Povjerenstvo za dodjelu certifikata “Grad za mlade“ donijelo je prošlog tjedna konačnu odluku na temelju javnog poziva iz siječnja ove godine. Sve kandidature prošle su ukupno tri razine evaluacije te su u konačnici tri grada od ukupno 15 prijavljenih zadovoljila sve potrebne kriterije. Dobitnici Certifikata za razdoblje od 2022. do 2025. godine su Križevci, Poreč i Pregrada, izvjestila je Udruga gradova.
Podsjetimo, certifikat “Grad za mlade” dodjeljuje se onim gradovima koji su zadovoljili sve potrebne kriterije odnosno najmanje 50 posto kriterija u svakom od osam tematskih područja (Participacija, Demografski poticaji i mjere, Zapošljavanje, Mobilnost, Zdravlje i sport, Rad s mladima i kultura, Obrazovanje i informiranje) te ukupni postotak ovisno o broju stanovnika (do 10 tisuća – 60 posto, do 35 tisuća – 70 posto, više od 35 tisuća – 80 posto).
Tijekom evaluacije mapirane su dobre prakse među prijavljenim gradovima te će iste biti javno objavljene s ciljem njihove dostupnosti svim zainteresiranim gradovima. Gradovi koji na ovom pozivu nisu uspjeli zadovoljiti sve potrebne kriterije dobili su komentare evaluatora kako bi imali jasniju sliku o tome u kojem području postoji prostor za napredak te kako bi njihova kandidatura na sljedećem javnom pozivu bila uspješna.
Članovi Povjerenstva koji odlučuju o dodjeli certifikata predstavnici su relevantnih organizacija i institucija u području rada s mladima. Riječ je o Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade, Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu, Agenciji za mobilnost i programe Europske unije, Mreži mladih Hrvatske, Savezu Društava “Naša djeca” te Udruzi gradova u Republici Hrvatskoj.
Osim tri spomenuta grada, njih još devet može se pohvaliti ovim certifikatom, a radi se o Karlovcu, Koprivnici, Labinu, Novskoj, Opatiji, Rijeci, Šibeniku, Varaždinu i Zaboku. Osnovni preduvjeti za dobivanje Certifikata bili su da grad ima osnovan savjet mladih ili drugi institucionalni oblik zastupanja mladih u procesima donošenja odluka, usvajanje Europske povelje o lokalnom radu s mladima u sklopu projekta Europe Goes Local te imenovanog koordinatora prijave za dobivanje Certifikata. Uz to, gradovi su mogli dodati i mjere koje nisu na inicijalnom popisu kriterija kako bi se poticala inovativnost i kreativnost u području politika za mlade.
Trajanje certifikata je tri godine, a po isteku se gradovi nositelji mogu prijaviti za proces recertificiranja pri čemu je važno da barem zadrže prethodno zadovoljene kriterije. Ovaj projekt prvi je takve vrste u Hrvatskoj, a cilj mu je osvijestiti važnost stvaranja poticajnog okruženja za mlade kao i ulaganja u njih i njihovu budućnost. Specifičnost hrvatskog modela je u tome što od samih gradova zahtijevaju vrlo konkretne mjere kojima će pomoći mladima te se očekuje postojanje centra za mlade kao i lokalnog programa stambenog zbrinjavanja namijenjenog mladima, stipendije za deficitarna zanimanja, financiranja odnosno sufinanciranja različitih obrazovnih programa i sl., a potpisivanjem europske Povelje o lokalnom radu s mladima stvorena je poveznica s projektom Europe goes local zbog čega su se za hrvatski model zainteresirale i zemlje poput Slovenije i Francuske.
“Povjerenstvo za dodjelu certifikata Grad za mlade je na temelju prošlogodišnjeg javnog poziva, i pristiglih kandidatura, ažuriralo kriterije za dodjelu Certifikata. Sami kriteriji su se minimalno promijenili pa nije došlo do značajnih razlika u potrebnoj razini kvalitete koju je potrebno zadovoljiti. Evaluacija pristiglih kandidatura vršila se na tri razine. Konačnu odluku je donijelo Povjerenstvo na temelju spomenutih evaluacija. U konačnici su tri grada zadovoljila sve potrebne kriterije, ali je dosta gradova bilo veoma blizu zadovoljavanja tih kriterija. Uvjereni smo da će ti gradovi već na sljedećem pozivu uspjeti dostići potrebnu razinu. I ove godine, kao i prošle, kao najproblematičnije tematsko područje pokazala se participacija. U tom tematskom području najmanje gradova zadovoljilo je potrebnih 50%. S druge strane, najviše gradova uspješno je zadovoljilo potrebnu razinu kvalitete u tematskom području demografskih poticaja i mjera. Posebno veseli činjenica da su gradovi koji su se kandidirali i prošle i ove godine pokazali značajan iskorak u kvaliteti lokalnih politika za mlade. Upravo to je najveća pobjeda ovog Certifikata jer zahvaljujući tome koristi imaju sve uključene strane. Svi gradovi koji su se kandidirali dobili su povratne informacije od evaluatora za što vjerujemo da će im dati jasnu sliku o tome gdje postoji prostor za napredak. Za kraj, spomenuli bi i činjenicu da je sam sustav certificiranja prepoznat na europskoj razini kao primjer dobre prakse pa će krajem svibnja biti predstavljen i na Europskoj akademiji o radu s mladima. Povodom toga, kriterije i pravila preveli smo na engleski jezik kako bi isti bili dostupni i drugim zainteresiranim državama” – pojasnio nam je Dario Runtić, savjetnik iz Udruge gradova.
Križevci: Uz titulu Grada – prijatelja djece, certifikat “Grada za mlade” daljnji je poticaj u unapređivanju kvalitete života djece i mladih
Kvalitetna politika Grada usmjerena prema mladima omogućila je Gradu Križevcima dobivanje ovog hvalevrijednog certifikata, obzirom da su kriteriji koje je trebalo zadovoljiti morali postojati u vremenu od 6 mjeseci prije objavljivanja javnog poziva te ih nije bilo moguće uvesti nakon što su kriteriji postali poznati, a za pojedine kriterije bilo je nužno da se u kontinuitetu provode najmanje tri godine za redom.
Povodom stjecanja ovog statusa, gradonačelnik Mario Rajn je istaknuo:
„Stjecanje statusa “Grad za mlade”, ali i već od ranije “Grad Križevci – prijatelj djece”, dodatni je poticaj Gradu Križevcima za daljnji rad u unapređivanju kvalitete života djece i mladih u Križevcima te jasan pokazatelj kvalitete programa koje Grad Križevci osmišljava i provodi. Ovaj nam certifikat daje dodatni vjetar u leđa da i dalje predano i marljivom radimo za mlade Križevčanke i Križevčane.“
Poreč: Jedan od najboljih gradova za život u Hrvatskoj i najmlađih gradova u Istri nastavlja podizati standard i kvalitetu života svojih stanovnika
Vrijedno priznanje zaslužio je i Grad Poreč, jedan od najboljih gradova za život u Hrvatskoj koji svojim dosljednim trudom na poboljšanju kvalitete života stanovnika kontinuirano podiže letvicu i ostalim jedinicama lokalne samouprave.
“Poreč je po prosjeku godina stanovništva najmlađi grad u Istri i jedan od gradova s najviše zaposlenih ispod 30 godina, tako da je dobivanje Certifikata „Grad za mlade“ za nas potvrda kontinuiranog rada za mlade i s mladima. Došla je u pravom trenutku jer smo upravo pred početkom javne rasprave o Lokalnom programu za mlade 2022.-2026., kao i otvaranju Kluba za mlade. Istovremeno, on nas i obvezuje da stalno, kroz suradnju s mladima, osmišljavamo nove projekte i programe koji će mladima u našem gradu dodatno olakšali svakodnevni život kroz sva tematska područja” – rekao nam je Loris Peršurić, gradonačelnik Poreča.
Pregrada: Ovaj uspjeh rezultat je kontinuiranog i kvalitetnog rada, a namjera je titulu zadržati i nakon proteka od tri godine
Na temelju stručne procjene dostavljene dokumentacije dostavljene u svrhu dobivanja certifikata Grad za mlade, Grad Pregrada ostvario je ukupno 72,37% standarda kvalitete lokalne politike za mlade.
„Na sam poziv prijavilo se 15 gradova. Ovaj uspjeh rezultat je kontinuiranog i kvalitetnog rada za mlade i prema mladima u našem gradu te poticaj da radimo još bolje, kako bismo titulu Grada za mlade zadržali i nakon proteka od tri godine“, istaknuo je gradonačelnik Marko Vešligaj. (V.H., Udruga gradova)