Zlatar: Modernizacijom javne rasvjete godišnje će štedjeti preko 180 tisuća kuna

Grad Zlatar krenuo je u projekt rekonstrukcije javne rasvjete vrijedan 5, 1 milijuna kuna kojim će u roku od šest mjeseci zamijeniti 1.524 svjetiljke LED lampama, te stvoriti preduvjete za daljnje širenje mreže javne rasvjete na području Grada. Novom, suvremenom rasvjetom sa samoregulacijskim sustavima predviđaju se, naime, uštede na troškovima energije od preko 83 posto u odnosu na postojeće stanje, pa će se iz njih vraćati i veći dio desetogodišnjeg kredita kojeg im je za ovaj projekt odobrio HBOR.

Loše stanje javne rasvjete u Zlataru jedan je od većih uzroka nezadovoljstva građana Zlatara, a posebno u  zimskim mjesecima kad ranije pada mrak pa djeca iz škole hodaju po neosvijetljenim ulicama, što postaje i sigurnosni problem.

‘Iako je Zlatar grad koji je među prvima u povijesti dobio javnu rasvjetu, danas je grad s najlošijom rasvjetom u Krapinsko-zagorskoj županiji, a zbog financijskih problema nismo ranije mogli krenuti u ovaj projekt. Lampe na području cijelog grada su zastarjele i loše, jednako kao i trafostanice, pa posljednjih nekoliko godina imamo ogromne troškove održavanja i popravaka jer se stalno kvare. Osim toga, stara rasvjeta je i energetski potpuno neučinkovita i štetna – više od 75 posto svjetiljki je živinih, 22 ima niskotlačni natrij, a tek tri posto ima LED rasvjetu’, kaže gradonačelnica Jasenka Auguštan Pentek, zadovoljna što je Grad konačno u situaciji da si može priuštiti ovako veliku investiciju. Još uvijek se, naime, nisu u potpunosti riješili svih  naslijeđenih kredita i dugova iz vremena kad je Grad bio u financijskoj blokadi, što im značajno otežava i ograničava prostor za nove investicije.

Visoke kamate bile su razlog zbog kojega nisu išli na ESCO model financiranja nove rasvjete, već su se, zbog povoljnih kamata i dobrih uvjeta, odlučili za ESIF kredit kod HBOR-a. HBOR, naime, jedinicama lokalne samouprave omogućava kredite i do 15 milijuna kuna po kamatama od 0,1 do 0,5 posto godišnje, ovisno o stupnju razvijenosti, a ova linije u potpunosti je oslobođena plaćanja bilo kakvih naknada.

‘Uspjeli smo dobiti kamatu od 0,25 posto što nam je, s obzirom na našu situaciju i mogućnosti, jedino prihvatljivo i super povoljno rješenje koje će nam omogućiti da konačno riješimo problem javne rasvjete, ali i proširimo mrežu’, kaže gradonačelnica. Naime,  novom rasvjetom značajno će se smanjiti troškovi energije i održavanja – procjene su da će se na godišnjoj razini uštedjeti oko 130 tisuća kuna na energiji i još oko 50 tisuća na održavanju, pa će se veliki dio kredita financirati upravo iz ušteda. Upravo zato je plan odmah krenuti u drugu fazu projekta i proširiti rasvjetu na naselja i ulice koji je sada nemaju.  ‘Bez ovog projekta modernizacije rasvjete tehnički je bilo nemoguće dopuniti rasvjetu u ulicama i naseljima koja je nemaju, jer prije rekonstrukcije i izmjene postojećih trafostanica novima, sustav ne bi izdržao dodavanje novih lampi’, kaže gradonačelnica. Trenutno se radi na tom projektu i, bude li sve išlo po planu, to će biti realizirano već iduće ljeto.  (M.P.D.)

*Sadržaj je nastao u suradnji sa HBOR-om, uz poštivanje svih profesionalnih standarda

 

Moglo bi vas zanimati

Slavonski Brod prvi je hrvatski grad koji je uveo pametnu asistenticu Gitu koja...

Biograd na Moru: Aniti i Anti Štampalija, roditeljima šestoro djece uručen dar Grada-...

Čazma: Osnovna škola dobiva još jednu, novu zgradu s 9 učionica i popratnim...

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...