Jedan od najstarijih gradova na hrvatskoj obali, Šibenik, provodi čitav niz programa i projekata u širem spektru životnih polja kojima, uz ostalo, želi zadržati populaciju u staroj gradskoj jezgri i omogućiti pristojno stanovanje tamošnjim stanarima. Među njima, provedenima do danas, i onima u provedbi, posebno mjesto zauzima potpora obnovi fasada, krovišta i vanjske stolarije u staroj gradskoj jezgri koji je ovih dana dobio svoje četvrto izdanje s osnovnom idejom i intencijom da infrastrukturno i komunalno opremljeni budu svaki kantun i ulica.
Nakon dva programa obnove stolarije i prozora, kao i natječaja za obnovu fasada i krovišta, Grad Šibenik objavio je, naime, prije neki dan i četvrti program obnove stare gradske jezgre u koju spada Gradska četvrt Stari grad i mali dio Gradske četvrti Plišac, a uključuje i glavni gradski trg Poljanu, veliki dio obale i Kalelargu. Program će, prema riječima gradonačelnika Željka Burića, svakako pridonijeti sustavnom pristupu obnove i restauracije objekata na prostoru povijesne gradske jezgre koja predstavlja veliko bogatstvo Šibenika, njegovu kulturu, povijest i nemali turistički potencijal.
-Valja kazati i to da je šibenska povijesna jezgra jedna od najvrjednijih i najbolje očuvanih na Jadranu, a programima koji su već realizirani i onima koji će tek doći na red, kao i financijskom podrškom Grada, želimo je dodatno oživjeti, produžiti joj životni vijek i postići viši standard našim sugrađanima koji u njoj stanuju – kaže nam gradonačelnik Šibenika.
-U dosadašnja tri poziva vezana za obnovu fasada, krovišta i vanjske stolarije Grad Šibenik je izdvojio ukupno 990.093,84 kuna (131.408,03 EUR). Prvi poziv objavljen prije sedam godina obuhvaćao je obnovu vanjske stolarije, drugi je objavljen u 2019. kojim je također obnavljana samo vanjska stolarija te posljednji, u kojem su obnovljene fasade i krovovi, završen je u 2022. godini, iako je on godinu dana odgođen zbog pandemije COVID-19. Kroz dosadašnja tri poziva vezana za obnovu fasada, krovišta i vanjske stolarije obuhvaćeno je 13 objekata u staroj jezgri Grada Šibenika- tvrdi Domagoj Vranjić, viši savjetnik za razvoj i EU fondove Grada.
Prvi program vrijedan 200 tisuća kuna objavljen je, podsjetimo, u mjesecu travnju 2017. godine kada je nabavu i ugradnju nove, energetski učinkovite drvene vanjske stolarije na deset objekata u šibenskoj povijesnoj jezgri Grad Šibenik sufinancirao do 25 posto vrijednosti pojedinačne investicije, odnosno do iznosa od 20 tisuća kuna. Dvije godine poslije, uz financijsku podršku Grada Šibenika, realiziran je program ‘Stara gradska jezgra – obnova stolarije’, za sedam korisnika programa tada je izdvojeno 214.564,00 kuna. Potom je u listopadu 2020. godine objavljen program ‘Stara gradska jezgra – obnova fasada i krovišta’ namijenjen obiteljskim kućama i stambenim zgradama u povijesnoj gradskoj jezgri. Za godinu dana trajanja programa, za obnovu fasada i krovišta uključujući troškove stručnog nadzora radova na pet objekata u kojima živi 36 građana Šibenika, iz gradskog je proračuna utrošeno 757.379,84 kuna.
Aktualnim, sada već četvrtim programom obnove fasada, krovišta i vanjske stolarije u staroj gradskoj jezgri Šibenika, želi se pružiti nova prilika žiteljima gradske jezgre da svoje kuće i višestambene objekte prilagode potrebama suvremenog života i zaštite ih od propadanja, a da pri tome, uz restauratorsku potporu, nikako ne izgube autentičnost i povijesnu vrijednost, ističu iz Grada.
Grad Šibenik objavio je tako sredinom studenoga Javni poziv za sufinanciranje mjera obnove fasada i krovišta u obiteljskim kućama i stambenim zgradama i Javni poziv za sufinanciranje mjera obnove vanjske stolarije na području stare gradske jezgre grada Šibenika. Programom „Stara gradska jezgra – obnova fasada i krovišta“ i programom „Stara gradska jezgra – obnova stolarije“ nastoji se potaknuti sanacija fasada i krovišta, ali i ugradnju nove, energetski učinkovite vanjske stolarije, dodaju nam.
Troškovi života, naročito obnove stambenog prostora, u zaštićenoj gradskoj jezgri znatno su viši u odnosu na ostale dijelove Šibenika, upravo stoga Grad Šibenik iz vlastitih izvora baš tu subvencionira obnovu fasada i krovišta, odnosno vanjske stolarije stambenih objekata.
Obnovom fasada i krovišta, kao i zamjenom vanjske stolarije objekata, doprinosi se izgledu grada Šibenika kao poželjne turističke destinacije, koja se bazira na očuvanju prirodnih ljepota i zdravog okoliša. Osim pozitivnog mišljenja, kroz program obnove fasade i krovišta i obnove vanjske stolarije, doprinosi se ljepšem izgledu gradskih ulica u staroj jezgri i pozitivno djeluje na porast stalnog stanovanja….
Programi „Stara gradska jezgra – obnova fasada i krovišta“ i „Stara gradska jezgra – obnova stolarije“ imaju i zajedno izrazito pozitivne konotacije: ušteda energije, dulji životni vijek objekata, zaštita okoliša, jačanje domaće komponente potražnje, poticanje lokalnog gospodarstva i smanjenje nezaposlenosti. Sredstva za provedbu oba programa osigurana su u proračunu Grada Šibenika.
Grad Šibenik u aktualnom programu subvencionira do 50 posto ukupne cijene prihvaćenih troškova obnove objekta na kojem je planirana obnova fasada i krovišta. Maksimalan iznos sufinanciranja koji jedan korisnik može ostvariti iznosi 30.000 eura, uključujući PDV, odnosno najviše 50 posto ukupne cijene prihvaćenih troškova obnove objekta. Prema troškovniku predviđena je obnova fasada i krovišta sve do 120.000 eura za ovu namjenu odobrenih iz Grada.
Isto tako, Grad Šibenik subvencionira i do 50 posto ukupne cijene prihvaćenih troškova obnove objekta na kojem je planirana obnova stolarije, a maksimalan iznos koji će Grad za navedenu svrhu subvencionirati po objektu iznosi 6.000 eura. Prema troškovniku predviđena je obnova stolarije sve do 30.000 eura odobrenih iz proračuna Grada Šibenika.
Programom „Stara gradska jezgra – obnova stolarije“ nastoji se potaknuti ugradnja i korištenje energetski učinkovite vanjske stolarije budući da se preko prozora gubi 50 posto toplinske energije, a potencijalna ušteda iznosi 10 – 15 posto. Kao ekološki najprihvatljivija opcija pokazali su se drveni profili koji nude najbolji stupanj toplinske i zvučne izolacije, uz redovito održavanje s potencijalom za dugi vijek trajanja.
Među uvjetima, prijavitelj mora imati prebivalište na području stare gradske jezgre najmanje šest mjeseci prije početka projekta. Sve uvjete javnog natječaja u vezi obnove fasade i krovišta može se pronaći na POVEZNICI, a sve uvjete u vezi obnove vanjske stolarije na POVEZNICI. Rok za prijavu na Javni poziv je do 10. veljače 2025.
Sastavni dio oba Programa, detalje kojih možete provjeriti na internetskoj stranici Grada Šibenika u prilogu, čine smjernice Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Šibeniku, a Program je usklađen i sa strategijom razvoja Grada Šibenika, odnosno s ciljem ‘Razvijena obrazovna, znanstveno-istraživačka komunalna, prometna i društvena infrastruktura’, prioritetom ‘Razvoj komunalne i prometne infrastrukture’ i Urbanim razvojnim planom povijesne gradske jezgre Šibenika. (P.Livajić)