Podsjetimo, Grad Cres kao nositelj projekta i Mali Lošinj kao partner dobili su gotovo pola milijuna (499.997,44) kuna iz Europskog socijalnog fonda za projekt „Čuvajmo zdravlje otočana” prijavom na poziv „Promocija zdravlja i prevencija bolesti- Faza 1“, koji će pridonijeti povećanju znanja i svijesti o važnosti promocija zdravlja, psihoedukacije i savjetovanja te prevencije raka vrata maternice, a svoje će aktivnosti usmjeriti na promicanje zdravog načina života.
Cilj projekta „Čuvajmo zdravlje otočana” u prvom je redu educirati i osvijestiti stanovništvo otoka Cresa i Malog Lošinja o važnosti povećanja svijesti o spolnom zdravlju žena, prevencije bolesti i zdravim navikama. Naime, prema podacima HZZJZ-a žene se neredovito odazivaju na nacionalne programe povezane sa ženskim zdravljem. Rak vrata maternice najčešći je zloćudni tumor ženskih spolnih organa, odmah iza raka dojke. Najčešći je uzročnik HPV virus za koji postoji cjepivo koje se preventivno daje ženskim, ali i muškim osobama u osnovnoj školi. Nažalost, cjepivo se ne upotrebljava u dovoljnoj mjeri, najčešće zbog neznanja i nedovoljne edukacije o njegovoj važnosti. Osim što će se ženske osobe mlađe životne dobi potaknuti na cijepljenje, komunikacijskim aktivnostima ovog projekta i edukacijom potaknut će se i žene srednje i starije životne dobi na redovite ginekološke preglede kako bi se smanjio broj oboljelih od karcinoma vrata maternice, a oboljele žene pravodobno izliječilo, s obzirom na to da je rak izlječiv ako se otkrije u ranoj fazi.
U otočnom okruženju vidljiva je i potreba za psihološkom pomoći. Današnji način života često je pun stresa, obaveza i briga, a sve to može dovesti do sukoba sa samim sobom ili sredinom, usamljenosti i tjeskobe. Situacija je posebno specifična na otoku: dok u sezoni sve vrvi ljetnom gužvom i životom, mirna razdoblja, a osobito zima, znaju biti prilično samotna za pojedince. Stoga je psihoedukacija iznimno važna, a psihološka pomoć logična i potrebna kao bilo koja druga zdravstvena pomoć.
Kroz aktivnosti predviđene projektom osiguralo se dovoljno znanja o psihološkom savjetovanju, spolnom zdravlju žena, povećalo svijest o važnosti prevencije bolesti raka vrata maternice te potaknulo stjecanje zdravih životnih navika. Nadalje, u sklopu projekta provele su se različite aktivnosti kao što su izrada edukativnog materijala i zdravstvenog portala, provedba medijske kampanje, organizacija predavanja, radionica, okruglog stola i psihološkog savjetovanja i edukacije te provođenje javno zdravstvenih akcija, a sve u cilju poboljšanja zdravlja, bolje prevencije i stvaranja zdravih navika žitelja otoka Cresa i Malog Lošinja, kako bi živjeli kvalitetnije i zadovoljnije.
Očekivani rezultati očituju se u prenošenju ključnih poruka o promicanju zdravih navika i važnosti preventivnog djelovanja na bolesti. Kroz edukaciju o spolnom zdravlju žena postići će se povećanje svijesti i prevencija nastanka bolesti koje su izlječive ukoliko se otkriju na vrijeme, utjecati na usvajanja zdravih navika i povećanja znanja o prevenciji, dok će se izrađenim edukativnim materijalima omogućiti dostupnost informacija o zdravim navikama. (Grad Cres/Grad Mali Lošinj)