će građani sami moći birati projekte koji će se raditi na području Grada.

”Proračun je planiran više konzervativno po pitanju planiranih prihoda i ako se situacija bude razvijala u onom smjeru u kojem svi želimo, vjerujemo da ćemo negdje u prvoj polovici 2022. ići u korekciju proračuna na više”, istaknuo je gradonačelnik Franković u prigodi predstavljanja prijedloga Proračuna, naglašavajući važnost sredstva iz EU fondova za realizaciju velikih gradskih projekata koji se, uz povratak turističke sezone, smatraju glavnim generatorima povećanja prihoda. (dulist.hr/PL)

Moglo bi vas zanimati

Grad Crikvenica svim će umirovljenicima isplatiti novčanu pomoć za Uskrs

Đurđevac do lipnja 2026. dobiva Centar za starije – sigurno mjesto za 122...

Novi Marof: Umirovljenicima i drugim potrebitim kategorijama građana po 40 eura za Uskrs

U Puli otvoren Centar za mlade