Iako u većini naših gradova participativno budžetiranje odnosno sudjelovanje građana u kreiranju gradskog proračuna još uvijek nije potpuno zaživjelo u praksi te se nerijetko svodi tek na pro forma poziv građanima da pošalju svoje prijedloge i primjedbe na proračun, ipak raste broj onih koji kroz različite modele doista uključuju građane u odlučivanje o raspodjeli dijela proračunskih sredstava te njihove prijedloge realiziraju kroz brojne komunalne akcije.
.
Jedan od najboljih primjera je Grad Trogir koji je s participativnim budžetiranjem, kao prvi grad u Dalmaciji, započeo još 2018. godine kroz projekt “I tebe se pita”. Spomenuti je projekt dvije godine uzastopno uvršten među top 50 najboljih svjetskih projekata participativne demokracije prema izboru Međunarodnog opservatorija za participativnu demokraciju (IOPD).
.
.
Za 2025. građani imaju na raspolaganju 285.000 eura, a u tijeku su javne tribine na kojima glasaju o svojim prioritetima. Kako je putem svojih društvenih mreža izvijestio gradonačelnik Ante Bilić, upravo je održana konstruktivna javna tribina na Čiovu gdje su izglasani projekti ukupne vrijednosti od 42.750 eura.
.
.
Riječ je o projektima postavljanja svjetlosne organizacije na pješački prijelaz u ulici Kralja Tomislava, sanaciji ulice Marinove drage površine cca 70 m2, postavljanje kamere oko kontejnera u ulici Šira Puovića, uređenju plaže za pse ispod kafića na Gradini/šetnici, postavljanju nove svjetlosne signalizacije na oba pješačka prijelaza kraj čiovskog starog mosta, iscrtavanju parkinga za stanare u ulici Trg sv Jakova, postavljanju dvaju uspornika u Ulici Put Gradine, zamjeni postojećeg autobusnog stajališta na predjelu Lučica te postavljanju promidžbenih panoa, postavljanju tuša na plaži u Miševcu, postavljanju jednog rasvjetnog tijela u ulici Gospe kraj mora te postavljanju stupića na potezu od Ribole do igrališta na Požarini zbog parkiranja automobila na nogostupu. (V.H.)