Aktualno

Varaždin brani titulu najboljeg velikog grada za gospodarstvo, sedmi put zaredom konkurira u „Kvaliteti života“

Najboljim gradom za život Varaždin je proglašavan dvaput, 2021. i 2022. godine, a u jednako je toliko navrata odnosio pobjedu i u gospodarskoj kategoriji, točnije 2018. i 2023. Svih ovih godina, otkako provodimo Izbor za najbolji grad, Varaždin je neizostavno konkurirao unutar ova dva područja, a lani se u utrku ubacio i kao jedan od pet najboljih u „Smart city“ kategoriji.

Sada će, dakle, treći put Varaždin pokušati izboriti naslov najboljeg velikog grada za život u Hrvatskoj, a članstvo u top 5 i ovog je puta izborio zahvaljujući, između ostalog, prestižnim proračunskim pokazateljima kad se radi o izdvajanju za kulturu,  sport i zaštitu okoliša, zatim najvišoj isplaćivanoj prosječnoj bruto plaći po zaposlenome (32.329 eura) kao i dostignutim najvećim brojem zaposlenih (619) na 1000 stanovnika među velikim gradovima. Zbog ova posljednja dva parametra našao se i u finalu  gospodarske kategorije, štoviše, brani naslov prvaka, ali tu je gdje je i zbog prosječnog dohotka  po stanovniku od 6799 eura te stopi siromaštva od 10 posto. Uz to, za bruto plaće u Varaždinu  izdvaja  se četvrtina ukupnih rashoda i izdataka. Konkurenciju u „Kvaliteti života“ Varaždinu ovog puta predstavljaju gradovi  Čakovec, Zagreb te Samobor i Dubrovnik, a potonja dva su mu, uz Krapinu i Pulu, izazivači i u gospodarskom ringu.

Kvaliteta života

Da svoju ulogu jednog od najboljih gradova za život Varaždin i te kako ozbiljno doživljava potvrđuju stalni napori koje aktualna gradska uprava usmjerava u sve sfere od važnosti za dobrobit svojih građana. Jedan od recentnih primjera je i nedavno potpisan sporazum s Europskom investicijskom bankom u svrhu jačanja programa priuštivog stanovanja. Sporazum ima za cilj razviti lokalne smjernice i identificirati najbolje pristupe financiranju za socijalne i pristupačne domove.

„Europska investicijska banka, kao službena banka Europske unije, nije samo banka nego je i konzultant, komercijalna banka, ali i institucija koja daje bespovratna sredstva te je prepoznala Grad Varaždin kao poželjnog partnera. Na njihov poziv pridružili smo se inicijativi četiri najveća hrvatska grada – Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka. Drago mi je što su prepoznali dobar smjer kojim idemo. Kroz tu inicijativu, EIB će nas pratiti u projektu i procesu priuštivog i socijalnog stanovanja. Važno je reći kako će se njihova savjetodavna podrška temeljiti na najboljim praksama u Europi. Ovo je početak suradnje Varaždina i EIB-a koja će rezultirati tome da će Varaždin početkom iduće godine s EIB-om potpisati okvirni sporazum o kreditu od 50 milijuna eura kojim će se kreditirati svi kapitalni projekti u našem gradu idućih nekoliko godina.“ – rekao je ovom prigodom varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj.

K tome, Grad Varaždin je tijekom listopada potpisao ugovore o prodaji pet parcela za izgradnju obiteljskih kuća,  namijenjenih mladim obiteljima. Riječ je o gradskim zemljištima u Gornjem Kućanu koja su po vrlo povoljnim cijenama, upola manjim od tržišnih, kupile mlade obitelji.

„U nizu mjera koje Grad Varaždin poduzima je i mjera prodaja zemljišta mladim obiteljima po povoljnim uvjetima. Gradilišta su od 400 do 450 kvadrata, a po kriterijima umanjenja cijena po natječaju cijene su između 7 i 8 tisuća eura, što je ispod 20 eura po kvadratnom metru. U dvije godine trebaju ishoditi građevinsku dozvolu pri čemu će im grad također pomoći“ – obrazložio je gradonačelnik Bosilj najavivši da će ta mjera biti nastavljena i dalje pa se pripremaju gradska zemljišta , a potom će biti proveden javni natječaj za njihovu prodaju po povoljnim cijenama, za početak u Sajmišnoj ulici.

U rujnu je otvoren novi dječji vrtić u naselju Hrašćica  te su 62 mališana dobila svoje mjesto, a prigodom otvorenja rečeno je kako u naselju, koje je ranije bilo zapostavljeno, sada niču nove zgrade i kuće, dolaze obitelji s djecom te se izgradnjom i ovog vrtića rješava dio nedovoljnog smještajnog kapaciteta. Zbog toga je, rekli su iz Gradske uprave, pripremljena aplikacija za dogradnju još dva vrtića, objekata u Gortanovoj i vrtića u Dravskoj, čime bi se osiguralo dodatnih 250 mjesta te bi nestale liste čekanja. Vrtić je izgrađen uz europska sredstva od 650 tisuća eura, a do ukupnog iznosa od 1,42 milijuna eura izdvojena su sredstva iz proračuna Grada Varaždina. Tim sredstvima uređen je i okoliš vrtića te nabavljena  potrebna oprema, a radovi su završeni prije roka. Od prvog rujna na snazi je i novi Kolektivni ugovor za djelatnike Dječjeg vrtića kojima se osnovica digla na 947 eura, a koeficijenti se izjednačili s učiteljicama i učiteljima u osnovnim školama čime su se značajno povećale plaće.

Napomenimo kako Grad Varaždin sufinancira i dadilje kod kojih je smješteno stotinjak djece, a kao jedini veći grad u Hrvatskoj, Varaždin je osigurao 25 pomoćnika za vrtićku djecu s teškoćama u razvoju. Uz to, u vrtićima su angažirani i kineziolozi. Ove godine Grad je osigurao i 33 tisuće eura za edukaciju predškolaca na STEM području i robotici, a planira se i otvaranje prvog europskog Talent centra za robotiku, namijenjenog ovoj dobnoj skupini.

Grad Varaždin prednjači u nadstandardu i za djecu u osnovnoj školi pa tako osigurava i besplatan produženi boravak. Od početnih 600 učenika prije dvije godine, ove ih je  preko 900 u besplatnom  produženom boravku za što je Grad iz proračuna izdvojio 1,2milijuna eura.  Uz to, osigurava sredstva i za 39 učiteljica u produženom boravku u punom radnom vremenu, a „na svoju ruku“, budući da je resorno ministarstvo kasnilo s postupkom, početkom školske godine organizirao je i 71 asistenta kao i 5 stručno komunikacijskih posrednika za učenike s teškoćama.

Ove godine Grad će dodijeliti 613 stipendija, 95 učenicima i 523 studentima, a iznosi su uvećani za 10 posto. Najniži iznos učeničkih stipendija iznosi 56 eura mjesečno, najviši 97 dok studenti mogu računati najmanje na 57, a najviše na 153 eura mjesečno. Uz stipendije, 341 učenik i student primat će sredstva za sufinanciranje troškova prijevoza u visini od 20 eura mjesečno tijekom 9 mjeseci (kao i stipendije), a u tu je svrhu iz gradskog proračuna izdvojeno još 57 tisuća eura.

Grad Varaždin pruža veliku podršku stanovništvu i u kontekstu zdravstvene zaštite sudjelujući u nabavi potrebne medicinske opreme, ali i dodjele gradskih stanova deficitarnim medicinskim kadrovima s ciljem njihova ostanka u Općoj bolnici Varaždin. „Gradski stanovi“ tako su dodijelili sedam stanova za ove potrebe, a Bolnica ih je rasporedila liječnicima s Liste reda prvenstva utvrđene putem internog natječaja. Liječnici ne plaćaju najam i pričuvu već to financiraju Županija, Grad i Bolnica, svatko po trećinu.

Kroz program socijalne skrbi osigurana je oprema za Dječje odmaralište na Rabu, pružena je novčana i druga potpora građanima Varaždina na području socijalne skrbi, školovanja i znanstvenog rada. Nadalje, preuzeta je obveza plaćanja cijene za dio javne usluge koja se odnosi na odvojeno prikupljanje, prijevoz i obradu pelena za korisnike koji imaju dijete do 24 mjeseca starosti i korisnike čiji članovi kućanstva su osobe s inkontinencijom, a  s ciljem poticanja pronatalitetne politike  odnosno politike zaštite ugroženih skupina. Grad je također preuzeo i obvezu plaćanja dijela javne usluge prikupljanja komunalnog i biorazgradivog otpada koja se odnosi na troškove iz kategorije samačkog umirovljeničkog stanovništva čime im se poboljšala financijska situacija. Ukupan broj korisnika koji su ostvarili ovu subvenciju bio je oko 846 mjesečno. Grad Varaždin pruža i ranu razvojnu podršku koja obuhvaća stručnu poticajnu pomoć djeci i stručnu, savjetodavnu pomoć njihovim roditeljima, uključujući i druge članove obitelji te udomitelje za djecu, kod nekog utvrđenog razvojnog rizika ili razvojne teškoće djeteta.

Svojim građanima Grad Varaždin uljepšat će i ove blagdane i to isplatom „božićnica“ za djecu i umirovljenike za što je u proračunu osigurano ukupno 402.100,00 eura. Božićnice za najmlađe, u iznosu od 20,00 eura obuhvaćaju djecu rođenu od 1. siječnja 2007. godine s prebivalištem na području Grada Varaždina. Grad je u tu svrhu, za ukupno 6.405 djece, u proračunu osigurao iznos od 128.100,00 eura. Umirovljenici čija ukupna mirovinska primanja iznose do 500,00 eura, korisnici nacionalne mirovine, osobe s invaliditetom koje su korisnici osobne invalidnine, korisnici inkluzivnog dodatka koji su u evidenciji Zavoda za socijalni rad i osobe koje imaju status nezaposlene osobe s invaliditetom u evidenciji Regionalnog ureda HZZ Varaždin, a imaju prebivalište na području Grada Varaždina, ostvaruju pravo na isplatu novčane pomoći „božićnice“ u iznosu od 50,00 eura.  Riječ je o ukupno 4358 umirovljenika i 1033 korisnika osobne invalidnine prema popisu Hrvatskog Zavoda za socijalni rad – Područnog  ureda Varaždin, korisnika inkluzivnog dodatka prve, druge i treće razine i 89 osoba s invaliditetom koji imaju status nezaposlene osobe u evidenciji Regionalnog ureda ZZZ Varaždin. Za tu namjenu, Grad Varaždin je osigurao 274.000,00 eura. Svojim seniorima Grad osigurava besplatan javni prijevoz kao i  besplatan jednodnevni izlet u Moščenićku Dragu.

Krenulo se i u rekonstrukciju javne rasvjete, što je projekt vrijedan četiri milijuna eura:

„Trenutno u gradu Varaždinu imamo 1086 LED rasvjetnih tijela, ali uz to i 6121 rasvjetnih tijela visokotlačnog natrija koje je sve potrebno zamijeniti. U sklopu projekta ugradit će se i novih 314 rasvjetnih tijela. Nakon što projekt završi, u roku od 20 mjeseci, imat ćemo preko 7500 novih LED rasvjetnih tijela koja su ekološka, manjeg karbonskog otiska, manje zagađuju okoliš i ono najvažnije, izuzetno energetski učinkovitih. Prema studiji koja je prethodila projektu vidljivo je da smo prošle godine imali gotovo 900 tisuća eura troškova za električnu energiju i još oko 200 tisuća eura troškova za održavanje, dakle ukupno milijun i sto tisuća eura. Sada se s novim LED rasvjetnim tijelima predviđa ušteda veća od 600 tisuća eura na godišnjoj razini. Budući da projekt radimo uz zaista povoljan kredit HBOR-a, on će se zapravo samofinancirati iz ušteda koje ćemo ostvariti te još uz to ostvariti i dodatne uštede gradskom proračunu.“ – pojasnio je  Bosilj. Dodao je da će se u sklopu projekta izgraditi i mreža baznih stanica, takozvana LoRaWAN mreža koja će pokrivati cijeli grad Varaždin i koja će biti krovna mreža na koju će se moći spajati sve ostale aplikacije. „S pomoću te mreže imat ćemo kompletno daljinsko upravljanje i nadzor nad svakom svjetiljkom i nećemo više biti ovisni o Elektri i njihovom distribucijskom području. Sve ormariće i mjerna mjesta izmjestit ćemo iz trafostanica na javne površine.“ – najavio je.

U kolovozu je u ovom prekrasnom gradu razigranog baroknog duha predstavljena i nova ozelenjena javna površina namijenjena pješacima i biciklistima u sklopu EU projekta PopUpUrbanSpaces kojeg, kao projektni partner iz Hrvatske, provodi Razvojna agencija Sjever DAN.  U Šenoinoj je provedeno krajobrazno uređenje u obliku drvoreda koji će stvarati sjenu. Stabla su u mobilnim posudama izrađenim od cortena na koje su pričvršćene drvene modularne klupe otporne na vremenske uvjete.

„PopUpUrbanSpaces je projekt vrijednosti 2, 2 milijuna eura jer se provodi u sedam zemalja EU. Jedan od projektnih partnera je naša agencija Sjever DAN te u njemu sudjeluje i Grad Varaždin. Sudjelovanjem imamo dva benefita. Prvi je  mobilni drvored u Šenoinoj ulici s japanskim javorom koji će se još više razgranati i stvarati hlad da ovdje mogu odmoriti i uživati naši sugrađani. To je u sklopu naše zelene strategije kojom želimo ozeleniti centar grada i građanima skrenuti pozornost na to da se više kreću, bilo pješke ili biciklom. Druga velika prednost u ovom projektu je izrada strategije urbane mobilnosti koja je dogovorena sa Sveučilištem Sjever, a u sklopu koje će Grad Varaždin potpuno renovirati autobusne linije i uskoro aplicirati na natječaj za električne autobuse. To je sveobuhvatan projekt, a ozelenjivanje Šenoine je samo jedan kamenčić u mozaiku te zelene agende koju promoviramo.“ – kazao je gradonačelnik prigodom predstavljanja nove  ozelenjene javne površine.

Navest ćemo i to da je Varaždin nedavno proglašen  Europskim gradom stabala te se pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

Varaždin izdvaja sve više sredstava za sportsku infrastrukturu i sadržaje kao i za brojna turistička događanja od kojih su neka već godinama događanja „svjetskog glasa“, a među najpoznatijima su „Špancirfest“, „Varaždinske barokne večeri“ te „Varaždinska dvorišta“. Zahvaljujući kvalitetnom sadržaju i organizaciji, Varaždin postaje sve poželjnija turistička destinacija, što dodatno pridonosi kako gospodarskom, tako i kulturnom razvoju grada.

Gospodarstvo

Na jednom od ekonomski najperspektivnijih gospodarskih područja u Hrvatskoj, području Gospodarske zone Brezje na južnom ulazu u Varaždin, ovih su mjeseci vidljive  pojačane aktivnosti na realizaciji poslovnih investicija. Neven Bosilj kao jedan od prioriteta u svom prvom mandatu postavio je upravo ekonomsko jačanje grada rješavanjem dugogodišnjeg problema odvoza nagomilavanog otpada i otvaranjem “Brezja” novim investitorima.

“Osim u Brezju gradi se i na drugim lokacijama pa možemo govoriti o jakom gospodarskom zamahu u Varaždinu.  To je bio cilj koji smo se postavili na početku mandata kada smo počeli rješavati nagomilane probleme, a istovremeno poticati investitore i poduzetnike. Sada te mjere daju vidljive rezultate, a toga će biti sve više i više jer problemi poput nagomilanih bala otpada ostaju iza nas, a otvaraju se sve bolje poslovne mogućnosti – izjavio je Bosilj te najavio kako  Grad Varaždin sljedeće godine kreće u izgradnju novih poprečnih, pristupnih cesta unutar spomenute Gospodarske zone. Izdane su građevinske dozvole i predviđena sredstva u proračunu za sljedeću godinu.

„Bit će to cijela mreža pristupnih ulica kako bi aktivirali što više atraktivnih parcela na kojima očekujemo nove investitore. Interes postoji, već vodimo razgovore s nekoliko novih investitora i pripremamo potpisivanje ugovora” – izjavio je ovom prilikom.

Inače, u Varaždinu, gradu tradicionalno vezanom uz metalsku industriju, nedavno je započela gradnja projekta nove ljevaonice, vrijedne 60 milijuna eura. Pritom je Grad investitorima maksimalno izišao u susret, između ostalog, oslobađanjem plaćanja 50 posto komunalnog doprinosa za proizvodni dio.

U Tehnološkom parku Varaždin prije nekoliko mjeseci otvoren je novi Infobipov ured.  U novim će prostorijama raditi 15 zaposlenika, većinom inženjera, koji su usmjereni na razvijanje najnovijih cloud komunikacijskih rješenja. Infobip je renomirana IT tvrtka i prvi hrvatski „jednorog“. Kapitalizacijom su prešli iznos od milijarde eura, a prigodom otvorenja gradonačelnik Bosilj izrazio je zadovoljstvo što su svoj novi ured odlučili otvoriti upravo u Varaždinu. Također je izrazio nadu kako će,  s obzirom na veliku perspektivu Sveučilišta Sjever i FOI-ja i studente koji studiraju IT i srodna područja, uspjeti regrutirati kvalitetne kadrove, a u budućnosti i proširiti ured.

Tijekom srpnja u Varaždinu je svoj novi pogon za preradu rajčica otvorila i Podravka, za izgradnju i opremanje izdvojeno je više od 13 milijuna eura. a zaposleno je i  70-ak radnika. Novi pogon ima dnevni kapacitet prerade od tisuću tona svježe rajčice, što znači da će varaždinskom tvornicom od sada prolaziti pedesetak kamiona s rajčicom dnevno.

Varaždin je, spomenimo i to,  među deset gradova koji su prošle godine, a kako je pokazala i jedna od naših analiza izvršenja proračuna, najviše povećali izdvajanja za potpore poduzetnicima i obrtnicima usmjerivši u te svrhe 924,5 tisuća eura, odnosno, 330,4 tisuće eura više nego u godini ranije.

Ovaj Grad prvi je u Hrvatskoj dao na javno savjetovanje Prijedlog proračuna za 2025. godinu, a koji je ovih dana i donesen te iznosi 139,3 milijuna eura. Prema izmijenjenoj Odluci o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području Grada Varaždina , a u cilju daljnjeg poreznog rasterećenja građana, niža porezna stopa smanjuje se s 22% na 21%, na poreznu osnovicu do visine 60.000 eura, a viša stopa s 33% na 32%, na dio porezne osnovice koji prelazi iznos od 60.000 eura. Smanjenjem poreznih stopa poreznim obveznicima se smanjuje porezna obveza odnosno povećava iznos neto plaće.

Na koncu, vrijeme je blagdana, a pritom je obavezno spomenuti  Advent u Varaždinu (inače, riječ je  turističkoj manifestacije koje je lani pobijedila na našem Izboru za najljepši Advent) čije će izlagače Grad također poduprijeti financijskim potporama pa tako poduzetnici i obrtnici mogu računati na iznos do 1300 eura po prijavitelju. (V.H.)

 

Moglo bi vas zanimati

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...

Britanski The Times: Pula je idealno odredište za ovogodišnji ljetni odmor!

Mursko Središće uvodi nagrade za uspješne studente: Na kraju akademske godine dobit će...

Grad Ivanec već šest godina financijski pomaže poduzetnicima u stipendiranju učenika – evo...