Proglašenjem pobjednika u Smart i Eco city kategoriji u utorak je završen ovogodišnji izbor za Najbolji grad kojeg gradonačelnik.hr organizira u suradnji sa Hanza mediom, Apsolonom i agencijom Ipsos
Rijeka i Koprivnica i ove su godine u našem velikom izboru za Najbolji grad obranili naslov najpametnijeg velikog i srednjeg grada u zemlji, a u kategoriji malih Smart-city pobjedu odnio je Krk. Osijek je, pak, najnapredniji grad na polju zaštite okoliša i održivog razvoja.
Proglašenjem najboljih gradova u Smart-city i Eco-city kategoriji, održanom danas u Zagrebu u posebnim, s epidemiološkim mjerama usklađenim uvjetima, završen je naš ovogodišnji izbor za Najbolji grad kojeg organiziramo u suradnji sa Jutarnjim listom, agencijom Ipsos, te konzultantskom tvrtkom Apsolon.
Za razliku od prve dvije godine našeg izbora, kada smo i Smart i Eco city nagrade dodjeljivali temeljem prijavljenih projekata gradova, posljednje dvije godine pobjednike u Smart-city kategoriji birali smo po posebnoj metodologiji koju je osmislila tvrtka Apsolon, a umjesto samo jedne nagrade birali smo najbolje gradove u tri kategorije- veliki, srednji i mali grad. Za titulu su se u finalu, podsjetimo, borili još i Dubrovnik, Karlovac, Sisak i Zagreb (veliki grad), Zaprešić, Đakovo, Jastrebarsko, Šibenik i Zaprešić (srednji grad), te Donji Miholjac, Hvar, Pregrada i Zlatar u kategoriji malih gradova.
Proglašenju je prisustvovao i ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić koji je istaknuo da je tema održivih gradova ključna tema budućnosti, te da će naredna financijska perspektiva biti usmjerena upravo u smjeru održivog, zelenog, kružnog, obnovljivog gospodarstva.
‘ S obzirom na narednu financijsku perspektivu Europske unije, kao i nacionalni plan oporavka i otpornosti, očekujem od lokalne samouprave još jači angažman u kvalitetnim rješenjima u gospodarenju otpadom, primjeni obnovljivih izvora u proizvodnji energije i drugim zelenim politikama. U tome ćete imati potporu Vlade i države. Budite kreativni, budite inovativni, pomičite granice, nije važno samo sudjelovati, važno je i pobijediti, a mi ćemo biti vjetar u leđa’, poručio je ministar gospodarstva i održivog razvoja sudionicima skupa u Westinu, među kojima je najveći broj gradonačelnika hrvatskih gradova koji su ušli u završnicu izbora za nagrade Smart city i Eco city.
Metodologiju izbora za Smart city predstavila je Valentina Galijan, savjetnica u Odjelu pametne uprave Apsolona.
‘Gradske uprave i gradonačelnici su ti koji moraju biti ključni pokretači i svjesno promovirati razvoj pametnog grada. Smart-city mora biti temeljen na realnim potrebama a ne nagovorima dobavljačima, bitno je razvijati rješenja koja su u skladu s potrebama građana i proračunskim mogućnostima. Pametan grad nije onaj koji je krcat naprednim tehnološkim rješenjima nego onaj koji na pametan način raspolaže svojim informacijama, koji ima svoju središnju inteligenciju i kroz svoju senzoriku i informatizaciju saznaje što se događa sa stanovnicima i kako to objediniti i unaprijediti’, poručila je Galijan.
Pobjedničku plaketu Igoru Hrastu iz Krka uručio je direktor gradonačelnik.hr-a Vjeran Stilinović (foto: Goran Mehnek/CROPIX)
Pobjedom u Smart-city izboru Grad Krk osigurao je svoj drugi ovogodišnji naslov najboljega. U izboru za Najbolji grad u listopadu osigurali su titulu najboljeg grada za život u zemlji, a sada i svoju prvu titulu najpametnijeg grada u zemlji. Osvojili su je temeljem niza parametara, među ostalim i zato što imaju visoki digitalne spremnosti gradske uprave od 33 posto, proračunsko izdvajanje za obrazovanje od 34 posto te dostignuti udjel organiziranog sakupljanja otpada od 53 posto.
Savjetnik u gradskoj upravi Igor Hrast zahvalio na prepoznavanju truda kojeg Grad Krk ulaže u ovo područje. ‘Ova nagrada je pokazatelj da smo u gradu Krku na dobrom putu u razvoju pametnih rješenja. Trudit ćemo se i dalje biti uspješni i najbolji’, poručio je.
Grad Koprivnica drugu godinu zaredom pobjeđuje u našem izboru i odnosi titulu najpametnijeg srednjeg grada u zemlji među ostalim i uvjerljivo najvećim izdvajanjem za obrazovanje u kategoriji srednjih gradova (49,27 % proračuna), a u top 3 su i prema broju programa visokog obrazovanja (VI. stupanj naviše) u području IKT u kategoriji srednjih gradova (4 programa). I oni su sva svoja parkirna mjesta pokrili mobilnom naplatom, u samom su vrhu po udjelu biciklističkih staza u odnosu na ukupnu kilometražu cesta na gradskom području (41 posto), a sa stopom od 55,75 posto su među tri najbolja grada u kategoriji srednjih gradova po stopi odvojenog prikupljanju otpada.
Gradonačelniku Koprivnice Mišelu Jakšiću pobjedničku je plaketu predala Mirjana Samardžić Novoselec iz Apsolona (Foto: Goran Mehnek/CROPIX)
‘Najveća hvala za ovu nagradu ide građanima Koprivnice, bez njih ne bismo mogli pokretati projekte po kojima nas šira javnost prepoznaje’, poručio je gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić.
Rijeka svoju titulu najboljeg Smart-city grada u Hrvatskoj obranila nizom pametnih rješenja i dostignuća, pa su tako i među tri najnaprednija grada kad je u pitanju digitalna spremnost gradske uprave. Imaju pet potpornih institucija specijaliziranih za IKT, start-upove, inovacije i održivi razvoj i čak 17 različitih programa visokog obrazovanja u području IKT-a. U top 3 su prema udjelu spremnika sa sustavom dojave popunjenosti u ukupnom broju spremnika za otpad u kategoriji velikih gradova (40 %), a čak 90 posto stanovništva povezano je na sustav pročišćavanja odvodnih voda.
Glavni urednik Jutarnjeg lista Goran Ogurlić predao je pobjedničku plaketu Željku Juriću iz Grada Rijeke (foto: Goran Mehnek/CROPIX)
‘Treći put dobivamo ovu nagradu što obvezuje da i dalje budemo predvodnik u razvijanju pametnih rješenja među hrvatskim gradovima’, istaknuo je pročelnik Odjela za informatičku djelatnost Grada Rijeke Željko Jurić.
Eco-city
Nagrada Eco city razlikuje se od ostalih kategorija izbora najboljih gradova Jutarnjeg lista i portala Gradonačelnik.hr po tome što se završni odabir gradova kandidata i najbolji među njima radi na temelju prijava koje su sami gradovi poslali na pripadajući natječaj, dok se u ostalim kategorijama svi gradovi u zemlji rangiraju prema posebnim kriterijima za svaku kategoriju. Uz to, titulu Eco city dodjeljujemo u jedinstvenoj kategoriji, a odluku o najboljemu donosi stručni žiri predstavnik Gradonačelnika.hr Zdravko Ivić, glavni urednik gospodarskog sadržaja Hanza Medije Marko Biočina i Nenad Šlibar iz kompanije Telemach. Ove godine u konkurenciju je ušlo 27 gradova koji su ispunili pripadajuće obrasce s podacima o politikama koje provode u gospodarenju otpadom, primjeni obnovljivih izvora energije (sunce, voda, vjetar) u gradskoj infrastrukturi te zaštiti okoliša kroz, primjerice, smanjenje CO2 u gradskom prijevozu i prometu u cjelini.
Uz Osijek, u finale su ove godine ušli još Poreč i Šibenik.
Osijek je pobjedu i svoj naslov najbolje Eco-city grada u zemlji zaslužio, među ostalim, ostvarenom dostupnošću spremnika za odvajanje otpada svim kućanstvima na području grada. Odvaja se plastika, metal, biootpad, papir i staklo, s tom razlikom što su spremnici za staklo i metal smješteni u svim višestambenim zgradama a kućanstva imaju mogućnost pozvati službu gradskog komunalnog poduzeća Unikom da odveze otpad. Kada je u pitanju angažman sjedišta Osječko-baranjske županije u povlačenju novca iz fondova Europske unije za projekte energetske učinkovitosti, dosada su sproveli 21 projekt s najvećim udjelom energetske obnove školske infrastrukture i vrtića. Na području Osijeka 57,5 kilometara je biciklističkih staza, a 95 posto javne rasvjete zadovoljava kriterije energetski učinkovitosti.
‘Ovo je prije svega nagrada mojim sugrađanima, jer bez njihove visoke svijesti mi ne bismo mogli ostvariti sve ove projekte i standarde. Ova nagrada nam je i jak vjetar u leđa da nastavimo još bolje, a iduće godine želimo u finale i za Smart-city’, rekao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić te zahvalio gradonačelnik.hr-u i Jutarnjem listu što svojim analizama i istraživanjima omogućuju međusobnu usporedbu i pozitivnu kompeticiju među gradovima. (Marija Pulić Drljača)