Grad Poreč ponovno se okrunio titulom najboljeg grada srednje veličine u izboru kojeg već sedam godina provodimo u suradnji s Hanza medijom i agencijom Ipsos. Poreč je, neizostavno, svake godine završavao među finalistima i to u svim glavnim kategorijama, a to su “Kvaliteta života”, “Obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi” i “Gospodarstvo”.
Titulu „Najboljeg grada“ već je osvajao 2018., 2019., 2023. godine, a ove se godine po prvi put okrunio s čak dva naslova u konkurenciji srednjih gradova i to kao grad s najboljom kvalitetom života i kao grad za obrazovanje, demografiju i socijalne politike. Poreč je, uz Bakar, jedini grad koji je u ovogodišnjem izboru uspio osvojiti dvostruki naslov najboljeg, a nagrade su uručene na velikoj svečanosti u šibenskom hotelu Amadria Park održanoj u sklopu tradicionalnih “Dana regionalnog razvoja i fondova EU”, na kojem su nazočili, uz druge visoke dužnosnike, i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.
Nagrade su uručene gradonačelniku Poreča Lorisu Peršuriću, koji je nagradu posvetio svim svojim sugrađanima:
„Svatko od vas daje dio sebe u svakodnevnom životu da naš grad bude tako ugodno mjesto za život i na tome sam vam iskreno zahvalan. Fokus naših interesa ostaje čovjek – potrebe svih vas, mojih sugrađana– od najmlađih do najstarijih. Na tome ćemo nastaviti raditi, a ovakva priznanja nas obvezuju da nastavimo raditi još bolje i više, jer je puno posla ispred nas i uvijek može bolje. Vjerujem da sad već svi znate da ja ovaj posao stvarno živim i radim sa srcem i da ću i dalje za naš Poreč i Istru davati 100% sebe, truditi se da napravimo što više i zahvaljujem vam svima na pomoći na tom putu.“, rekao je Peršurić.
Izbor najboljih hrvatskih gradova prvi je izbor u Hrvatskoj u kojem se temeljem objektivnih i mjerljivih kriterija rangiraju svi hrvatski gradovi. Temelj ovog izbora su brojke, službeni i javno dostupni podaci za trogodišnje razdoblje, ove godine to je razdoblje od 2021. do 2023. godine.
U izboru su u svakoj od kategorija proglašena tri grada pobjednika – najbolji veliki (više od 35 tisuća stanovnika ili županijsko središte), najbolji srednji (između 10 tisuća i 35 tisuća stanovnika) te najbolji mali grad, veličine do deset tisuća stanovnika. Pri rangiranju gradova u kvaliteti života u obzir se, između ostalog, uzimaju proračunska izdvajanja gradova za unaprjeđenje stanovanja, sport, kulturu i zaštitu okoliša. Uz to, analizirani su podaci o indeksima općeg kretanja stanovništva i starenja u gradovima, prosječni prihodi, razina obrazovanja, visina stipendija, broj odgojitelja po djetetu u vrtiću, izdvajanja za gospodarstvo i obrazovanje i brojni drugi.
Ipak, nagradom svih nagrada može se smatrati ona u kategoriji “Kvaliteta života” i to zato što su direktan input za kreiranje kriterija i parametara po kojima su gradovi uspoređivani dali sami građani kroz istraživanje koje iz godine u godinu provodi Ipsos i u kojemu građani odgovaraju na pitanja o tome što im je najvažnije za kvalitetu života u njihovom gradu. Temeljem njihovih odgovora, uspoređivali su se pokazatelji gradova po čak 30 različitih indikatora te se dobio poredak gradova koji svojim građanima osiguravaju najbolju kvalitetu i standarde življenja, a Poreč u ovoj kategoriji slavi po četvrti put.
Podsjetimo, Poreč se može pohvaliti činjenicom da za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade izdvaja 38 posto svog proračuna, a po stanovniku 7,05 eura za stipendije i školarine. Svaki odgojitelj u vrtiću brine o 4,6 djece, po čemu je Poreč u top tri srednja grada, na jednog učitelja u školama dolazi u prosjeku 8,39 učenika, a svaka peta osoba je visokoobrazovana. Poreč i ove godine nastavlja sufinancirati produženi boravak u vrtiću, a uvedene su i dvije nove skupine. Već 27 godina organizira se Dječji ljetni kamp, a od 2023. i ljetni kamp za djecu s teškoćama u razvoju. Poreč je uz to i među 10 socijalno najosjetljivijih gradova koji nudi razne naknade za obitelji s malom djecom, građane u potrebi i umirovljenike. Grad također sufinancira i programe gradskih ustanova u području socijalne skrbi. Ovaj je Grad i među pet najbolje rangiranih po broju zaposlenih u gradskoj upravi na 1000 stanovnika, visok mu je i „obrtnički“ pokazatelj budući da sa 66 obrtnika na 1000 stanovnika ima najviše obrtnika od svih srednjih gradova. Nadalje, među tri je najbolja grada i po tome što na tisuću stanovnika ima 447 zaposlenih, jedan je od rijetkih gradova koji nisu zaduženi, a subvencije čine 2,27 posto njegova proračuna. Najzad, prosječni izvorni prihodi po stanovniku iznose 1009 eura.
U našim brojnim analizama Poreč je godinama dosljedno u samom vrhu, a rekorder je po izdvajanjima per capita unutar raznih područja. U top deset više se puta plasirao po subvencijama poduzetnicima, izdvajanju za zdravstvo, obrazovanje, sport, predškolsko obrazovanje i socijalnu zaštitu.
Tijekom proteklih osam godina u Poreču se ulagalo u sve sfere života; gradila se prometna infrastruktura, dovršio se i u tom razdoblju najveći projekt odvodnje u Hrvatskoj, izgrađene su dvije osnovne škole te omogućen prijelaz na jednosmjensku nastavu svim učenicima, a upravo se dovršava izgradnja petog dječjeg vrtića kojim će se osigurati mjesto svakom djetetu. Obnovljeni su neki od najvažnijih spomenika kulture poput Romaničke kuće, potpuno je obnovljena gradska riva, a grad se uspješno profilirao kao grad sporta, manifestacija i poduzetništva.
U Poreču se velik fokus stavlja na kvalitetno i sigurno starenje budući da u njemu djeluje najjeftiniji gradski dom za starije u čitavoj Istri, za što je samo ove godine Grad izdvojio 1.143.650 eura, odnosno 500 tisuća eura više u odnosu na godinu ranije s namjerom da se građane maksimalno rastereti odnosno, da korisnici i njihove obitelji ne osjete povećanje troškova Doma. Poreč k tome svim svojim umirovljenicima sufinancira troškove dopunskog zdravstvenog osiguranja, a onima s malim prihodima uplaćuje dodatak na mirovinu, sudjeluje u troškovima odvoza otpada i komunalne naknade. Iz porečke gradske uprave najavljuju i sljedeći važan korak u ulaganju u kvalitetno starenje, a to je proširenje gradskog Doma za starije i nemoćne osobe. Planiranom dogradnjom, čije je projektiranje dovršeno, predviđeno je proširenje kapaciteta doma, uređenje odjela pojačane skrbi (stacionara), a porečki će dom kao prvi u Istri dobiti i tzv. obiteljske zajednice u kojima je omogućen samostalniji oblik života za korisnike gdje imaju vlastite spavaonice, ali zajedničke dnevne boravke i kuhinje. Takav oblik, pojašnjavaju, najviše oponaša život u vlastitom domu, korisnici imaju veću autonomiju, ali imaju osiguranu svu potrebnu sigurnost i aktivnost. Projekt je u fazi očekivanja građevinske dozvole, a do početka iduće godine planira se početi s radovima.
Poreč je nedavno proglašen i destinacijom godine te je šampion hrvatskog turizma. Na Poreštini, odnosno, na potezu od Antenala do Limskog kanala, danas se ostvaruje gotovo 10 posto hrvatskog turizma. Da bi sve funkcioniralo kako treba, bilo je potrebno osigurati adekvatnu infrastrukturu koja može podnijeti vrhunce u špici sezone. Upravo zato prioritet za budućnost je održivi turizam ili, drugim riječima, zaštita područja kvalitetnim prostornim planiranjem. Ove godine izglasan je i novi prostorni plan uređenja, kojim se ne stvaraju nova naselja već se poseban naglasak stavlja na daljnju zaštitu iznimno očuvanog obalnog pojasa, ozelenjivanje, zaštitu većih zelenih površina poput parkova i šuma te, naravno, daljnje osiguravanje sve potrebne infrastrukture. Iako ima samo 20 tisuća stanovnika, Poreč je grad s čak tri prometna prstena koja su izgrađena upravo kako bi tijekom špice sezone promet što kvalitetnije tekao. Veliki se naglasak daje i na opremanje i uređenje poduzetničkih zona, u kojima se sad već više godina zaredom razvijaju djelatnosti koje nisu nužno vezane za turizam.
Što se tiče zaštite okoliša, napomenimo i da će se samo tijekom ove godine posaditi preko 3000 stabala i ostalog bilja. Cilj raznih akcija ozelenjivanja koje se provode je podizanje svijesti o važnosti i brojnim dobrobitima drveća i zelenila u čijoj će hladovini uživati generacije koje tek dolaze. Grad pruža podršku i udrugama koje brinu o zaštiti urbanih divljih životinja poput vjeverica, ptica, ježeva, kukaca i ostalih, za prirodu i sve što je čini, iznimno važnih bića. Postavljene su hranilice, pojilice, kućice i ostala oprema kako bi se po porečkim zelenim površinama i šumarcima osigurao ugodan i lakši boravak životinjama. U ovom kontekstu važno je napomenuti i kako je Poreč među gradovima s najvišom “per capita” količinom sakupljanog komunalnog otpada – odnosno po stanovniku 300.5 kilograma.
Na koncu, ove su godine u Poreču dovršeni i brojni komunalni radovi poput izgradnje kanalizacijske mreže, asfaltiranja prometnica te uređenja parkirališta. U suradnji s mjesnim odborima nastavlja se unapređenje infrastrukture, a pažljivim osluškivanjem i uvažavanjem prijedloga lokalne zajednice doprinosi sigurnijem i kvalitetnijem životu građana. (V.H.)