Aktualno

Jastrebarsko u dvostrukom finalu izbora za Najbolji grad – evo čime je zaslužio ulazak među najpametnije i gradove koji su ostvarili najveći napredak

Nakon što se 2017. godine ovjenčao  titulom pobjednika u Eco city kategoriji našeg Izbora za najbolji grad, Jastrebarsko je 2020. dospjelo i među finaliste Smart city kategorije, a ovog puta ušao je u konkurenciju pet najboljih gradova unutar dva područja –Smart city i Najveći napredak u kvaliteti života. 

Iako se ubrzano razvija pružajući nove prilike investitorima, ovaj sve poželjniji grad Zagrebačke županije istovremeno budno čuva i nastoji dodatno unaprijediti kvalitetu života svojih stanovnika, vodeći  pritom velikog računa o prirodi koja ga okružuje. Upravo ekološki prihvatljivim i pametnim rješenjima postiže  zapaženi napredak, a velike projekte ostvaruje  uz pomoć EU sredstava, što ide u prilog dobrom planiranju i promišljenoj urbanizaciji grada. Protekla 2023. godina bila je u tom kontekstu iznimno uspješna, zbog čega se Grad Jastrebarsko našao i među najbolje rangiranim gradovima po povlačenju sredstava iz Europskih fondova. Najveći napredak Jastrebarsko je ostvarilo u podizanju indeksa općeg kretanja stanovništva, izdvajanja za usluge unapređenja stanovanja i zajednice, pokazatelja nezaduženosti, udjela izdvajanja za bruto plaće u proračunu i prosječnom dohotku po stanovniku.

Ulaganja u prometnice i rasvjetu 

Gotovo 12 milijuna eura iz EU fondova uloženo je u  obnovu prometnica velikim projektom koji je obuhvatio većinu 2023. godine. U sklopu ovog projekta obnovljeno je nešto više od 50 kilometara prometnica. Uz uređenje ulica u gradu i okolnim naseljima, sanirano je nekoliko klizišta i time se značajno utjecalo na povećanje razine sigurnosti u prometu. Osim što su uređene prometnice, proveden je projekt zamjene cjelokupnog sustava javne rasvjete novom energetski učinkovitom rasvjetom, a sve je financirano energetskim uštedama. Novi sustav ne uključuje samo kvalitetniju, ekološki prihvatljiviju i održivu rasvjetu, već i moderna i pametna rješenja koja pospješuju sigurnost svih sudionika prometa, mjereći gustoću prometa i upravljajući razinom rasvjete. Započeo je i novi ciklus izgradnje i uređenja prometnica koji će se provoditi tijekom ove jeseni, a ukupno će se uložiti oko pola milijuna eura.

Urbanizacija grada uz brigu o zelenom okruženju i okolišu 

Grad Jastrebarsko nije pokleknuo trendu ubrzanog doseljavanja bez prethodno dobro planiranog razvoja potrebne infrastrukture. Upravo iz tog razloga, nakon velikih ciklusa ulaganja u prometnice, puštanja u rad pročistača otpadnih voda, obnove cjelokupnog sustava javne rasvjete i daljnjih ulaganja u vodoopskrbni sustav, započinje i izgradnja novih stanova što je pomno određeno prostornim planovima. EU sredstvima Grad Jastrebarsko izradio je i Strategiju zelene urbane obnove s ciljem razvoja zelene infrastrukture i unaprjeđenja kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, a sve uz visoku razinu energetske učinkovitosti i jačanje otpornosti na rizike te klimatske promjene. Najbolji primjer primjene te Strategije je u naselju Cvetković u kojem se provodi projekt ozelenjivanja i krajobraznog uređenja, a briga o novim nasadima drveća vodi se svake godine kad se sadi nova aleja prvašića po jaskanskim naseljima. Prošle je godine uređena i šetnica bijelog bora u perivoju dvorca Erdödy, zelenom srcu grada. Čak se i manifestacije provode u skladu s time, poput nedavno održanih Dana vina na kojima je korišten održiv i ekološki prihvatljiv šator, a cijela je manifestacija provedena bez korištenja plastike.

Ulaganja u očuvanje kvalitete vode i zraka 

Nakon što je prošle godine završio projekt poboljšanja vodno – komunalne infrastrukture aglomeracije Jastrebarsko, vrijedan gotovo 22,5 milijuna eura, odobren je novi projekt kojim će se u daljnju izgradnju sustava vodoopskrbe uložiti više od četiri milijuna eura. Ulaže se i u očuvanje kvalitete zrak, i to sustavom za informativno praćenje, putem mjernih senzorskih stanica koje osim kvalitete zraka mjere i razinu buke te meteorološke parametre poput temperature i vlažnosti zraka, tlaka zraka te smjer i brzinu vjetra.

Briga o kulturnim vrijednostima 

Nastavlja se s provedbom najzahtjevnijeg projekta na području Jastrebarskog – projektom Obnove i revitalizacije dvorca Erdödy. Dvorac će svoja vrata otvoriti u drugoj polovici 2026. godine, a njegovi će sadržaji biti dostupni svim građanima i posjetiteljima, od suvenirnice, ugostiteljskog objekta, prostora za glazbenu školu, udruge.. Ukupna vrijednost projekta je 25,9 milijuna eura – od toga je EU sredstava 6,5 milijuna eura, MRRFEU 2,5 milijuna, Zagrebačka županija osigurala je 4,9 milijuna eura, vlastita sredstva (kreditno zaduženje) za sad iznose 13,7 milijuna eura, a kako naglašavaju iz Gradske uprave, radi se na tome da se povuku dodatna sredstva i taj se iznos umanji. Spomenimo i kao je u tijeku i obnova Gradskog muzeja koji je najznačajnije mjesto kulture u samom centru grada.

Kontinuirano povećanje izdvajanja za sport, kulturu, vatrogasce, djecu i umirovljenike 

Posljednjim rebalansom Gradskog proračuna osigurano je više sredstva za sport, kulturu te obrte za čuvanje djece, a prošle godine božićnice je dobio rekordan broj umirovljenika, njih više od dvije tisuće. Otvaranjem podružnice Centra Lug građanima je omogućeno ostvarenje njihovih potreba na korak do kućnog praga.  Grad Jastrebarsko, uz izdvajanja za dječji vrtić Radost, sufinancira i polazak djece u dječje vrtiće drugih osnivača i na području drugih JLS, kao i u obrte „dadilja“ (iznos povećan od 1. rujna iznosi 200 eura po djetetu mjesečno). Osim toga, radi se na rekonstrukciji postojećeg dječjeg vrtića i pripremi dokumentacije za izgradnju novog (dio sredstava dobiven iz EU). Grad Jastrebarsko sufinancira i produženi boravak za djecu, stipendira učenike i studente, osobito se ponoseći programom stipendiranja logističara u kojem sudjeluju i gospodarski subjekti, učenicima i studentima sufinancira se i javni prijevoz, kao i dopunska nastavna sredstva (za one slabijeg imovinskog statusa). Uz opremu za novorođenče, svaka prva i stota beba dobiva i auto sjedalicu, a plan je to učiniti za svako prvo dijete u obitelji.

„Uz brojne aktivnosti koje provode udruge i Društvo naša djeca Jastrebarsko, perjanica kojom se ponosimo su Ljetna i Zimska igraonica koje pružaju nebrojene mogućnosti za kvalitetno provođenje slobodnog vremena djece tijekom školskih praznika, a uz sufinanciranje Grada i DND-a, roditelji mogu djeci priuštiti i školu skijanja te ljetni kamp sportova na vodi“ – rekao nam je gradonačelnik Zvonimir Novosel. 

Ulaganja u dječja igrališta 

U posljednje dvije godine uložena su značajna sredstva u obnovu i izgradnju novih igrališta, tako je obnovljeno ono na Trgu Ljube Babića, izgrađeno novo igralište i skate park u Radničkoj ulici, uređen Park znanosti u dvorištu Centra za kulturu, kao i nadograđeno igralište u sklopu dječjeg vrtića u Radićevoj ulici. No, ciklus uređenja dječjih igrališta se nastavlja, a već ove jeseni građane očekuju brojne novosti. Započeli su, naime, radovi na uređenju trga u Gucima u sklopu kojeg će biti uređen i kutak namijenjen djeci, potom radovi na uređenju okoliša u Cvetkoviću koji će obuhvatiti i uređenje dječjeg igrališta ispred dječjeg vrtića i škole, kao i igrališta u Perivoju u suradnji s Jamnicom. Sljedeće je u planu dječje igralište u sklopu dječjeg vrtića u Gornjem Desincu što je velika potreba i prioritet, a za što su ostvarena sredstva iz vanjskih izvora financiranja.

Bolja prometna povezanost 

U sklopu projekta izgradnje prve dionice željezničke pruge Zagreb – Rijeka koji provode Hrvatske željeznice, u Jastrebarskom se gradi rekonstrukcija kolosijeka i bočnih perona, izgradnja novog kolodvora, nadvožnjaci u Domagoviću i Cvetkoviću, nove prilazne prometnice na ulazu u Cvetković, rotor na D1, pothodnici i nova parkirališta. Grad Jastrebarsko planira nadalje uvođenje sustava lokalnog javnog prijevoza kojim će se građanima omogućiti puno bolja prometna povezanost, a autobusi koji će prevoziti putnike bit će električni i održivi. Plan je da se taj projekt također financira europskim sredstvima te se čekaju natječaji koji su u najavi.

Gospodarska aktivnost potiče zapošljavanje i stvara nova radna mjesta 

Jaskanska gospodarska zona jedna je od najvećih u Hrvatskoj, a odlikuju je kontinuirana ulaganja gospodarskih subjekata. Doprinosi tome i pozicioniranje Jastrebarskog na prestižnu fDi Intelligence ljestvicu europskih gradova i regija budućnosti na kojoj se Grad Jastrebarsko našao po treći put i to među gradovima koji imaju najbolje strategije za privlačenje direktnih stranih investicija, kao i Business friendly certifikat koji prepoznaju domaći i inozemni investitori koji od Grada očekuju iznimnu razinu otvorenosti i fleksibilnosti.

„Period za nama obilježila su velika ulaganja tvrtke Ireks Aroma u novi dio pogona, nadogradnja logističkog centra Kauflanda, kao i Juicyja, a pred nama je otvaranje i Supernove u Jastrebarskom“ – napomenuo je gradonačenik Novosel.

Turizam kao perjanica grada 

Jastrebarsko je ove godine pravi turistički hit, broj dolazaka i noćenja povećao se za 19 posto, u odnosu na lani, a goste Jaska privlači zanimljivim događanjima i sjajnom eno i gastro ponudom, osobito kroz vina plešivičkih vinara te restoran Korak, krunjen Michelinovom zvjezdicom. Radi se na održavanju ovakvih rezultata, stoga se provodi projekt integralnog upravljanja kvalitetom u turizmu, nudeći produženu i stručnu pomoć svim lokalnim dionicima, što je za njih besplatno. Provodi se i Plan upravljanja u turizmu koji se donosi na četiri godine, a obuhvatit će sve najvažnije elemente turističkog razvoja.

Smart City 

Grad Jastrebarsko uskoro će dobiti vrhunsku infrastrukturu širokopojasnog pristupa zahvaljujući ulaganju tvrtke OPTIX infrastructure i sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, što će zasigurno ubrzati tehnološki razvoj ovog ionako ambicioznog grada. Kroz njihovu aplikaciju Popravimo.hr mogu se prijaviti komunalni programi, dostupan je i Jaska bike, a nova LED svjetla, kako smo ranije spomenuli, nisu samo energetski učinkovita nego su na njih postavljena pametna rješenja za brojanje gustoće prometa i senzori za smanjenje/povećanje razine osvijetljenosti. U proteklim mjesecima ukupno su 3444 svjetiljke na području Jastrebarskog zamijenjene energetski učinkovitim LED svjetiljkama. Novi sustav troši čak 77 posto kWh električne energije manje od starog. Osim toga, gotovo polovica mjernih mjesta u sustavu njihove vodoopskrbe ima senzorsko prikupljanje podataka, diljem grada su postavljene i senzorske stanice koje osim kvalitete zraka mjere i razinu buke te meteorološke parametre poput temperature i vlažnosti zraka, tlaka zraka te smjer i brzinu vjetra. Javni gradski prijevoz unaprijedit će najnovijom generacijom električnih minibuseva te pametnim načinom upravljanja voznim redom. Društvo naša djeca Jastrebarsko je diljem Hrvatske provelo brojne edukacije djece o važnosti STEM područja kako bi se među najmlađima popularizirala znanost i potaknuo interes za ova područja. (V.H.)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Dubrovnik: U osam godina iz EU i nacionalnih fondova za projekte povučeno preko...

Gospić: Potpisan kolektivni ugovor – plaće odgojiteljicama u idućih godinu dana rast će...

Novska: Mladima do 15.000 eura za stambeno zbrinjavanje, potpore ostvarilo još šest obitelji

Vukovar: Mladim obiteljima gradska zemljišta za gradnju kuća po povlaštenim cijenama – raspisan...