Aktualno

NAJBOLJI GRAD 2024.

Cres, Umag i Vukovar brane naslove najboljih gradova za obrazovanje – evo tko im konkurira u finalu izbora za Najbolji grad

Kao i u kategoriji EU fondova, i u kategoriji ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’ u samo finale našeg velikog izbora za Najbolji grad i ove se godine plasirala većina gradova koji iz godine u godinu temeljem objektivnih parametara i javno dostupnih podataka drže status jednog od najboljih… Tko je pobijedio saznat ćemo na svečanosti proglašenja 5. prosinca u Šibeniku. 

Postoje gradovi koji se od prvog izbora za najbolje gradove u kategoriji ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’ redovito nalaze u njegovu finalu, a neki od njih su i pobijedili više puta. Rekorderi su Labin, koji je četiri puta osvojio titulu najboljeg srednjeg grada, i Cres koji je četiri puta bio najbolji mali grad. Umag i Vukovar osvojili su po dvije titule. Osim toga, mjesto na popisu najboljih gradova u ovoj kategoriji zaslužili su i Čakovec, Pag, Pazin, Šibenik, Velika Gorica i Crikvenica. Od 2018. do 2023. svaki je put najbolji srednji grad bio iz Istre (Labin ili Umag), a najbolji mali grad uvijek je bio s mora (bili su to Pag, Cres ili Crikvenica).

U izračun pokazatelja o kvaliteti obrazovanja te dosezima u demografskoj, socijalnoj i politici za mlade u obziru su uzeti podaci za prethodne tri godine o pedagoškom standardu u vrtićima i školama, proračunskim izdvajanjima za stipendije i školarine, iznosima porodiljnih naknada koji se isplaćuju iz proračuna i udjelu visokoobrazovanih osoba u ukupnoj populaciji grada. Svaki pokazatelj imao je pripadajući udio u ukupnim bodovima. Najvrjednije među njima, s udjelom od 40 posto, bilo je izdvajanje za obrazovanje, mlade i socijalnu politiku koje se računalo kroz dvije varijable – udio izdvajanja za obrazovanje u proračunu te koliki se udio iz proračuna izdvaja za obitelj i djecu. Kada je, primjerice, u pitanju kvaliteta pedagoškog standarda, kao kriterij se uzima omjer nastavničkog i odgajateljskog osoblja i učenika, odnosno vrtićke djece. Razina porodiljnih naknada računa se dijeljenjem ukupnog proračunskog izdataka u tu svrhu s brojem novorođene djece u zadnje tri godine.

Gradovi su i ove godine podijeljeni u tri kategorije. Mali gradovi su oni koji imaju do 10 tisuća stanovnika, srednji od 10 do 35 tisuća stanovnika, dok među velike gradove spadaju oni koji su sjedišta županija i oni s više od 35 tisuća stanovnika.

Ovogodišnji gradovi kandidati u ovoj kategoriji izbora najboljih gradova su, u konkurenciji velikih gradova Čakovec, Pazin, Šibenik, Velika Gorica i Vukovar, zatim Labin, Poreč, Rovinj, Umag i Vrbovec kod srednjih te Cres, Crikvenica, Komiža, Mali Lošinj i Novigrad u konkurenciji malih gradova.

MALI GRADOVI 

Cres 

Četverostruki pobjednik među malim gradovima po svakom stanovniku izdvaja 21,84 eura za stipendije i školarine što ih smješta u top tri mala grada od ukupno 69 koliko ih ima u ovoj kategoriji. Među najbolja tri su i po broju odgojitelja po vrtićima jer je svaki od njih zadužen za, u prosjeku, 3,72 djece. Na svakog učenika u tom otočnom gradiću dolazi po 5,9 djece. Svaka peta osoba završila je višu školu ili fakultet. Prema prošlom izboru portala Gradonačelnik.hr, upravo se u Cresu nalazi najbolji gradski vrtić u Hrvatskoj za koji već potpisan ugovor o nadogradnji. Ove su godine roditeljima učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole isplatili po 30 eura, od 5. do 8. razreda po 40 eura, a novopečenim srednjoškolcima po 100 eura za kupnju radnog materijala. Učenicima i srednjoškolcima sufinanciraju putne troškove te dodjeljuju stipendije. Umirovljenicima je prošle godine maksimalni iznos božićnice povećan na 80 eura.

Crikvenica 

Crikvenica je, posljednjoj analizi, dvostruki rekorder – svaka četvrta osoba je visokoobrazovana, a njihova su izdvajanja za obrazovanje, socijalne politike i mlade najveća među malim gradovima jer na to odlazi čak trećina (33,91 posto) njihova proračuna. Zbog porodiljnih naknada od 1123,42 eura za svako novorođeno dijete smjestili su se među najboljih deset. Gradonačelnik.hr piše kako Crikvenica značajno sufinancira ekonomsku cijenu vrtića, produženi boravak u školi, radne bilježnice, prijevoz učenika i studenata, svake godine dodjeljuju više od 60 stipendija učenicima i studentima, sufinanciraju zapošljavanje mladih na neodređeno vrijeme, a od prošle godine u potpunosti financiraju polaganje majstorskih ispita. Stariji građani ove su godine dobili i uskrsnicu, a novitet je i 30 besplatnih sati parkinga mjesečno za sve koji spadaju u najiskusniju generaciju.

Komiža

Komiža se četvrti put našla u finalu ovog izbora. Pobjedi se ovaj put nadaju jer su među deset najboljih malih gradova po iznosi stipendija i školarina – po svakom stanovniku izdvaja se 12,31 euro. Na istoj su se ljestvici našli i po broju odgojitelja u vrtićima jer se svaki odgojitelj u vrtićima brine za u prosjeku 4,5 djece, dok je u školama na svakog učitelja dolazi četvero djece. Prema javno dostupnim podacima, Komiža je u 2023. godini za stalne mjesečne naknade za treće i svako naredno rođeno dijete izdvojeno 11.292 eura, a naknadu prima sedam obitelji. Učenicima s prosjekom većim od 4,5 i redovnim studentima koji imaju prebivalište u Komiži svake godine dodjeljuju stipendije. Osim toga, za realizaciju programa pomoć u kući starijim osobama Grad Komiža iz svojih vlastitih sredstava izdvojio je 32.063,59 eura, a program se realizira uz sufinanciranje Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Mali Lošinj

Mali Lošinj se prema dva kriterija našao među pet najboljih malih gradova. Prema broju odgojitelja je u vrtićima zbog 3,94 djece po odgojitelju te zbog toga što je u tom gradu svaka peta osoba visokoobrazovana. Porodiljna naknada od 1176,66 po svakoj bebi smjestila ih je u top 3 po ovom kriteriju. I ovaj grad svake godine stipendira svoje učenike i studente (prošle su godine one povećane), a umirovljenike i osobe s invaliditetom daruje božićnicama. Prošle godine su izdvojili 23.550 eura za sufinanciranje školske opreme, a ove 18 tisuća. Gradi se novi dječji vrtić s tri nove jasličke skupine, već je uređeno nekoliko dječjih igrališta, a u lipnju 2023. je Mali Lošinj izdvojio dodatnih 65 tisuća eura za 20 posto veće plaće zaposlenima u Dječjem vrtiću, a od ovog srpnja za još 15,5 posto.

Novigrad

U ovom gradu na zapadnoj obali Istre se po svakom stanovniku za stipendije i školarine izdvaja 11,55 eura što ga smješta među deset najboljih. U top pet je prema broju odgojitelja u vrtićima jer se svaki od njih brine za, u prosjeku, 3,89 djece. Kada je riječ o razini obrazovanja, u Novigradu je svaka peta osoba visoko obrazovana što ga smješta među 15 najboljih malih gradova. U 2022. godini ovaj je grad u predškolsko obrazovanje uložio 8,4 milijuna kuna, što je 2168 kuna po svakom stanovniku. Novigrad je i prije bio prepoznat kao grad koji unapređuje kvalitetu života svojim građanima. Gradonačelnik.hr je izračunao da je upravo tamo između 2017. i 2019. najviše uloženo u unapređenje stanovanja i zajednice. Novigrad je 2018. i bio proglašen najboljim malim gradom po pitanju kvalitete života.

SREDNJI GRADOVI

Labin 

Srednji grad koji je do sada osvojio najviše titula najboljeg u ovoj kategoriji,  za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade izdvaja gotovo 40 posto svog proračuna. Po stanovniku gradska uprava odvaja 10,46 eura za stipendije i školarine, a za novorođeno dijete roditelji dobivaju 536,45 eura što Labin svrstava u top pet srednjih gradova (od ukupno 35) prema oba pokazatelja. Ovaj istarski grad prvi je u Hrvatskoj uveo model dualnog stipendiranja kojim se financijski podržavaju srednjoškolci i studenti koji se obrazuju za deficitarna zanimanja u lokalnom gospodarstvu ili lokalnom javnom sektoru. Svaki peti Labinjan je visokoobrazovan. U Labinu se gradi novi dječji vrtić, obnavljaju dječja igrališta, organiziraju razne ljetne aktivnosti za mlade, a nedavno je otvoren i novi Dom za starije osobe u sklopu kojeg postoji i Dnevni boravak, a moguća je i dostava kuhanih obroka starijim građanima koji ne žive u Domu.

Poreč

Poreč za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade izdvaja 38 posto svog proračuna, a po svakom stanovniku se odvaja 7,05 eura za stipendije i školarine. Svaki odgojitelj u vrtiću brine o 4,6 djece, po čemu je ovaj grad u top tri srednja grada, na jednog učitelja u školama dolazi u prosjeku 8,39 učenika, a svaki peti građanin je visokoobrazovan.

Poreč i ove godine nastavlja sufinancirati produženi boravak, uvedene su i dvije nove skupine. Već 27 godina organizira se Dječji ljetni kamp, a od 2023. i ljetni kamp za djecu s teškoćama u razvoju. Poreč je među deset socijalno najosjetljivijih gradova koji nudi razne naknade za obitelji s malom djecom, građane u potrebi i umirovljenike. Samo za te naknade je u  2022. izdvojeno ukupno 366.991 eura, a Grad sufinancira i programe gradskih ustanova u području socijalne skrbi.

Rovinj

Po svakom građaninu Rovinja, 10,71 eura izdvaja se za školarine i stipendije, a kada se zbroje razna davanja za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade riječ je o ukupno 35 posto gradskog proračuna. Ovaj grad smjestio se u top pet srednjih gradova po broju odgojitelja u vrtićima (5,08 djece po odgojitelji). Svaka četvrta osoba je visokoobrazovana. Rovinj je povećao stipendije za svoje učenike i studente, kao i uskrsnice za umirovljenike. Sufinancira prijevoz  i prehranu učenika osnovnih škola, dostupna je pomoć u podmirivanju troškova stanovanja ili jednokratna novčana pomoć za građane u potrebi,  a može se ostvariti pravo na korištenje organiziranog prijevoza radi odlaska u Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda-Pula ili Školu za odgoj i obrazovanje Pula, jednu od najstarijih ustanova za odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj.

Umag 

Prvi pobjednik izbora najboljeg srednjeg grada u ovoj kategoriji ove se godine nada ponovnoj pobjedi. Za rođenje djeteta, Grad Umag roditeljima daje 214,48 eura. U vrtićima ih nakon toga čeka dovoljno odgojitelja jer je svaki od njih zadužen za 4,85 djece zbog čega je ovaj grad u tri najbolja. U školama na svakog učitelja dolazi 8,27 učitelja pa je i po tome Umag među najboljih pet. Ukupno za demografske i socijalne politike izdvaja 35 posto svog proračuna. Početak ove školske godine ući će u povijest toga grada – dosadašnja ulaganja u obrazovanje su realizirana pa su svoja vrata 9. rujna otvorile dvije potpuno nove školske zgrade – nova srednja škola te nova područna škola u Sv. Mariji na Krasu, ukupne vrijednosti gotovo 15 milijuna eura. Kako bi djeci omogućili što bolje obrazovanje, Umag nastavnicima predmeta u kojima nedostaje nastavničkog kadra osigurava besplatne stanove.

Vrbovec

Vrbovec, drugu godinu za redom, ima najveći udio proračunskog izdvajanja za obrazovanje, socijalnu politike i mlade  od svih srednjih gradova – 50,27 posto. Ovaj se grad i prije isticao po svojim ulaganjima u demografske mjere – prema podacima iz 2020. bio je među najbolje rangiranim po ulaganju u vrtiće. Prošle jeseni su školarcima ususret novoj školskoj godini pomogli s ukupno 119.500 eura, odnosno svaki učenik je dobio 75,83 eura za kupnju knjiga i školskog pribora. Zbog toga se Vrbovec našao na popisu 20 velikih i srednjih gradova po iznosu koji su namijenili za te potrebe. Nakon što 2021. objavljeno istraživanje o menstrualnom siromaštvu, Vrbovec je bio među gradovima koji su učenicama osigurali besplatne higijenske uloške. U proračunu za 2022. Grad je za to osigurao 40 tisuća kuna pa su automati s ulošcima postavljeni u ženskim toaletima OŠ Krunoslava Kutena i OŠ Marije Jurić Zagorke.

VELIKI GRADOVI

Čakovec

Šest godina nakon što je na prvom izboru za najbolje gradove bio pobjednik u kategoriju ‘Obrazovanje, demografija, mladi i socijalna politika’, Čakovec se nada ponavljanju tog uspjeha. Posebno zbog toga što izdvajaju čak 52 posto proračunskih sredstava za te potrebe, što je najviše od svih velikih gradova. Redovito investiraju u škole, dogradnju i rekonstrukciju vrtića pa je i mjesta u njima više.  Po svakom stanovniku u tom se gradu izdvaja 9,86 eura za školarine i stipendije. Konkretno, samo za studentske stipendije osigurali su 300 tisuća eura. U školama na jednog učitelja u prosjeku dolazi deset učenika, posljednjih deset godina grad osigurava prijeko potrebne pomoćnike u nastavi. Za financijsku potporu udrugama u društvenim djelatnostima krajem prošle godine osigurano je 485 tisuća eura, a Udruga umirovljenika nedavno je dobila i dugoočekivani novi prostor.

Pazin

Istarsko administrativno središte šest se puta našlo u konkurenciji za najbolji veliki grad, a jednom je pobijedilo. Pazin se može pohvaliti da je jedan od i dalje malobrojnih gradova koji više od polovice (u njegovu slučaju 51,61 posto) proračuna redovito odlazi za demografske i socijalne mjere. Novopečeni roditelji mogu očekivati naknadu od 528,81 euro, a kasnije i mjesto u vrtiću jer se gradi novi koji će obuhvaćati čak osam novih vrtićkih skupina. Prema našem izračunu, iznos stipendija i školarina po svakom Pazinjanu iznosi 8,39 eura, a samo za stipendije je u 2022. godini bilo rezervirano 600 tisuća kuna (79.681 eura). U 2022. su za božićnice umirovljenicima osigurali dvostruko više sredstava nego 2021. (povećao se i pojedinačni iznos i broj obuhvaćenih korisnika), a početkom ove godine je otvoren i novi Dom za starije osobe.

Šibenik

Šibenik se nada kako će ove godine drugi put pobijediti u ovoj kategoriji izbora za najbolji grad, a jedan od aduta mogla bi biti i porodiljna naknada od 734,16 eura po novorođenom djetetu koja ga smješta u top tri velika grada. U šibenskim se vrtićima jedan odgojitelj brine za 5,78 djece, dok u školama na jednog učenika je dolazi devet učenika. Ovaj dalmatinski grad posebno se ponosi svojim ulaganje u predškolske institucije, a ništa manje uspješan nije ni u radu s mladima. Ove godine im je drugi put dodijeljen certifikat da su ‘Grad za mlade’, među ostalim zbog toga što svoje mlade aktivno uključuje u zajednicu, subvencionira kupnju radnih bilježnica i školske opreme, podržava njihove inicijative te aktivno radi na unapređenju mentalnog zdravlja mladih. Osim toga, kroz nekoliko ciklusa izgradnje stanova po modelu POS-a pomogli su mladim obiteljima da svoje stambeno pitanje riješe po uvjetima znatno povoljnijim od tržišnih.

Velika Gorica

Iz godine u godinu Velika Gorica je u finalu natjecanja za najbolje gradove, 2021. je odnijela pobjedu, a aktivnosti koje kontinuirano provode pokazuju zbog čega je tako. Od ove godine svi će njezini vrtićanci imati besplatne vrtiće, a dočekat će ih zadovoljni odgojitelji koji se u prosjeku brinu za petero djece. Roditeljima isplaćuju 513,81 euro nakon rođenja djeteta, a uveli su i jednokratnu potporu srednjoškolcima kojom je obuhvaćeno njih 2323. U tijeku je i izgradnja Doma za starije u koji će se prvi korisnici useliti sljedeće godine. On će, osim smještaja 102 stanara, nuditi usluge dnevnog i poludnevnog boravka, pomoći u kući, savjetovanja i psihosocijalne podrške koja uključuje fizikalne i radne terapije, usluga kineziterapije i skrb za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja. Vjeruju da će time obuhvatiti više od 500 korisnika.

Vukovar 

Vukovar je u prethodnom razdoblju bio rekorder po iznosu stipendija i školarina po stanovniku (deset eura), a najbolji je i po omjeru učitelja i učenika u školama – 6,65 učenika po učitelju. Drugo mjesto pripalo mu je zbog porodiljne naknade od 883,31 eura. U gradu na Dunavu i Vuki godinama raste broj vrtićanaca što prati i proširivanje kapaciteta pa su prošle godine oformljene tri nove vrtićke skupine. Kada je riječ o školama, gradska uprava je ulagala u produžene boravke, školske kuhinje i sportske sadržaje. Nastavlja se i tradicionalno ljetovanje učenika na Velom Lošinju. Prošle je godine Vukovar udvostručio iznos stipendije za studente koji studiraju izvan rodnoga grada, a prvi je put uvedena novčana nagrada za najbolje učenike i studente. Izdvajanja za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade čine 49 posto proračunskih sredstava po čemu je među pet najboljih velikih gradova u Hrvatskoj. (Karla Zubčić/Jutarnji list)

Moglo bi vas zanimati

Grad Orahovica raspisao natječaj za dodjelu stipendija učenicima i studentima deficitarnih zanimanja

Grad Crikvenica organizira besplatne dramske radionice za djecu

Samobor po peti put potvrdio da je najbolji grad za gospodarstvo i jedan...

Varaždin po treći put proglašen najboljim velikim gradom za život u Hrvatskoj, a...