Vijesti

Beli Manastir: U tijeku izrada projektne dokumentacije za izgradnju kompostane

Trenutno se intenzivno radi na izradi projektne dokumentacije za izgradnju zatvorene kompostane koja će značajno unaprijediti postojeći sustav gospodarenja biootpadom

Projekt izgradnje postrojenja za bioreaktorsko kompostiranje biorazgradivog otpada na području Gradskog odlagališta u Belom Manastiru, koji je Baranjska čistoća pokrenula 2021. godine, ulazi u novu fazu razvoja, izvijestili su iz Baranjske čistoće na službenim stranicama.

Sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom, svi korisnici usluge gospodarenja otpadom dužni su odvojeno predavati biootpad ili ga kompostirati na mjestu nastanka.

Kako bi olakšala poštivanje zakonskih odredbi, Baranjska čistoća uvela je tjedno pražnjenje smeđih posuda u Belom Manastiru za prikupljanje biorazgradivog otpada, dok se na području općine Darda taj otpad prikuplja jednom mjesečno. Ovaj sustav omogućava efikasnije upravljanje biootpadom te smanjuje opterećenje na odlagalištima.

Za korisnike koji provode kućno kompostiranje uvedena je dodatna pogodnost u vidu umanjenja mjesečnog računa za gospodarenje otpadom u iznosu od 0,67 EUR. Ovaj poticaj potiče građane na odgovorno postupanje s biootpadom i doprinosi povećanju stopa kompostiranja, što je ključan faktor u ostvarivanju ciljeva kružnog gospodarstva.

Planiranje izgradnje zatvorene kompostane

Trenutno se intenzivno radi na izradi projektne dokumentacije za izgradnju zatvorene kompostane koja će značajno unaprijediti postojeći sustav gospodarenja biootpadom.

Osim same kompostane, projekt uključuje i proširenje belomanastirskog Gradskog odlagališta kako bi se omogućilo njegovo neometano funkcioniranje sve do otvaranja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak.

Nositelj ovog projekta je Grad Beli Manastir, dok je za projektiranje zadužena tvrtka IPZ Uniprojekt TERRA iz Zagreba.

Planirana kompostana imat će kapacitet obrade 4 tisuće tona otpada godišnje, što će igrati ključnu ulogu u smanjenju količine miješanog komunalnog otpada na području Baranje.

Time će se lokalnim jedinicama omogućiti ispunjenje zakonskih obveza vezanih uz smanjenje otpada, ali i izbjeći kazne koje propisuje Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Realizacijom ovog projekta Baranjska čistoća uskladit će se s najnaprednijim sustavima gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj.

Uspješnom realizacijom, Beli Manastir postat će primjer dobre prakse u gospodarenju otpadom, pridonoseći stvaranju čišće i zdravije životne sredine za buduće generacije. (baranjanfo.hr)

Moglo bi vas zanimati

Biograd na Moru: ‘Zaželi’ ide dalje – osam žena skrbi o 48 korisnika

Ivanec: Otvoren novi Društveni centar Salinovec

Novalja: Poduzetnicima dodijeljeno preko 71 tisuća eura potpora

Novi Vinodolski: Umirovljenicima besplatan prijevoz do liječnika, trgovine, pošte…