Da potpora obrazovanju predstavlja i istoznačnicu potpori gospodarskom razvoju, polako, ali sigurno, shvaća sve više lokalnih zajednica. U 2023. tako je ukupno 114 gradova povećalo izdvajanje za obrazovanje u odnosu na godinu ranije, što je njih 9 više nego u 2022. a čak 27 nego u 2021. Pokazala je to naša nedavna analiza temeljena na podacima FINA-e o izvršenju gradskih proračuna. Prostora za napredak uvijek ima, ali itekako optimistično zvuči činjenica da su u skoro 90 posto njih povećana ulaganja u ovu granu javnog dobra. Među gradovima koji su lani na tom polju lani povećali izdvajanja, u Top 10 nalazi se i Velika Gorica.
Prema istraživanjima koje kontinuirano provodi naš portal Gradonačelnik.hr, Velika Gorica se godinama nalazi među najboljim gradovima u kategorijama obrazovanja i demografije zahvaljujući nizu projekata i mjera kojima se podižu standardi na ovim područjima života građana. Uz gospodarski razvoj i ugodno stanovanje, poticajnim demografskim mjerama i kvalitetnom politikom za djecu, mlade i obitelj, u Velikoj Gorici se nastoji podržati mlade i stvoriti poticajno okruženje za njihovo zadržavanje, ističu često iz Grada. U protekloj godini iz proračunskih sredstava u sustav obrazovanja Grad Velika Gorica uložila je 33.940.288 eura, dok je godinu ranije to izdvajanje iznosilo- 30.505.761 euro, što predstavlja porast izdvajanja za 3.434.527 eura. Obrazovanje je jedna od najvažnijih demografskih mjera unutar područja brige o djeci i mladima i samom tom činjenicom, jedan od preduvjeta za dobivanje i održavanje statusa grada – prijatelja djece, naglašavaju nam.
Posebno su ponosni na ulaganja u predškolski odgoj, potporu vrtićima, polaznicima vrtića i roditeljima malih vrtićanaca, a naročito na ljetos donesenu Odluku po kojoj djeci u redovitom 10-satnom programu u novoj pedagoškoj godini, koja je krenula 1. rujna, Grad Velika Gorica pokriva puni trošak polaska vrtića. Ukratko za sve njih je on – besplatan.
Plaćat će se tek dodatni programi (montesori i drugi) koji neće poskupiti i cijenom oko 30 eura ne bi trebali predstavljati značajan teret roditeljima. Grad je i ranije pokrivao 80 posto troška vrtića (cijena je iznosila 344 €), a sada će to biti cijeli iznos bez roditeljskih nadoplata. Razumljiv uvjet je da roditelji i skrbnici imaju prebivalište na području Grada. Besplatni vrtići za svu djecu nalazili su se među glavnim predizbornim obećanjima i strateškim ciljevima mandata gradonačelnika Krešimira Ačkara. Prošle godine ekonomska cijena vrtića iznosila je 280 eura, no zbog inflacije i porasta cijena ona je početkom 2024. nešto narasla, ali je i tih 64 eura razlike na sebe bio preuzeo Grad Velika Gorica.
– Besplatni vrtići neće narušiti standard i kvalitetu u predškolskom odgoju, ekonomska cijena po djetetu vrtića je 344 eura. Oko 20 posto plaćali su roditelji, a ostatak subvencionirao Grad Velika Gorica. Ekonomska cijena će i dalje biti ista, samo će Grad na sebe preuzeti i onaj iznos koji su do sada plaćali roditelji. Vrtići će na svoje račune dobiti jednaku količinu sredstva s kojima će raspolagati – pojasnio je prvi čovjek grada. Sustavno su radili na tome i zadovoljavali sve preduvjete koji su prethodili ovoj odluci, a prema kojoj će se roditeljima rasterećenjem budžeta povećati standard i kvaliteta života.
-Otkako smo prije tri godine preuzeli odgovornost za našu Veliku Goricu, otvorili smo na stotine novih vrtićkih mjesta, podigli smo materijalna prava zaposlenika u našim vrtićima. Plaće su porasle u prosjeku za 20 posto, a razmišlja se ozbiljno o daljnjim povećanjima – istaknuo je nedavno za naš portal gradonačelnik Velike Gorice, uz zahvalu svim djelatnicima, ‘tetama’ i ostalima, na predanom radu jer upravo na njima počiva predškolski odgoj koji je na visokoj razini, naglašava nam.
U predškolski sustav u Velikoj Gorici (u gradske vrtiće i vrtiće drugih osnivača) uključeno je oko 3200 djece, od ukupno 3600 djece rane i predškolske dobi koja žive na području Grada. Kako bi se u sustav uključilo i ostalih oko 400 djece koja ne polaze dječje vrtiće, grade se novi vrtići. U djelatnosti ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja postavljeni su strateški ciljevi osiguranja vrtića za svako dijete i osiguranja besplatnog redovitog desetsatnog programa u svim vrtićima. Na području Grada Velike Gorice 97 posto djece u dobi od četvrte godine uključeno u predškolski sustav.
Lani je Velika Gorica zauzimala visoko šesto mjesto prema broju upisane vrtićke djece, 2.904, odmah iza Zagreba, Splita, Rijeke, Osijeka i Zadra. Ukupan broj djece rane i predškolske dobi doseže 3.600, a čak 94 posto njih polaze institucionalni oblik predškolskog odgoja i obrazovanja. Ta brojka je iznad razine EU i po tome Velika Gorica itekako prednjači u društvu naših velikih gradova. Da bi se visoke brojke ostvarile nužno je, dakako, iziskivalo i osiguranje dostatnih vrtićkih kapaciteta.
U samo protekle tri godine otvoreno je 500-ak novih mjesta u objektima u Selnici, Lukavcu, Maloj Buni, Koprivničkoj ulici, u zgradi VG Goričanka pripremili su se i pripremaju novi kapaciteti kao područni vrtić Cicibana. Tamo se smješta šest odgojnih skupina. Zatim su tu Gradići s tri odgojne skupine koji će biti PV Lojtrice, pa u sklopu nove škole u Dubrancu jedna skupina vrtićanaca. Iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurana su sredstva za gradnju dva vrtića s po dvije odgojne skupine u 2025. – u Kolarevoj ulici i Kurilovcu, ukupnog kapaciteta 400 mjesta, a tu je i uređenje dodatnih prostora u Goričanki za nekih stotinjak mališana. Spomenimo i partnerstvo s Općinom Orle gdje će također biti izgrađen novi dječji vrtić, a on će spadati pod DV Velika Gorica. To partnerstvo osigurat će nova vrtićka mjesta za mališane u graničnim naseljima. Time su već osigurali i osiguravaju ispunjenje dva temeljna cilja – osigurati mjesto u vrtiću za svu djecu i potpuno oslobađanje roditelja plaćanja vrtića.
Plan je u skoroj budućnosti da svaki gradski vrtić ima proširenje kapaciteta za djecu s teškoćama u razvoju, u ovom trenutku to imaju dvije odgojne skupine u Žireku, a svjesni da je takvih potreba sve više to su za naredno razdoblje postavili kao zadaću i novi strateški plan. Kako ističu, predškolski sustav nije samo usluga roditeljima, već i pravo svakog djeteta na primjereni oblik odgojno-obrazovnog rada. Djeca koja polaze vrtiće dobivaju najbolju moguću podlogu za budući život, kako u kognitivnom tako u emocionalnom i socijalnom smislu i izuzetno ih veseli da idu prema tome da ponesu naslov prvog velikog grada u Hrvatskoj koji će osigurati priuštiv, dostupan i inkluzivan vrtić za svakog mališana. Svi dječji vrtići imaju kompletne stručne timove, kao i treće odgojitelje (ili radnike za njegu, skrb i pratnju) u odgojnim skupinama gdje postoji takva potreba. Da se radi kvalitetno, podsjetimo, potvrđuje to da su ravnateljici Dječjeg vrtića Ljubi Brnadić uručena priznanja za odličan plasman na prošlogodišnjem izboru najljepših i najboljih vrtića u Hrvatskoj, u organizaciji našeg portala.
Prošli mjesec potpisan je i kolektivni ugovor o povećanju materijalnih prava zaposlenicima u predškolskom odgoju na području Grada. Tim ugovorom djelatnicima u vrtićima Velike Gorice plaće su porasle u prosjeku za 22 posto, a kad gledamo prošlogodišnje pregovore i ove, govorimo o povećanju plaće za preko 42 posto u predškolskim ustanovama što odgajatelji apsolutno i zaslužuju, naglasio je tom prilikom gradonačelnik Krešimir Ačkar.
U području školstva, Grad osigurava uvjete za organizaciju prehrane za sve učenike što se financira iz državnog proračuna, kao i nabavu higijenskih potrepština za djevojke, učenice u školama. Iz gradskog proračuna financiraju se i radne bilježnice i ostali nastavni materijali za sve osnovnoškolce, oko 785.000 eura, a srednjoškolci dobivaju jednokratnu novčanu naknadu u iznosu od 120 eura. Uz stipendije prema uspjehu i socijalnom statusu, dodjeljuju se i stipendije učenicama i učenicima koji se školuju u trogodišnjem programu za deficitarna zanimanja, mjesečno po 70 eura. U svim osnovnim školama financira se program produženog boravka, škola plivanja, škola u prirodi, natjecanja u znanju, školska sportska natjecanja. Sve škole se svake godine tijekom ljetnih praznika uređuju i obnavljaju kako bi materijalni uvjeti zadovoljili potrebe učenika i učenica. Iz Europskog socijalnog fonda sufinancira se projekt „Svako dijete ima pravo na obrazovanje“ kojim se osigurava podrška pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju, tijekom 2023./24. više od 90 učenica i učenika ostvarilo je podršku pomoćnika putem projekta vrijednog preko 600.000 eura.
Početak nove školske godine obilježilo je otvaranje novoizgrađene područne osnovne škole i dječjeg vrtića u Dubrancu na mjestu stare škole koja je stradala u potresu, u novu školu krenulo je 43-oje učenika od 1. do 4. razreda dok je u vrtićku skupinu upisano 19-ero mališana. Ovim projektom omogućeno je da se u udaljenom ruralnom dijelu Grada Velike Gorice osigura pravo djece na predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje, time se pokazuje namjera i cilj razvoja ravnomjernog institucionalnog odgoja i obrazovanja u različitim dijelovima Grada.
Izabran je i projektant za osnovnu školu u Kurilovcu i sportska dvorana te će se uskoro krenuti u natječaj za izvođača radova. Što se tiče proširenja OŠ Eugen Kumičić proces je usporila žalba na projektnu dokumentaciju, no uskoro se očekuje nastavak tog projekta čija je realizacija planirana 2027. Ukupno je 237 tisuća eura uloženo u potrebe kapitalnih projekata u osnovne škole, istaknula je resorna pročelnica Lana Krunić Lukinić. U Osnovnoj školi Eugena Kvaternika obnovljena je odvodnja, kuhinja je opremljena, a sanirani su i kuhinjski podovi. Tijekom prošle školske godine otklonjena je stara zgrada područne škole Lukavec zbog sigurnosti djelatnika škole i učenika.
U Osnovnoj školi Jurja Habdelića sanirani su podovi u svim učionicama, oštećena fasada blagovaonice je sanirana. U OŠ Vukovina u svim učionicama i kabinetima je promijenjena unutarnja stolarija dok je u OŠ Nikole Hribara napravljena nova učionica za potrebe produženog boravka i saniran pod u maloj dvorani na području centralnog objekta.
U osam velikogoričkih osmoljetki kao i njihovim područnim objektima u školu je jesenas krenulo 70 prvašića više nego lani, za direktnu pomoć osnovnoškolcima i srednjoškolcima iz Gradskog proračuna je osigurano nešto manje od 800 000 eura, 485 000 eura za osnovnoškolce i 300 000 eura za srednjoškolce budući da je osnivač srednjih škola Zagrebačka županija. Nastavlja se i suradnja s asistentima u nastavi za koje je pravo ostvarilo 112 učenika i učenika. Grad će nastaviti i stipendirati učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja, po kriteriju uspješnosti i socijalnom statusu, .
Uveli su i jedinstvenu financijsku potporu za sve srednjoškolce kako bi što lakše nabavili knjige i materijale za nastavu, uz stipendije prema uspjehu i socijalnom statusu, dodjeljuju se i stipendije učenicima za deficitarna zanimanja. Podsjetimo i kako su Hrvatska i Velika Gorica, krajem kolovoza ugostili najprestižnije studentsko natjecanje- Formula Student Alpe Adria. Više od 1500 mladih inovatora – studenata iz cijelog svijeta na poligon Mičevec su pokazali i predstavili svoja postignuća u izradi bolida jednosjeda nalik na F1.
Uz 11,1 milijun eura, koliko je lani uloženo u vrtiće, u školstvo je uloženo 21,1 milijun eura, za stipendije iznad 300 tisuća eura, a još 65 tisuća je osigurano za stipendije deficitarnih zanimanja.
-Nastavljamo činiti sve da olakšamo da obrazovanje ne bude luksuz jer smo prepoznati kao Grad koji znatan dio svoga proračuna ulaže u obrazovanje jer to je ulaganje u sigurnu budućnost i nastavit ćemo tim intenzitetom i dalje – rekao je gradonačelnik. Sve projekte iz područja obrazovanja već nekoliko godina prati i kontinuirano financijsko izdvajanje, Grad Velika Gorica je u 2023. u okviru općih izvora izdvojio za obrazovanje mladih sugrađana iznad 30 posto lokalnog proračuna. Uz sve navedene programe i projekte, Grad financira djelatnost gradske ustanove – Centra za djecu, mlade i obitelj u kojem je zaposleno 6 stručnjaka, a svi programi su besplatni za roditelje i financirani iz gradskog proračuna. Radi se o programima koji upotpunjuju sadržaje vrtića, škola i drugih ustanova – pomoć u učenju, socijalizacijske i kreativne grupe, savjetovalište, grupe podrške za roditelje, priprema za roditeljstvo, tribine, logopedski tretman, predavanja…)
Dodajmo svemu kako je Velika Gorica upravo u kategoriji obrazovanja ove godine izborila finale u velikom izboru za Najbolji grad koji tradicionalno provode Gradonačelnik.hr i Hanza media. Iz godine u godinu Velika Gorica je u finalu natjecanju za najbolje gradove, 2021. je odnijela pobjedu, a aktivnosti koje kontinuirano provode pokazuju zbog čega je tako. Od ove godine svi će njezini vrtićanci imati besplatne vrtiće, a dočekat će ih zadovoljni odgojitelji koji se u prosjeku brinu za petero mališana. Uveli su i jednokratnu potporu za 2323 srednjoškolaca. (P.Livajić)