Aktualno

Cres po peti put potvrdio da je najbolji mali grad za demografiju i obrazovanje – evo i zašto…

Grad Cres u našem je velikom izboru za Najbolji grad po peti put osvojio titulu najboljeg malog grada za demografiju i obrazovanje, a ulaskom u finale etablirao se i kao jedan od najboljih malih gradova za gospodarstvo. 

‘Čestitam svima koji su svojim radom i naporima doprinijeli ovom rezultatu. Kao gradonačelnik nastavit ću poticati kvalitetan odgoj i obrazovanje od rođenja pa sve do završetka fakulteta naših Cresana’, poručio je gradonačelnik Marin Gregorović nakon proglašenja.,

 Status najboljeg malog grada za demografiju i obrazovanje Cres je potvrdio temeljem niza nadstandarda izraženih u brojčanim pokazateljima, temeljem kojih se i rangiraju gradovi u našem izboru. Po svakom stanovniku Cres, tako, izdvaja 21,84 eura za stipendije i školarine što ih smješta u top tri mala grada od ukupno 69 koliko ih ima u ovoj kategoriji, a među najbolja tri su i po broju odgojitelja u vrtićima jer je svaki među njima zadužen za, u prosjeku, 3,72 polaznika. Na svakog učenika i učenicu u tom otočnom gradiću dolazi po 5,9 mališana, a višu školu ili fakultet završila je svaka peta osoba. Ove su godine roditeljima učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole isplatili po 30 eura, od 5. do 8. razreda po 40 eura, a novopečenim srednjoškolcima po 100 eura za kupnju radnog materijala. Učenicima i srednjoškolcima sufinanciraju putne troškove i dodjeljuju stipendije, umirovljenicima je prošle godine maksimalni iznos božićnice povećan na 80 eura.

Grad Cres prepoznat je odavno upravo po tome što od rođenja do završetka obrazovanja prati svoju djecu, učenike i studente, a to dokazuje i status Grada – prijatelja djece, navode iz Grada. Uostalom, napominju nam, prioriteti gradskog proračuna već su godinama potporna sredstva za vrtić i škole, pa je važan podatak da se gotovo 16 posto proračuna izdvaja upravo za predškolski odgoj i sustav obrazovanja.

Creski dječji vrtić Girice, u nedavnom izboru portala Gradonačelnik.hr ove je godine izabran za najbolji vrtić prema mišljenju stručnog žirija.

-Uvijek smo zadovoljni kad i drugi prepoznaju naša nastojanja da Dječji vrtić Girice bude najbolji, a ovaj izbor posebno je važan jer je svoj sud donio stručni žiri.  U creskom vrtiću nije nikad bilo više vrtićanaca, sad ih je točno 125, što je rekordan broj od kad vrtić djeluje u ovom obliku do danas. To nas itekako obvezuje da zadržimo standard kojeg smo postigli, a to znači da baš sva djeca koja to trebaju mogu naći svoje mjesto u DV Girice- tvrdi Marin Gregorović, gradonačelnik Cresa.

Iako je tek prije dvije godine dovršen projekt dogradnje i adaptacije vrtića, čime je dobiveno 105,71 četvornih metara nove korisne površine, bolji radni uvjeti za stručne djelatnike i otvorena još jedna odgojna skupina, zbog velikog interesa Grad Cres je donio odluku o još jednoj dogradnji vrtićke zgrade i sada je u postupku izrada idejnog i glavnog projekta nadogradnje Dječjeg vrtića Girice, kako bi i dalje u njemu bio mjesta za sve i kako bi se zadržao postignuti standard.

Osim ulaganja u zgradu, Grad je omogućio da se vrtić ekipira stručnim djelatnicima (logopetkinja i psihologinja), u skupinama u kojima se nalaze djeca s teškoćama u razvoju osiguran je treći odgajatelj, a svi zaposlenici koji to žele mogu se kontinuirano stručno usavršavati. Zahvaljujući tome, roditeljima se nudi nekoliko opcija redovnog programa, primjerice cjelodnevni program u trajanju 9 i pol sati i poludnevni šestosatni ili petosatni program. Osim toga, u vrtiću se provodi niz posebnih programa kao što su program katoličkog vjerskog odgoja, kraći program engleskog jezika, program predškole, preventivni program i kraći sportski program. Svaki taj program prošao je verifikaciju pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, kao i Ministarstvu znanosti i obrazovanja, a posljednji je verificiran kraći program za potencijalno darovitu djecu rane i predškolske dobi…

-I još jedna zanimljivost creskog vrtića – na krovu je postavljena integrirana solarna elektrana snage 20 kW što značajno smanjuje troškove električne energije- ističu iz Grada.

Ipak, koliko sve to što creski vrtić nudi plaćaju roditelji? Trenutno Grad Cres pokriva čak 85 posto ekonomske cijene vrtića i jaslica, dok je ispod 15 posto financijski teret roditelja. Osim toga, ako u vrtić ide dvoje djece iz iste obitelji, umanjuje se cijena, i to 10 posto za svako dijete, a treće i svako sljedeće dijete iz iste obitelji vrtić pohađa -besplatno. Osim toga, creski vrtić jedan je od rijetkih koji pokriva putne troškove roditeljima koji svoju djecu dovoze iz manjih otočnih naselja.

No, sljedeće godine se sve mijenja. Gradonačelnik Marin Gregorović najavio je da će creski vrtić biti besplatan svim upisanim vrtićancima.

-Kontinuirano ulažemo u predškolski odgoj i trudimo se iz godine u godinu povećavati standarde jer smatram da je kvalitetni predškolski odgoj jedan od preduvjeta koje treba osigurati kako bi ljudi ostali živjeti i raditi na otoku. Zadatak vrtića nije samo da djeca budu na sigurnom dok roditelji rade, nego se trudimo da u vrtiću dobiju najbolje što mogu. Predškolski odgoj je temelj daljnjeg odgoja i obrazovanja. U Cresu imamo sreću da se iz vrtića odlazi u izuzetno kvalitetnu otočnu osnovnu školu, a oni koji to izaberu, potom i područni odjel u gimnaziji. Mislim da smo po odgojno-obrazovnoj vertikali zasluženo pri vrhu u Hrvatskoj, kako po prostornim uvjetima koji se pružaju djeci tako i po kvaliteti kadra- naglašava gradonačelnik Cresa.

Nakon dječjeg vrtića mali Cresani prelaze u Osnovnu školu Frane Petrića koja se nalazi u neposrednoj blizini. I sa njom Grad Cres također izvrsno surađuje i podržava mnoge projekte koji se provode u školi. OŠ odlično je opremljena svim potrebnim tehničkim pomagalima, u njoj djeluju čak i dvije grupe  produženog boravka. Dvije učiteljice i kuharicu financira Grad, roditelji plaćaju samo obrok, a materijalne uvjete osigurava osnivač, konkretno u ovom slučaju Primorsko-goranska županija.

Za oko 200 učenica i učenika koliko ih pogađa cresku osnovnu školu osigurani su vrhunski uvjeti i oprema. U školi djeluje glazbeni odjel u kojem 32 školarca mogu naučiti svirati klavir, gitaru ii klarinet, a pohađa je i dvadesetak korisnika nekadašnjeg Doma za odgoj djece, danas Centra za pružanje usluga u zajednici. Formirani su Posebni razredni odjel i Odgojno-obrazovna skupina u kojoj se školuju djeca s posebnim potrebama s programom stjecanja životnih kompetencija. Škola je u potpunosti opremljena za osobe smanjene pokretljivosti, ima dvije pristupne rampe i tri prilagođena sanitarna čvora, kao i specijaliziranu učionicu. Osim toga, ista škola raspolaže s bogato opremljenom knjižnicom, informatičkom učionicom i sportskom dvoranom koju dijeli s gimnazijskim odjelom Srednje škole Ambroza Haračića smještenom u istoj zgradi. Dok se u jutarnjim satima u sportskoj dvorani odvija nastava, u popodnevnim je koriste razni sportski klubovi koji djeluju u Cresu. Škola naime raspolaže s višenamjenskom dvoranom otvorenom, osim za potrebe školskih priredbi, i lokalnoj zajednici za razna javna događanja.

Za potrebe koje je prema Gradu iskazala Osnovna škola, primjerice produženi boravak, nagrade učenicima, troškovi tiskanja školskog lista i odlaska na natjecanje, ali i sufinanciranje najamnine za nastavnike, Grad Cres godišnje izdvaja oko 80.000 eura.

U istoj zgradi u kojoj se nalazi osnovna škola smještena je i creska gimnazija, točnije područni gimnazijski odjel Srednje škole Ambroza Haračića iz Malog Lošinja. Pohađa je svega 35 učenika i učenice u četiri razreda, pa su uvjeti za rad savršeni. Osim redovite nastave vrijedni nastavnici nude im niz dodatnih programa i projekata, pa tako creski gimnazijalci i gimnazijalke redovito posjećuju kazališne predstave u Rijeci (pri čemu Grad financira polovicu troškova), jako su aktivni u humanitarnim projektima i volontiranju. Creska gimnazija jedna je između 70 hrvatskih škola u kojima se provodi fakultativni predmet Škola i zajednica. Od prošle godine redovito se održava pub-kvizovi, a maturalna zabava (koju također financira Grad Cres) jedan je od važnijih lokalnih društvenih događaja. Iako mala otočna škola, creska Gimnazija vrlo je uspješna – prema rezultatima učenica i učenika na prošlogodišnjoj državnoj maturi creski gimnazijalci plasirali su se na odlično 32. mjesto u konkurenciji 153 škole u Hrvatskoj s gimnazijskim programima.

Nadalje, od ove nastavne godine Grad sufinancira  radne materijale za učenike prvog razreda Gimnazije, kao što to već godinama čini za sve osnovnoškolce, a srednjoškolcima i studentima na raspolaganju je program stipendiranja. Sveukupno Grad Cres stipendira 73 studenata i srednjoškolaca koji se školuju izvan cresko-lošinjskog otočja. Redovita mjesečna stipendija iznosi 70 eura, a 85 eura primaju daroviti studenti i studentice s prosjekom ocjena iznad 4,0 i srednjoškolke i srednjoškolci odlikašice i odlikaši. Novost je stipendija za deficitarna zanimanja koja iznosi 150 eura mjesečno, za medicinskog tehničara, nastavnike matematike, fizike i informatike, geodeta, liječnika i farmaceuta.

-Djeca su naše najveće bogatstvo i, iako na otoku, sa svim teškoćama koje to donosi, trudimo se mališanima osigurati sve što imaju i njihovi vršnjaci na kopnu, čak i iznad toga- naglašava gradonačelnik Cresa. (Pero Livajić, m.p.d.)

Moglo bi vas zanimati

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...

Britanski The Times: Pula je idealno odredište za ovogodišnji ljetni odmor!

Mursko Središće uvodi nagrade za uspješne studente: Na kraju akademske godine dobit će...

Grad Ivanec već šest godina financijski pomaže poduzetnicima u stipendiranju učenika – evo...