Aktualno

NAJBOLJI GRAD 2024.

Rab, Poreč i Dubrovnik brane titulu najboljih gradova za život u zemlji – evo tko je još u finalu našeg izbora za Najbolji grad

U dosadašnjim izborima u kategoriji svih kategorija najviše naslova najboljeg grada po kvaliteti života među velikim gradovima imaju Dubrovnik i Varaždin – po dva, u konkurenciji srednjih gradova apsolutni lider je Poreč s tri naslova, dok je kod malih gradova najuspješniji Krk s tri nagrade. Tko je pobijedio saznat ćemo na svečanosti proglašenja 5. prosinca u Šibeniku.

Lanjski pobjednici u konkurenciji najboljih gradova po kvaliteti života u izboru Jutarnjeg lista i portala Gradonačelnik.hr – Dubrovnik, Poreč i Rab – predvode listu i ovogodišnjih finalista izbora u ovoj kategoriji. Još je 15 gradova u konkurenciji za nagrade u ovoj kategoriji koja se, s obzirom na opseg kriterija koji se uzimaju u obzir pri ocjenjivanju, slobodno može nazvati prestižnom u sklopu izbora najboljih gradova.

Ocjenjivanje kvalitete života u gradovima odvija se na temelju devet kriterija, dio kojih je oslonjen na pokazatelje gradskih proračuna, a dio pokazatelja je izvanproračunske prirode. Među proračunskim pokazateljima su izdvajanja za zaštitu okoliša, sport, kulturu i gospodarenje otpadom. U grupi neproračunskih kriterija za ocjenjivanje kvalitete života u gradovima su, među ostalim, vitalni i indeksi općeg kretanja i starenja stanovništva. Vitalni indeks, primjerice, izračunat je kao omjer broja rođenih u odnosu na broj umrlih u promatranoj godini. Među gospodarskim pokazateljima kvalitete života su, među ostalim, prosječni dohodak po stanovniku, pokrivenost proračunskih izdataka prihodima i prosječni izvorni prihod grada po stanovniku.

U dosadašnjim izborima u ovoj kategoriji najviše naslova najboljeg grada po kvaliteti života među velikim gradovima imaju Dubrovnik i Varaždin po dva, u konkurenciji srednjih gradova apsolutni lider je Poreč s tri naslova, dok je kod malih gradova najuspješniji Krk s tri nagrade.

MALI GRADOVI

Bakar

Bakar je uvrštenje u završnicu izbora najboljih malih gradova po kvaliteti životu izborio top 5 gospodarskim pokazateljima u ovoj konkurenciji. Ovaj gradić u Primorsko-goranskoj županiji ima četvrti najbolji pokazatelj prosječnog broja zaposlenih na 1000 stanovnika, kao i postotak udjela (8,48 proračuna) izdvajanja za bruto plaće u ukupnim rashodima i izdacima proračuna. Uz to, Bakar ima najveće izdvajanje za zaštitu okoliša u kategoriji malih gradova.

Biograd na Moru

Drugu godinu zaredom Biograd na Moru u završnici je izbora za najbolji mali grad po kvaliteti života. Ove godine završnicu je izborio, među ostalim, najboljim pokazateljem iznosa stipendija i školarina po stanovniku među malim gradovima od 22 eura. Uz to, ovaj gradić u Zadarskoj županiji ima drugi najbolji pokazatelj bruto plaće po zaposlenome, kao i vitalni indeks. Sa 64 obrtnika na 1000 stanovnika, Biograd na Moru ima najbolji šesti ‘obrtnički’ rezultat u ovoj konkurenciji.

Nin

Postigavši obrazovne i gospodarske top 5 pokazatelje u konkurenciji malih gradova, Nin se prvi put plasirao u završnicu izbora najboljih gradova po kvaliteti života u ovome izboru. Nin ima peti najbolji pedagoški standard u ovoj konkurenciji kada je u pitanju odnos broja učitelja na ukupan broj učenika u školama i četvrti najbolji pokazatelj prosječnih izvornih prihoda po stanovniku od 1171 euro stanovniku. Uz to, ovaj gradić u Zadarskoj županiji ima drugi najbolji pokazatelj proračunskih izdvajanja za zaštitu okoliša među malim gradovima.

Novalja

Treću godinu turistički biser Ličko-senjske županije u konkurenciji je za najbolji mali grad po kvaliteti života. Novalja ima najveće prosječne izvorne prihode po stanovniku u kategoriji malih gradova s 1558 eura po stanovniku. S 88 obrtnika na 1000 stanovnika, ima treći najbolji ‘obrtnički’ rezultat u ovoj konkurenciji. U top 3 Novalja je i prema dvama obrazovnim i demografskim kriterijima, odnosno prema iznosu stipendija i školarina (20,37 eura) po stanovniku te indeksu općeg kretanja stanovništva.

Rab

Apsolutni pobjednik izbora najboljih gradovima među malim sredinama za prošlu godinu, grad Rab, i ove je godine u najužoj konkurenciji za nagrade. Lanjski naslov najboljeg malog grada po kvaliteti života Rab će ove godine pokušati potvrditi dostignućima kao što su najveća bruto plaća po zaposlenome od 22200 eura i četvrti najbolji udjel poreznih prihoda u ukupnim prihodima i primicima među malim gradovima. S 81 obrtnikom na 1000 stanovnika ovaj gradić ima četvrti najbolji pokazatelj među malim gradovima.

SREDNJI GRADOVI

Opatija

Iako je gotovo redoviti sudionik završnice izbora najboljih srednjih gradova po kvaliteti života, Opatiji dosad nije pošlo za rukom ponijeti ovaj laskav naslov. Aduti Opatije u ovogodišnjem pohodu na nagradu su, među ostalim, najbolji prosječni izvorni prihodi po stanovniku među srednjim gradovima, kao i najbolji pedagoški pokazatelj broja odgojitelja u vrtićima. Uz to ovaj turistički biser Primorsko-goranske županije ima treći najbolji pokazatelj prosječnog iznosa stipendija i školarina koji se isplaćuje iz gradskog proračuna u ovoj konkurenciji.

Poreč

Apsolutni lider po kvaliteti života među srednjim gradovima s tri osvojena naslova, Poreč je izborio završnicu i ovogodišnjeg izbora. Porečki aduti za obranu prošlogodišnjeg izbora najboljeg su, među ostalim, najbolji ‘obrtnički’ pokazatelj od 66 obrtnika na 1000 stanovnika. Uz to, ovaj biser istarske i domaće turističke ponude unutar top 5 je među srednjim gradovima po prosječnom broju zaposlenih u gradskoj upravi na 1000 stanovnika.

Rovinj

Rovinj ide po treći naslov najboljeg srednjeg grada po kvaliteti života s adutima kao što su četvrto najveće izdvajanje za sport i drugi najveći izvorni prihod po stanovniku u ovoj konkurenciji. Ima i drugi najbolji ‘obrtnički’ pokazatelj među srednjim gradovima od 61 obrtnika na 1000 stanovnika. U Rovinju je gotovo svaki četvrti radno sposobni stanovnik visokoobrazovan što ga također svrstava u top 5 među srednjim gradovima.

Sveta Nedelja

Jedini grad izvan Istre koji je dosad proglašavan najboljim srednjim gradom po kvaliteti života, i to 2022., ide po drugi naslov najboljeg u ovoj konkurenciji. Ovogodišnji aduti Svete Nedelje u pokušaju da ponovo izbori nagradu su, među ostalim, najveći mjesečni dohodak po stanovniku u konkurenciji srednjih gradova od 7254 eura i najbolja pokrivenost ukupnih rashoda i izdataka proračunskim primicima od 118 posto.

Zaprešić

Zaprešić je u najuži izbor za najbolji srednji grad po kvaliteti života ušao zahvaljujući, među ostalim, najizdašnijim izdvajanjima za sufinanciranje prijevoza u ovoj konkurenciji s udjelom od 5,27 posto proračuna. Uz to, ovo središte Zagrebačke županije ima drugi najveći prosječni dohodak ‘per capita’ među srednjim gradovima od 6967 eura po stanovniku. Zaprešić ima i treći najbolji rezultat broja visoko obrazovanih u radno sposobnom stanovništvu.

VELIKI GRADOVI

Čakovec

Pobjednik izbora najboljeg velikog grada po kvaliteti života iz 2020. pokušat će ponovo izboriti ovu prestižnu nagradu, među ostalim, dvama superiornim demografsko-obrazovnim pokazateljima u ovoj konkurenciji. Prvi je najbolji pokazatelj indeksa općeg kretanja stanovništva, a drugi najveće proračunsko izdvajanje za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade od 51,83 posto proračuna. Uz to, Čakovec ima drugi najbolji pokazatelj visine stipendija i školarina isplaćivanih iz proračuna od 9,86 eura.

Dubrovnik

Aktualni i pobjednik ovog izbora u konkurenciji velikih gradova iz 2018. ide po eventualni novi trijumf, među ostalim, najvećim proračunskim izdvajanjem za kulturu i najmanjom stopom siromaštva prema dohodovnoj metodi u ovoj konkurenciji. Uz to, Dubrovnik ima drugi najbolji rezultat prosječnog izvornog prihoda po stanovniku te treći najbolji pokazatelj visokoobrazovanih stanovnika među velikim gradovima.

Zagreb

S prosječnim dohotkom po stanovniku od 7767 glavni grad je daleko ispred konkurencije što ga je preporučilo i za jednog od kandidata za najbolji grad po kvaliteti života. Uz to, prosječna bruto plaća isplaćena u metropoli u prošloj godini od 17.285 eura druga je najveća među velikim gradovima. Među top 5 u ovoj konkurenciji Zagreb je i po broju odgajatelja u vrtićima i indeksu starenja. Ako odnese pobjedu u ovogodišnjem izboru, bit će drugi put, nakon 2019., da grad podno Sljemena osvaja epitet najboljega grada po kvaliteti života.

Samobor

Trostruki pobjednik izbora najboljih gradova u kategoriji gospodarstvo pokušat će ove godine prvi put izboriti naslov i najboljega grada po kvaliteti života. S obzirom na spomenute trijumfe, ne čudi da su najveći aduti Samobora za pobjedu u ovoj kategoriji iz ‘baterije’ gospodarskih pokazatelja kao što su, primjerice, najmanja prosječna stopa poreza na dohodak (22,5 posto) i drugi najveći prosječni dohodak po stanovniku (odmah iza Zagreba) među velikim gradovima. Uz to, Samobor je među tri najizdašnija velika grada po isplaćenim subvencijama poduzetnicima.

Varaždin

Iza sjedišta Varaždinske županije dva su naslova najboljeg velikoga grada po kvaliteti života, a treći će se pokušati izboriti, među ostalim, prestižnim gospodarskim i proračunskim pokazateljima po pitanju izdvajanja za sport i zaštitu okoliša. U Varaždinu je lani isplaćivana najveća prosječna bruto plaća po zaposlenome od 32.329 eura i dostignut najveći broj zaposlenih (619) na 1000 stanovnika među velikim gradovima. Uz to, Varaždin ima najveća proračunska izdvajanja za zaštitu, kulturu i sport u ovoj konkurenciji. (Vedran Marjanović/Jutarnji list)

Moglo bi vas zanimati

U Jastrebarskom od 1. siječnja besplatan vrtić za svu djecu!

Poreč četvrti put proglašen najboljim srednjim gradom za život, a pobjedničku titulu odnio...

Velika Gorica je najbolji veliki grad za demografiju i obrazovanje u zemlji –...

Samobor po peti put potvrdio da je najbolji grad za gospodarstvo i jedan...