Aktualno

Jedan od najljepših vrtića izborio se i za titulu drugog najboljeg – jedan su od prvih eko-vrtića u zemlji, njihova djeca uče engleski, bave se sportom, glumom i pjevanjem, vode ih na ljetovanja i zimovanja, školu klizanja i plivanja, imaju posebne radionice za nadarene ali i djecu iz socijalno ugroženih obitelji

Nakon što je u našem izboru najljepšeg vrtića 2019. osvojili treće mjesto, DV Lojtrica iz Velike Gorice u novom je izboru kojeg smo održali u prosincu zahvaljujući svojim programima i nadstandardima koje nudi djeci proglašen drugim najboljim vrtićem u zemlji

Nakon što su u našem prvom izboru najljepšeg vrtića u prosincu 2019. osvojili titulu trećeg najljepšeg vrtića u zemlji, DV Lojtrica iz Velike Gorice izborio se i za titulu drugog najboljeg vrtića u zemlji.

Naime, u prosincu smo organizirali drugi po redu izbor najljepšeg vrtića kojega smo podigli na još višu razinu, pa smo uz najljepše birali i najbolje vrtiće, i to u suradnji i uz stručnu pomoć Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje, uz čiju smo stručnu pomoć razradili kriterije po kojima smo birali najbolje vrtiće.

Na izbor se prijavilo čak 38 vrtića iz čitave zemlje, a natjecali su se nadstandardima koje nude svojim polaznicima – od kvadrature prostora kojeg osiguravaju djeci, broja stručnog osoblja, kvalitete prehrane, pa do dodatnih i besplatnih programa i projekata.

Po odluci stručnog povjerenstva koje su činili ravnateljica uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac, viša savjetnica za predškolsko obrazovanje u Agenciji za odgoj i obrazovanje Luja Zamečnik i Zdravko Ivić ispred projekta Gradonačelnik.hr, najboljim vrtićem proglašen je DV Leptrić iz Vukovara, a DV Lojtrici pripalo je drugo mjesto i status drugog najboljeg vrtića u zemlji.

‘Ponosni smo što je, prema stručnoj procjeni žirija, upravo naš vrtić osvojio titulu 2. najboljeg vrtića u Hrvatskoj i tako se etabilirao kao jedan od najljepših i najboljih vrtića. Ova prestižna titula dokaz je izvrsnosti Dječjeg vrtića Lojtrica koja je prisutna na svim razinama. Vrtić svoje djelovanje temelji  na načelima suvremene pedagogije. Vodeći se perspektivom djeteta kao aktivnog i kompetentnog bića, ova ustanova kreira uvjete za aktivno i autonomno sudjelovanje djeteta u procesu vlastita učenja. Pristup planiranju i provođenju odgojno-obrazovnog rada vođen je filozofijom cjeloživotnog učenja, s ciljem osnaživanja temeljnih kompetencija djece i svih djelatnika’, kaže nam ravnateljica vrtića Ljuba Brnadić.

Riječ je o snažno ekološki osviještenom vrtiću koji je među prvima u zemlji dobio certifikat eko-vrtića. Uključeni su u brojne međunarodne projekte na polju ekologije i zaštite okoliša, te su dobili i niz međunarodnih priznanja – Međunarodni brončani status „Eko Schools – Eko škole“, certifikat „Tolerant Kindergarten – Tolerantni vrtić“ certifikat „We Eat Responsibly – Mi jedemo odgovorno“. Uz rano učenje engleskog i sportski program, svojim polaznicima nude alternativni Montessori te glazbeno-scenski program. Organiziraju ljetovanja i zimovanja, školu klizanja, plivanja, rolanja, posjete kinu, kazališta, ritmiku i ples… Imaju i besplatne igraonice za potencijalno darovitu djecu, programe prevencije zlostavljanja, igraonice za djecu iz socijalno-deprivirane sredine, te besplatne programe za predškolce koji ne pohađaju redovni program.

Što se tiče nadstandarda u prehrani i opremljenosti vrtića, djeci nude izbor, svaki dan imaju dva jelovnika u obroku doručka, a na raspolaganju su im čak dvije sportske dvorane sa  spravama i rekvizitima – za djecu od 1-3 godine i za djecu od 3-7 godina.

Svakako treba istaknuti i nadstandard u broju zaposlenih stručnjaka i djelatnika u neposrednom radu s djecom: 4 člana stručnog tima na 450 djece;  tri odgojitelja u skupinama u kojima su uključena i djeca s teškoćama u razvoju; dvije osobe za njegu, skrb i pratnju u jasličkim skupinama.

Ravnateljica Ljuba Brnadić

‘Dječji vrtić Lojtrica od samog osnutka njeguje inkluzivni pristup djeci s teškoćama u razvoju, što podrazumijeva stvaranje uvjeta u kojima će sva djeca biti jednako prihvaćena. U tom smislu svi zaposlenici vrtića jednako su odgovorni i uključeni u inkluzivni proces, a fokus nije na teškoćama već na okruženju koje se može mijenjati i prilagođavati svakom pojedincu. Naš novi vrtić je za svako dijete i po mjeri svakog djeteta. Danas smo prepoznatljivi kao inkluzivni vrtić i kao vrtić dobre prakse koji prezentira svoja dostignuća u Ustanovi, Gradu, Županiji, regiji te na državnoj i međunarodnoj razini i tako afirmira Vrtić i promovira Grad Veliku Goricu’, ističe ravnateljica.

[vt_box]Ačkar: Ulaganje u vrtiće jedan od prioriteta, gradimo još dva nova vrtića

‘Ulaganje u predškolski odgoj zasigurno je jedan od prioriteta Grada Velike Gorice. Kontinuiranim izdvajanjem u proračunu podižemo standarde u predškolskom odgoju, u posljednjih nekoliko godina su izgrađena dva potpuno nova objekta dječjih vrtića, obnovljena su dva vrtića kroz energetsku učinkovitost te su uložena značajna sredstva za opremanje i uređenje postojećih vrtića. Grad sufinancira rad privatnih vrtića, a po istom kriteriju se sufinancira i predškolski program za djecu koja polaze vrtiće u susjednom Zagrebu.

Vrtići provode i programe za englesku, njemačku, sportsku i dramsku grupu te Montessori program, a kao prvi grad u Hrvatskoj, Velika Gorica je uvela online upis, što sigurno olakšava roditeljima.

U cilju poboljšanja kvalitete života naših sugrađana, Grad širi kapacitete na ruralna područja te su u tijeku radovi na izgradnji vrtića u Selnici i Maloj Buni. Za dječji vrtić u Selnici , Grad je dobio bespovratna sredstva, odnosno nešto više od 4,6 milijuna kuna, dok se ukupna vrijednost vrtića penje na 8 milijuna kuna. Vrtić će biti kapaciteta za  pedesetero djece u tri odgojne skupine; jednu skupinu za djecu jasličke dobi  te po jednu mješovitu i jednu stariju skupinu. Radovi na izgradnji dječjeg vrtića bit će gotovi na proljeće nakon čega će uslijediti opremanje, uređenje okoliša te će se krenuti s upisom djece, pa bi tako vrtić već sljedećeg ljeta trebao krenuti s radom. Nedavno su  započeti radovi  i  na izgradnji DV u Maloj Buni za dvije vrtićke skupine do 40-ak djece. Planirani završetak radova je do sljedeće upisne godine.

Nastaviti ćemo i dalje sa ulaganjima u obnovu i modernizaciju postojećih objekata kako bi stvorili što bolje uvjete za naše najmlađe sugrađane, ali i  odgajatelje’, kaže v.d gradonačelnika Velike Gorice Krešimir Ačkar.[/vt_box]

Moglo bi vas zanimati

Krk sedmi put u finalu Izbora za Najbolji grad, konkurira za naslov u...

Biograd na Moru utrostručuje naknade za bebe, uvodi besplatan vrtić za svu djecu...

Koprivnica četvrti put u finalu izbora za Najbolji grad konkurira za titulu najpametnijeg...

Otok ide u drugi krug prijevremenih izbora – za mjesto gradonačelnika bore se...