Nakon što su uložili pet milijuna kuna u zemljište i bušotine, a istraživanja potvrdila da je riječ o bogatim izvorima geotermalne vode, Grad Bjelovar osniva novu gradsku tvrtku – Terme Bjelovar koja će provoditi projekt gradnje toplica i nastaviti istraživanja na području grada koja, uvjeren je gradonačelnik Hrebak, predstavljaju ogroman potencijal za razvoj zdravstvenog turizma
Gradsko vijeće Grada Bjelovara u utorak je većinom glasova dalo zeleno svjetlo za novi veliki projekt – osnivanje gradske tvrtke Terme Bjelovar i gradnje zatvorenih bazena na geotermalnim izvorima u Velikom Korenovu. Vrijednost čitavog projekta procjenuje se na oko 50 milijuna kuna, a iako je gradska oporba skeptična i nije podržala projekt jer sumnjaju u njegovu izvedivost, gradonačelnik Dario Hrebak i njegova gradska uprava u njemu vide ‘zlatnu koku’ za budućnost i razvoj Grada koji leži na bogatim izvorima tople vode.
Istraživanja u koje je Grad Bjelovar u protekle dvije godine uložio pet milijuna kuna potvrdila su, naime, da osim bušotine u Velikoj Cigleni u kojoj je nedavno otvorena 50 milijuna eura vrijedna geotermalna elektrana koja proizvodi više od 100 milijuna kuna vrijednosti struje godišnje, topla voda postoji i u Velikom Korenovu.
‘Voda eruptira prirodno, bez pumpi, temperature je oko 29°C, a ubacivanjem probne pumpe dobili smo više od 30°C i brzinu od preko 10 litara u sekundi. To je sasvim dovoljno za grijanje plivačkih bazena koji ne smiju biti topliji od 27°, ali i manjih bazena koji s novom tehnologijom mogu imati temperaturu vode od 33°C. Od samih početaka radimo sa znanstvenicima sa Geotehničkog fakulteta u Varaždinu koji su radili i na projektu elektrane u Cigleni, a već dvije godine nam pomažu u Korenovu’, kaže nam gradonačelnik Hrebak.
Kaže kako mu je 2017. godine kad je preuzeo dužnost gradonačelnika priča o geotermalnim potencijalima Bjelovara zvučala kao znanstvena fantastika, teško mu je bilo vjerovati da na području grada postoji nekoliko bušotina koje su istražene ali nikad iskorištene.
‘Bušotina u Velikoj Cigleni gdje je sada 50 milijuna eura vrijedna geotermalna elektrana koja proizvodi više od 100 milijuna kuna vrijedne struje godišnje bila mi je dokaz da se to može iskoristiti. Tada mi je pročelnik gradskog ureda za komunalne djelatnosti i uređenje prostora Ivica Markovinović, inače inženjer geologije, rekao za staru farmu gdje je vlasnik prije 30 godina na dubini od 300 metara pronašao toplu vodu od 29°C koja je 30 godina curila istom brzinom kao i u Velikoj Cigleni. To mi je bilo fenomenalno i s pročelnikom sam odmah krenuo razgovarati kako da to iskoristimo za napredak grada. Prvo smo krenuli u razgovore s državnom birokracijom, ali tu smo izgubili godinu dana zavlačenja i nismo dobili niti kune potpore. Krajem 2018. godine smo se odlučili sami pripremiti dokumentaciju i uložiti 5 milijuna kuna u zemlju i bušotinu, a dok smo napravili sve javne nabave, izradili projekte, pa prvo uložili u istražnu bušotinu, a potom i u eksploatacijsku, tek smo u jesen 2019. godine dobili opipljive rezultate, koji su potvrđeni završnim bušenjem iz istražne u eksploatacijsku bušotinu krajem 2019. godine’, priča Hrebak.
Grad je već kupio dva hektara zemljišta na bušotini, što je dovoljno za gradnju bazena, a osnivanjem tvrtke Termi Bjelovar d.o.o. zadovoljili su i uvjete za traženje koncesije za eksploataciju ali i daljnja istraživanja geotermalnih izvora na području grada. Kritičarima koji ga već optužuju da osniva novu gradsku tvrtku zbog uhljebljivanja svojih kadrova Hrebak poručuje kako tvrtka u startu neće imati novog direktora već će je voditi pročelnik Markovinović jer i na taj način žele dodatno uštedjeti i građanima dokazati da nemaju namjeru nikoga uhljebljivati. Temeljni osnivački kapital tvrtke je pola milijuna kuna s kojima će se financirati nova istraživanja i analize vode, te izrada studije izvodljivosti.
Uskoro, tako, kreće i raspisivanje javne nabave za studiju na koju će im se, nada se Hrebak, javiti najbolje konzultantske kuće s područja turizma. Tek tada će, kaže, razmišljati o načinu financiranja projekta bjelovarskih toplica za kojega je uvjeren da ima ogroman turistički potencijal. Upravo zato, uz odluku o osnivanju novog gradskog poduzeća planira se i uređenje Turističke zone Veliko Korenovo koja se prostire na oko 10 hektara i na kojoj bi se gradili hoteli, pansioni, ugostiteljsko-zabavni, sportsko-rekreacijski i trgovački sadržaji, a sve u svrhu razvoja zdravstvenog turizma.
‘Imamo zlatnu koku za Bjelovar i trebamo je iskoristiti. Ozbiljne studije su pokazale da Bjelovar ima strahovit geotermalni potencijal jer leži na ogromnim zalihama jeftine obnovljive energije i želja mi je da taj potencijal apsolutno iskoristimo. Usporedo s pričom u Korenovu nova tvrtka će se baviti s intenzivnim istraživanjem još dvije bušotine koje se nalaze na području grada. Jedna bušotina se također nalazi u Korenovu, a druga u Letičanima. Obje imaju izuzetno zanimljiv energetski geotermalni potencijal koji također želimo iskoristiti ‘, poručuje Hrebak. (M.P.D.)