Grad Vinkovci se kao i većina gradova u Slavoniji susreće s iseljavanjem mladih koji odlaze u druge gradove ili izvan granice, a kako bi zaustavili negativne trendove i potaknuli demografsku obnovu odlučili su pokrenuti projekt naziva ‘Vinkovačka obitelj’ kojim će mladim obiteljima pomagati od rođenja djeteta pa sve do završetka školovanja.
Jedan od glavnih preduvjeta kojim će pokušati zadržati mlade obitelji je povoljno rješavanje stambenog pitanja.
– Grad Vinkovci je odlučio donijeti Odluku o prodaji gradilišta po povoljnijim uvjetima u vlasništvu Grada, a na način da se ponuđena cijena smanjuje s obzirom na broj članova obitelji – rekli su nam iz Grada.
Iznos popusta će tako varirati od 10 do čak 85 posto, s tim da bi obitelji do 45 godina starosti dobivale dodatni popust od 10 posto na ponuđenu cijenu.
Tako su odlučili, uz postojeća gradilišta, formirati još njih 50, i to na području naselja Mirkovci koje se smatra područjem posebne državne skrbi. Zbog toga mlada obitelj, nakon što postane vlasnik zemljišta, može podnijeti zahtjev za darovanjem građevinskog materijala za izgradnju obiteljske kuće Središnjem državom uredu za stambeno zbrinjavanje, odnosno Uredu državne uprave Vukovarsko-srijemske županije, koji će im osigurati projektnu dokumentaciju, građevinski materijal prema broju članova obitelji, novčanu potporu u iznosu od 25% darovanog građevinskog materijala te pravo na elektro priključak.
Kako bi dodatno pomogli mladim obiteljima, Grad Vinkovci iz godine u godinu osigurava naknade za novorođenčad koje iznose 2.000 kuna, a njihova je demografska politika rezultirala i povećanjem djece u vrtićima – ove ih je godine 490, dok ih je prošle bilo 443.
Prošle su godine obnovili i tri objekta Dječjeg vrtiće Vinkovci: Stribor, Budućnost i Pčelica, u što je uloženo preko 3,2 milijuna kuna vlastitih i europskih sredstava.
Postavljaju i nova igrališta u vrtićima i jaslicama, a uložili su i dodatnih 600 tisuća kuna za dodatno unutarnje uređenje vrtića. Značajna se sredstva ulažu i u osnovne škole. Naime, u dogradnju OŠ Nikole Tesle u Mirkovcima je uloženo ukupno 13,7 milijuna kuna, a u novoj se zgradi nalazi 9 učionica s kabinetima. U izradi je i projekt, vrijedan 2,2 milijuna kuna, izgradnje centralne kuhinje koja bi opskrbljivala čak pet škola, dok se 28,4 milijuna uložilo u obnovu OŠ A.G. Matoš i Vladimir Nazor.
-Na području grada obnovljeno je 6 igrališta ukupne kvadrature 1.400 m2, vrijednost gotovo 1,3 milijuna kuna na lokacijama Novo selo, Centar, Radićev blok, Zagrebački blok i Mala Bosna – rekli su nam iz Grada te istaknuli kako rade i na projektima sportskih udruga. Riječ je o tri projekta ukupne vrijednosti od 2,8 milijuna kuna kojima je omogućeno sudjelovanje 145 djece i mladih u riziku od socijalne isključenosti i osoba s invaliditetom u različitim sportskim aktivnostima. Ovim projektima omogućeno je i zapošljavanje 17 osoba, od čega 14 licenciranih trenera i tri projektna menadžera.
Uz to, kako bi smanjili nezaposlenost na području Grada, zaposlili su 50 gerontodomaćica u sklopu projekta ‘Zaželi, kroz program javnih radova je zaposleno 47 djelatnika, a fokusirali su se i na svoje poduzetnike koji će ove godine po prvi puta dobiti izravna bespovratna sredstva u iznosu od milijun kuna.
U protekle su tri godine kroz projekt ‘Vrijeme užine’ osigurali gotovo 234 obroka za ukupno 2.392 učenika u riziku od siromaštva, a projekt će se provoditi i ove godine – ukupno je vrijedan 800 tisuća kuna te će se osigurati 140 tisuća toplih obroka za 800 osnovnoškolaca (gradonačelnik.hr/J.L.)