Broj zaposlenih u protekle četiri godine u Bjelovaru je povećan za 800, poduzetnika je sto više, dok je stopa nezaposlenosti smanjena za 11,3 na 6,9. Proračun je povećan za 63 milijuna kuna, potpore za gospodarstvo ušesterostručene, a ulaganja u komunalnu infrastrukturu udvostručena…
U svim analizama dosadašnjeg rada aktualnog saziva lokalnih vlasti Grad Bjelovar ističemo kao primjer grada, odnosno gradske uprave, koja se od prvog dana etablirala kao jedna od najproaktivnijih i najefikasnijih gradskih uprava u Hrvatskoj.
Dario Hrebak i njegov tim u tri su godine Grad Bjelovar pozicionirali kao najtransparentniji grad u zemlji, jedini potpuno digitalizirani i prvi tax free grad koji je svojim olakšicama i odnosom prema investitorima privukao niz novih investicija, posebno u IT sektoru, te grad s jednim od najvećih napredaka u na polju povlačenja EU sredstava. Osim toga, uz Svetu Nedelju su jedini grad koji je u ovome mandatu ukinuo prirez i time se odrekao 10 milijuna kuna godišnjih prihoda. Prirez su prvo smanjili za tri posto u ožujku prošle godine i do izbijanja korona krize nisu imali problem zbog smanjenja prihoda jer su im se s druge strane povećali prihodi temeljem povećanog zapošljavanja i gospodarskog rasta.
U protekle tri godine Bjelovar se pretvara i u ‘malu bateriju Hrvatske’ – dobili su prvu hrvatsku geotermalnu elektranu, najveću tog tipa u Europi, kao i novo kogeneracijsko postrojenje za proizvodnju električne i toplinske energije iz drvne biomase.
Grad Bjelovar prvi je u Hrvatskoj, kao što smo naveli, potpuno digitalizirao rad gradske uprave čime su povećali efikasnost i brzinu i – što je građanima najvažnije – transparentnost. Osim što građani sad mogu pratiti sve svoje predmete u gradskoj upravi, uveli su i aplikaciju preko koje se vide sve gradske transakcije i računi – od onih za toalet papir pa do milijunskih iznosa koji idu preko javnih nabava…
Uz to, uveli su i posebnu aplikaciju kojom su digitalizirali i sve isplate prema sportskim udrugama i klubovima i na taj način uveli transparentnost i na to područje.
Preko 800 novih radnih mjesta
Iz prezentacije trogodišnjih rezultata koju su Dario Hrebak i njegov tim održali u petak vidljivo je kako je u Bjelovaru (prema podacima HZMO-a) u protekle tri godine otvoreno preko 800 novih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti pala je sa 14,4 2016. godine na 6,9 na kraju prošle godine.
Što se samog proračuna tiče, 2016. godine on je u Bjelovaru iznosio 113,7 milijuna kuna (izvršenje), u 2017. 132,3, 2018. 150, a 2019. čak 185.9 milijuna kuna. Ulaganja u infrastrukturu povećana su sa 54 milijuna kuna u 2015. godini na 84 milijuna kuna koliko planiraju ove godine. Najviše, preko 41 milijun kuna planiraju uložiti u energetsku obnovu škola i Doma kulture.
Impozantni su podaci iz prezentacije o rastu izdvajanja za potpore gospodarstvu. Potpore za poduzetnike tako su u 2016. godini iznosile milijun kuna, a ove godine zbog korona krize rastu na čak 6,7 milijuna kuna. Broj poduzetnika narastao je pak sa 78 u 2016. na 179 krajem prošle godine. Što se tiče potpora za poljoprivrednike, one su sa 187 tisuća kuna u 2016. narasle na 859 tisuća u ovoj godini.
U nizu projekata koje su u proteklih tri godine pokrenuli u Gradu Bjelovaru ističe se projekt Bjelovarskog doručka kojim su spojili škole sa lokalnim proizvođačima hrane i tako njima osigurali plasman proizvoda a učenicima zdrave i svježe obroke. U projekt su se u međuvremenu uključili i neki restorani. Rekorder su po povučenim sredstvima za projekt ZAŽELI za kojega su povukli 9,9 milijuna kuna za zapošljavanje 77 dugotrajno nezaposlenih žena na poslovima brige i skrbi za 308 starih i nemoćnih korisnika. Prijavili su i nastavak projekta vrijedan maksimalno dopuštenih pet milijuna kuna.
104 milijuna kuna iz EU fondova
Kad je o EU fondovima riječ, spomenuli smo već da je Grad Bjelovar napravio ogroman napredak pa im je u protekle tri godine odobreno 104 milijuna kuna za 74 projekta ukupne vrijednosti preko 140 milijuna kuna. Inače, u 2016. godini Gradu Bjelovaru je odobreno 2,4 milijuna kuna za projekte, u 2017. 35,6 milijuna kuna, u 2018. 57,6 milijuna a u 2019. 10,7 milijuna kuna. U rekordnoj 2018. prijavili su čak 40 projekata za EU sufinanciranje. Od većih projekta treba spomenuti i gradnju reciklažnog dvorišta vrijednog 4,5 milijuna kuna te obnovu gradskih bazena zahvaljujući kojoj su Bjelovarčani ponovo dobili svoju ‘rivijeru’, kao i obnovu sportsko-rekracijskog centra Borik.
Od novih projekata tu je kapitalni projekt aglomeracije vrijedan preko 250 milijuna kuna i kojim će gotovo 800 kućanstava u gradu dobiti priključak na vodovodnu mrežu. Nadalje, počela je gradnja novog nogometnog stadiona, uređena nova atlstska staza, započela je obnova i uređenje područja Barutane, a tu je i obnova Šume Lug za koju im je odobreno 725 tisuća kuna s kojima će izgraditi poučnu stazu, postaviti vidikovce, stanice za bicikle, te urediti dječje igralište. Otvorena je i punionica za e-automobile te servis za iznajmljivanje električnih bicikala.
Veliki potencijal za razvoj turizma definitivno je projekt gradnje Bjelovarskih toplica na izvorima geotermalne vode u Velikom Korenovu vrijedan oko 50 milijuna kuna. Podsjetimo, Hrebak je odmah nakon dolaska na čelo grada pokrenuo istraživanje i analizu bušotine za koju se pokazalo da ima dovoljno kapaciteta za gradnju termi, nakon čega su osnovali tvrtku Terme Bjelovar i trenutno su u izradi idejnog rješenja projekta.
Jako gospodarstvo kao najbolja demografska mjera
Što se tiče demografije, Grad Bjelovar najbolji je primjer kako je dobro gospodarstvo najbolja demografska mjera. U posljednjih nekoliko godina, paralelno sa rastom gospodarskih pokazatelja, rastu im i demografski – doseljavaju im se mlade obitelji, pa su tako prošle godine bili i jedini grad s troznamenkastim porastom broja vrtićanaca – u vrtiće im je krenulo 122 djece više nego godinu ranije. Što se mjera tiče, cijene vrtića smanjili sa 750 na 500 kuna, sufinanciraju roditeljima nabavku školskog pribora sa 700 tisuća kuna, a ukupna izdvajanja za škole i vrtiće premašuju 50 milijuna kuna. Jedan su od gradova koji je, također, povukao najviše EU sredstava za uvođenje dvosmjenskog rada i novih programa u vrtićima – za projekt ‘Vrtić po želji’ povukli su sedam milijuna kuna, a EU novcem kreću i u gradnju novog vrtića u Gudovcu.
U pripremi je i pokretanje programa stambeno poticane stanogradnje.
Jedna od velikih novosti i super vijesti za Bjelovarčane svakako je i najavljeni dolazak McDonaldsa koji će već ove godine početi sa gradnjom restorana za kojega se trenutno priprema projekt i dokumentacija. (Marija Pulić Drljača)