Povećanje komunalne naknade najviše će osjetiti veliki gospodarstveni subjekti, prvenstveno Petrokemija, zatim su tu trgovački centri, dok će građanima povećanje računa iznositi oko 30 kuna godišnje
Gradsko vijeće Kutine na svojoj je sjednici u četvrtak donijelo odluku o povećanju komunalne naknade za 12 posto, čime će se u proračunu uprihoditi oko dva milijuna kuna koje će se, najavljuje gradonačelnik, usmjeriti na gospodarsku obnovu Grada.
Gradonačelnik pojašnjava kako je odluka o povećanju donešena zbog smanjenja izvornih prihoda Grada te potreba dodatnih proračunskih rashoda koji se očekuju za slijedeća proračunska razdoblja uz zadržavanje postojećeg standarda kojima se pruža građanima Grada Kutine.
Novac će se, kaže nam Babić, uložiti za stvaranje preduvjeta za izgradnju infrastrukture u Industrijsko logističkoj zoni veličine 120 ha u vlasništvu grada – izradu projektne dokumentacije u vrijednosti 1,0 mil kn, izgradnju poduzetničkog inkubatora, kao i niz potpornih mjera za male poduzetnike i obrtnike od subvencije kamata, novozapošljavanje do ulaganja u osnovna sredstva.
Treba naglasiti da ovo povećanje neće utjecati na nove investicije u gradu, jer Grad Kutina, uz prodaju povlaštene cijene gradskog zemljišta, i dalje oslobađa 5 godina plaćanja komunalne naknade, kao i oslobađanje min 75% komunalnog doprinosa.
Također se dio sredstava namjerava usmjeriti za mlade obitelji kroz smanjenje cijene vrtića, produženog boravka, povećanje sufinanciranja troškova prijevoza, obroka u školama, ali i sufinanciranje projekata energetske obnove u školama. Plan za realizaciju većine navedenih mjera se očekuje već od slijedeće proračunske godine.
Povećanje komunalne naknade najviše će osjetiti veliki gospodarstveni subjekti, prvenstveno Petrokemija, s više od 50% ukupnog iznosa tog povećanja, zatim su tu trgovački centri koji će u prosjeku imati povećanje komunalne naknade za oko 20 do 25.000 kn. Što se tiče građana, oko 8500 fizičkih osoba koji plaćaju ovu naknadu imat će povećanje naknade za 12% u odnosu na dosadašnji račun, što je na primjeru prostora od 78 m2 ili dosadašnjeg godišnjeg računa od 316 kn povećanje za cca 26 kn godišnje, objasnio je Babić. (gradonačelnik.hr)


