Dubrovnik, grad ‘starosjedilac’ u završnicama našeg velikog izbora za Najbolji grad, kontinuirano iz godine u godinu potvrđuje status jednog od najboljih gradova za život u zemlji, pa su se u 2024. našli u finalu tradicionalnog nadmetanja u čak tri kategorije – ekonomskoj, Smart city i kategoriji svih kategorija, Kvaliteti života…
-Naš Grad Dubrovnik s ponosom se našao među finalistima izbora za Najbolji grad u spomenutim kategorijama. Ovo priznanje rezultat je dugogodišnjeg rada, ulaganja i vizije u unapređenju svih aspekata života. Nominacije u ovim prestižnim kategorijama za nas su potvrda da idemo u pravom smjeru i motiviraju nas za daljnji napredak – ističu iz Grada.
A kada se radi o Kvaliteti života, nakon pobjeda u 2018. i 2023. ponovno su se sada – po šesti put – plasirali u samo finale kategorije u skupini velikih gradova. Ponajprije zahvaljujući nizu pokazatelja i rezultata u širokoj lepezi pokrenutih aktivnosti i ulaganja u komunali, gospodarstvu, stanogradnji, socijalnoj politici, obrazovanju, sportu, potpori mladima… kojima podižu kvalitetu života svojih sugrađanki i sugrađana.
Prvi pobjednik u povijesti ovog dijela izbora najboljih gradova i aktualni branitelj naslova ide po eventualni novi trijumf, među ostalim, najvećim proračunskim izdvajanjem za kulturu i najmanjom stopom siromaštva prema dohodovnoj metodi u ovoj konkurenciji. Uz to, Dubrovnik ima drugi najbolji rezultat prosječnog izvornog prihoda po stanovniku i treći najbolji pokazatelj visokoobrazovanih stanovnika među velikim gradovima.
Na području Dubrovnika trenutno je aktivno desetak gradilišta infrastrukturnih kapitalnih projekata. Realizacija ovih ključnih projekata značajno će podići kvalitetu života u gradu, a participativno budžetiranje omogućava građanima da aktivno sudjeluju u razvoju svojih lokalnih zajednica. Također, realizira se EU projekt Aglomeracije Dubrovnik vrijedan 117 milijuna eura, koji će širem području grada donijeti dugo očekivani vodno-komunalni standard.
Orijentiran na investicije uz korištenje sredstava Europske unije i usmjeren na povećanje kvalitete života građana, proračun Grada Dubrovnika za 2025. godinu planiran je u ukupnom rekordnom iznosu 160.550.868 eura, što je za lakšu usporedbu s nekim ranijim raspoloživim sredstvima- preko ex milijardu i 200 milijuna kuna. Proračun za 2025. od prošlogodišnjeg je veći za 34 posto i -najveći je dubrovački gradski proračun do sada.
Pojedinačno, najviše sredstva planirano je za kapitalne infrastrukturne projekte među kojima su oni u tijeku i oni čija će provedba, realizacija i izgradnja započeti u 2025. godini. Obrazlažući Prijedlog proračuna gradonačelnik Mato Franković naglasio je kao je ukupni proračun prije osam godina iznosio 57 milijuna eura dok u 2025. samo proračun Upravnog odjela za izgradnju i upravljanje projektima doseže – gotovo 55 milijuna eura.
Ističe se do sada najveća pojedinačna kapitalna investicija Grada Dubrovnika – izgradnja Centra za starije osobe Dubrovnik koji će osigurati potrebnu skrb za 270 korisnika i korisnica u smještaju, ali i vaninstitucionalnu uslugu za do 410 korisnica i korisnika koji žive u svojim domovima. Uređen prema svim suvremenim standardima, Centar za starije osobe ispod Opće bolnice prvi je veliki dom umirovljenika koji se u Dubrovniku gradi nakon 1971.
Značajna je i bespovratnim sredstvima financirana nadogradnja OŠ Mokošica, EU sredstvima sufinancirani drvoredi u Gružu i na ‘Bulevaru’, Mreža zelene infrastrukture – parkovi Gradac, Pile i Platana, ali i ‘Park and Ride’, koji su redom dio ITU mehanizma.
Tu su i energetska obnova OŠ Marin Držić (škole s posebnim programom), kao i Sportske dvorane Gospino polje, izgradnja dvorane OŠ Antuna Masle u Orašcu i drugi. Planirana su i sredstva za dovršetak dvosmjerne ceste Tamarić, Boćarskog doma ‘Đuro Miletić’, novog parkinga u Mokošici, sportskog igrališta u Suđurđu, uređenje i opremanje vanjskih sportskih terena u Gospinom polju, gradsku knjižnicu u TUP-u i izgradnju groblja Dubac.
Strateški kapitalni projekt u društvenoj i socijalnoj infrastrukturi je uređenje Centra za pružanje usluga u zajednici unutar zgrade gradskog bazena u Gružu, vrijedan tri milijuna eura, koji bi vrlo skoro, u nadolazećoj u 2025. trebao započeti s radom. Polovicu sredstava osigurat će Grad, a drugu polovicu Vlada RH putem nadležnog ministarstva.
Grad Dubrovnik kontinuirano ulaže u povećanje stambenog fonda u svom vlasništvu i razvija nove mjere kako bi osigurao- priuštivo, ugodno i kvalitetno stanovanje za svoje građane, posebno mlade obitelji. Koristeći različite mjere i programe ukupno je u zadnjih sedam godina 81 dubrovačka obitelj stambeno zbrinuta. U okviru Mjere 30 x 30, sklopljeno je prvih šest ugovora o dodjeli nepovratnih financijskih sredstava u iznosu 30 tisuća eura za kupnju prve nekretnine – kuće ili stana, odnosno izgradnje ili nadogradnje objekta. Dodjelom stanova u dugoročni najam u Novoj Mokošici, gradska uprava zbrinula je 39 mladih dubrovačkih obitelji, a nakon obnove nekretnina u povijesnoj jezgri, tri mlade obitelji s ukupno 12-ero djece uselile su u stanove u Gradu. Nakon uređenja i preostalih nekretnina, u povijesnu jezgru će useliti ukupno šest dubrovačkih obitelji s više djece i na taj način doprinijeti revitalizaciji života u gradu, a što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.
Kada se radi o ekonomskoj kategoriji, Dubrovnik je jedini ovogodišnji finalist u klasi velikih gradova koji u samoj završnici nije bio i lani, ali opravdano je zaslužio mjesto u njoj zbog niza dobrih pokazatelja. Upravo je u tom gradu zabilježena najmanja stopa siromaštva po dohodovnoj metodi – osam posto. Prosječna izvorna primanja iznose 967 eura po stanovniku, prosječno je na tisuću stanovnika zaposleno njih 419, a od toga su 44 obrtnika po čemu je ovaj povijesni grad s juga Dalmacije među tri najbolja velika grada. Uz to, dodajmo zavidnim brojkama, za bruto plaće se izdvaja 29 posto ukupnih rashoda i izdataka.
Nakon sedam godina od početka sustavnog i održivog upravljanja turizmom kao najzastupljenijom granom gospodarstva, Dubrovnik, koji je nekad bio prepoznatljiv po masovnom turizmu koncentriranom u samo nekoliko mjeseci svake godine, u 2024., kao aktualni šampion, demonstrira kako se turizmom uspješno upravlja. Planskim rastom predsezone u kojoj je zabilježen porast noćenja od čak 21 posto u odnosu na isti period prošle godine, istodobno uz stabilan održivi rast glavne sezone pa sve do izvrsnog rujna sa 6 posto više dolazaka i 5 posto više noćenja u odnosu na prošlogodišnji rujan. Posezonski uspjeh nastavio se nizati i kroz listopad, što Dubrovnik čini prvakom svih hrvatskih destinacija s čak 7 posto više dolazaka (125.180) nego u istom periodu lani i 14 posto više noćenja (387.151).
Gradonačelnik Franković smatra da je ovaj kontinuirani rast rezultat strateških mjera aktualne gradske uprave usmjerenih na produljenje turističke sezone i povećanje broja posjetitelja tijekom predsezone i posezone, s naglaskom na održivi turizam i povećanje kvalitete života. –
-Dubrovnik se danas u međunarodnim okvirima ističe kao primjer uspješnog upravljanja baštinom. Mjere koje su bile nepopularne u početku, u konačnici su dovele do značajnih poboljšanja. Kroz organiziranje posjeta i kontrolu broja posjetitelja, Grad je uspio povećati prihode, smanjiti sezonalnost turizma i poboljšati kvalitetu života za građane i goste – kazuje nam gradonačelnik Dubrovnika.
Raznolika i kvalitetna turistička ponuda Dubrovnika, uključujući sportske, gastronomske i poslovne događaje, značajno su doprinijeli rastu turističkog prometa s gostima iz Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a, Francuske i Austrije čiji su dolasci u najvećem broju. Kruna ove šampionske godine svakako će biti nastup međunarodne zvijezde na Stradunu, jednog od najprodavanijih talijanskih glazbenika svih vremena, Zucchera, koji će s Tonijem Cetinskim uvesti Dubrovčane i njihove goste u 2025. godinu. Time će se još jednom potvrditi rezultat strateških mjera koje Grad Dubrovnik provodi s ciljem produljenja turističke sezone i održivog razvoja, postavljajući standarde u hrvatskom turizmu kao cjelogodišnja destinacija s najboljim rezultatima. Dubrovački turizam nastavlja svoj put prema trajnoj održivosti brojnim pokrenutim inicijativama i donošenjem i primjenom strateškog planskog okvira.
Nakon što je 2019. i 2023. godine u našem izboru dobio 1. nagradu u kategoriji Smart City, Dubrovnik se nada da će noviteti koje su kroz prethodne godine uveli, kako bi popravili kvalitetu života svojih građana, biti dovoljni za još jednu pobjedu. U tom gradu postoji aplikacija za komunalne probleme Dubrovačko oko, turistima je značajna jedinstvena turistička kartica Dubrovnik Pass, koliko ih je točno stiglo mjeri brojač posjetitelja, dok zanimljive programe mogu pronaći u Kulturnom kalendaru. U prometu Dubrovčanima pomažu pametni semafori i mobilna aplikacija za parking, a grad je povezan optičkom infrastrukturom, ima klaster server, i uz sve nabrojano kroz projekt elektrifikacije i digitalizacije javnog autobusnog prijevoza, vrijedan 4,9 milijuna eura, kod čega je bespovratno 3,4 milijuna eura, uvedena su ekološki prihvatljivija vozila i osigurana kvalitetnija usluga.
Nadalje, u rujnu ove godine u testiranje je pušten je novi ICT projekt gradske uprave ‘Zona posebnog režima prometovanja’ koji tehnološki povezuje više postojećih prometnih rješenja (Dubrovnik Smart Parking, Naplata zaustavljanja turističkim autobusima na Pilama, Naplata parkinga). Evaluacija projekta očekuje se u ožujku. Dostupna je i usluga Građani upravljaju gradom kroz koju građani mogu predložiti projekte za financiranje unutar gradskih kotara i mjesnih odbora ili glasati za onaj prijedlog koji biste voljeli da se realizira. Niz je pametnih rješenja i aplikacija kojima Grad Dubrovnik olakšava svakodnevno funkcioniranje i život svojim građanima i milijunima turista…
Dvostruki nacionalni prvak u Smart City tehnologijama, Dubrovnik je međunarodno prepoznat kao jedan od lidera u implementaciji pametnih tehnologija, a mnogi projekti iz područja Smart City-a postali su uzor drugim hrvatskim i svjetskim gradovima. Navedeni projekti samo su neki od primjera predanog rada na unapređenju Dubrovnika kao modernog, ekonomski snažnog i održivog grada.
Digitalna transformacija Dubrovačke kartice, predstavljena u srpnju 2022. godine pod nazivom Dubrovnik Pass jedno je pod posljednjih Smart City rješenja gradske uprave kojima se promiče kulturna baština Grada, ali i potiče njezina samoodrživost budući da generira prihode iz kojih se financira obnova baštine, ali i cjelokupni kulturni sektor, ali i omogućuje disperziju posjetitelja i rasterećenje najatraktivnijih znamenitosti. Uz pojednostavljenje prodaje, kupnje i korištenja ove zajedničke ulaznice u najznačajnije baštinske institucije, gradskoj upravi služi i kao alat za upravljanje tokovima posjetitelja. Dubrovnik Pass od svog uvođenja ostvaruje odlične rezultate, u rujnu 2024., pak, ostvareno je 35,8 posto više prihoda u odnosu na rujan prošle godine čime je zabilježen najveći mjesečni prihod od pokretanja projekta Dubrovačke kartice 2010. Upravo jedan od najvažnijih projekata u segmentu kulture u narednoj 2025. je implementacija sustava rezervacija posjeta temeljem nosivih kapaciteta atrakcija uključenih u Dubrovnik Pass koji će u cijelosti postati alatom za upravljanje tokovima posjetitelja u smislu protočnosti, a što je jedna od aktivnosti Plana upravljanja.
Gradska uprava implementirala je tehničko i prometno-tehnološko rješenje u zoni posebnog prometnog režima oko povijesne jezgre Grada. Postavljena je oprema koja uključuje video nadzor za regulaciju zaustavljanja i parkiranja turističkih autobusa i osobnih automobila (8+1) i pokrenuta je web aplikacija BUS WEB SHOP putem koje se rezerviraju termini zaustavljanja vozila u zaštićenoj zoni. Rezerviranje i plaćanje termina dolaska i zaustavljanja u zoni posebnog prometnog režima provode se na temelju raspoloživih vremenskih razdoblja čime se značajno ubrzava proces na terenu, dolazi do smanjenja gužvi i opterećenja na gradskim ulazima, a što vodi održivom upravljanju prometom. U 2024. Grad Dubrovnik započeo je testnom fazom regulacije prometovanja u kontaktnoj zoni povijesne jezgre, a Zona posebnog prometnog režima u funkciji će biti od 1. ožujka do 1. studenoga.
-Krećemo s početkom pune primjene u idućoj godini čime Dubrovnik slijedi smjernice Plana upravljanja zaštićenom povijesnom cjelinom svjetskog dobra UNESCO-a, u kojem je kao jedan od osnovnih ciljeva navedeno smanjenje prometa u kontaktnoj zoni- navode nam iz Grada.
Projekt Participativnog budžetiranja provodi se u organizaciji Grada Dubrovnika i Dubrovačke razvojne agencije DURA, a građani biraju najbolje od prijavljenih projekata koji će se realizirati u sklopu gradskog proračuna. Pojedinačne vrijednosti projekata iznose do 60 tisuća eura po mjesnom odboru i po gradskom kotaru do 120 tisuća eura. Glasovanje se provodi putem sustava VOX POPULI, jedinstvenog modela u RH usklađenog s NIAS sustavom e-Građani. Naime, sustav predstavlja prvi online model u Hrvatskoj kojem se pristupa jedinstvenom prijavom putem sustava e-Građani čime je omogućeno svim građanima direktno sudjelovanje u odabiru/glasovanju za predložene projekte, a ne samo onima koji su nazočili radionici, javnoj raspravi ili sličnim programima. (Pero Livajić)
[vt_box]
Smart City aplikacije Grada Dubrovnika
Dubrovnik Visitors – online aplikacija za praćenje posjećenosti unutar povijesne jezgre, uz aplikaciju za predviđanje broja posjetitelja, iznimno su važni za daljnji razvoj održivosti, jer su svojevrsni preduvjet za disperziju posjetitelja na alternativnim gradskim ili prigradskim lokacijama. Dubrovnik Smart Parking, istovremeno štedi vrijeme korisnicima i sprječava prometne gužve. Dubrovnik Car Sharing usluga, sa 100% električnim automobilima. Tu je, nadalje, već spomenuti Dubrovnik Pass. Web aplikacija Dubrovnik Bus Web Shop služi za rezervaciju vremena zaustavljanja vozila u zoni, a Dubrovačko oko za rješavanje komunalnih problema građana. Vox Populi interaktivni je alat Grada Dubrovnika za komunikaciju s građanima koji omogućava brži protok informacija i bržu realizaciju manjih popravaka. [/vt_box]