Aktualno

Požega: Jedan od socijalno najosjetljivijih gradova u zemlji, u vrhu po izdvajanju za poduzetnike, među rijetkima koji su snizili prirez, a iz EU fondova za projekte povukli gotovo 100 milijuna kuna

Povukli su gotovo 100 milijuna kuna iz EU fondova, ključni su im projekti usmjereni na poticanje gospodarstva. Izgradili su Poduzetnički inkubator, prioritet im je uređenje i stavljanje u punu funkciju Industrijske zone čime bi dodatno potaknuli razvoj malog i srednjeg poduzetništva. Uostalom, uz 1,78 posto proračuna za izdvajanja poduzetnicima, Grad Požega smjestio se među Top deset u RH. Pri vrhu su i kada je riječ o poticajima za samozapošljavanje, a naše analize svrstavaju ih u skupinu socijalno najosjetljivijih hrvatskih gradova. Na listi su u redu onih s najvećim rastom izdvajanja za socijalnu skrb, ulažu u razvoj komunalne infrastrukture, kulture i obrazovanja. Donijeli su i niz odluka o uvođenju mjera za olakšanje poslovanja i života sugrađana za vrijeme trajanja epidemije koronavirusa, a jedan su od tek nekoliko gradova koji su u ovome mandatu snizili prirez.

U posljednje tri godine, otkako je na čelu grada Darko Puljašić, napravljen je čitav niz projekata koji su zasigurno podignuli kvalitetu života u Požegi, a Grad je u ovoj i protekloj godini započeo nekoliko značajnih projekata koji bi umnogome morali doprinijeti razvoju cijelog kraja. Najvažnijim s pravom drže izgradnju Poduzetničkog inkubatora koji je danas dom brojnim mladim poduzetnicima sa širokim spektrom usluga. Ukupno je u inkubatoru 14 poduzeća koja zapošljavaju više od 20 radnika, a riječ je o 11 poduzetnika početnika, ali i tri razvojna tima. Tu je široki spektar usluga, od stručnog nadzora građenja, projektiranja, zaštite na radu, do auto-servisa. Uz brojne infrastrukturne investicije, u protekle tri godine, upravo je na planu razvoja poduzetništva učinjen i najveći napredak.

Zasigurno do sada najveći i najvažniji projekt financiran iz Europske unije, ukupno vrijedan 41.116.574,93 kn, su „Požeške bolte“ za koji je Gradu odobreno bespovratnih 33.499.999,97 kuna. Njime je zamišljeno objedinjavanje kulturno-povijesnih, društvenih, enoloških, gastronomskih, prirodnih i ostalih turističkih potencijala, kao i unapređivanje njihove kvalitete i brendiranja turističkih potencijala. Primaran naglasak, uz opremanje Centra za posjetitelje “Požeška kuća”, kao početnog mjesta kojim i kreće cijela turistička priča, stavljen je na obnovu zgrade i izlaganje stalnog postava Gradskog muzeja koji pak predstavlja centralno mjesto promocije kulturno-povijesne baštine grada.  Više projekata u pripremi čeka prijavu i raspisivanje javnih poziva, poput  izgradnje školske-sportske dvorane OŠ Antuna Kanižlića i nove gradske tržnice, rekonstrukcije Trga Sv. Trojstva, uređenje šetališta Stari grad ili proširenja Poduzetničkog inkubatora.

Planirani lokalni iskorak tek je donekle usporila globalna pandemija. Kao i  mnogi gradovi, tako se i Požega našla u situaciji da treba mijenjati planove za 2020. Prihodi su manji, pa se to dakako odražava i na rashode, no u gradskoj upravi su nastojali od samoga početka tzv. Korona krize olakšati život Požežanima. Posljedice za Grad Požegu bit će istina značajne, budući da će prihodi za ovu godinu biti umanjeni za 3 milijuna kuna, ali taj gubitak smatraju svojevrsnim ulaganjem i pomoći onima bez kojih ne bi opstajali u normalnim okolnostima. Oslobodili su zato plaćanja komunalne naknade poduzetnike koji su bili pogođeni epidemiološkim mjerama, odnosno nisu mogli raditi ili koji su bilježili 20 i više posto pada prometa. Poslodavci su oslobođeni i plaćanja zakupnine za gradske prostore u ljetnim mjesecima.

Jedan su od rijetkih gradova koji je u ovom mandatu snizio prirez, sa dotadašnjih 10 na 7 posto, a smanjili su i porez na potrošnju s tri na 1 posto. Namjeravaju i ubuduće potporama i poticajima pomoći svim  poduzetnicima.

Smanjen je i porez vlasnicima kuća za odmor na području Grada. Istom odlukom snizio se i porez na potrošnju alkoholnih i bezalkoholnih pića u ugostiteljskim objektima. Dok traju okolnosti oko COVID-a 19 smanjenjem su davanja obuhvaćeni i obveznici plaćanja komunalne naknade, spomeničke rente i zakupnine za poslovne prostore u vlasništvu Grada Požege, pomaže se svima kojima je bio obustavljen rad u trgovini, ugostiteljstvu, turističkim i uslužnim djelatnostima kojima se ostvaruje blizak kontakt s klijentima. Do daljnjega  je smanjena i koncesija za obavljanje unutarnjeg linijskog prijevoza.

U Gradu su donijeli i odluku o poticanju zapošljavanja i razvoja poduzetništva u 2020. godini s 300.000 kuna, uvjereni kako je konkurentno gospodarstvo nositelj razvoja ukupne društvene sredine, stvarajući materijalnu osnovu i poticajno razvojno okruženje, pravi i jedini izlaz koji može pomoći da Požega zadrži kvalitetu života kakvu već sada i ima, djeci stvori sigurnu budućnost i mladima osigura ostanak. Pritom, normalno, nipošto ne zanemarujući socijalnu skrb i potporu najugroženijima.

Programi javnih potreba u socijalnoj skrbi u proračunu su osigurani u visini 3.305.100 kuna. Provodio se niz projekata za podizanje razine socijalnog uključivanja marginaliziranih skupina, povećanja razine obrazovanja, kao i smanjenja nezaposlenosti poput projekta Petice za dvoje, Export-expert ili PUK 40. Kroz socijalni program Grad pomaže materijalno slabije stojeće obitelji, korisnike pomoći u podmirenju režijskih troškova, socijalno ugrožene članove Udruge gluhih i nagluhih, i korisnike drugih prava iz socijalnog programa. Isti se provodi tijekom cijele godine, brojni su oblici pomoći potrebitima, pa tako 70 umirovljenika koji imaju mirovinu ispod 1.200 kuna, prima mjesečno 150-300 kuna dodatka.

Dosta truda ulaže se u kulturu, tu su brojni programi i manifestacije, od smotre povijesnih postrojbi na Dan grada, Festivala jednominutnog filma, tradicionalne „Kulenijade“, do Zlatnih žica Slavonije i Aureafesta. Ponosni su na završetak  rekonstrukcije i dogradnje Gradske knjižnice Požega. Među kapitalnim investicijama u komunalnoj infrastrukturi značajnu poziciju drži započeto uređenje dionice državne ceste D 38, nastavak izgradnje kanalizacijske mreže u Ulici Jagodnjak, kao i projekt Aglomeracija Požega. U suradnji s resornim ministarstvima i Hrvatskim vodama obnavlja se sustav vodoopskrbe i odvodnje, uz konačnu nadogradnju i rekonstrukciju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na što se čekalo punih 40 godina. Redoviti su zahvati na nasipavanju cesta i kanala, postavljanju rasvjetnih stupova, sanacija kolnika i uređenja groblja po mjesnim odborima.

Kroz provođenje edukacija pomaže se teško zapošljivima. Putem projekta „Kotač uspjeha“ 30 dugotrajno nezaposlenih osoba osposobljeno je za rad u području cikloturizma. Požegi je odobreno je 4,6 milijuna kuna i za projekt „PUK50“ (Pomoć u kući) u okviru programa zapošljavanja žena „Zaželi – druga faza“. Uručeni su ugovori za građevinska zemljišta invalidima Domovinskog rata. Naposljetku, Grad sustavno nastavlja voditi brigu o mladim naraštajima. Kroz EU projekt omogućena je u Požegi besplatna prehrana za 408 učenika. Grad je pak ove godine podignuo i visinu stipendija, pa studentske iznose 1.000 kuna, a učeničke 500 kuna. Za tu je svrhu u proračunu povećan iznos na 600.000 kuna. Privodi se kraju izgradnja dvorane OŠ Dobriše Cesarića, projektom „Požeški limači“ uveli su posljepodnevni rad u vrtićima, s 1.8 milijuna kuna sufinancira se smještaj djece i očuvanje radnih mjesta u privatnim vrtićima. Prema odluci o povećanju naknada za novorođene bebe na području Grada, koja je stupila na snagu 1. siječnja 2020. za prvo dijete Grad Požega daje 2000 kuna, za drugo 3000 kuna, za treće 4000, za četvrto 5000 kuna… (Pero Livajić)

 

Moglo bi vas zanimati

Slavonski Brod prvi je hrvatski grad koji je uveo pametnu asistenticu Gitu koja...

Biograd na Moru: Aniti i Anti Štampalija, roditeljima šestoro djece uručen dar Grada-...

Čazma: Osnovna škola dobiva još jednu, novu zgradu s 9 učionica i popratnim...

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...