Vijesti

Biograd na Moru gradi novi interpretacijski centar: 4,7 milijuna eura za „Blago potopljenog broda“

Biograd na Moru započeo je realizaciju jednog od najznačajnijih kulturnih projekata u svojoj novijoj povijesti, kojim će se grad snažno pozicionirati na karti kulturnog turizma Jadrana.

Rekonstrukcijom zgrade Zavičajnog muzeja i njezinim pretvaranjem u suvremeni Interpretacijski centar „Blago potopljenog broda“, Biograd dobiva prostor namijenjen prezentaciji jedinstvene arheološke baštine – tereta mletačkog trgovačkog broda potonulog kod otočića Gnalić još u 16. stoljeću. Projekt, vrijedan više od 5,5 milijuna eura, u najvećem je dijelu financiran bespovratnim sredstvima Europske unije, čime se dodatno potvrđuje važnost kulturne baštine kao razvojnog potencijala grada.

-U Biogradu na Moru krenuo je velebni kulturni projekt rekonstrukcije zgrade Zavičajnog muzeja za potrebe Interpretacijskog centra “Blago potopljenog broda” – izvijestili su nas iz Grada koji je dobio nedavno 4,7 milijuna eura bespovratnih sredstava za izgradnju muzeja, odnosno modernog edukativno-prezentacijsko-istraživačkog centra za blago s mletačkog trgovačkog broda “Gagliana Grossa” koji je potopljen kod otočića Gnalić krajem 16. stoljeća.

Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije donijelo je odluku o financiranju projekta “Obnova i opremanje zgrade Interpretacijskog centra ‘Blago potopljenog broda’“ kojeg je prijavio Grad Biograd u ukupnom iznosu od 4.701.025,87 eura, dok ukupna vrijednost prihvatljivih troškova projekta doseže 5.530.618,68 eura.

Teret mletačkog broda iz 16. st. kod otočića Gnalić predstavlja jedinstvenu kulturno-povijesnu zbirku na Jadranu, izuzetne spomeničke vrijednosti. U njoj se čuva više od 50.000 predmeta izvađenih iz broda koji je plovio na relaciji Venecija – Carigrad i prevozio je raznovrsnu skupocjenu robu za turskog sultana Murata III.

Potonuo je 1583. godine u Pašmanskom kanalu, nekoliko milja južno od Biograda, kod otočića Gnalić. Blago neprocjenjive vrijednosti bilo je skriveno na dnu mora gotovo četiri stoljeća, a otkriveno je slučajnim nalazom 60-ih godina prošlog stoljeća.

Projekt je prijavljen u sklopu poziva “Obnova javne kulturne infrastrukture“ unutar Programa “Konkurentnost i kohezija 2021. – 2027.“, točnije u okviru Specifičnog cilja RSO4.6 koji se odnosi na jačanje uloge kulture i održivog turizma u gospodarskom razvoju, socijalnoj uključenosti i društvenim inovacijama.

Postupak dodjele bespovratnih sredstava proveden je od strane Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, koja je kroz objedinjenu fazu vrednovala prijavu, projektne aktivnosti te prihvatljivost troškova, a utvrđeno je da projekt udovoljava svim kriterijima. (Grad Biograd na Moru/P.L.)

Rekonstrukcija zgrade Zavičajnog muzeja – INTERPRETACIJSKI CENTAR “BLAGO POTOPLJENOG BRODA” 2026.

Moglo bi vas zanimati

Zadar: Udrugama s područja socijalne skrbi i zdravstva dodjeljeno 371.000 eura

Požega: Zahuktali radovi na izgradnji nove škole vrijedni preko 16 milijuna eura!

Europska komisija otvorila natječaj za Europsku prijestolnicu turizma u 2027. godini; za ovu...

Vinkovci osigurali 700.000 eura za ugradnju dizala i obnovu pročelja