A pozitivan učinak koji se time postiže nije samo novčana ušteda u rashodovnoj strani recesijom i inflacijom opterećenih gradskih proračuna. I prijatelji životinja dugi niz godina skreću pozornost na znanstveno dokazane činjenice da eksplozije vatrometa i petardi izazivaju panični strah i stres kod kućnih ljubimaca. S obzirom na to da je njihov sluh daleko istančaniji od ljudskoga, piše Green.hr, velik broj mačaka i pasa ugine od srčanog udara.
Početkom prosinca iz Udruge Prijatelji životinja podsjetili su upravo i iz toga razloga da novogodišnji vatromet, ma koliko bio spektakularan i atraktivam, nije nezamjenjiv način proslave i dopisom su pozvali sve gradove i općine „da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način kako bi zaštitili životinje, ali i ljude i okoliš od negativnih posljedica, buke i zagađenja“.
Kako su napomenuli svake godine životinje pretrpe ozljede ili smrt zbog glasne buke izazvane vatrometom, koja kod životinja može rezultirati stanjem šoka i izazvati ekstremni stres, a isto tako s time se teško nose i bolesni i osjetljivi ljudi. Vatromet ispušta i visoke razine štetnih plinova, a tragovi zagađenja ostaju u vodi i tlu, dodali su ističući kako se na sreću „svijest građana protekom vremena mijenja, sve više i više gradova odustaje od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša“.
Kao primjer su podsjetili na prošlogodišnji požar za dočeka u Zagrebu izazvan vatrometom na krovu nebodera. Stoga iz udruge pozivaju i sve građane da ne kupuju i ne koriste nikakvu pirotehniku pa tako ni vatromete, upozoravajući i na to kako je uporaba petardi i redenika u potpunosti zabranjena. (PL)