Aktualno

Supetar, Bjelovar i Pula prvi omogućuju ugostiteljima besplatno širenje korištenje dodatnih javnih prostora za terase

Osim Supetra, i Grad Bjelovar i Pula te Trogir omogućit će svojim ugostiteljima da – po uzoru na litvanski Vilnius, besplatno koriste javne gradske površine za širenje svojih terasa nakon 11. svibnja ponovo počnu s radom. 

Već smo prije nekoliko dana objavili vijest da je Grad Supetar odlučio svojim ugostiteljima, uz ostale olakšice, besplatno staviti na raspolaganje i gradske javne površine kako bi, poštujući sve propisane mjere za spriječavanje širenja korone, mogli osigurati što više mjesta.

– Nisam izmislio toplu vodu i neću je izmišljati. Gdje god vidimo dobre i inovativne ideje, primijenit ćemo ih – kaže bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak Jutarnji list.

Naša Vlada je donijela odluku da se 11. svibnja ponovo omogući rad kafićima, restoranima i barovima, ali isključivo na terasama i uz pridržavanje mjera zaštite kao što su, među ostalim, obvezna udaljenost između stolova od dva metra i ograničeni broj od dva gosta za stolom. Litvanska Vlada dopustila je rad kafićima i restoranima od 27. travnja, uz odluku gradske uprave Vilniusa da se praktički cijela stara gradska jezgra oslobodi za terase kafića, barova i restorana.

Ako neki kafić, primjerice, zatraži proširenje terase, morat će dobiti novi dokument o “minimalnim tehničkim uvjetima”, u kojem je točno određeno koliko je stolova vani, a koliko unutra, za što će platiti taksu od 70 kuna. Taj dokument je jako važan, jer ne budu li ugostitelji imali to novo rješenje, mogu dobiti kazne.

Podsjetimo, u proteklih mjesec dana inspektori su i zbog puno manjih propusta zatvarali ugostiteljske objekte. Dakle, da bi dobili proširenje terase, ugostitelji će najprije morati gradskoj upravi uputiti zahtjev s točnim gabaritima terase te potom u Županiji dobiti privremeno rješenje vezano uz minimalne tehničke uvjete i čekati rješenje o uvjetima rada terasa.

Na moguće birokratske prepreke za punu primjenu primjera iz Vilniusa u hrvatskim gradovima i općinama upozorio nas je i predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.

– Mi smo odmah po saznanju za primjer iz Vilniusa kontaktirali zagrebačku i još neke gradske uprave, zatraživši da se na taj ili neki drugi način pomogne i našim ugostiteljima. Istodobno smo od Ministarstva turizma zatražili da se donese poseban propis kojim bi se propisali uvjeti rada kafića, restorana i barova na javnome prostoru, jer smo svjesni ogromnih birokratskih prepreka koje stoje na putu primjene prakse iz Vilniusa – kazao nam je Medak. On upozorava da u Hrvatskoj postoji oko 25 tisuća propisa, od kojih se značajan dio odnosi upravo na ugostiteljstvo, pa kada, kaže Medak, epidemiolozi donose neke mjere, najčešće nemaju u vidu mrežu pravilnika i propisa koji već reguliraju neko područje.

I gradonačelnik Hrebak ističe da se država nalazi u situaciji kada je, kaže, potreban “restart” koji nije povratak na staro, nego prilika da sada promijenimo ono što ne funkcionira i koči razvoj.

– Vidimo da se sada procesi odjednom mogu digitalizirati, da Ministarstvo uprave transparentno objavljuje korisnike proračunskog novca. Ne treba pečat za sve i svašta – komentira Hrebak.

Upitan o isplativosti rada kafića, restorana i barova u posebnom režimu zaštite od koronavirusa, Marin Medak ocjenjuje da većina ugostitelja ni neće otvoriti pod uvjetima o kojima se sada govori u javnosti upravo zbog neisplativosti. Prema Medakovoj računici, poduzetnik u ugostiteljstvu koji raspolaže terasom od 32 metra kvadratna poštivajući obvezu međusobne udaljenosti između stolova i ograničenog broja gostiju mjesečno gubi oko 15 tisuća kuna, nakon što podmiri sve obveze.

Grad Pula će, kaže nam gradonačelnik Boris Miletić, omogućiti korištenje većih javnih površina za terase od postojećih bez posebne naplate. Već su, otkriva Miletić, u Puli donijeli niz mjera za pomoć svim poduzetnicima, koje uključuju potpuno oslobađanje od obveze plaćanja komunalne naknade, poreza na korištenje javnih površina te spomeničke rente, dok se visina zakupa poslovnih prostora smanjuje na simboličan iznos od kune po poslovnom prostoru.

– Očekujemo da će i sami ugostitelji vrlo vjerojatno imati još dodatnih prijedloga s obzirom na to da najbolje mogu procijeniti što bi im najviše pomoglo – poručuju iz Pule.

Nakon Bjelovara, Pule i Supetra, i grad Virovitica se priključio novom vidu pomoći lokalnim ugostiteljima. Tako će se svim ugostiteljima koji koriste javnu površinu omogućiti proširenje terase prema potrebama, ali i u dogovoru s potrebnim suglasnostima s Upravnim odjelom za komunalne poslove, prostorno uređenje i graditeljstvo.

Gradonačelnik Ivica Kirin početkom je travnja donio Program mjera potpore poduzetnicima i građanima grada Virovitice kojim su, između ostalog, ugostitelji oslobođeni od plaćanja naknade za korištenje površine javne namjene za ugostiteljske terase.

To je još jedna od pomoći ublažavanja posljedica epidemije Covid-19 kojom Grad Virovitica želi pomoći gospodarstvu, u ovom slučaju ugostiteljstvu. Naravno, i dalje se moraju poštivati važeće mjere Nacionalnog stožera o socijalnom distanciranju. (M.P.D, P.B., Jutarnji list)

Moglo bi vas zanimati

Grad priuštivog stanovanja: Umag među gradovima s najviše izgrađenih POS stanova u Hrvatskoj!

Ivanec nastavlja s potporama za rješavanje stambenog pitanja i energetsku učinkovitost obiteljskih kuća

Dubrovnik povećava potporu mladim obiteljima na 45.000 eura – amandmani gradonačelnika ugrađeni u...

Šibenik među vodećima po povučenim sredstvima iz NPOO-a: Za izgradnju i obnovu škola...