Aktualno

Crikvenica uvodi minimalni paušalni porez za iznajmljivače i zadržava isti poreza na nekretnine

Grad Crikvenica nastavlja voditi odgovornu i transparentnu fiskalnu politiku, uvažavajući potrebe svojih građana i iznajmljivača. U skladu s novim poreznim propisima, Gradsko vijeće je na sjednici održanoj 26. veljače donijelo je Odluku o visini paušalnog poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu te smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, kao i Izmjene i dopune Odluke o porezima Grada Crikvenice.

Od 1. siječnja 2025. na snagu je stupio novi Zakon o porezu na dohodak, kojim se uvode novi rasponi za paušalni porez za privatne iznajmljivače. Budući da Crikvenica spada u prvu kategoriju turističke razvijenosti, grad je mogao propisati paušalni iznos od 100 do 300 eura po krevetu. Ipak, odlučeno je zadržati najniži mogući iznos od 100 eura kako bi se iznajmljivačima olakšao prijelaz na nove uvjete, s obzirom na to da je dosadašnji paušalni porez iznosio 45,79 eura.

Grad Crikvenica nastavlja poduzimati korake u borbi protiv nelojalne konkurencije i rada „na crno“ te u suradnji s inspekcijskim službama osigurava pravedne uvjete poslovanja za sve registrirane iznajmljivače.

Porez na nekretnine ostaje nepromijenjen

Osim prilagodbe paušalnog poreza, Grad Crikvenica donio je Izmjene i dopune Odluke o porezima, kojima se dosadašnji naziv „porez na kuće za odmor“ mijenja u „porez na nekretnine“ pritom zadržavajući postojeću stopu od 5,00 eura po metru kvadratnom za sva naselja, uz jednu pozitivnu iznimku: u ulici Kotor u naselju Crikvenica porez je snižen na 1,50 eura po metru kvadratnom, uzimajući u obzir nepostojanje kolnog prilaza i nedostatak vodoopskrbnog sustava. Ovaj se porez neće naplaćivati na nekretnine koje služe za stalno stanovanje, čime se dodatno štiti obiteljski smještaj u turizmu.

Grad Crikvenica uvijek nastoji biti podrška svojim građanima, pa tako i iznajmljivačima koji se suočavaju s novim poreznim propisima. Predložili smo najniži mogući iznos paušalnog poreza kako bismo olakšali prijelaz na nove uvjete. Naš cilj je stvoriti pravedno i transparentno okruženje za sve iznajmljivače te osigurati visoku kvalitetu smještaja za naše posjetitelje. Nastavit ćemo se boriti protiv iznajmljivanja na crno i raditi na poboljšanju uvjeta za sve naše građane u suradnji s državnim inspektoratom.

Iznos poreza od 5,00 eura po metru kvadratnom na kuće za odmor ostaje nepromijenjen, samo se mijenja njegov naziv u porez na nekretnine. Usto uvodimo i svojevrsnu olakšicu za Kotor, gdje se porez smanjuje na 1,50 eura po metru kvadratnom, uvažavajući nepostojanje kolnog prilaza i nedostatak vodoopskrbnog sustava, a želeći pritom potaknuti revitalizaciju ovog povijesnog naselja.

Posebno me veseli što se prilikom donošenja zakona vodilo računa o razlikovanju iznajmljivanja objekata u domaćinstvu i rentijerstva. Mali iznajmljivači, koji iznajmljuju u domaćinstvu i njeguju poseban domaćinski odnos prema gostima, najveći su promotori našeg grada i njegove turističke ponude, prepoznatljive upravo po ovoj vrsti turističkog smještaja. Njihova predanost i autentičnost ključni su za privlačenje gostiju i stvaranje dojma o Crikvenici kao gostoljubivoj destinaciji. Kroz gradske odluke željeli smo njima, ali i svim našim sugrađanima olakšati financijski teret, što nam je iznimno važno u današnjim životnim uvjetima. Svjesni smo izazova s kojima se građani suočavaju, te smo odlučili zadržati visinu poreza na istoj razini kako bismo im pružili stabilnost i sigurnost.“, poručuje obnašateljica dužnosti gradonačelnika, Ivona Matošić Gašparović. (Grad Crikvenica)

 

Moglo bi vas zanimati

Rovinj u vrhu po izdvajanju za sport – evo što je sve izgrađeno...

Labin: Mladima besplatne parcele i još jeftinija gradnja

Istraživanje uoči velike zdravstvene konferencije: Više od polovice građana smatra da su gradovi...

Velika konferencija u Đurđevcu: Hrvatska napokon počinje iskorištavati goleme potencijale geotermalne energije…