DV Leptirić iz Vukovara pobjednik je našeg prvog izbora za najbolji vrtić kojega smo u prosincu proveli zajedno sa velikim izborom za najljepši vrtić u kojemu je također, po broju lajkova korisnika FB-a, ušao u top 10 najljepših
Nakon što smo izborom najljepšeg vrtića prije dvije godine pokrenuli izuzetan interes samih vrtića i lavinu pozitivnih reakcija javnosti, prošle smo godine naš najdraži i najljepši projekt odlučili podignuti na još višu razinu i osim najljepšeg birati i najbolji vrtić. U tome smo dobili podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje koji su prepoznali vrijednost i potencijal projekta kojim se promiču primjeri dobrih praksi, ulaganja i angažmana kako bi se podigli standardi i kvaliteta rada naših vrtića, te smo zajedno osmislili kriterije za izbor najboljeg vrtića. Na izbor se prijavilo čak 38 vrtića iz čitave Hrvatske koji su se za titulu najboljega borili temeljem nadstandarda i usluga koje osiguravaju svojim polaznicima – od prehrane, kvadrature, stručnog kadra, pa to dodatnih programa, projekata i sudjelovanja u aktivnostima lokalne zajednice….
Sve ove kriterije, po ocjeni našeg stručno povjerenstva, najbolje je zadovoljio Dječji vrtić Leptirić iz Vukovara. Uz to, vukovarski vrtić ušao je i u top 10 najljepših vrtića po izboru i glasovima korisnika FB-a.
Stručno povjerenstvo u kojem su bili ravnateljica uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac, viša savjetnica za predškolsko obrazovanje u Agenciji za odgoj i obrazovanje Luja Zamečnik i Zdravko Ivić ispred projekta Gradonačelnik.hr, vukovarski je vrtić osvojio nizom nadstandarda – od zdrave prehrane, ekološke osviještenosti temeljem koje su kao prvi vrtić u Vukovarsko-srijemskoj županiji dobili certifikat eko-vrtića, pa do suradnje sa zajednicom zbog koje su osvojili i Nagradu za doprinos društvenom razvoju kroz provedbu volonterskih akcija.
Dječji vrtić Vukovar djeluje na šest lokacija, imaju 26 odgojnih skupina i 600 upisane djece. Imaju stručni tim koji uključuje defektologa, logopeda, pedagoga i psihologa. Područni objekt Leptirić pohađa 156 djece, u njemu je zaposleno 14 odgajatelja u 7 vrtićkih skupina.
‘Naš područni objekt Leptirić obnovljen je u siječnju 2002. godine sredstvima Vlade Republike Hrvatske i građana Krapinsko-zagorske županije. To je bio temelj za daljnji napredak. Svaki od naših objekata ima svoje specifičnosti, a kako je područni objekt Leptirić u urbanom dijelu grada osvijestili smo potrebu rada na ekološkim temama. I tu je priča krenula…’, kaže nam ravnateljica Mirjana Kulić.
Osim što, naime, namirnice nabavljaju od lokalnih proizvođača, u pobjedničkom vrtiću sami je proizvode – u sklopu objekta imaju ekovrt i plastenik u kojima uzgajaju povrće, voće i začinsko bilje, a većinu uzgojenog povrća koriste u prehrani bez termičke obrade kao svježe i sirove dodatke.
Brigu o nutritivnim vrijednostima obroka za svako dijete vodi zdravstvena voditeljica, a svako dijete s posebnim režimom u prehrani ima svoj jelovnik prilagođen vlastitim potrebama.
Što se tiče dodatnih programa i aktivnosti za djecu, mališani u DV Leptirić mogu pohađati sportsku igraonicu u sportskoj dvorani koja je veličine školskih sportskih dvorana, potom englesku igraonicu i balet, a od dodatnih besplatnih programa imaju vjersku igraonicu, eksperimentalnu eko grupu te igraonicu za potencijalno darovitu djecu.
Čitav je niz projekata koje provodi ovaj vrtić, a kao karakteristiku ističu razvoj ekološke svijesti djece i čitave zajednice pa su tako kroz projekt SLAGALICA izgradili plastenik u kojemu uzgajaju cvijeće, začine, povrće, uredili su napuštene cvjetnjake u naselju i tako poslali i poruku sugrađanima koji su počeli uređivati napuštene zelene površine ispred svojih zgrada… Projekt su dalje nastavili tako što svake godine na Dan grada dijele sadnice cvijeće i začinskog bilja…
‘S dolaskom proljeća ove godine započeli smo sa sadnjom bio vrta, te smo tako posadili luk, špinat, blitvu, grašak, fresiu, kadife, salatu, ružmarin, timijan, matičnjak, limunski bosiljak…. U ljetnim mjesecima posadili smo papriku, rajčicu, lavandu, kadulju, cinije, kupus, patlidžan, petunije, kadifice, feferone i krumpir. Posebno želimo naglasiti da je sve bio uzgoj bez kemikalija. Na ovaj način ne samo da usvajamo spoznaju o tome koliko je važna zdrava hrana, prirodno ugojena, već ujedno i osvještavamo djeci da je potrebno puno muke kako bismo bili sigurni da se zdravo hranimo. Isto tako, djeca uče koristiti motike, kako navodnjavati, prehranjivati i brinuti se za vrt.
Drugim riječima, trudimo se uzgojiti pravio BIOVRT. Aktivnostima rada djece u vrtu nastoji se potaknuti direktan odnos djeteta s prirodom i razvijati svijest (spoznaju da zemlja daje plodove koji rastu i koji utječu i na naš rast također), da je uzgajanje biljaka i njihovih plodova hrana za um kao i za tijelo koje raste’, kaže nam ravnateljica.
Nakon godina dana ustrajnog i kontinuiranog odgojno-obrazovnog rada dobili su i status eko vrtića, pa je 27. lipnja 2019. upriličeno i svečano podizanje Zelene zastave, a vrtić Leptirić postao prvi državni vrtić u Vukovarsko-srijemskoj županiji koji se može ponositi tim statusom.
‘Možda i više nego ikad prije prepoznaje se potreba važnosti razvijanja ekološke osviještenosti od samih početaka, a pravi smjer za to je eko odgoj. Iako su se u dječjem vrtiću kontinuirano i integrirano provodile brojne aktivnosti koje za cilj imaju razvijanje ekološke svijesti, nikad ih nismo posebno isticali ili tražili priznanje za iste. Eko rad postao je najprirodniji dio rada odgojitelja u odgojnim skupinama. Upravo iz tog razloga, što nam eko rad nikada nije bio nametnut, odlučili smo otići i nekoliko koraka više.
U viziju rada našeg vrtića, područnog objekta Leptirić u Borovu naselju ugradili smo cilj postajanja Centrom za održivi razvoj. Početkom 2019. godine krenuli smo sa prvim koracima, odlučili smo pohrliti za Zelenom zastavom i dobiti status Ekovrtića. Riječ je o programu osmišljenim za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova, pa samim time i vrtićkih ustanova. Nacionalni koordinator Ekoškola/Ekovrtića u Republici Hrvatskoj je Udruga Lijepa Naša. U suradnji sa spomenutom udrugom surađivali smo na putu dobivanja spomenutog statusa i provođenju zadanih koraka.
Važnost eko rada prepoznala je i lokalna zajednica na čemu smo im zahvalni. Ostvarujemo dobru suradnju sa Hrvatskim planinarskim društvom Vučedol Vukovar, Športsko ribolovnom udrugom Borovo naselje ’91’ i našim prijateljima iz Dječjeg vrtića Vukovar 2.’, kaže nam ravnateljica.
Jedan od elemenata ocjenjivanja bio je i suradnja s roditeljima i širom zajednicom – i tu je vukovarski vrtić imao jake argumente. Uz već spomenutu nagradu za doprinos društvenom razvoju, navode kako su im roditelji izravni partneri projektima, projektnim danima, akcijama uređenja vrtića, humanitarnim akcijama, pratitelji i pomagači u svim našim aktivnostima.
‘Upravo takvim partnerskim odnosom s roditeljima dolazimo i do suradnje sa širom društvenom zajednicom pa su naši predškolci članovi ribolovnog društva i sve znaju o održivom ribarenju. Hrvatske šume ogranak Vukovar nam je zazelenio dvorište autohtonim hrvatskim stablima. HGSS Vukovarsko-srijemske županije naš je partner u obuci djece za spuštanje zip line-om i pružanju prve pomoći pozivom na broj 112. Planinarsko društvo Vukovar uči nas aktivno i neposredno vještinama planinarenja čak i u našoj ravnoj Slavoniji…
Kroz suradnju sa Tehničkom školom Nikole Tesle Vukovar omogućili smo djeci priliku da uživo vide kako učenje o ekologiji i promjenama u prirodi može postati i buduće zanimanje. Pri posjetu učenika drugog razreda srednje škole smjer ekološki tehničar koji se bave ekološkim istraživanjima, djeca u PO Leptirić saznala su da ima djece koja vode računa o očuvanju okoliša te su djeci demonstrirali efekt staklenika koristeći pokuse i eksperimente.
Naše naselje je malo i duboko povezano te smo mi u vrtiću često spona između mnogih kao i pratitelj mnogih u njihovim aktivnostima. S umirovljenicima iz dnevnog boravka imamo predivnu međusobnu suradnju. Oni uživaju u našem društvu, a mi u njihovim pričama i doživljajima iz djetinjstva’, ističe ravnateljica.
Vrtić ima dugogodišnju suradnju i sa tvornicom Borovo“ u kojoj rade i mnogi roditelji njihovih polaznika, pa su za djecu više puta organizirali obilazak tvornice, ali i sudjelovanje u izradi cipela… Sa lokalnom župom organizirali su pak, zajedničke akcije darivanja i pomaganja potrebitih. Kroz suradnju s Hrvatskim šumama, realizirali su i sadnje autohtonih sadnica u područnom objektu Leptirić. Za sada su posadili grabovu živicu, hrastove, lipu i trešnju.
‘Cijelo vrijeme imamo podršku našeg Osnivača, Grada Vukovara, koji prepoznaje kvalitetu našeg rada i podržava nas u svim našim aktivnostima. Hvala im na tome! Naš je cilj odrastanje djece u sreći, ljubavi i prijateljstvu!’, zaključuje ravnateljica Kulić. (Marija Pulić Drljača)
„S ponosom i veseljem i ovim putem čestitam ravnateljici Mirjani Kulić i svim djelatnicima Dječjeg vrtića Vukovar I, ali i svim udrugama i ustanovama s područja Vukovara koji su suradnici vrtića te su time, naravno uz roditelje, zaslužni za ovo priznanje. Zadovoljstvo zbog ostvarenog uspjeha još veće jer je riječ o dobrobiti naših mališana te je to priznanje našim nastojanjima da osiguramo sve potrebne kapacitete za profesionalan i nesmetan rad stručnjaka, kroz radne edukacije, sve potrebne tehničke i materijalne uvjete, ali i potrebne kadrove. Tako vukovarski vrtić među rijetkima u Hrvatskoj ima sve potrebne stručne službe za pravilan rad vrtića pa tako zapošljavamo defektologa, zdravstvenog djelatnika, logopeda, psihologa, stručne odgojiteljice i svi zajedno činimo sustav koji je okrunjen priznanjem najboljeg hrvatskog vrtića. Zahvaljujem svim djelatnicima na izuzetno kvalitetnom radu, kreativnosti i provedenim nadstandardima. Dodatan se trud uvijek prepoznaje i isplati tako da čvrsto vjerujem kako ćemo svi zajedno nastaviti raditi na istome planu,“ kaže gradonačelnik Ivan Penava ističući kako je cijena vrtića koju plaćaju roditelji jedna od tri najniže cijene vrtića u Hrvatskoj usprkos svim kontinuiranim ulaganjima u stručnost djelatnika i kvalitetu opreme te stalnom porastu upisa djece. Sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju Grad Vukovar kao osnivač Dječjeg vrtića Vukovar I i Dječjeg vrtića Vukovar II osigurava sredstva za rad vrtića. U 2020. godini Grad Vukovar za rad oba vrtića uložio je preko 12 milijuna kuna. Grad Vukovar vodi osviještenu socijalnu politiku i u tom smislu svake godine gotovo da i nema neupisane djece u vrtiće (odnosno ima ih vrlo malo i to u slučaju kad je roditelj nezaposlen). U tom smjeru ulaže se i u proširivanje objekata sukladno potrebama (proširen Područni objekt Mitnica) te je obnovljena i centralna kuhinja u kojoj se pripremaju obroci za oko 800 djece oba naša vrtića, a zaposlene su i nove odgojiteljice kako bi se mogle oformiti dodatne potrebne skupine. Treba napomenuti da se cijena vrtića za roditelje-korisnike usluga nije mijenjala od 2010. godine, te iznosi 490,00 kuna za 10-satni program za jedno dijete. Grad Vukovar osigurava i stručno osoblje za radu vrtićima, zaposleni su psiholozi, logoped, rehabilitatori-edukatori te pomoćni radnici koji pružaju podršku djeci s teškoćama u razvoju, a dio odgojiteljica prošao je dodatne edukacije za rad s djecom s darovitom djecom i djecom s teškoćama u razvoju.
,