Demografija

Dubrovnik: Završen projekt novih dizalica topline u vrtiću Palčica

Završen je projekt izmjene dizalica topline u Dječjim vrtićima Dubrovnik, na objektu Palčica, čijom će se primjenom ostvariti ušteda na potrošnji energenata i povećati energetska učinkovitost objekta.

Dizalica topline osigurava grijanje i hlađenje za stari dio zgrade DV Palčica u kojem se nalazi 12 odgojnih skupina – osam vrtićkih i četiri jasličke), sportska dvorana, centralna kuhinja i praonica, Uprava te uredi stručnih suradnika.

Projekt je ukupno vrijedan 241.303,75 eura s PDV-om, od čega bespovratna sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti iznose 110 tisuća eura s PDV-om, što iznosi 37,40 posto troškova. Preostali iznos od 131.303,75 eura osigurat će se iz proračunskih sredstava Grada Dubrovnika.

U izmjenu stare dizalice topline, proizvedene 2009. godine,  krenulo se ponajviše iz razloga dotrajalosti, te smanjene funkcionalnosti iste. Najveći benefit nove dizalice topline, uz povećanje energetske učinkovitosti, je smanjenje ispuštanja ugljikovog dioksida (CO2) u okoliš za 99 posto.

Podsjetimo, Grad Dubrovnik u kontinuitetu provodi sustavna ulaganja u segment predškolskog odgoja, a ista se odnose na unapređenje uvjeta boravka i rada u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja, ali i na infrastrukturne zahvate usmjerene prema osiguravanju dostatnih kapaciteta kako bi svako dijete bilo upisano onog trenutka kad se za to ispune uvjeti. Ukupna ulaganja samo u infrastrukturu predškolskog odgoja i navedeni EU projekt prelaze 8 milijuna eura. (Grad Dubrovnik)

Moglo bi vas zanimati

Virovitica: Pri kraju radovi na novom dječjem vrtiću, prve mališane primit će u...

Makarska: Uređen prostor uz Spomenik revoluciji

Rovinj: Za obnovu i uređenje Zlatnog rta osigurano 4,3 milijuna eura bespovratnih sredstava

Uređeno malonogometno igralište u Sigecu Ludbreškom, ulaganje vrijedno 21,5 tisuća eura