Grad Duga Resa ulazi u red lokalnih samouprava koji kontinuirano osiguravaju kvalitetne uvjete za unapređenje obrazovnog sustava, podjednako podupirući edukaciju, napredak i razvitak svojih predškolaca, osnovnoškolaca, srednjoškolaca i studenata. Prema našoj nedavnoj analizi baziranoj na posljednjim dostupnim podacima Ministarstva financija, za 2022., Grad Duga Resa prvi je u Karlovačkoj županiji po udjelu (23.01 posto) izdvajanja za predškolstvo, a ove godine za predškolski odgoj planirano je 30 posto proračuna…
U Dugoj Resi konstantno se povećavaju proračunski iznosi namijenjeni ustanovi Dječji vrtić Duga Resa, a osim financiranja i sufinanciranja redovne djelatnosti gradskog vrtića, Grad Duga Resa u 2024. nastavlja sufinancirati i djelatnost obrta za čuvanje djece, i to za djecu s prebivalištem u Dugoj Resi koja nisu ostvarila upis u Dječji vrtić zbog nedostatnosti kapaciteta. Za tu svrhu u Proračunu je osigurano 10.000 eura, s time da sufinanciranje po djetetu iznosi 100 eura, što je značajno povećanje u odnosu na prethodne godine kada je iznosilo 66,36 eura.
Kao nam kažu, Grad Duga Resa želi podržati rad obrta kao načina izvaninstitucionalne brige, skrbi i čuvanja djece, budući da kapaciteti Dječjeg vrtića Duga Resa nisu dostatni za pružanje usluge svim zainteresiranim roditeljima. Grad će s obrtima zaključiti ugovore o sufinanciranju, a isplate će vršiti prema stvarnom broju upisanih polaznica i polaznika.
Kako bi se, pak, proširili kapaciteti gradskog vrtića i omogućio smještaj što većeg broja djece, kreće se u adaptaciju jednog od četiri objekta DV Duga Resa, vrtića Kasar, kojim će se stvoriti dodatni kapacitet od 2 nova dnevna boravka koja će moći koristiti ukupno 40-tero djece predškolskog uzrasta s područja Grada. Za ovaj hvale vrijedan projekt Grad Duga Resa ostvario je bespovratna EU sredstva iz NPOO-a, 191.122 eura. Ugovor je sredinom mjeseca ožujka potpisao gradonačelnik Tomislav Boljar.
Također se u Proračunu za 2024. osiguravaju sredstva za projekt ‘Izgradnja Dječjeg vrtića Maslačak’, odnosno za izradu projektno tehničke dokumentacije vrtića, u iznosu 94.011,95 eura, koja su ostvarena prijavom na poziv pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU. Grad Duga Resa osigurava vlastitim sredstvima opremanje i uređenje objekata DV Duga Resa planiranim za aktualnu godinu -20.000 eura…
Inače, u DV Duga Resa upisano je 383 djece u 18 skupina (6 jasličkih i 12 vrtićkih), a uz redoviti 10-satni program vrtić provodi i program predškole (Mala škola-250 sati) za 38 predškolaca. Za djecu koja nisu polaznici redovitog programa predškola se organizira kao kraći program tri puta tjedno u poslijepodnevnim terminima. Tu su i cjelodnevni program ranog učenja engleskog jezika, ali i program opće igraonice koji je namjenjen djeci (3-5 godina) koja nisu uključena u redovni program Dječjeg vrtića.
Za redovnu djelatnost vrtića u 2024. godini po svim programima osigurano je 1.450.000 eura, kod čega najveća sredstva (90 posto) osigurava upravo Grad Duga Resa, dio sredstava doznačuje država, a ostatak susjedne općine čiji građani koriste usluge ustanove, kao i roditelji na način da je utvrđena jedinstvena cijena- 99,54 eura za jedno dijete, 79,63 eura za drugo dijete u obitelji, dok je za treće i svako iduće dijete usluga – besplatna, isto kao i cjelodnevni program ranog učenja engleskog jezika.
-Navedena cijena, odnosno sufinanciranje roditelja, istovjetna je u posljednjih nekoliko godina i nije se povećavala unatoč sveopćim povećanjima troškova života- napominju iz Grada. Uz 1,45 milijuna eura za redovan rad vrtića i jaslica, zatim 20.000 eura za njihovo opremanje i 10.000 eura za sufinanciranje privatnog smještaja vrtićanaca, Grad Duga Resa u ovoj godini u proračunu planira i izdvajanje od 4.000 eura za Malu školu, 94.015 eura za izgradnju DV Maslačak, 88.320 eura za adaptaciju i opremanje DV Kasar…
-Predškolsku djelatnost Grad smatra izuzetno značajnom, a izdvajanjem proračunskih sredstava za nju podržava je i smatra osnovom za pronatalitet i demografsku obnovu svoje sredine pa su za tu namjenu izdvojena i sredstva u ukupnom iznosu cca 30 posto gradskog proračuna. Grad Duga Resa, odnosno gradska ustanova Dječji vrtić, uz financijski, nastoji svojim programima i aktivnostima rješavati trenutne probleme, tj. životne situacije i potrebe predškolskog odgoja i obrazovanja, pa je uvedeno i financiranje osobnih asistenata za djecu s teškoćama u razvoju, kao što se i zbog činjenice deficitarnog kadra u predškolskom odgoju, povećanjem plaća i materijalnih prava zaposlenika vrtića nastoji zadržati na radu postojeći (71) i zaposliti novi stručni kadar – navode nam i upoznaju nas iz Grada. (Pero Livajić)