Aktualno

Crikvenica u dvostrukom finalu Izbora za najbolji grad – među najboljim je gradovima za obrazovanje i demografiju te u Eco city kategoriji

Gradu Crikvenici plasman u finale našeg Izbora za najbolji grad nije nepoznanica budući da se i 2022. godine našao među najboljima unutar kategorije „Obrazovanje, mladi, demografija i socijalna politika“, a 2021. u istoj i pobijedio. Ovog puta također se natječe  za titulu na tom području, ali „ganja“ i naslov najzelenijeg grada u Hrvatskoj.

Kako su to pokazale naše ranije objavljivane analize, Crikvenica je dvostruki rekorder  – naime, svaka četvrta osoba je visokoobrazovana, a izdvajanja za obrazovanje, socijalne politike i mlade najveća su među malim gradovima budući da u te svrhe odlazi čak trećina (33,91 posto) gradskog proračuna. Po visini porodiljnih naknada (1123,42 eura) za svako novorođeno dijete među deset je najbolje rangiranih, a crikvenički paket demografskih mjera čine još i značajno sufinanciranje ekonomske cijene vrtića, produženi boravak u školi, radne bilježnice, prijevoz učenika i studenata.. Uz to, svake godine ovaj Grad dodjeljuje više od 60 stipendija učenicima i studentima, sufinancira zapošljavanje mladih na neodređeno vrijeme, a od prošle godine u potpunosti financira i polaganje majstorskih ispita. Stariji građani ove su godine dobili i uskrsnicu, koja se, uz božićnicu dodjeljuje svim umirovljenicima s crikveničkim mjestom prebivališta, a novitet je i 30 besplatnih sati parkinga mjesečno odobrenih ovom dijelu populacije. Svojim seniorima Crikvenica osigurava i niz besplatnih radionica namijenjenih održavanju zdravih navika i prevenciji bolesti. 

Provođenjem sveobuhvatnih demografskih mjera, Crikvenica, između ostalog, želi i opravdati titulu koju s ponosom nosi s obzirom  da je „Grad prijatelj djece“. U sklopu tog projekta provode se raznorazne aktivnosti koje promiču zdrav razvoj djece i podršku obiteljima, poput radionica, programa za očeve te podršku Društvu „Naša djeca“. Pruža se i financijska podrška Udruzi za poticanje i zaštitu mentalnog zdravlja djece, mladih i odraslih „Sretniji grad Crikvenica“, a koja provodi edukacije za djecu, adolescente i roditelje s ciljem prevencije poremećaja u ponašanju, emocionalnih poremećaja, lošeg školskog uspjeha i sl..

Krajem rujna krenula je i gradnja novog dječjeg vrtića u Gornjem kraju vrijednog 2,2 milijuna eura, a koji će imati kapacitet za smještaj dvije jasličke i tri vrtićke skupine te će zapošljavati osam djelatnika. Završetak radova očekuje se sljedećeg proljeća, a namjera je ponovno postati grad bez liste čekanja za upis mališana u vrtiće.  Ove godine s ponosom je dočekan i rekordan broj prvašića u osnovnim školama tijekom posljednjih pet godina, upisano ih je 89, točnije 46 u OŠ Vladimira Nazora, a 43 u OŠ Zvonka Cara. Predškolcima i učenicima nižih razreda osnovne škole Grad je omogućio niz besplatnih izvanškolskih aktivnosti poput škole plivanja, dramske učionice, financijske pismenosti za najmlađe i keramičke radionice. Učenicima s teškoćama u razvoju u obje škole osigurala se pomoć te je angažirano 11 pomoćnika u nastavi za što je Grad osigurao 310 tisuća eura. U školama funkcionira i osam grupa produženog boravka kojeg pohađa više od 140 učenika, a ista usluga osigurana je i u svim područnim školama u Selcu, Dramlju i Jadranovu. Od ove školske godine svi srednjoškolci s crikveničkog područja imaju potpuno besplatan javni prijevoz. Naime, dosadašnjih godina roditelji su zajedno s gradom i državom participirali u plaćanju učeničkih mjesečnih karata, ali sada Grad i Vlada RH pokrivaju cjelokupni trošak. Grad ujedno sufinancira i prijevoz studentima, a ovih dana i svim osnovnoškolcima osiguran je gratis javni gradski prijevoz. Crikvenički učenici i studenti nedavno su dobili i više iznose stipendija pa tako učenici sada mogu računati na 100, a studenti na 150 eura mjesečne potpore.

Osim ranije navedenog, važno je spomenuti i kako Crikvenica svojim socijalno najugroženijim građanima osigurava pravo na besplatnu prehranu dojenčadi, podmirenje troškova boravka djece u vrtiću, pravo na pomoć za podmirenje troškova produženog boravka učenika osnovnih škola, sufinanciranje udžbenika za srednjoškolce kao i stipendije nadarenim učenicima i studentima.

Kako bi svojim građanima olakšao sve veće izazove nastale brojnim poskupljenjima i ostalim izazovima koje je inflacija donijela, prošlog svibnja Grad je donio novu Odluku o socijalnoj skrbi kojom su povećana gotovo sva prava iz socijalnog programa. Cilj je, naime, bio da prava iz socijalnog programa postanu dostupna širem broju korisnika i to na način da se uvjeti prihoda povise u stopostotnom iznosu, a u skladu s općim rastom životnih troškova i prosječne minimalne plaće u RH. Prijedlogom Odluke, proširen je i opseg prava kod naknada za troškove stanovanja koji ostvaruju korisnici zajamčene minimalne naknade, prvenstveno vodnih i komunalnih usluga. Budući da na gradskom području, osim korisnika zajamčene minimalne naknade, ima i drugih osoba i kućanstava koje se zbog problema sa zdravljem kao i nedostatnim sredstvima za podmirenje osnovnih životnih potreba nalaze u teškoj socijalnoj situaciji, utvrđeno je da pravo na naknadu troškova stanovanja mogu ostvariti i oni koji ispunjavaju uvjet prihoda uz jedan od dodatnih uvjeta (uvjet oštećenja organizma, korištenja doplatka za djecu ili udomiteljstva). Novom Odlukom jednoroditeljskim obiteljima, odnosno, kućanstvima uvjet prihoda se povećava za dodatnih 20 posto s obzirom da istraživanja pokazuju da je u njihovu slučaju rizik od siromaštva iznadprosječan.

S ciljem zaštite najugroženijih kategorija stanovništva, korisnicima zajamčene minimalne naknade visina naknade za troškove stanovanja odobrava se u stopostotnom iznosu zajamčene minimalne naknade priznate rješenjem CZSS-a s tim da maksimalni iznos ne može prelaziti iznos od 270 eura mjesečno. Prema dosadašnjoj Odluci, prethodno navedena visina iznosila je 50 posto od iznosa odobrene zajamčene minimalne naknade.

Novom Odlukom Crikvenica je povećala i iznos potpore za bebe pa je novčana pomoć za prvo dijete povećana s 398 na 1300 eura, za drugo s 929 na 2000 eura te za svako treće i daljnje dijete naknada umjesto dosadašnjih 3982 iznosi 4950 eura. Na veći iznos pomoći sada mogu računati i trudnice koje će umjesto 200 dobivati po 300 eura. Pravo na besplatnu prehranu dojenčadi je bilo predviđeno i po prethodnoj odluci, ali je povećan broj slučajeva kada se ono može ostvariti pa su uz postojeće uvjete uvršteni i dodatni koji šire krug korisnika. Novom Odlukom u 100 postotnom iznosu podmiruje se usluga produženog boravaka u osnovnim školama korisnicima zajamčene minimalne naknade, a u iznosu od 50 posto iznosa podmiruje se korisnicima koji ispunjavaju uvjet prihoda kao i roditeljima trećeg i svakog daljnjeg djeteta. Do sada su to pravo mogli ostvariti samo korisnici za treće i svako daljnje dijete.

Jedna od novina u Odluci je i novi oblik socijalne pomoći odnosno pravo na potporu za medicinski potpomognutu oplodnju, točnije, potporu za troškove nastale u vezi s tim postupkom, a u iznosu od 1000 eura. Potpora će se odobravati jednokratno.

Eco city 

Grad Crikvenica ove godine prvi put konkurira za titulu najzelenijeg grada u Hrvatskoj, a iza njega su u tom kontekstu odrađeni brojni projekti. Primjerice, u sklopu kampanje „Otpad ≠ smeće“, u Crikvenici je održano 17 radionica o učinkovitijem gospodarenju otpadom, a uz to je grad partner na dva međunarodna projekta u kojima je dio posvećen edukaciji građana o zelenoj energiji, sprečavanju i prilagodbi klimatskim promjenama i održivosti.  Budući da do sada nije imala reciklažno dvorište, Crikvenica kreće u gradnju sortirnice na području naselja Dubračina, za što joj je odobreno bespovratnih 1,8 milijuna eura. Sortirnica bi trebala omogućiti obradu 3.385,62 tona komunalnog otpada godišnje. U 2022. godini udio odvojeno prikupljenog otpada bio je 24 posto, 73 posto kućanstava bilo je povezano na sustav pročišćavanja odvodnih voda, a 98 posto javne rasvjete energetski je učinkovito.

U Crikvenici su energetski obnovljene zgrade DV „Radost“, OŠ „Zvonko Car“ i OŠ „Vladimir Nazor“, a u tijeku su i takvi radovi na obnovi Doma prosvjete „Selce“ i Doma kulture „Jadranovo“. Crikvenica iz proračuna sufinancira izradu projektne dokumentacije za energetsku obnovu obiteljskih kuća. Grad kao službeno vozilo koristi električni automobil, a za komunalne redare osigurao je električne bicikle. Na raspolaganju su dvije električne punionice, a planira se i postavljanje dodatnih.

Projektom rekonstrukcije i uređenja tržnice u Crikvenici smanjit će ugljični otisak, na krov postaviti fotonaponske ćelije, a kišnicu će koristiti za sustav navodnjavanja. U drugoj fazi projekta, ukupno vrijednog 2,9 milijuna eura, sagradit će se nadstrešnica kako bi boravak na tržnici bio ugodniji. Posebnu pozornost posvetit će hortikulturnom uređenju, pri čemu će koristiti lokalne biljne vrste. U planu je i proširenje zelenih površina u gradu sadnjom novih stabala.

Napomenimo kako Grad Crikvenicu, nakon ostavke dugogodišnjeg gradonačelnika Damira Rukavine, od siječnja ove godine vodi njegova nekadašnja zamjenica  Ivona Matošić-Gašparović.   (V.H.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moglo bi vas zanimati

Slavonski Brod: Napreduju radovi na izgradnji Dječjeg vrtića “Svarožić”

Gospić: Potpisan kolektivni ugovor – plaće odgojiteljicama u idućih godinu dana rast će...

Novska: Mladima do 15.000 eura za stambeno zbrinjavanje, potpore ostvarilo još šest obitelji

Beli Manastir među deset najboljih: broj novootvorenih poduzeća gotovo udvostručen