Aktualno

Rovinj šesti put zaredom trostruki finalist: natječe se za titulu najboljeg grada za život, obrazovanje i gospodarstvo

 

Grad Rovinj pravi je veteran našeg Izbora za najbolji grad te jedan od onih koji su se najčešće nalazili u višestrukom finalu. Dvaput je pobjeđivao u „Kvaliteti života“, a otkad provodimo Izbor, dakle od 2017., bez prekida se kao finalist našao u sve tri kategorije. Svoje mjesto među pet najboljih srednjih gradova za život, obrazovanje i gospodarstvo potvrdio je i ove godine.

Tijekom prošle godine Gradu Rovinju fokus je bio na  projektima koji predstavljaju dugoročno ulaganje u održivost, bolju i sigurniju budućnost kao i veću kvalitetu života. Naravno, kvaliteta života podrazumijeva i razvijeno gospodarstvo, osigurana radna mjesta,  perspektivno obrazovanje, predškolski odgoj, ali i dostojanstvenu te po mogućnosti ugodnu starost. Na svim tim područjima rovinjska gradska uprava predano je radila te uložila znatna sredstva kako bi svojim građanima nastavila podizati životni standard.

Kvaliteta života

U ovom kontekstu prije svega valja istaknuti revitaliziranje zajedničke Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“, a upravo su u tijeku radovi adaptacije i prenamjene zgrade koja će postati Dječji odjel. Grad svake godine ulaže i u Plan zdravstvenih mjera, sufinanciranje hitne medicinske pomoći, Gradskog društva Crvenog križa i drugih službi u području zdravstva, ali i civilne zaštite i vatrogastva.

„Puno je truda i dodatnih financijskih sredstava uloženo u nastojanju da naši građani dobiju kvalitetnu zdravstvenu skrb, a naši najstariji adekvatnu njegu. Općenito, naše je djelovanje predvođeno i čvrstim uvjerenjem kako najpotrebitiji građani zaslužuju dodatnu brigu i pomoć kako bi mogli voditi dostojanstven život“ – rekli su nam iz gradske uprave kojoj je na čelu gradonačelnik Marko Paliaga.

Grad godišnje ulaže značajna sredstva u sport i sportsku infrastrukturu, kako bi što veći broj građana, posebice djece i mladih, motivirali na odabir zdravog načina života. Prošlu je godinu svakako obilježilo otvorenje novog bazenskog kompleksa. Riječ je o najvećoj investiciji u sportsku infrastrukturu u Rovinju, 9,1 milijun eura, a koju je Grad samostalno financirao. Prvi je to bazen takve vrste u Hrvatskoj, s pomičnim dnom u inoxu te inovativnim alarmnim sustavom protiv utapanja.

„Njime smo osigurali adekvatan prostor za naše građane, za naše sportaše (plivače i vaterpoliste) koji mogu sada u zimskim mjesecima nesmetano trenirati, dok smo svim pacijentima omogućili kvalitetne zdravstvene usluge po najvišim i najsigurnijim standardima u novom terapeutskom dijelu“ – naglasili su Rovinjani.

Obnovljen je i travnjak drugog terena sportskog kompleksa Valbruna, zahvaljujući financiranju Ministarstva turizma i sporta te je izgrađena i nova streljana na Turnini.

Tijekom 2023. u novoizgrađene POS zgrade uselile su prve obitelji, a rovinjska gradska uprava je odmah pri okončanju ovog projekta, zajedno s predstavnicima APN-a dogovorila njegov nastavak osiguranjem novih zemljišta te je ove godine raspisan i javni poziv za podnošenje zahtjeva za kupnju stanova iz POS programa.

„Donošenjem nove strategije razvoja turizma opredijelili smo se na održivost i kvalitetu nauštrb masovnog turizma i overcrowdinga pa je u skladu s tim donesena i strategija poboljšanja prometne infrastrukture te smo prvi u Hrvatskoj donijeli i Strategiju razvoja zelene infrastrukture“ – istaknuli su iz Grada.

Riječ je o izuzetno važnom dokumentu, posebice po pitanju ublažavanja posljedica klimatskih promjena kojima sve češće svjedočimo u svijetu. Naime, ulaganjem u zelene infrastrukture smanjuje se rizik od poplava kao jedne od najčešćih negativnih prirodnih pojava u Europi, promiče se očuvanje bioraznolikosti i zaštita prirode, omogućuje se hlađenje urbanih toplinskih otoka, poboljšavaju se okolišni uvjeti koji imaju neposredan utjecaj na zdravlje i dobrobit ljudi, stvaraju se nova radna mjesta i poslovne prilike, odnosno pozitivno se utječe na sva tri aspekta održivog razvoja – društveni, gospodarski i ekološki.

Namjera rovinjske gradske uprave je očuvati i regenerirati sve zaštićene objekte prirode nacionalnog i regionalnog značaja kod kojih valja i unaprediti njihova stanja geomorfološke, biološke i krajobrazne raznolikosti te prostorne karakteristike zbog kojih su zaštićeni, uz očuvanje i pospješenje raznolikosti staništa te stabilnost i otpornost biodiverziteta, stvaranje boljih uvjeta staništa za zaštitu, rast i razvoj vrsta flore i faune te unapređenje spoznajno-edukacijskog i turističkog potencijala.

Ovom je strategijom, kako navode iz Gradske uprave, planirana obnova 11 postojećih te izgradnja novih 15 parkova, od kojih 12 u Rovinju, 2 u Rovinjskom selu i jedan na Kokuletovici. Osim toga, predviđena je realizacija tri tematska parka u Rovinju i dva u Rovinjskom selu, uređenje devet novih dječjih igrališta, a spominje se i potreba za povećanjem za još dva nova sportsko-rekreacijska sadržaja.

Svakako je značajan dio i prilagodba klimatskim promjenama kojom se planira povećanje mreže drvoreda u naseljenim područjima, uređenje postojećih i novih zelenih parkirališta te sprečavanje pojave erozije u obalnom području planskim zahvatima zaštite od vjetrovalnih utjecaja. Za neiskorištena građevinska područja, novogradnje i rekonstrukcije objekata propisuju se mjere za smanjivanje potrošnje energije, veća energetska neovisnost kućanstava kao i dodatne mjere na povećanju učinkovitosti građenja stambenih i poslovnih objekata. Krajobrazno uređenje zelenih površina građevinskih područja propisat će za individualne objekte i novogradnju različite mjere korištenja energije iz obnovljivih izvora koje će morati dugoročno svi primjenjivati.

Smjernice u području prilagodbe klimatskim promjenama uključuju i implementaciju najvažnije komponente obrazaca krajobrazne raznolikosti za regenerativni poticaj očuvanja i razvoja širokog raspona tipova staništa vrsta u zaštićenim objektima prirodne baštine i urbanoj sredini, stvaranje složene i povezane mreže zelenog sustava koridora od prirodnih šuma iz zaleđa do urbanih zelenih sustava formirajući raznolike mogućnosti za obitavalište vrsta faune, osiguravanje migriranja vrsta iz jednog staništa u drugo umreženim zelenim koridorima, omogućavanje sigurne posjete i razgledavanja te edukaciju i spoznaju o raznolikoj prirodnosti i složenosti veza u takvim sustavima sa mnoštvom senzornih i vizualnih atrakcija u prirodnom, kopnenom i morskom svijetu.

Prethodno ostvarenim projektom izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, Rovinj je danas usklađen s najnaprednijim europskim praksama po pitanju ekologije i zaštite okoliša, kako s ponosom ističu iz Gradske uprave.

„Jedan od važnih projekata na kojem smo radili je obnova šetnice na poluotoku Muccia, u neposrednoj blizini Specijalne bolnice “Martin Horvat”. Ova šetnica ima poseban značaj za naše građane i pacijente bolnice, a kroz njezinu obnovu osigurali smo ne samo bolju prohodnost, već i očuvanje prirodne ljepote koja je okružuje“ – naveli su.

Grad Rovinj nije zanemario ni obnovu i održavanje njegove najljepše i najznačajnije znamenitosti: starogradske jezgre. Zaključena je tako obnova popločenja okolnog platoa crkve sv. Eufemije. Riječ je o kompleksnom te iznimno značajnom projektu obzirom da je spomenuto područje dio kulturno povijesne cjeline upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a koji ide rame uz rame s isto tako nedavno dovršenim rekonstrukcijama gradskog sata i Balbijevog luka.

Tijekom 2023. započeta je prva faza obnove glavnog gradskog trga koja je okončana ove godine. Zahvat je izveden prema projektu istaknutog hrvatskog arhitekta Nenada Fabijanića.

Dio identiteta ovog pitoresknog grada su također i prepoznatljive zgrade starogradske jezgre, a kako bi se očuvao puni sjaj i arhitektonska vrijednost pročelja i krovova povijesnih građevina na tom području, Grad Rovinj već dugi niz godina sufinancira njihovu obnovu u suradnji s gradskim poduzećem Rubini d.o.o. U 2023. godini dovršena je i energetska obnova javne rasvjete gdje je zamijenjeno 2300 rasvjetnih tijela čime se Rovinj postavio uz bok drugim gradovima koji se odgovorno ponašaju prema okolišu i energetskom otisku. Tijekom 2023. saniran je i krov Muzeja Grada Rovinja. Vrijednost investicije iznosi 71.842 eura osiguranih u potpunosti iz gradskog proračuna. Zahvatom je obuhvaćeno 160 m2 površine.  Time je Grad poduzeo još jedan, dodatni korak u očuvanju i rekonstrukciji čuvene povijesne rovinjske Palače Califfi. U 2023. su dovršeni i radovi na uređenju trga M. Laginje u Rovinjskom Selu čime je, od ravne asfaltirane plohe koja je do sada služila samo za parkiranje, ovo središnje mjesto Sela postalo prepoznatljiv funkcionalni prostor kojem se tako vratila izvorna društvena i kulturna uloga.

Obrazovanje, mladi, demografija i socijalne politike

Grad Rovinj je, kako ističu iz Gradske uprave,  prvi u Hrvatskoj mladima omogućio stjecanje radnog iskustva u struci, zahvaljujući inicijativi Savjeta mladih. Upravo su oni prepoznali da dok se tržište rada bori s manjkom radne snage, velik broj mladih  pri završetku studija ili obrazovnih programa ne uspijeva pronaći zaposlenje zbog nedostataka radnog iskustva u struci, a koje mladi često nemaju prilike steći. Grad Rovinj je stoga potpisao s gradskim ustanovama i trgovačkim društvima sporazum o provedbi programa za vježbenička radna mjesta koji će većem broju mladih osoba omogućiti stjecanje radnog iskustva u struci ubrzo nakon izlaska iz sustava obrazovanja. U suradnji sa Savjetom mladih je tijekom 2023. godine započela i izgradnja Centra za mlade.

Park Hrvatskih branitelja dobio je novi izgled, zahvaljujući projektu kojeg je Grad proveo uz partnere, Udruge FARO11 i Dječji vrtić Neven, kojim se popularizira i valorizira ribarsko nasljeđe te promovira sektor ribarstva tako što ciljnim skupinama prenosi znanja o povijesti ribarstva, o morskoj prirodnoj baštini i bio-raznolikosti, o lokalnoj gastronomiji i lokalnim običajima te o industriji ribe i tvornici za preradu ribe Mirna.

Projekt Valorizacija Ribolovne Tradicije „VRT Rovinj-Rovigno“ sufinanciran je u okviru FLAG natječaja za dodjelu potpore projektima u okviru mjere Razvoj i unapređenje objekata i drugih javnih prostora te sadržaja povezanih s ribarskom baštinom iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu 2014-2020 LAGUR-a „Istarska batana“.

Grad Rovinj je zadržao i cijene boravka u vrtićima koje su među najnižima u državi, a jedan od najvažnijih projekata ove godine bio je dogradnja područnog odjeljenja Mondelaco Dječjeg vrtića “Neven”, što će omogućiti smještaj za čak 150 mališana, kao i rekonstrukcija matične zgrade vrtića u ulici Fontera. Također, kako bi svojim osnovnoškolcima osigurao što kvalitetniju nastavu, Grad je osigurao i 1,3 milijuna eura bespovratnih sredstava kako bi se angažirali pomoćnici učenicima s teškoćama. Rovinj je, kako je pokazala i naša analiza izvršenja proračuna, među tri grada koji su u prošloj godini izdvojili najviše sredstava za obrazovanje po stanovniku, konkretno, 752,87 eura. Napomenimo i kako su ove godine povećani iznosi učeničkih i studentskih stipendija koji sada iznose 1.100 odnosno 1.800 eura godišnje, uz napomenu kako se iznosi dodatno povećavaju, ovisno o uspjehu, čime se nastoji potaknuti izvrsnost. Stipendija za studente deficitarnih zanimanja još je viša i iznosi 2.800 eura godišnje.

Gospodarstvo 

Nastavljena je i izgradnja prometnica u najvećoj rovinjskoj gospodarskoj zoni Gripole-Spine’. Zona se prostire  na površini od 23,96 ha. U tom području već djeluje 20-ak poduzetnika koji zapošljavaju na stotine djelatnika.

Zona je zaživjela gradnjom novih hala i objekta, nakon što je Grad Rovinj raspisao Javni natječaj za osnivanje prava građenja te davanja u zakup nekretnina u vlasništvu grada na tom području, čime su se osim za razvoj poduzetništva položili i temelji za otvaranje novih radnih mjesta. Naime, svako poduzeće koje je potpisalo ugovor za pravo građenja u spomenutoj zoni obvezalo se i osigurati zaposlenje određenog broja djelatnika.

Osim toga, u suradnji s Istarskom kreditnom bankom Umag d.d. i  Privrednom bankom Zagreb d.d. , Grad subvencionira kamatnu stopu u visini dva postotna poena za ulaganje u poduzetničku zonu, a u suradnji s Istarskom razvojnom agencijom (IDA) provodi program kreditiranja „Poduzetnik Istarska županija“.

„Usredotočili smo se i da razvoj gospodarstva u našem gradu obuhvati više sektora izvan turizma. Uz poticanje poduzetničke klime putem različitih potpora koje kao Grad dodjeljujemo, uspješno smo realizirali projekt dodjeljivanja građevinskih čestica u gospodarskoj zoni. Gripole-Spiné postaje sve privlačnija za investitore, što je rezultiralo potpisivanjem ugovora s četiri nova poslovna subjekta ove godine.  Ovakav razvoj stvara nova radna mjesta i pruža našim sugrađanima priliku za zaposlenje u različitim sektorima“ – poručili su iz rovinjske gradske uprave.

Sve nabrojano tek je dio mjera i projekata koje provodi Grad Rovinj, koji je, napomenimo i to, među deset gradova koji su u prošloj godini ostvarili najveći postotni porast broja stanovnika. (V.H.)

Moglo bi vas zanimati

Krk sedmi put u finalu Izbora za Najbolji grad, konkurira za naslov u...

Biograd na Moru utrostručuje naknade za bebe, uvodi besplatan vrtić za svu djecu...

Koprivnica četvrti put u finalu izbora za Najbolji grad konkurira za titulu najpametnijeg...

Otok ide u drugi krug prijevremenih izbora – za mjesto gradonačelnika bore se...