Otok Krk postao je prvi Zero Waste otok u Hrvatskoj i drugi u svijetu. Ovaj prestižni certifikat, dodijeljen od strane organizacije Zero Waste Europe, rezultat je dugogodišnjeg rada i truda svih sedam jedinica lokalne samouprave otoka Krka u implementaciji strategije smanjenja otpada i tranzicije prema kružnom gospodarstvu. Svečana dodjela certifikata održat će se u srijedu, 30. listopada 2024. godine, u Velikoj vijećnici Grada Krka – Kinu Krk, s početkom u 11.00 sati.
Status kandidata za Zero Waste certifikat Krk je stekao još prije tri godine kad Ponikve eko otok Krk, u ime Grada Krka te općina Omišalj, Vrbnik, Baška, Dobrinj, Punat i Malinska-Dubašnica usvojile međunarodnu Zero Waste strategiju. Ona je definirala ambiciozan cilj od 70 posto odvojenog prikupljanja otpada te provođenje aktivnosti smanjenja, ponovne uporabe, recikliranja i kompostiranja otpada. Nakon definiranja ciljeva, zajedno sa Zelenom akcijom, koja je nacionalni koordinator mreže Zero Waste Europe, Ponikve su krenule u provedbu aktivnosti prema kriterijima za dobivanje Zero Waste certifikata.
Kako bi saznali koje su prave mogućnosti za smanjenje nastalog miješanog otpada, Ponikve su sa Zelenom akcijom izradile analizu sastava otpada. Na temelju te analize, kreiran je Zero Waste plan gospodarenja otpadom, s mjerama i aktivnostima za naredno razdoblje koje će doprinijeti ostvarenju ciljeva. Mjere se prvenstveno odnose na dodatno unaprjeđenje načina odvojenog prikupljanja (poglavito tekstila, metala i plastike), naplate odvoza prema količini miješanog otpada, uz vođenje evidencije odvoza i zbrinjavanje glomaznog otpada ponovnom uporabom i recikliranjem. Predviđeni su i brojni modeli za smanjenje količina otpada koji nastaje na otoku. Dodatno, u planu je izrada posebne studije o utjecaju turizma koja će definirati specifične mjere za smanjenje količina otpada pošto se zbog izražene turističke sezonalnosti i velikog broja nerezidentnih stanovnika količine otpada na otoku povećavaju, a efikasnost sustava smanjuje.
U unutrašnjem dijelu otoka proteklih su se godina dijelili individualni spremnici za odvojeno prikupljanje otpada po modelu Od vrata do vrata, a s javnih površina uklonjeni su veliki spremnici. Krk je unaprjeđenjem sustava odvajanja na dobrom putu da ostvari 70 posto odvojenog prikupljanja do 2025. godine, najavljuju iz Grada.
Naša analiza nedavno objavljenih podataka Ministarstva zaštite okoliša o komunalnom otpadu svrstala je Krk među tek devet hrvatskih gradova koji su premašili zadanu stopu od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada.
Dodajmo tome kako je Hrvatska turistička zajednica pokrenula projekt razvoja održivog turizma pod nazivom Hrvatska prirodno tvoja – Croatia Naturally Yours, s ciljem jačanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša, prostora i klime. Turistička zajednica otoka Krka, u suradnji s komunalnim poduzećem Ponikve eko otok Krk d.o.o., u sklopu spomenutog projekta, provodi lokalnu inicijativu koja uključuje sadnju deset stabala malolisne lipe (Tilia cordata Mill.). Riječ je o listopadnom drveću s karakterističnim srcolikim listovima čiji će bogati nektar privući pčele i druge kukce, a čime se teži doprinijeti ekološkoj ravnoteži i očuvanju prirode. Stabla će biti posađena uz državnu cestu D102, na dionici između Krka i Baške, u blizini reciklažnog dvorišta Treskavac, i to, također, 30. listopada. Tom simboličkom akcijom, koja utjelovljuje napore za zaštitom prirode i okoliša, pružen je prilog izgrađivanju pozicije otoka Krka kao održive destinacije koja zagovara odgovorni turizam te Hrvatsku kao destinaciju iznimno očuvane prirode. (m.p.d., Grad Krk)