Okružen idiličnim brdima s jedne i prekrasnim plavim morem s druge strane, u čvrstom zagrljaju istoimenog zaljeva, ponosni stoji grad i luka Bakar, poznat i kao ”mali biser velikih priča”. Njegova povijesna jezgra 1968. godine proglašena je spomenikom kulture, a uskoro će se ova najbolje čuvana tajna sjeverne obale Jadranskog mora moći pohvaliti i nesvakidašnjim spomenikom industrijske baštine – piše portal putnikofer.hr, a mi prenosimo.
.
Riječ je o jedinstvenom podmorskom tunelu koji spaja dvije obale Bakarskog zaljeva, a u dogledno vrijeme svoja vrata otvorit će brojnim turistima i znatiželjnicima. Ovaj zapušteni gorostas već desetljećima nema svoju funkciju, no sad mu se, sasvim zasluženo, smiješi svijetla budućnost. Kako nam kažu iz Turističke zajednice Grada Bakra, u njemu će svoj dom pronaći interpretacijski centar, koji će pričati priču o Bakru i najvećoj rani njegove slavne prošlosti.
.

.
Tunel je, naime, živući spomenik na Koksaru, zloglasnu tvornicu koja je Bakar zavila u crni dim i dovela ga na loš glas. Nevidljivi div, kako su ga prozvali, izgrađen je 1978. godine i bio je najbrža veza kojom se, uz pomoć transportne trake, ugljen i koks prevozio s jedne na drugu stranu Bakarskog zaljeva. Betonska grdosija dugačka je 395 metara, a u nju bi, vjerovali ili ne, stalo čak 30 autobusa! Na površini su joj vidljivi samo ulazi zaštićeni zahrđalim rešetkama, no njegova tamna utroba i dalje čuva duh industrijske prošlosti koja je obilježila čitav grad, ali i njegovu okolicu.
.
Zloglasna koksara i njezin visoki crveno-bijeli dimnjak, koji su navodno zatrovali okoliš sve do Slovenije, ali i šire, zatvoreni su sredinom 1990-ih, a na njih danas podsjeća još samo ovaj podmorski gorostas, divovska gusjenica koja će se uskoro pretvoriti u leptira. Tunel se sastoji od devet betonskih cijevi koje doslovce lebde usred mora. Niti su položene na dnu, niti plutaju na površini. Nosi ih nekoliko stupova, a najdublja točka tunela nalazi se na dubini od deset metara.
.

.
A prije nego što je uopće nastao, razmatrala se izgradnja mosta preko kojeg bi se transportirao materijal, no isti bi, zaključeno je, priječio prolazak brodova i narušavao pogled na prekrasan zaljev pa se od te ideje brzo odustalo. Druga opcija bila je prijevoz ugljena i koksa kroz čitav grad, što bi stvaralo nesnosnu buku, ali i uništilo povijesne ljepote Bakra te njegov okoliš. I tako je izbor pao na podmorski tunel promjera tri i pol metra, koji je terminal za rasute terete povezao s koksarom.
.
Danas od te teške industrije nije ostalo ništa, a uspavani betonski gorostas pod morem jedini je podsjetnik na crne dane zbog kojih su Bakar prozvali zonom sumraka i gradom bez perspektive. Srećom, tunel se sad planira pretvoriti u interpretacijski centar u kojem će se posjetitelji kroz fotografije i animacije moći upoznati s industrijskom prošlosti Bakra. Isti će, kako doznajemo, nakon preobrazbe biti atraktivno osvijetljen, a šetnju njime pratit će prigodna videoprojekcija.
.
Ovaj nebrušeni dragulj Primorsko-goranske županije, smješten ni 20 kilometara južno od Rijeke, napokon vraća svoju staru slavu. I to sasvim zasluženo! Gradske vlasti, ali i sami stanovnici, odlučili su, iz inata i čiste ljubavi prema rodnom kraju, svima dokazati da Bakar može i treba biti na turističkoj karti Lijepe naše.
.

.
Jer znamenitosti i zanimljivosti u Bakru ima na pretek – ondje su, naime, najstarija strukovna škola u čitavoj Hrvatskoj, ona pomorska, koja je osnovana davne 1849. godine, zatim Turska i Rimska kuća, Crkva sv. Andrije sa svojim impozantnim katakombama, srednjovjekovni kaštel koji je neizostavan dio čuvene rute ”Putovima Frankopana”… Nemojmo zaboraviti ni Schlosserov planinarski dom na Risnjaku, koji teritorijalno pripada upravo Bakru.
.
A stvari su itekako krenule na bolje otkako je Grad 2009. napokon dobio svoju turističku zajednicu. Do tad je imao samo jedan hotel, Jadran Bakar, a privatni smještaj uopće nije postojao. Prvi apartman svoja četiri ležaja registrirao je tek 2012. godine. Danas je ondje više od 100 apartmana i kuća za odmor s više od 500 kreveta. Ako smo vas tekstom uspjeli zaintrigirati za posjet ovom naizgled malom, a opet tako velikom biseru, svakako preporučujemo da to učinite uz pomoć brošure ”Zaigrani Bakar”, koja je osvojila međunarodnu nagradu ”Plautilla” u kategoriji najboljeg kulturno-turističkog proizvoda. Ova inovativna baštinska šetnja vodi male i velike u zagonetno istraživanje bakarskih povijesnih tajni i omogućuje da na zabavan način upoznate njegove brojne spomenike, uključujući i podmorski tunel. (putnikofer.hr)