Aktualno

Osijek među rekorderima odvojenog prikupljanja otpada – izgradili četiri reciklažna dvorišta i kompostanu, otpad se odvaja na kućnom pragu, djecu educira od vrtića, prvi u Hrvatskoj organizirali Eco City Waste festival

Grad Osijek već treću godinu zaredom je među najuspješnijim hrvatskim gradovima u odvojenom prikupljanju otpada i jedan od tek dva velika grada koji su premašili stopu od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada. Pokazali su to prije neki dan i na našem portalu analizirani najnoviji podaci Ministarstva zaštitet okoliša prema kojima je u Osijeku u 2023. odvojeno prikupljeno 57,65 posto otpada.

Godinu ranije, u 2022., stopa odvajanja u Osijeku je iznosila 51,2 posto, što znači da su u gradu na Dravi i lani imali značajan napredak. Kako ističe gradonačelnik Ivan Radić, Osijek je i preskočio standard EU jer se on u 2025. penje na 55 posto, a Osijek je već sada iznad toga.

– Imamo dobru infrastrukturu, ali i edukaciju od malih nogu, Grad Osijek je i grad koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta u odnosu na broj stanovnika. Tu su četiri reciklažna dvorišta koja su iznimno posjećena, jedini smo veliki hrvatski grad koji niti ove godine neće platiti ‘penale’, a novce kojima bismo platili kaznu, govorimo o stotinama tisuća eura, uložit ćemo u daljnju infrastrukturu za educiranje i za gospodarenje otpadom – ističe osječki gradonačelnik, zahvaljujući građankama i građanima Osijeka na savjesnosti i odgovornosti u odvajanju otpada. Dodao je i kako je Osijek jedan od rijetkih gradova koji ima svoju kompostanu, podsjetio i na mobilno reciklažno dvorište za prigradska naselja, kao i na reciklažno dvorište za građevni otpad u Sarvašu.

– Zadovoljavamo sve uvjete i zato imamo taj rezultat. Dostigli smo najvišu razinu odvajanja otpada od vrata do vrata. Naime, naši sugrađani imaju na raspolaganju četiri spremnika u kućanstvima, šest spremnika u stambenim zgradama, spomenuta četiri reciklažna dvorišta u kojima se može odvojiti 51 različita vrsta otpada. Od malih nogu, počevši još u vrtićima, provodimo edukacije naših najmlađih sugrađana, a da u Osijeku otpad nije smeće dokaz je i što smo prošle godine organizirali prvi u Hrvatskoj Eco City Waste festival – naglasio je gradonačelnik rekavši kako će se na taj način u Osijeku i dalje nastaviti raditi, na dobrobit prirode, grada i njegovih građana.

Igor Pandžić, direktor gradske tvrtke Unikom, zahvalio je u nedavnom susretu s novinarima Gradu Osijeku na podršci u projektima, djelatnicima Unikoma koji tijekom odvoza otpada, u pet radnih dana, rješavaju sve probleme, kao i sugrađanima koji ujedno postižu niže račune savjesno odvajajući otpad…

Od 35 000 tona otpada, 15 000 tona je završilo na Lončarici, to je miješani komunalni otpad, dok je 20 000 tona odvojeno prikupljeni otpad. Tu je najveći postotak biootpada, preko 50 posto, koji završava na našoj kompostani gdje proizvodimo kompost prve, druge i treće klase, oko 3000 tona je papira, 2000 tona plastike, a ostalo su staklo, metal i drveni, odnosno glomazni otpad, napomenuo je i izvijestio kako je pripremljen projekt izgradnje reciklažnog dvorišta za glomazni otpad, koji se još uvijek odlaže na Lončarici Velikoj, te da će edukaciju djece u školama i vrtićama uskoro provoditi studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti temeljem o tome potpisanog sporazuma.

Građani otpad odvajaju na kućnom pragu što predstavlja najviši standard…

Naime, kućanstva prikupljaju četiri vrste otpada, a višestambene zgrade šest vrsta, što je rezultiralo smanjenjem otpada na odlagalištu Lončarica Velika. Na njemu je 2012. bilo 30 000 tona otpada, a 2022.- 18 000 tona. (Pero Livajić)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...

Britanski The Times: Pula je idealno odredište za ovogodišnji ljetni odmor!

Mursko Središće uvodi nagrade za uspješne studente: Na kraju akademske godine dobit će...

Grad Ivanec već šest godina financijski pomaže poduzetnicima u stipendiranju učenika – evo...