Grad Beli Manastir nedavno je proslavio Dan grada, a tom prigodom podsjetio i na važnije projekte koji su realizirani tijekom ove godine. U 2024. ulagalo se tako u predškolske, školske, kulturne i sportske objekte, obnovljive izvore energije, javnu rasvjetu, prometnu infrastrukturu, itd..
Primjerice, u područni objekt Dječjeg vrtića „Cvrčak“ u Branjinom Vrhu uloženo je ukupno 23,3 tisuće eura, uz sufinanciranje Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade u iznosu od 16,8 tisuća eura, zahvaljujući čemu se uredilo dječje igralište pa će mališani uživati u raznovrsnim igralima. Preuređen je i opremljen i matični objekt u Belom Manastiru za što je izdvojeno 162,8 tisuća eura od čega je 19,1 tisuću sufinancirala Osječko-baranjska županija.
Sanirano je krovište Nastavno-sportske dvorane, a postavljena je i led rasvjeta za što je utrošeno 100 tisuća eura što su zajednički financirali Grad i Osječko-baranjska županija.
Kao doprinos sportskom životu građana, uloženo je u adaptaciju, nabavu i ugradnju opreme za pomoćni teren pri Gradskom sportskom parku što je investicija od 47,4 tisuće eura, pri čemu je Srpsko narodno vijeće sudjelovalo s iznosom od 15 tisuća eura. Jedan od zabavnijih projekata svakako je i izgradnja Streetworkout sportskog parka gdje se građani mogu svakodnevno rekreirati i održavati formu, a ukupna cijena ovog pothvata iznosila je 15,6 tisuća eura u čemu je također sudjelovala Županija s iznosom od pet tisuća eura.
Grad sve većeg računa vodi o obnovljivim izvorima energije, ali i uštedama te su na objekte u gradskom vlasništvu postavljene sunčane elektrane za što je utrošen iznos od 62 tisuće eura, uz sufinanciranje Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Postavljena je i infrastruktura za punjenje električnih vozila na dvije gradske lokacije, što je sufinancirano uz pomoć Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a stajalo je 39,9 tisuća eura.
Završen je i projekt postavljanja javne rasvjete u Ulici hrvatskih branitelja u vrijednosti od 24 tisuće eura, a što je sufinancirano u iznosu od najviše 80 posto kroz program održivog razvoja lokalnih zajednica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Izgrađen je podvožnjak vrijedan četiri milijuna eura čiji je investitor tvrtka Hrvatske ceste. Završeno je i osiguravanje pješačkog prijelaza na križanju Ulice Petra Preradovića sa Šećeranskom ulicom, vrijednost projekta je 17,4 tisuće eura, a sufinanciralo ga je Ministarstvo unutarnjih poslova na temelju nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.
Izgrađena je i obiteljska stambena zgrada s dva stana što je investicija od 96,7 tisuća eura, a u čemu je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU sudjelovalo s iznosom od 67 tisuća eura. Na koncu, završena je i gradnja Romskog društvenog centra vrijednog 230 tisuća eura, a što je sufinancirao Savez Roma „Kali Sara“ i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU. (V.H.)