Potpisivanjem ugovora vrijednosti 1.488.000 eura koncem ožujka krenula je u Otoku IV. faza EU projekta Zaželi, pod nazivom „Želim raditi – želim pomoći“ čijom provedbom će se zaposliti 31 osoba koja će skrbiti za 186 korisnika kroz 32 mjeseca. S iznosom od 1,48 milijun ostvarenih eura za 4. fazu projekta ZAŽELI Grad Otok ponovo se svrstao u sam hrvatski vrh, a u samom je vrhu, među najjačim gradovima i kada se gleda ukupno ostvareni iznos za prethodne tri faze projekta.

Obzirom na jako veliki interes korisnika i nažalost veliki broj nezaposlenih žena pripremljen je i prijavljen još jedan projekt za isti javni poziv pod nazivom „I ja želim raditi“, nositelj kojeg je bila Gradska udruga umirovljenika. Njegova vrijednost je bila je oko 249.518,88 eura, a kroz projekt je zaposleno 19 žena i pružena usluga podrške za 114 korisnika starije životne dobi. Također, provedena je i druga faza projekta vrijednosti 199.084,00 eura kroz koju je 31 žena brinula o 186 korisnika. Ukupna vrijednost svih projekata iz programa Zaželi provedenih na području Otoka kroz proteklo razdoblje bila je 2.135.518,57 eura što je zaista značajan iznos bespovratnih sredstava direktno usmjerenih najranjivijim skupinama društva.
Grad Otok – pokazala je to i naša analiza provedena krajem minule godine- spada u red središta koja su u razdoblju 2014.-2022. povukla najviše EU novca ‘po glavi stanovnika’- 10.254,62 kuna. Nezanemariva je i pozicija u ‘gornjem domu’ poretka, u Top 35, kada se radi o ukupno povučenim sredstvima u promatranih devet godina – 50.237.376 kuna (0.75 posto udjela) na temelju podataka Ministarstva financija o konsolidiranim proračunima. Navedeni brojčani podaci prezentirani su uz ostalo nedavno na skupu u organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije „EU FONDOVI – Nove prilike 2021. – 2027.“ U nazočnosti ministra Šimu Erlića, među panelista je bio i Mladen Markešić, ravnatelj Otočke razvojne agencije koji je tom prilikom predstavio rezultate Grada Otoka u prošloj financijskoj perspektivi i iznio planove i projekte koji se planiraju realizirati u budućnosti na području Grada.
Od osnutka Otočke razvojne agencije 2014., u Gradu Otoku se počelo intenzivno planirati i raditi na pripremi projektno-tehničke dokumentacije kako bi se što kvalitetnije iskoristile prilike koje je nudila nova financijska perspektiva do 2020. Ulaganje u rast i razvoj Otoka bila je i ostala najvažnija zadaća za koju su u ovom razdoblju zaista imali prilike i mogućnosti koje je Grad, uz pomoć Otočke razvojne agencije, i iskoristio- u prilog tome govori da su još u 2019. bili među najboljima po ostvarenim EU sredstvima ‘per capita’ te su povukli 2.969 kuna po stanovniku odnosno bili su jedini mali grad u Top 10 gradova s najvećim rastom povučenih sredstava.
-Unatoč raznim preprekama i nedaćama kao što su COVID-19 i opća globalna kriza koje su nas zadesile zadnjih godina i utjecale na sva područja razvoja i poslovanja, svi projekti su uspješno privedeni kraju te opravdali svrhu zbog koje se i krenulo u njihovu realizaciju- u tom razdoblju proveden je veliki broj projekata od raznih infrastrukturnih do onih socijalnih- ističu iz Grada.
Otok je među prvim jedinicama lokalne samouprave koje su korištenjem sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pristupile izgradnji reciklažnog dvorišta na svom području, riječ je o investiciji vrijednoj oko 305.000 eura koja je sufinancirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu 74 posto ukupne vrijednosti. Izrada projektne dokumentacije financirana je u 100-postotnom iznosu sredstvima Fonda. Tim projektom građanima je omogućeno besplatno odlaganje i odvajanje otpada kao prvi korak prema suvremenom gospodarenju otpadom, omogućuje recikliranje i ponovnu uporabu čime se štede sirovine i energija, smanjuje onečišćenje okoliša i količina novoproizvedenog otpada.
U sklopu projekta ‘Izgradnja poduzetničkog inkubatora Otok’, u poduzetničkoj zoni Otok izgrađena je moderna građevina površine 1.184,77 m2 s ukupno 16 poslovnih prostora namijenjenih poduzetnicima – po 6 proizvodnih i uredskih prostora, 3 rashladne komore i konferencijska dvorana. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.800.734 eura, a sufinancirala ga je EU iz Europskog fonda za regionalni razvoj, OP-a Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.- 1.790.587,12 eura. Izgradnjom i opremanjem Poduzetničkog inkubatora poboljšala se dostupnost poslovne infrastrukture i poslovnih usluga MSP-ima što doprinosi jačanju razvoja poduzetništva i otvaranju novih radnih mjesta u gradu, susjednim općinama i samoj Vukovarsko – srijemskoj županiji. Projekt doprinosi stvaranju povoljne poduzetničke klime, razvoju poduzetničkog duha, povećanju opće razine poduzetničke aktivnosti, gospodarskog rasta i povećanju regionalne konkurentnosti i jačeg privlačenja investicija.
Projekt ‘Rekonstrukcija i dogradnja dječjeg vrtića u Otoku sa pratećim sadržajima i uređenjem okoliša’ još je jedan u nizu projekata koje je za Grad Otok pripremila i prijavila Otočka razvojna agencija. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj kroz Program ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020. Ukupna vrijednost projekta je 999.125,60 eura, kod čega je iznos bespovratnih sredstava 944.523,62 eura. Rezultat je energetski učinkovita zgrada sa 3 jedinice za djecu vrtićke i 2 jedinice za djecu jasličke dobi te ostalim popratnim sadržajima. Provedbom projekta unaprijeđena je socijalna infrastruktura na području Otoka kroz modernizaciju odgojno obrazovne infrastrukture i stvaranje adekvatnog prostora za boravak u vrtiću većeg broja djece uzrasta vrtićanaca i jasličara.
‘Vrata spačvanskog bazena – izgradnja i opremanje Bioekološko-edukacijskog centra Virovi’, projekt sufinanciran EU sredstvima iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, ukupne vrijednosti 3.395.360,22 eura, doprinosi atraktivnosti područja Virova i Spačvanske šume koja se prostire na preko 40 000 hektara. Projekt čine razne aktivnosti kao što su izgradnja i uređenje posjetiteljske infrastrukture (hotel i restoran), edukacije, promocija i promidžba samog odredišta. Cijeli projekt – odabran kao strateški projekt Vukovarsko-srijemske županije i jedini takav u području turizma u županiji – se odvija na području zaštićenog krajolika Virovi i posebnog šumskog rezervata Lože što mu daje dodatnu ljepotu i atraktivnost, a krajnji je cilj, uz zaštitu i očuvanje prirodnih vrijednosti, obogatiti turističku ponudu grada i uključiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva u turističku ponudu kontinentalne RH.
Projektom Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracija Vinkovci, Otok, Ivankovo i Cerna, ukupne vrijednost 63.800.011,96 eura, na sustav odvodnje priključena su 1432 kućanstva u Gradu Otoku (naselje Otok i Komletinci). Vrijednost projekta na području Grada je 8.461.079,03 eura i ima pozitivan utjecaj na razinu gospodarskih aktivnosti u Otoku, a osigurava još kvalitetniju uslugu građanima. Projekt je u većem dijelu (71 posto) financiran iz EU fondova, a preostali dio ukupnih sredstava osiguralo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Hrvatske vode, Gradovi Vinkovci i Otok, Općine Andrijaševci, Privlaka, Ivankovo i Cerna.
U 2023. nastavilo se s provođenjem EU projekata iz prethodnog razdoblja i intenzivno počelo pripremati nove projekte sukladno novoj financijskoj perspektivi. Ukupna vrijednost prijavljenih projekata iznosila je oko 13.000.000 eura. a obuhvatili su gotovo sva područja -od razvoja turizma, i sporta, komunalne infrastrukture, zaštite okoliša i prilagodbe klimatskim promjenama do unaprjeđenja kulturnih sadržaja i povećanja socijalne uključenosti – kroz koje se želi potaknuti daljnji razvoj grada i stvoriti uvjete za razvoj gospodarstva i poboljšanje uvjeta za život i ostanak mladih na području Otoka. Ukupna vrijednost odobrenih projekata u 2023. godini iznosila je – 577.406,75 eura…
Tu važno mjesto zauzima – projekt sanacije Ciglane koji je realiziran početkom godine, a radi se o uklanjanju otpada odbačenog u okoliš na lokaciji bivše ciglane u Otoku na kojoj je dugi niz godina nekontrolirano odlagan otpad. Ukupna vrijednost projekta je 35.370,89 eura, a 80 posto iznos sufinanciranja Fonda. Realizacijom je sanirana lokacija i poduzete su potrebne mjere za sprječavanje ponovnog odlaganja otpada, a budućim aktivnostima i projektima planira se daljnje uređenje, revitalizacija i obogaćivanje ciglane novim zanimljivim sadržajima u svrhu razvoja turizma, kao i kvalitetno provođenje slobodnog vremena svih građana grada Otoka.
Izrada Akcijskog plana energetski održivog razvoja i prilagodbe klimatskim promjenama (SECAP) ukupne vrijednosti 6.687,50 eura sufinanciran je putem FZZOEU uz 80 posto prihvatljivih sredstava projekta. Sadnja 810 zavičajnih stabala jedan je od projekata kojim će se povećati otpornost lokalne zajednice prema klimatskim promjenama odnosno smanjiti ranjivost prirodnih sustava i društva na negativne utjecaje klimatskih promjena. Ukupna vrijednost projekta iznosi 372.375,00 eura, kod čega Fond sufinancira 297.900,00 eura. Tu je još i projekt- Smanji otpad- sačuvaj okoliš, ukupne vrijednosti 8.750 eura, kod čega sufinanciranje Fonda iznosi 7.000 eura. Kroz projekt će se informirati i educirati stanovništvo Otoka o načinu gospodarenja otpadom u okviru kružnog gospodarstva provedbom raznih aktivnosti kao što su javne tribine, edukacije za djecu, izrada brošura za građane i djecu osnovnih škola te edukativnih slikovnica za najmlađi uzrast. Građane će se informirati o potrebi odgovornog ponašanja vezano za nastanak i upravljanje otpadom, o pravilnom odlaganju i odvajanju otpada te sprječavanju njegova nastanka, mogućnostima recikliranja i ponovne uporabe i mogućnostima koje je svojim građanima u svrhu odgovornog upravljanja otpadom osigurao Grad.
Ulaganje u Dječji vrtić Pupoljak Otok i zamjena sustava grijanja u JU Dječji vrtić Domaljevac ukupne je vrijednosti 54.412,73 eura, a projekt je važan za učvršćivanje međusobnih odnosa DV i opremanje vrtića opremom i spravama za tjelesne aktivnosti te ostalom potrebnom opremom za štio kvalitetniji boravak djece u vrtiću s posebnim naglaskom na kvalitetan boravak djece jasličkog uzrasta i djecu s teškoćama. Kad govorimo o sportu moramo spomenuti projekt- Opremanja sportske građevine NK Otok, kroz koji će se u cijelosti opremiti nogometni klub suvremenom opremom kao što su sportski semafor, jarboli, svlačionice, oprema za igralište, igrače i dr. potrebna oprema. Ukupna vrijednost projekta je 128.650 eura, a Ministarstvo turizma i sporta sufinancira 98.876,25 eura.
-U 2024. se nastavlja intenzivan rad na pripremi i razradi projektne dokumentacije za apliciranje na nadolazeće EU natječaje- navode iz Grada. Otok, kao dio Urbanog područja Vinkovci (UPVK), planira kroz ITU mehanizam Vinkovci izgradnju Doma kulture u Komletincima, vrijednosti oko 1.561.444,80 eura. Opći cilj projekta je izgradnja infrastrukture javne i društvene namjene u svrhu obavljanja društvenih djelatnosti i rada lokalnih udruga, unapređenja kvalitete života lokalnog stanovništva i kvalitete života cijelog urbanog područja.
Još jedan u redu značajnijih projekata za razvoj turizma na području Otoka u narednom razdoblju je izgradnja sportsko-rekreacijske infrastrukture u svrhu razvoja turističke ponude na području grada, ukupne vrijednosti preko 6,5 milijuna eura. Uređenjem sportsko rekreativne zone u centru, s dva atraktivna jezera, Grad Otok želi na svom području povećati broj posjetitelja. Projektom se planira izgraditi SRC sa zatvorenim terenima za čak 5 sportova (nogomet, rukomet, košarka, odbojka i tenis) i fitness dvoranom, urediti vanjski tereni za tenis, odbojku i mini golf, ali i urediti dva jezera za rekreativni i sportski ribolov, šetnje i boravak u prirodi sportaša, rekreativaca, obitelji s djecom i drugih posjetitelja. I projekt uređenja Tradicijske kuće u Komletincima sadrži svu potrebnu projektnu dokumentaciju, a njime će se također kroz promociju kulturne baštine poboljšati i uvezati u cjelokupnu cjelinu turistička ponuda Otoka. Procijenjena vrijednost projekta je oko 2.660.000 eura. Tu su još i projekt izgradnje i uređenja gradske tržnice, nastavak projekta Vrata Spačvanskog bazena – Virovi II, pomoć i podrška starijim i nemoćnim osobama na kućnom pragu, izgradnja doma za starije i nemoćne, izgradnja stambene zgrade i područnog vrtića… te mnogi drugi projekti koji će doprinijeti razvoju Grada.
-Fondovi Europske unije sveprisutni su u našem gradu, a Grad Otok u najvećoj je mogućoj mjeri iskoristio sve što se do sada ponudilo. Godišnji su proračuni višestruko povećani, što je i dokaz uspjeha. Fondovi su jedinstvena prilika za sve jedinice lokalne samouprave za realizaciju onih projekata koje samostalno ne mogu provesti. Za samu je pripremu, a time i realizaciju, potrebno puno truda, rada i projektne dokumentacije, stoga neki projekti traju i po nekoliko godina, ali rezultati su koji nam ostaju neprocjenjivi jer su zahvaljujući tome svoje vizure promijenili Otok i Komletinci. Naš se mali grad po povlačenju sredstava iz fondova Europske unije već sada svrstava u najuspješnije u odnosu na broj stanovnika. Posla je još puno, ali motivacija su dosadašnji uspjesi- kaže nam Josip Šarić, gradonačelnik Grada Otoka. (P. Livajić)