Dubrovnik: Počelo uklanjanje bankomata u staroj gradskoj jezgri, izdane i prve kazne

Za sedam objekata u povijesnoj jezgri Komunalno redarstvo Grada Dubrovnika izdalo je rješenja o izvršenju putem novčane kazne, u iznosu od 10.000 kuna, nakon što su istekli rokovi po upravnom postupku čijim rješenjem je naloženo uklanjanje postavljenih bankomata s otvora zgrade.

Nakon što isteknu rokovi za plaćanje, a ako korisnici prostora bankomate ne uklone, izdat će se novo rješenje o izvršenju putem novčane kazne, s iznosom koji će svaki naredni put biti duplo veći (20.000 kuna, potom 40.000 kuna, pa 80.000 kuna…) i može ići do milijun kuna. U međuvremenu, već sutra i svakog narednog dana, Komunalno redarstvo prekršitelje će kažnjavati izdavanjem obveznih prekršajnih naloga, u iznosu od 10.000 kuna dnevno za pravne osobe + 2.000 kuna dnevno za odgovornu osobu, dok će iznosi za prekršitelje fizičke osobe biti u iznosu od 2.000 kuna dnevno.

Izmjenama i dopunama Odluke o komunalnom redu, kojima je Grad Dubrovnik propisao zabranu postavljanja bankomata i drugih uređaja u otvore na zgradama u povijesnoj jezgri, Dubrovnik je postao prvi hrvatski grad koji je svojim aktima uredio pitanje postavljanja bankomata kako bi zaštitio UNESCO-vu spomeničku baštinu.

Dva bankomata koja su, bez dozvole konzervatora, bila postavljena u Širokoj ulici i za koje je Komunalno redarstvo Grada Dubrovnika izdalo Rješenje o uklanjanju, maknuti su s ove lokacije. Riječ je o bankomatima koje su vlasnici sami odlučili ukloniti sukladno Rješenju na temelju Izmjena i dopuna Odluke o komunalnom redu, kojima je Grad Dubrovnik propisao zabranu postavljanja bankomata i drugih uređaja u otvore na zgradama u povijesnoj jezgri.

Po usvajanju odluke na Gradskom vijeću provedeni su upravni postupci kojima su obuhvaćeni bankomati bez valjanih odobrenja. Po isteku rokova od 30 dana, a što je skoro (prva rješenja stupaju na snagu od ponedjeljka), te ako se ne postupi po rješenju, Komunalno redarstvo Grada Dubrovnika opetovano će kažnjavati prekršitelje.

Neki su se već odlučili sami ukloniti nepropisno postavljene uređaje i tako izbjeći plaćanje visokih kazni. Kazne će se, u slučaju nepoštivanja Rješenja, izdavati na dnevnoj bazi, a mogu ići do milijun kuna za pravne te do 200.000 kuna za fizičke osobe. (Grad Dubrovnik)

Moglo bi vas zanimati

Samobor među gradovima koji su najviše povećali izdvajanja za sport – pomažu se...

Labin: U mjesec dana dodijeljena trećina potpora poduzetnicima, odobreno 26,4 tisuće eura

Grad Labin značajno povećao iznose uskršnjih potpora za umirovljenike, domaćice i korisnike socijalnog...

Povijesni dan za Križevce – kreće uspostava besplatnog javnog prijevoza