Aktualno

Bjelovar među najuspješnijim gradovima po povučenim sredstvima iz EU fondova; provode se kapitalni projekti koji će transformirati grad i lokalno gospodarstvo

Kako je pokazala naša analiza podataka FINE o izvršenju proračuna za 2023. godinu, među najbolje rangirane gradove po povlačenju EU sredstava uvrstio se i Grad Bjelovar. U top 5 je najuspješnijih po udjelu ukupno povučenih sredstava (3,04 %), a ujedno je vodeći  po trendu povećanja povučenih sredstava u odnosu na godinu ranije. Evo koje je sve projekte realizirao i pokrenuo..

Jedan od zasigurno najvažnijih bjelovarskih projekata, za koji je povučeno 17 milijuna eura iz NPOO-a, bjelovarske su toplice ili Terme Bjelovar. Riječ je o bazenskom kompleksu koji će, kako saznajemo iz bjelovarske gradske uprave, imati i olimpijski bazen gdje će biti moguće i pripreme profesionalnih plivača, a čemu su već ranije potporu dale i stručne organizacije poput Hrvatskog olimpijskog odbora. Projekt Termi projekt je generacije, kako naglašava gradonačelnik Dario Hrebak, istaknuvši da će se ostatak potrebnog novca osigurati putem kredita što neće opteretiti proračun jer je Grad u ovom trenutku zadužen tek 20 posto od zakonski mogućeg ukupnog zaduživanja, odnosno, 4,5 posto od izvornog proračuna. Toplice su i jedini greenfield projekt u Hrvatskoj, bez ijedne plinske cijevi, u potpunosti samoodrživ te će se, tek kada se izgradi, vidjeti ogromna korist koju će grad od njih imati, naglašavaju.

Grad Bjelovar u isto vrijeme radi i na projektu „Garden House“, malom turističkom naselju sa smještajnim kapacitetima. Nalazit će se u neposrednoj blizini Termi, a riječ je o 35 apartmana s ugostiteljskom ponudom te biološkim bazenima i različitim turističkim zanimljivostima poput jezera, senzornog vrta, dječjeg igrališta, teatra na otvorenom. Kao ideja za takvo suvremeno naselje poslužili su elementi tradicije bjelovarskog kraja, odnosno, stara kuća, štagalj i kukuruzana, kako bi apartmani svojim oblicima podsjećali na nekadašnja vremena u bjelovarskom kraju. Vrijednost projekta procjenjuje se na nekih 6,6 milijuna eura, financirat će se putem ITU mehanizma s oko pet milijuna eura dok će ostatak osigurati Grad Bjelovar.

U tijeku je i gradnja nove zgrade Dječjeg vrtića Bjelovar  u Ulici Viktora Bubnja. Radovi idu prema planu, a riječ je o objektu u kojemu će boraviti 64 mališana u četiri skupine. Ukupna vrijednost radova iznosi 2,4 milijuna eura, od čega je 650 tisuća sufinancirano putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Uz taj projekt, radi se na još dva vrtića, Naime, rekonstruirat će se i prenamijeniti sadašnji mjesni dom u Ulici Andrije Mohorovičića, koji će postati jaslice i imati kapacitet za smještaj 24-oro mališana dok će se postojeće jaslice u Frankopanskoj ulici dograditi za dodatne dvije skupine djece. Ostvarenjem tih projekata trebala bi nestati i lista čekanja te bi bile zadovoljene sve potrebe za smještajem predškolaca u vrtić, naročito onih jasličke dobi.

Oko 30 milijuna eura Grad je dobio za konstrukcijsku i cjelovitu obnovu povijesnih zgrada u središtu Bjelovara. U tijeku su cjelovite obnove pet takvih objekata koji bi trebali biti gotovi tijekom naredne godine, a osim promjene vizure, značit će puno i za kvalitetu života te gospodarski razvoj. U tom kontekstu osobito valja istaknuti obnovu zgrade u kojoj će biti Studentski dom za oko 60 studenata. Riječ je o suvremenom domu koji će sadržavati sve potrebno poput kuhinje, menze, knjižnice, prostorija za učenje i druženje. Sama menza u kojoj će se hraniti bjelovarski studenti je velika stvar za Veleučilište koje je do sada sklapalo ugovore o prehrani s različitim restoranima. Također, u obnovi je i zgrada koja će biti dom Tehnološkom parku, odnosno, brojnim IT tvrtkama koje će tu moći pronaći savjetodavnu  podršku i prostor za rad. Tu je, nadalje, i obnova zgrade Sokolskog doma, budućeg doma atletičara i nekolicine škola koje će u njoj održavati nastavu tjelesnog odgoja.

Jedan od većih projekata je i bušotina u naselju Veliko Korenovo, izbušena početkom godine, vrijedna 4,4 milijuna eura od čega su 1,3 milijuna sufinancirale Kraljevina Norveška, Island i Lihtenštajn, a milijun eura Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Voda iz bušotine, na dubini 1260 metara temperature je od 83 C,  a kapacitet joj je 30 litara u sekundi. Plan je da ta geotermalna bušotina za par godina grije poslovnu zonu koja će uskoro također biti realizirana, a u kojoj će se moći graditi staklenici, sušare i poduzetničke hale, ali i Terme Bjelovar. Kao grad s najnižim porezima u Hrvatskoj, napominju iz Gradske uprave, Bjelovar je idealan za investicije, a sljedećih nekoliko godina u poslovnoj zoni Korenovo trebalo bi se zaposliti i oko 2000 ljudi.

„U bjelovarsku gradsku blagajnu za projekte financirane iz EU fondova sjelo je gotovo 14 milijuna eura, što čini 3,04 posto ukupno povučenog novca iz fondova EU prošle godine. Izuzetno smo sretni i ponosni radi toga jer nam je taj novac omogućio ostvarenje brojnih projekata koje Grad sam ne bi mogao isfinancirati. U našem gradu se trenutačno događa jedna građevinska renesansa te ćemo u nekoliko godina ostvariti različite projekte u ukupnom iznosu od oko 230 milijuna eura. To su izuzetno značajni projekti koji će transformirati naš grad i lokalno gospodarstvo. Samim time podići ćemo standard života u gradu, ali mu i promijeniti vizuru obnovom povijesnih zgrada“ – rekao nam je gradonačelnik Hrebak. (V.H.)

 

Moglo bi vas zanimati

Velika Gorica postaje 23. ITU grad, stiže 30 milijuna eura za dodatna kapitalna...

Mali Lošinj: U realizaciju krenuo program besplatnog dopunskog zdravstvenog osiguranja za umirovljenike

Novi Vinodolski udvostručio naknade za bebe i postao grad s najvećim naknadama u...

Ludbreg udvostručio naknade za bebe – roditeljima ubuduće po 800 eura!